?inaacieele Mededeeliiigen. Wedstrijden. Politiek Overzicht. tell gehangen met spreuken en sym pathie-betuigingen aan den partij ge noot gewijd. De coöperatieve brood bakkerij „Volhardin was gesloten en achter den lijkwagen gingen een paar honderd personen, fabrieksge- zellen, geestverwanten en vrienden. Honderden maakten den tocht naar het kerkhof mede. Bij het graf op Nieuw-Eikenduinen werden redevoeringen gehouden, o. a. door Domela Nieuwenhuis, die den vriend en partijgenoot huldigdeden voorzitter der Haagsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond; be stuurders van vakvereenigingen, o. a. van |de broodfabriek „Volharding." Vrouwen stonden weenende aan de groeve. Bij het passeeren van het lijk m het Westeinde werd aan een woning een roode vlag uitgestoken doch spoe dig weer binnengehaald. Brand te Rotterdam. Over de gevolgen van den brand in het gebouw der N. R. Ctschrijft dit blad het volgende Bij het daglicht kon eerst de ver- woesting in haren omvang overzien worden. Het dak is over den rech tervleugel nagenoeg geheel verteerd en over den linkervleugel zwaar be schadigd. Op den zolder liggen in zwarte hoopen het verbrande en ver schroeide papier, daaronder het waar devolle dagbladen- en gemeenteversla gen-archief. Heeit hier het vuur ver nield, op de benedenverdieping heeft het water schromelijke schade toege bracht. Alleen de zoldering van de twee hoofdredactiebureau's is op en kele plaatsen doorgebrand. Maar het water! Het heeft de zolderingen door weekt, zoodat zij bijna overal ver nieuwd moeten wordenhet heeft, daar in kort, al wat aan het gebouw los en vast is bedorven. En de boeken, de kranten, de papieren, laat er ons niet langer van spreken. Vroeg in den ochtend waren Dins dag vele handen in de weer om voor het werk, dat niet stil mocht staan, alle belemmering weg te nemen. In de groote commissarissen-kamer von den de redacteuren een toevlucht. Aan de directrice der hoogere burgerschool voor meisjes was Maandagavond door den directeur-uitgever, den heer J. C. Nijgh, hij was uit de stad, toen de brand uitbrak gevraagd, of zij, voor het geval in het gebouw der courant voor de redactie geene plaats beschikbaar zou blijken, in haar school een lokaal kon afstaan. De directrice had toen bereidvaardig een harer eigen woonkamers aangeboden. Het was echter niet noodig, van deze beleefdheid gebruik to maken. Men kon met wat goeden wil in eigen huis terecht. Er hing wel overal een damp van vocht cn het druppelde van tijd tot tijd door de zoldering; ook bleven noodige boeken zoek of kwamen in ontredderden toestand te voorschijn maar het vlotte alevel. De administratie verrichtte haar werk, bet personeel van zetterij, stereotypie, drukkerij en machinekamer, en al wie verder den zwaren avond en nacht hebben doorgemaakt, zij deden het hunne om dien middag en in den vervolge de courant op de gewone wijze te doen verschijnen. Aan het herstellen van het gebouw is dadelijk de hand geslagen, opdat zoo spoedig mogelijk alle sporen wor den uitgewischt van den brand, die ter kwader ure al deze verwarring is komen stichten. Omtrent de oorzaak van den brand meldt zij het volgende: Te halfzes Maandagavond kwamen drie werklieden van de Telephoon- maat8chappij en vroegen den toe gang tot den zolder, om vandaar het dak te bereiken en er iets aan de telefoongeleidingen te doen. De dienst doende meesterknecht der zetterij ge leidde hen naar boven, opende voor hen de deur en liet hen verder al leen. Een groot kwartier later keer den de drie werklieden van den zol der terug en gaven beneden den sleu tel af. Tegeu halfacht hoorde de meesterknecht der zetterij een eigen aardig geluid, dat hem weldra het gekneiter der vlammen bleek. Hij waarschuwde ijlings den chef-machi nist, die met den sleutel van den zolder kwam en dezen opende. Toen stond het voorgedeelte van den zol der in volle vlam. De brand moet dus ontstaan zijn na half zes, want de meesterknecht, die den werklieden den toegang tot den zolder ontsloot, had ongetwijfeld ware het papier, dat daar lag, reeds ontvlamd, het vuur bemerkt. Of on voorzichtigheid van de werklieden der Telephoonmaatschappij de schuld van den brand draagt, zal het onder zoek moeten uitmaken. Ten eenenmale onjuist is de voor onderstelling, die wij ergens geopperd vonden, als zou het stoken van eene vulkachel te midden van papier de oorzaak van den brand geweest zijn. Op den zolder, waar het papier lag en die geheel uigebrand is, staat geene kachel; wel op den aanpalen- den zolder, voornamelijk eene berg plaats van letters, maar dat is eene warm-waterkachel, die geen brand kan stichten. Op dezen zolder heeft bovendien alleen het dak gebrand al wat er bewaard werd, heeft van h«fc vuur niet geleden. Een armvoogd ia voorloopige hechtenis. Omtrent deze geruchtmakende zaak wordt nader uit Heerenveen gemeld Zaterdagmiddag werd na een kort verhoor, op het parket van den offi cier van justitie aldaar de laudbou- wer P. Bosscher uit Langezwaag toevallig hier aanwezig gevangen genomen. Aanleiding tot deze arrestatie gaf het volgende Reeds eenigen tijd hadden er ge ruchten geloopen dat B., die sinds jaren de betrekking van armvoogd bekleedt, zich als zoodanig aan oneer lijke praktijken zou hebben schuldig gemaakt. Een bedeelde verkreeg op zijn verzoek opgave van het bedrag, door B. op den maandstaat als aan hem, bedeelde, verstrekten onderstand in uitgaaf gebracht. Dit kwam scheef uit en nu kwam de zaak aan 't rol- len. Uit een nader onderzoek bleek niet alleen, dat dit feit niet op zichzelf stond, maar dat bij de verschillende maandstaten herhaaldelij k valsche kwitantiën van leveranciers waren overgelegd en als echt in uitgaaf ge bracht. De burgemeester van Opster- land en de wethouder Van Zinderen Bakker begaven zich daarop Maan dagmiddag per train herwaarts om den officier van justitie met het re sultaat van het onderzoek in kennis te stellen. Ze hadden B. ook in de tram. zien plaats nemen en alhier uitstappen. Hij werd daarop opgespoord en aan gehouden. Grootenrleels bekende hij de feiten. Hij had de rekeningen door zijne dienstboden valschelijk met „voldaan" en de handteekening der leveranciers doen teekenen en meer malen op de maandstaten het aan verschillende bedeelden uitgekeerd bedrag verhoogd, doch eveneens en de waarheid dezer bewering is ook door het onderzoek reeds bevestigd meermalen onderstand uitgekeerd zonder die uitgaven te boeken. Hoewel het onderzoek nog niet is afgeloopen, kan nu reeds al a wfl.fl.i--. schijnlijk worden aangenomen, dat de knoeierijen minstens over het tijd vak van een jaar loopen en dat het verduisterde bedrag circa j 1000 be draagt. Dit bedrag zal door den vader van B. als schadevergoeding bij den burgemeester van Opsterland worden gestort. Eeoe onverschrokken vrouw. Zekere B. werkman op eene in- strumentfabriek te Tilburg, een Hon gaar van geboorte, die in den laat- sten tijd met kwaadwillige plannen omging, kwam dezer dagen thuis en bedreigde zijne vrouw met eene re volver met zes patronen. Zijn vrouw, niet bang, nam hem het wapen af en bracht het terug naar den ver- kooper, waar zij wist dat B. het ge kocht had. Zij nam denzelfden dag haren intrek bij hare ouders. Den volgenden dag nam B. op de fabriek „gedaan" en kocht te 's-Her- togenboscn eene nieuwe revolver. Thuis gekomen, en zijne vrouw niet vindende, begaf hij zich naar de wo ning harer ouders, en richtte, toen hij was binnengedrongen, de revol ver op het hoofd zijner vrouw. Deze verijdelde zijn voornemen door hem op de hand te slaan, waarop B. de woning uitvluchtte na nog een schot gelost te hebben dat niemand deerde. Daags daarna werd een briefje van hem ontvangen, blij kbaar uit het nabu rige dorpje Berkel afkomstigmen is hem'echter nog niet op het spoor. Rechtszaken. Mishandeling. De zaakwaarnemer T. die meer malen wegens mishandeling terecht stond had zich Dinsdag te Am sterdam weder voor een dergelijk feit te verantwoorden. Op den Sen Fe bruari moest de deurwaarder D. be slag leggen op den inboedel van ze keren v. d. W. in de Spaarndammer- straat. De woning was gesloten doch v. d. W. zeide, dat hij den sleutel zou gaan halen bij zijn vrouw, die bij familie vertoefde. V. d. W.jkwam te rug in gezelschap van T. De woning werd opengesloten, beslag werd ge legd en zekere B., een grijsaard, ge bogen van gestalte en zwak van lichaamsbouw, werd tot bewaarder aangesteld. Doch T. verzet ie zich te gen die aanstelling, want hij kende B. als een bewaker, die niet was te bewegen, om zijn post te verlaten. De deurwaarder, die onaangenaam heden wilde voorkomen, zeide tegen B., dat hij de kamer waar men zich bevond, zou verlaten. Onder bedreiging dat hij den man van de trap zou gooien ais hij niet heenging, liep T. üem achterna en onmiddellijk daarop volgde een slag. T. kwam terstond weer in de kamer en voegde v. d. W. toe, die ook het vertrek even had verlaten Hoe kan je dien man zoo de trap afgooien!" Ter zitting houdt beki. vol, datv. d. W. volgens hem een weinig betrouwbaar individu door B. van de trap werd geworpen. V. d. W. op zijn beurt was niet Dij zonder goed te te spreken over zij n vroegeren raads man, die hem in zaken benadeeld zou hebben. Get. B. zelve verklaarde dat nie mand anders dan T. hem van de trap had geworpen, waardoor hij een bloe dende wonde aan het hoofd bekwam. De overige getuigen hadden T. her haalde bedreigingen hooren uiten en verzekerden dat de val van B. on middellijk gehoord werd, nadatT.de kamer had verlaten. Het O. M., waargenomen door mr. Regout, achtte het wettig en overtui gend bewijs voor het ten laste gelegde 1-173") QXTQTfl ay> TT/Nvrla-nln Q mooniin»/ - vangenisstraf. Bekl. bleef bij zijn ontkentenis. Uitspraak over 8 dagen. Het Weekblad van Broekman en Houders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 13 Maart loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Nat. Hypotheekb. ƒ195. Duinw.-Maats. van Den Helder en het Nieuwen} Diep 94 pCt. Billiton-Maatsch. Ie rubriekƒ2175.] Cultuur- Maatschap. „Penampean". 57 Landbouw-Maatsch. „Ngoepit" 172 Oblig. Nederl.-Ind. Cult.- Maatschappij102^ Scrip, van le hyp.-oblig. Boxtel-W ezeLSpoor- weg-Maatschap pij 6 Aand. Ned. Westfaalsche Spoorw.-Maatschap. 205 Oblig. le hyp. Westlands. Stoomtramweg-Mij. 97 Aand. Fabriek van prod, uit beenderen (lij ui en gelatinefabriek te Delft50 Kon. Stoomweverij „Nijverdal", te Al melo 145 Kon. Zoölog. Botan. Genoots. te 's Hage. 80 Nederl. Herverzeke- ring-Maatsch 98 Nederl. Verzek.-Mij. op het leven, tegen invaliditeit en onge lukken, te 's Hage. 120 Match tussehen paard en voetganger. Paillard is Zondagmiddag te 3 u. 55 min. te Havre aangekomen en bracht daar den nacht door. Zijne merrie „Merveilleuse" verkeerde in goeden staat. De voetganger Ramogé is denzelfden dag om 7.30 te Bolbec aangekomen en daar hij zeer vermoeid was besloot hij drie uren te rusten en eerst daarna den tocht naar Ha vre voort te zetten. Maandag heeft Ramogé zijn te genstander een goed eind ingehaald. Hij kwam des avonds om half tien te Yvetot, waar de geheele bevolking hem was te gemoet gegaan en zijn weg met lampions verlichtte. Na een uur rust, genomen te hebben, vertrok de wandelaar weer. Paillard kwam Dinsdagmorgen om halfelf te Pont-de-l'Arche. Hier span de hij zijne merrie uit en zette de reis in het zadel voort. Een halfuur later kwam Ramogé aanhij was zeer wel, en de pijn in het linker been, waarvan hij den vorigen dag veel last had, was geweken. De af stand tussehen Pont-de-l'Arche en Parijs bedraagt 108 kilometer, zoodat de beide concurrenten Dinsdagavond tussehen 10 en 11 uur te Parijs wer den verwacht. De kansen voor Rama- gé stonden gunstig, men vermoedde dat het hem zou gelukken, zijn me dedinger in te halen. In het engelsche Lagerhuis heeft Dinsdag de radicale afgevaardigde Labouchere op het adres van antwoord een amendement voorgesteld, waarin gevraagd wordt, „dat de macht van de Pairs om de aanneming van wets ontwerpen te verhinderen, ophoude* en de hoop wordt uitgedrukt, „dat de Koningin op raad van hare ministers, vorming tot stand te brengen." Dit amendement werd met 147 te. gen 145 stemmen aangenomen. Sir William Harcourt had het bestreden omdat, zooals hij verklaarde, de wijze om zulk een ernstige quaestie op te lossen, aan de regeering moet worden overgelaten. De afgevaardigde Kenny stelde op het adres van antwoord een amende ment voor, waarin amnestie gevraagd werd voor de Iersche dynamietman- nen. Het werd met 286 tegen 96 stem men verworpen. De conservatieve leider Balfour vroeg wat de regeering, nu zij met het amendement-Labouchere de nederlaag heeft geleden, denkt te doen. Minister Harcourt antwoordde, dat de regee ring zal voortgaan met de afdoening der zaken, welke voor het Lagerhuis aauhangig zijn. Chamberlain (unionist) stelde voor de verdere discussie te ver lagen, om dat het Huis moet weten wat de re geering ten opzichte van het amen dement-Labouchere beslist. Minister Harcourt stemde in de verdaging toe, De verklaring, door lord Rosebery in het Hoogerhuis afgelegd, als zou Engeland eerst tot Home Rule be keerd moeten zijn, alvorens Home Rule mogelijk ware, maakt in Iersche kringen sterken indruk. Vele natio nalisten stellen die verklaring gelijk met een onbepaald uitstellen van Home Rule. De Daily News zwijgt hierover, terwijl de radicale Chronick in de hoofdzaak Rosebery gelijk geeft De Times juicht in een hoofdartikel- Het nieuwe spaansche Kabinet schijnt volgens een correspondent der Timt zich niet in eene groote sympathie te verheugen. Men gelooft niet, dat het lang stand zal honden vooral ook daar Sagarta in zijne eigen partij zich veel vijanden heeft gemaakt. De commissie uit deu duitschen Rijksdag voor het zegelontwerp heeft Dinsdag met groote meerderheid de door de regeering voorgestelde hef fing van quitantiën, cheques enz. ver worpen. De burgeroorlog in Brazilië schijnt haar einde te naderen. Admiraal Pa Gama heeft den hachelijken toestand niet langer het hoofd durven bieden en is gevlucht aan boord van een por* tugeesch schip. Hij heeft aan Peixo- to doen weten, dat hij met zijne aan hangers bereid is zich over te geven mits hun de noodige bescherming wor de verzekerd. President Peixoto heeft geweigerd de voorwaarden aan te nemen. De voorwaarden, welke Da Gama stelde) luidden dat de admiraal alle schepen' en forten, die in zijn bezit zijn, aai president Peixoto zou overgeven, mits hem en zijn officieren werd ge waan borgd, dat zij ongedeerd liet land kunnen verlaten, terwijl zijn matrozen en soldaten lijfsbehoud en amnestie wordt verleend. Admiraal Da Gama bevindt zich aan boord van de Pcrtugeesche corvei Mindelowaar hij den verderen loop, dien de zaak zal nemen, afwacht. President Peixoto liet Da Gama weten, dat hij zijn voorstel niet kon aannemen. De president gaf hem een hal ven dag tijd om zich te beraden en verklaarde, dat hij voornemens was tot den aanval over te gaan, in dien dan geen voldoend antwoord was ontvangen. Admiraal Da Gama heeft president Peixoto doen weten, dat hij, indien de regeering tot schikking bereid is, naar Europa zal vertrekken. Presi dent Peixoto heeft echter ook di; aanbod geweigerd en blijft verlangen dat de admiraal zich met zijne aan hangers onvoorwaardelijk zal over geven. Inmiddels worden alle maat regelen getroffen om terstond tot den aanval te kunnen nveromnn

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2