s. t. mmum HOEDEN I PEÏÏi K:!l GELEI-PASTEIEN. Tapijten V Behangselpapieren. H. SOMERS, JM RUSTIGE, sten, Oude Groenmarkt ABRIKOZEN etc. BINNENLAND. Rechtszaken. Schoen- en Laarzen- magazijn, Jansstraat 31. Finale Uitverkoop ABONNEMENT Haarsnijden en Scheren. Hel atelier Is dageiyks geopead b!J elke weers- «HteldbeM. ZijüöQ Stoöeii 22. Uuiuuutm iciier Feinbftekerei. MAGAZIJN VAN Anegang 24. Nieuwste Dessins New-Brusselsch, Tapestry, Schotsche, Gonje Tapijten, Loopers, Linoleums, Behang selpapieren, enz. enz. en telegraat iets uit de oude doos en eigendom van ieder. In alle toon aarden gillen, brullen, gieren, sissen en fluiten de stoomgevaarten, die met ongebroken lading aan de hemel- hooge magazijnen lossen om straks met volle last terug te keeren naar alle streken van het kompas. Twintig uur gaans (ja, twintig) van de Noord zee schaden niets. Zóó diep is de Elbe hier tot Cuxhaven toe en de mil joenen, die hier aankomen en ver trekken, zijn legio. Dit is evenwel niet van zelf gekomen. Schatten zijn uitgegeven op passende wijze en heb' ben schatten teruggegeven. De oude vrije Rijks- en Hansestad was vroeger geheel buiten het Duitsche Tolver bond. Vernuftig heeft men hier den middelweg gekozen. Sedert 1889 is de stad in dit opzicht gesplitst. Een deel is bij het Tolverbond getrokken, een deel is Vrijhaven gebleven. De werken daarvoor tot stand gebracht bij voorbeeld het afbreken van een stads gedeelte met 15,000 inwoners kost ten ruim 80 miljoen gulden, maar de rente bleef niet uit en komt ten goede aan allen, getuige de bloei waarin Hamburg zich verheugt. Voor den Hollander biedt Hamburg iets huiselijks, dat dadelijk indruk maakt. Van oudsher dagteekenen de verbindingen met ons land. Hoe vroeg niet had Amsterdam zijn Hamburger wagen voor passagiers en post. En de beurtman op Hamburg eer er booten waren. Hollanders en Friezen be dijkten de moerassen die in vroeger eeuwen de stad van de Elbe scheid den, Hollanders waren het vooral die omstreeks 1600 de Neustadt bouwden de Iloliandsche overste van Valcken- burg bouwTde van 161626 de toen maals onneembare, maar sedert ge sloopte vestingwerken. Aan Noord-Nederland herinneren met groote kracht de „Flethe," onze grachten en menige stille achterbuurt van onze zoogenaamde „doode steden" is in éénen vorm gegoten met menig deel dezer oude stad, waar nu nog leven en bedrijvigheid heersehen, schoon van zelf het nieuwe al verder opdringt. Het platduitsch door vele burgers gesproken en bij de schipperij vooral in gebruik (schipper, schüte enz.), de gevels en de uitstallingen, ja zelfs de 'turf en het hout voor de kachels herinneren aan het Vaderland en wekken huiselijke gedachten op en sympathieke gevoelens. Niet altijd vroolijke. Wie de Beurs hier ziet en vergelijkt met de Amsterdamsche, die wordt treurig gestemd. Wie denkt aan de nieuwe, die al bijna door de bezoekers betaald is maar wel nooit zal komen, want eerst moet er immers geld zijn voor een brie venbus en een telegraafkantoor aan de Koornbeurs, die er niet zijn, trots de miljoenen, die daar in rijst en lijnzaad verhandeld worden, trots dat Russen, Engelschen, Franschen, Duitschers daar komen en zich er geren over of lachen om de houten kast. Neen. nu vind ik toch de gelij kenis met Nederland weer niet heel sprekend. Wij zijn wat heel erg ach terop, benepen, eng, of ook be hoeftig, en de weelde ook nonsens, zegt de vroede Raad. Berusting dus en laat ik mijn Franschen raadsman te vriend houden. Sedert eenige dagen is een hoofd tramlijn, die om de oude stad loopt, naarhet nieuwe stelsel ingerichtme electrische beweegkracht. Een eigen aardig gezicht blijft die wagen zon der paard, naast de vele trams nog door paarden voortbewogen. Het nieuwtje maakt opgang, de wagens zijn uitmuntend, de snelheid is groot en de kosten zijn klein. Voor zes cents rijdt men om het oude Ham burg, een rit van 42 minuten, het is te geef en zou haastfgaan concurree- ren met onze oude mallemolens die a raison van twintig cents een abon nement voor een geheelen dag ver strekten. Gelukkige hans, die zich die weelde mocht veroorloven. Ook van anderen aard wil ik u nieuws vertellen en wel op het gebied dei- kunst die hier vele vereerders en wat ook noodig is, betalers vindt. Verdi's laatste Opera Flastaff wordt hier in het Stadt-theater opgevoerd. Boito's lyri sche komedie door den grijzen compo nist op muziek gezet, is niet anders dan Shakespeare's bekend blijspel „de Vroolijke vrouwtjes van Windsor". Zóó opgevoerd als hier is het uit menig oogpunt een fijn genot. De mise-en-scène is onberispelijk, is rijk. Den ouden bekenden Falstaff te zien verschijnen, vergezeld van zijn schur- kenpaar Bardolph en Pistol, geschied kundig getrouw weergegeven dan de dames in de schilderachtige kleedij dier dagen, Alice, Meg, en miss Quick ly; dan goede ja prachtige decora tieven, eerste soorts zangers, een groot beschaafd orkest, alles werkt mee, met het feit, dat het een pri- Uit den Utreetitschen gemeenteraad Aan de N. R. Ct. wordt door haar correspondent uit Utrecht dd. 15 de zer het volgende gemeld Onze gemeenteraadszitting kenmerk te zich heden door een even buiten gewoon als grappig incident, dat ook nog wel pleit voor de naïeviteit, die ons volk, ondanks de vele „voorlich tingen" waaraan het in den laatsten tijd wordt blootgesteld, toch nog is blijven behouden. Er was publiek op de tribune, drie mannen met zulke onheilspellende gezichten, dat wij verslaggevers, die door langdurige ervaring een zeker inzicht in die zaken hebben, al dade lijk begrepen dat er iets niet in den haak was. Een maakte zelfs de op merking dat onze tafel erg precies in het midden van de zaal stond, en dat een „sardinebusje", dat daarop neerviel en ontplofte, verschrikkelij ke uitwerking moest hebben. Gelukkig werd al onze aandacht in beslag genomen door de burge meester, die voortging op kalmen toon de ingekomen stukken voor te lozen. Maar eensklaps, hij was daar mede nog niet ver mede gevorderd, toen hij mededeelde, dat er een rekest vóórlag van een belastingplichtige, J. G. Pieters, sprong één van de drie mannen van de bank waarop hij gezeten was, posteerde zich vlak te genover den voorzitter en riep met donderende stem „present Meneer!" De verbazing der vroede mannen was niet gering en heel komisch om op te merken, vooral omdat het eene verbazing was, die geen afbreuk aan de deftigheid mocht doen. Zelfs de heer Kaag, die anders nog wel eens van een grapje houdt, was er stil nieur van Verdi is en dat de opera j onderAlleen de burgemeester per- eerst dezer dagen voor keizer Wil-mitteerde zich een oogenblik uit den helm gespeeld werd en 3 dagen gele-'hand te springen, en riep met ver den eerst in Miinchen. heffing van stem„wilt u zwijgen Nu, zij is niet kwaad, maar ik was blij, Pieters sloeg aan, antwoordde „asje dat ik een beoordeeling gelezen had, blieft meneer", en bleef stokstijf tc- die waardeerend luidde, doch niet al te roemend. Ik beroep mij liefst daarop en onderschrijf haar. Een groote „pots" vind ik het stuk, niet aangrijpend. Geen oneer voor den waardigen componist, maar bezwaar lijk een nieuwe parel aan zijn kroon. Vergis ik mij niet, dan hooren wij over korte jaren van deze opera wei nig meer, onverminderd de roem van Shakespeare en van Verdi, maar niet iedere combinatie is even gelukkig. „Allemaal gefopten" zingt de dikke Falstaff aan het slot. Sloeg dat op de toehoorders Neen, zoo erg is het nu juist niet, het is het echte slot der komedie, maar wie het al te dik wijls zou laten opvoeren, kon tot dezulken behooren. Plet applaus, na het tweede bedrijf nog al sterk, was aan het eind ongeveer nul. De uit voering duurde ditmaal over 't geheel voor Duitschland lang, van 7 uur tot ruim half 11. Na Falstaff kwam na melijk een andere opera Der Bajazzo (Pagliacci of Paljas) ook ten uwent reeds bekend. Het dessert won het bij mij ditmaal van den hoofdschotel. Zel den zag ik iets, dat mij sterker aan greep dan deze korte opera in 2 be drijven. Een ware gebeurtenis op 15 Aug. 1865 bij Montalto in Italië vormt de stof voor dit drama in Ope ra-vorm. De geschiedenis is te bekend om hier herhaald te worden, maar ieder die het stuk kan gaan hooren bij een goed gezelschap verzuime het niet. Het is doodeenvoudig, tastbaar waar, hoogst tragisch en de vertol king was boven lof verheven. Dit was kunstgenot en zoo is het al tijd gelukkig, als elk zijn gading vinden kan en dat de smaken ver schillen. Van daag treft de een het, morgen de ander. Onwillekeurig kwam ik nu zoowaar in een handelsstad op de Kunst. Waarom niet? De levensopvatting is er hier breed genoeg voor. Zij sluit zelfs de politiek niet uit. Op dit ge bied is Hamburg in den laatsten tijd eerder bekend geworden nu Bis marck op Friedrichsruhe hier vlak bij, woont. Zijn politiek orgaan ver schijnt hier en heeft beroering genoeg in de wereld gebracht, tot dat, en gelukkig ook. na de verzoening van Keizer en Oud-Kanselier de vrede is teruggekeerd. Maar van politiek gesproken in een gezelschap werd gevraagd„Hoe noemt men Bismarck als hij op zijn rug ligt?" Dat gaf hoofdbrekens, het welk zich in allerlei diepzinnige ant woorden lucht gaf. Deze zei„de vrede gewaarborgd" gene „rust na strijd," een derde „wijlen Herkules" maar een heel klein ventje zei„Dan noemt men hem nóg Bismarck" en die raadde het. Mij dunkt, dit is haast „meer About dan About zelf!" Wat echter vast staat is dat som tijds de lichtste kost de beste en niet te veel wijsheid iuist de wijsheid is. Geloof mij steeds, Waarde Heer Redacteur, Uw toegenegen. X. genover den voorzitter staan. Deze ging kalm voort met de meededee- ling dat het bedoelde rekest, eene reclame behelzende over te hoogen aanslag volgens de wet, veel te laat was ingezonden om voor behandeling in aanmerking te komen, en vroeg of een van de heeren daaromtrent nog iets had op te merken. Allen zwegen, behalve Pieters, die alweer met luide stem uitgalmde: „Ja, ik, meneer Toen stak de burgemeester dreigend den hamer omhoog en voegde den improvisator toe „als ge niet zwijgt, dan zal ik u uit de zaal laten ver wijderen." Dat hielp, want Pieters liet daar op volgen „Neen, dat hoeft niet, dan zal ik wel uit mijn eigen gaan En hij ging, maar kon toch niet na laten om aan de deur te roepen ,en dat noemen ze nou een openbare vergaderingWeinige oogenblikken later verlieten ook de beide mannen, die met hem geko men waren, de zaal, en de werkzaam heden werden verder geregeld voort gezet. Poging tot doodslag. Het oude spreekwoord, „waar twee kijven, hebben beiden schuld," bleek Donderdag weer op overtuigende wijze in de zitting van de rechtbank te 's Gravenhage, waar een jonge man, een groenteboer uit de Sunia- trastraat, zich had te verantwoorden, beklaagd eene poging tot doodslag beproefd te hebben op zijne jeugdige vrouw, door haar met een mes ver wondingen toe te brengen aan hoofd, rug en linkerarm, gelukkig van niet zeer ernstigen aard. Het bleek, dat ook vóór de daad de verhouding tussehen de echtelie den nog al te wenschen overliet. De man dronk een borrel en was dan lastig, de vrouw was daar dan boos om en ook lastig en dan vielen er van weerskanten dikwijls zeerlee- lijke woorden en klappen. De man was daarbij van een zeer zenuwachtig gestel en al eens een maand in het krankzinnigen-gesticht verpleegd ge weest. Op 14 Febr. was het weer mis. De man was dien dag zeer vreemd, de vrouw had hem iets geweigerd en was naar bed gegaan terwijl zij daar rustig lag te slapen nam de man een aardappelmesje en bracht de hierbo ven omschreven verwondingen toe, die als door een wonder niet doode- lijk waren, hoewel één der stooten met zooveel kracht was toegebracht, dat het punt van het mes in een der wonden was gebleven, terwijl het mes aan splinters vloog. De man be kende, zijne vrouw met een mes ge stoken te hebben, doch ontkende het doel zijn vrouw het leven te benemen. Hij was vóór zijn huwelijk een flinke jongen en had oprecht berouw over het voorgevallene. Het bleek overigens, dat de vrouw haren man niets toegaf wanneer het op schelden en klappen uitdeelen aankwam. Meermalen had de man dan ook gezegd, dat hij liever in het spinhuis zat, dan langer zulk een leven te hebben. Ook verdacht hij zijne vrouw van ontrouw en moest hij al eens gezegd hebben, dat hij er 20 jaren aan waagde wanneer hij haar snapte. De substituut-officier van justitie mr. Pleijte, releveerde het treurige dezer geschiedenis en wees er op, dat de vrouw hier zeker niet zonder schuld is, al is de daad van den be klaagde iets treurigs en onverantwoor- delijks. Voorts wees hij op de verpleging van den beklaagde in een gesticht wegens delirium tremensdienten gevolge was beklaagde zeer prikkel baar, hetgeen nog toenam door achteruitgang van zaken en vermeen den ontrouw zijner vrouw. Verder ge loofde hij, al heeft bekl. zich zeer bezwarend uitgelaten niet, dat hier aan premeditatie moet gedacht worden. I Niettemin is de mishandeling van zeer ernstigen aard, al zijn de wonden gelukkig niet zoo zwaar geweest als men aanvankelijk vreesde. Met het oog op het gedrag der vrouw, dat zeker veel heeft bijgedragen, den man in woede te doen ontsteken, wilde het O.M. niet die zware straf eischen, welke het anders zou gedaan hebben en vorderde wegens mishandeling van zijne vrouw eene veroordeeling van den beklaagde tot 9 maanden. rreaikiiBiirien denteii. nerv. wrüsn op ZONDAG 18 Maart. TE HAARLEM Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Nam. 2 ure, van Lennep, •s 4 vond9 6 ure, Veen. Woensdagavond 8 ure, Swaan. Avondmaal. Doopsbediening. Dankzegging. Voorbereiding. Nieutoe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Avondma Jam-Kerk Voorm, 10 ure, Hoog. 92e Lijdenstekst. Bakenen er Ktrk. (Voor de Ki nderen.) Voorm. 10 ure, Moeton. Avondmaal. Bglite Wallonne. Dix heures mr. Derby. pasteur a Amstordam. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oode Gracht. Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'eav. ure, Vrolijk. pred. te Scheveningen. Lutherse/te Kerk. Voorm. 10 ure, Helper Sesbrugger. Bevestiging van nieuwe leden, 's Av. 6 ure. Poolman, Voorbereiding. Kerk der Vereeniffde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta. Avondmaal. 's Avonds 6 ure Craandijk, Dankzegging. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging van nieuwe leden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, A- Landwehr. Luth. Zendingleeraar. 's Avonds 6 ure, Weiss. Maandagavond 8 ure, VVeias. Dinsdagavond 8 ure, Weiss. Woensdagavond 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Donderdagavond 8 ure, Weiss. Boorderkerk Ridderstraat.) Voorm. 10 ure, 'sav. 8 ure Langhout. Nederd. Herv. Kerk, Ben»ebroek. Voorm. 10 uie, Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure. Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Evangl. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Bevestiging van lidmaten. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Doopsbediening. Bloemen d*«i. Voorm. 10 ure, H. H. Barger, Nam 2% ure, H. H. Barger. Heemstede. Voormiddag 10 ure, geen dienst. Nam. 2% ure, J. Kuylman. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, van Druten, pred. to Rhijnsburg. Houtrijk en PolancRt. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. van Heemstede. Santpoort» Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure Loggers. Sand voort, Voorm. 10 ure. C. Barneveld. !s Av. 6% ure, Barneveld. van wegens Liquidatie van alle voorhanden zijnde tegen, veel verminderde prijzen. Warnioesstraat 7. voor Ook voor Kinderen is het abonne ment voor Haarsnijden zeer voor- deelig. Adres GIEBiTBAAT 68, Paotogr&piiie. PöHTZöEM, its.o sa,1jlxwfce-ate.t 8S, Opncme Instantanés, Specialiteit !n Kind -^portretten, onvergan kelijke ^ortretvergrootingen scor sSobe» en Garneert t» Houtstraat 84. B. i. VïSSKJi Het magazijn «DE GARENHANDELb. Anegang 26, vestigt be leefd Uwe aandacht op zijne ruime sorteering inWollen en Katoe nen Garens en op zijne speciale Inrichting voor het breien en aan breien van Wollen en Katoenen Kousen en andere artikelen. Handschoenen, Kousen en Tricot-Ondergoederen vanaf de billijkste soorten tot de zeer beste kwaliteiten. Onder de Echte JAEGER Normaal-Ondergoederen komen voor twee soorten (éen voor den winter en éen voor den zomer), Dames-Camisoles, die meer en meer worden gepréféreerd boven de flanellen en dan ook gemakkelijker en daarom practischer zijn. Boven dien wordt het dragen van deze lichte en toch zoo verwarmende artikelen algemeen als bevorderlijk voor de gezondheid aanbevolen. Elk soort van goederen wordt gaarne op zicht gezonden. Magazijn «De Garenhandel», voorheen W. BEUZEMAKER, Anegang 26, Haarlem Van af heden dagelijks verkrijgbaar Frankestraat 7» Wegens Liquidatie zullen alle Goederen bestaande uit de tot verminderde prijzen a Contant wordenUITVERKOCHT.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7