BINNEN L AN D. W edstrij den Rechtszaken. meerendi el harer vioolspelende kunst zusters voor zoover mijn ervaring in deze strekt namelijk dit, dat in haar muzikaal gemoed iets leeft dat de moeite waard is tot uitdruk king te komen en dat, dunkt mij door geen ander instrument beter dan juist door de viool tot uitdrukking kan gebracht worden. Geen eigen of an- derer luim heeft aan mej. Canter den strijkstok in handen gegeven hier kan van bepaalden aanleg, van wer kelijke neiging worden gesproken. Zonder te willen beweren dat b. v. Bruch's concert inzonderheid op het punt van breede, gespierde voor dracht onberispelijk was, of dat er geen zuiverder tertsen, sexten en octaven denkbaar zijn dan waarmede deze violiste bij wijlen onze ooren streelde, moet ik toch recht laten wedervaren aan het eigendomme- lijke in opvatting, toon en streek, dat aan mej. Canter's spel iets geeft van dat boeiende en sympathieke, waarvan Cremer ons in zijn Arme Samuel weet te verhalen. Vooral in de Legende van Wieniawski en inde als toegift gespeelde Cavatine van Raff deed zich deze eigenaardige trek zeer gelukkig gelden. Beide solisten die door den heer Schlegel werden begeleid, oogsten stormachtigen bijval en zagen fzich dan ook genoopt haar programma met een extra-nummer uit te breiden. Ook de liedertafel, die wat ik bijna zou vergeten te melden haar con cert opende met het, door de aan wezigen staande aangehoord Wilhel mushad dezen avond veel succe3, waarvoor zij den man, die het haar verschafte, den heer W. Robert, dank zal weten. PHILIP LOOTS. Bij het binnenkomen van de Schie dam der Ned. Amerik. Stoomvaart maatschappij werd te IJmuiden dooi de rijks- en gemeente politie aange houden zekere v. d. G. gewezen boek houder van de Handelmaatschappij te Amsterdam.Woensdagmorgen is hij door twee veldwachters naar Amster dam getransporteerd. De Crisis. Uit 'sGravenhage wordt verzekerd, dat H. M. de Koningin-Regentes reeds den heer Gleichman, president van de Tweede Kamer heeft geraad pleegd en Woensdag voormiddag Jhr. Van Panhuys, vice-president van den Raad van State in gehoor heeft ont vangen. De minister van binnenlandsche zaken is Dinsdag langer dan een uur ten paleize geweest. Na afloop der audiëntie had de gewone vergadering van den Ministerraad plaats in het gebouw van het departement van justitie. De openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling van de bestuursgeschillen, werd Woensdag, wegens afwe igheid van den vice- president gehouden onder voorzitting van den staatsraad jhr. Humaldavan Eysinga. De Standaard geeft de volgende twee asterieken. Parool. In de onderstelling, dat de crisis op Kamer-ontbinding zal uit- loopen, achten sommigen het nu reeds geraden, het parool voor de ontbin ding uit te roepen. Het zal zijn moeten, zoo zegt men: Voor of tegen Tak's kieswet. Is dit raadzaam Alvast zou men dan moeten weten: voor Tak I of Tak II? Al zien we toch in de gewijzigde editie geen verschil in beginsel met Maar ook, zal het dan zijn met de schrijfproef, en met de aanvrage? Het is toch duidelijk, dat die schrijfproef, en ten deele ook die aanvrage, het finale karakter aan de ze kiesrechtuitbreiding op bedenke lijke wijze ontneemt. Doel van kiesrechtuitbreiding is toch niet, om mogelijke kiezers op het papier, maar kiezers in levenden lijve aan de stembus te brengen. Blijkt nu al meer, maar luid van de van overal inkomende berichten, d it de schrijfproef duizenden en nog maals duizenden van kiesrecht ont bloot zal laten, omdat ze niet past op den toestand, druischt dan de schrijfproef niet tegen het beginsel van Tak's wet in? Ja, doet dit ook niet de aanvrage Of is het niet kiezers weren, als er straks, wanneer de stembus open gaat, duizenden zullen zijn, die kon den en willen stemmen, maar nu niet mogen, omdat ze maanden gele den, toen nog alle opgewektheid ont brak, verzuimden hun stemrecht aan te vragen. Een parool moet juist en scherp ge formuleerd zijn, en iiet hierin gegeven parool zou tegen doen kiezen, wie in beginsel aan Tak gelijk gaf. Grondwetsrevisie. Terstond toen Tak's ontwerpen inkwamen, is het denkbeeld geopperd, om, eer men tot kiesrechtuitbreiding overging, art. 80 der grondwet te herzien. We hebben ons toen daartegen ge- karït, omdat op dat tijdstip zulk oen denkkbeeld niet de minste kans had van ingang te vindennoodeloos op hield, zoo de Kamer maar vooruit wilde; en zeer ernstig gevaar liep, om ons algemeen stemrecht te bren gen. Nu daarentegen de Kamer getoond heeft, hoe in dit artikel 80eeneelas- tieke macht schuilt, die, in - het eindelooze rekbaar, aan allerlei con- servatische belustheid op machtbe- houd gelegenheid biedt om zich ach ter het conscientie-bezwaar van gebon denheid aan de Grondwet te ver- len komt de vraag, of voorafgaande terzijde zetting van dezen hinderpaal niet raadzaam ware. Immers, er zijn ongetwijfeld enkele mannen in de Kamer opgestaan, wier conscientie-bezwaar, al den in druk maakte van oprecht gemeend te zijn; maar geldt dit voor allen? Of was het ook hier niet veelszins „augur augurem ridet?" En loopt men dan geen gevaar, dat eene tweede poging, onder vigueur van dit elastieke grondwetsartikel ondernomen, even fataal afloopt Wenschelijker ware het ook nu nog, indien zulk een omslachtigen arbeid te mijden ware. Immers het geeft een dubbele verkiezing. Eéne voor de revisie, en een tweede na de Reform-bill. Ook loopt men nog altijd zeer ernstig gevaar, dat na zulk eene revisie het „algemeen stemrecht" er met vlag en wimpel doorgaat. Er blijven alzoo nog zeer ernstige bedenkingen. Maar of niet nu reeds de kans, om aan het „algemeen stemrecht" te ontkomen, voor goed, dank zij den euvelen overmoed onzer conservatie ven, verkeken is, blijft een vraag, die wij niet ontkennend zouden durven beantwoorden. De oude historie. Treuzelen en tegenhouden, redeka velen en parlementeeren, tot op eens het gerucht komt, dat Hannibal over de Alpen trok en voor de poorten staat. In Noord-Holland hebben zich 170 candidaten aangemeld voor het examen als onderwijzer en onderwij- Gemeenteraad van Am sterdam. De voor Woensdag uitgeschreven vergadering van den gemeenteraad te Amsterdam ging wegens te geringe opkomst der leden niet door. De op roeping geeft 1# uur aan, doch er wordt altoos een kwartier speling gegeven, zoodat ten half de heeren present moeten zijn. Den laatsten tijd sloop echter bij vele leden weder de oude gewoonte in om ook het klokje van half twee te overschrijden, met het gevolg dat men vaak eerst om streeks kwart voor twee kon begin nen. Woensdag evenwel waar schijnlijk om de nakomers een lesje te geven nam de voorzitter reeds te vijf minuten over half jtwee zijn zetel in. Uit de presentielijst bleek, dat slechts 10 leden geteekend had den en de heer Meinesz sprak het bekende formulier uit, waarbij het niet doorgaan der vergadering gecon stateerd werd. De ingekomen stukken werden voorgelezen, waarna dewoorzitter zon der notitie te nemen van het inmid dels tot het vereischte minimum aan gegroeide ledental plechtstatig de Raadszaal verliet. Min of meer ver bouwereerd gingen ook de raadsleden heen. Dagbladkritiek over bouw- kuust. Woensdagavond werd onder voor zitterschap van den heer H. C. Jan sen eene vergadering gehouden van „Archiiectura et Amicitia" te Am sterdam. Daar leidde de heer Paul de Jong de volgende motie in Het genootschap „Architectura et Amicitia" te Amsterdam, vertegen woordigd door zijn leden, op de ver gadering van 14 Maart 1894, van oordeel dat tot de taak van de pers ook behoort het juist inlichten van het publiek in zake verschillende kunst vakken en, dat het op haren weg iigt om door deugdelijke voorlichting de belangstelling van het publiek in zake bouwkunst op te wekken; Gelet op de weinig serieuse wijze, waarop veelal in de dagbladpers on derwerpen de bouwkunst betreffende, behandeld worden uit de wen schel ij kheid, dat in het vervolg de redacties der verschillende dagbladen het geven van beschou wingen en kritieken in zake bouw kunst moge oj)dragen aan onpartij dige in alle opzichten bevoegde per sonen. Na zeer veel debat werd de motie, verworpen met 14 tegen 12 stemmen Feestelijke installatie. Er is te Leiden eene commis sie benoemd, welke zich onledig houdt om feestelijkheden voor te be reiden ter gelegenheid van de instal latie van den nieuwen burgemeester mr. F. Was, op> a. s. Zaterdag. Het plan bestaat 's middags te vier uren met muziekkorpsen een optocht te houden van de Stadszaal naar het Stadhuis, aan welden optocht, met de commissie aan het hoofd, zich o. a. besturen van verschillende vereeni- gingen met .banieren zullen kunnen aansluiten. Aan het Stadhuis zal den nieuwbenoemde eene ovatie worden gebracht, waar tevens een Leidsch ingezetene hem de gelukwenschen der gansehe burgerij zal overbrengen. Des avonds zal de schutterij-muziek hem eene serenade aanbieden. Keerboseh. In de „Kroniek der Weesinrieh- ting", voorkomende in Het Oosten lezen wij het volgende maandelijksche bestuursvergadering plaats. Van de 10 leden waren er 8 tegenwoordig, 2 waren afwezig wegens ziekte. Na de behandeling en afdoe ning van de agenda der loopende zaken, werd de wijziging der Statuten ter hand genomen en werd van ge dachte gewisseld over de reorganisa tie, door de Oommissie van Onderzoek bedoeld in het door haar uitgebrachte Verslag. Het zou voorbarig zijn om nu reeds melding te maken van den inhoud der gehouden algemeene beschouwin gen. De opgenomen taak dient kalm en wel doordacht onder de oogen te worden gezieo, De historische grond slag der Weesinrichting is bij ons allen een zaak van groot principieel belang; de S lichting heelt op dien grondslag bijna 31 jaar bestaan. Me nige samenkomst tot bespreking van dit belangrijk onderwerp, ook met de leden der vereeniging, zal nog moeten worden gehouden, eer wij kunnen gewagen van een eenigszins afgerond geheel. Wij meenden echter het boven staande nu reeds te moeten mede- deelen, opdat de vrienden weten zou den, dat het bewerken van wijzigin gen in de statuten en het reglement ons bezig houdt, 't welk ter jaarver gadering in 1892 reeds was besloten, maar wederom was ter zijde gesteld, totdat wij meer zouden zijn genaderd aan de expiratie der loopende rechts persoon lij kheid Een valsche aantijging. Onlangs kwam Jn het Utrechtsche Dagblad een bericht voor, waarin het hoofd der openbare school te Mod dergat, die, als secretaris van het plaatselijk comité te Nes, belast zou zijn met het uitreiken der wekelijk- s he ondersteuning aan de weduwen der verongelukte visschers van Pae- sens en Moddergat, werd beschuldig die weduwen te dwingen, h^re waren te koopen bij zijn zoon die er een winkel op nahoudt. Uit betrouwbare bron verneemt men thans, dat de te Leeuwarden bestaande algemeene commissie ter ondersteuning der nagelaten betrek kingen vau deze visschers terstond een ernstig onderzoek heeft ingesteld naar de gegrondheid van genoemd bericht, niet alleen bij allen, die de bedoelde ondersteuning genieten maar ook bij anderen, en dat de in gebrachte beschuldigingen bezijden de waarheid, ja van het begin tot het einde verzonnen zijn en dat voorts de ondersteunden zei ven eenparig hebben verklaard, dat genoemd school hoofd haar nooit op eenigerlei wijze uitgenoodigd, veel minder geprest had, zijn genoemden zoon te begun stigen. Wat nog de bedoelde uitdeeling betreft, moet men weten, dat deze geschiedt vanwege het plaatselijk comité te Nes, naar een vóór den aanvang van elk kwartaal door de algemeene comrn ssie vastgeseldmaxi mum, dat aan ieder persoon of gezin per week kan worden verstrekt. In liet arrestantenhok gestorven. Dinsdagavond werd door de politie te Enschedé een dronken arbeider gearresteerd. Toen de politie hem Woensdagmorgen uit zijn gevangen schap wilde ontslaan, vond men hem dood in het arrestantenhok. Het drama te Harlinge-i Het classicaal bestuur van Harlin- gen heeft in zijne buitengewone ver gadering van Donderdag den in hech tenis zijnden predikant J. B. provisio neel geschorst in ziine bediening Een 100-jarige. Te Dreischor (Z.) vierde Maandaa mej. Kaatje van den Berge, wed. 0. Tuijn, haar honderdsten verjaardag. De geheele gemeente was in feestdos, volksspelen werden gegeven en het muziekgezelschap van Haamstede gaf zijne krachten ten beste. De hon derdjarige is nog zeer helder van geest en tamelijk vlug ter been. Een waardig tweetal. Een vrouw, of meisje, 't welk in eene zaak, Woensdag bij ,de recht bank te Assen behandeld, getuigenis der waarheid had afgelegd, was later zoo beschonken, dat de politie het noodig oordeelde haar een poos „op te bergen." Eenigen tijd voor dat dit geschiedde, lag zij bij een herberg op den grond. Haar vader, die haar wilde helpen opstaan bleek hiertoe niet in staat, mede door het veelvuldig gebruik van „Schiedam." Hij rolde althans over haar heen en kwam zoo danig met het hóófd tegen een pomp, dat het inroepen van heelkundige hulp noodzakelijk bleek. Vegetariër of niet? Te Berlijn is een wedstrijd in het hardloopen gehouden over eenen af stand van 50 kilometer, en hij is ge ëindigd met de smadelijke nederlaag der vegetariërs. Zelfs liep de geducht- ste kampioen van het vleesch niet mede. Z >o rekende de gr.>eute op eene zekere overwinning. Maar zij dolf het onderspit. Wel raakte een harer geweldigste voorloopers op eenen dwaalweg, en verloor hij hiermede 20 minuten, maar hij lokte tevens een aantal vleeschetende mededingers in dit verderf. De elf eerstaankomenden ware i vleescheters, als twaalfde kwam de eerste vegetariër aan. De prijs winnaar had gemiddeld voor 1 K.M. 6.9 minuten noodig. De match tusschea paard en voetganger. Pmllard is Woensdagmorgen te 2.35 met zijn merrie „Merveilleuse" te Parijs aangekomen aan den Are de Triomphe, het einddoel van den wedstrijd. Ondanks het late uur werd hij opgewacht door een talrijke me nigte. die hem met groote geestdrift begroette. Zijn merrie, die den match glansrijk gewonnen heeft, scheen geen hinder gehad te hebben van den ge- lorceerden rit. De wandel ar Ramogé daarente gen was geheel uitgeput onderweg blijven steken. Woensdagmorgen om 10 uur verliet hij, na geruimen tijd rust genomen te hebbende stad Nantes, die 9 uur van Parijs ligt. Hij was 30 K.M. achter. Kleptomanie Een dame uit den beschaafden stand, met glacé handschoenen aan. gekleed in bont en zijde, stond Dins dag te xlmsterdam terecht.... we gens diefstal. Zij had den loden November j.l. uit den Fransehen Ba zaar een aantal artikelen weggeno men, maar werd aangehouden toen zij er zich mede wilde verwijderen. De directeur der inrichting deed haar onderzoeken door een zijner vrouwe lijke bedienden en men vond toen in haar zak het ontvreemde. Had zij toen j 8 betaald een paar gulden meer dan de prijs der artikelen, dan zou men haar nog hebben laten loo- pen, doch dit bedrag was haar te hoog. Zij werd dus naar een p ditie- bureau gebracht, waar men in haar Ko-zlt r-trrr

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2