"binnenland. De wintercampagne gaf weinig drukte. De stallen waren minder be zet dan andere jaren. De hoeveelheid opgetaste granen was gering, het stoomdorschen kwam dan ook bijna niet voor, waardoor vooral de loon- dorschers slechte zaken maakten. Nu de zon hooger rijst, is er op het land weer overvloedig werk. Over't geheel is er in dezen polder weinig armoede geleden. De bedelaars komen meest uit de omliggende steden; zij exploiteeren naar een vast plan, zoodat ze bijna even periodiek verschijnen als de derdendaagsche koorts. Maar het ge tal exploitanten neemt af, onder scheidene volkslogementen verdwij nen. Behalve het gewone landwerk, eischen ook de genie werken in Haar lemmermeer de arbeidskracht van honderden. De landbouwers maakten over 't geheel eene slechte rekening, de laatste oogst was zeer schraal en de marktprijzen waren heel laag. Voor de fabrikanten van bietsuiker is dit een buitenkansjezij kunnen nu gemakkelijker het noodige land voor den bouw van bieten huren. De wintergewassen hebben de guur heid des winters best doorgestaan. De rogge- en tarwe-akkers beginnen reeds mooi te groenen, de kar wij komt reeds krachtig tot ontwikke ling. De hoop van den landman her leeft. De voorjaars werkzaamheden zijn reeds druk aan den gang. Spoedig begint de zaai van erwten, boonen en andere zomergewassen. Ook in de tuinen is de arbeid met kracht be gonnen. Als bijzonderheid mag gelden dat na den overvloedigen oogst van ooft in het vorige jaar, de vrucht- boomen er weer veelbelovend uitzien. Voor eene goede knopvorming heeft de zon dan ook in 1893 uitnemend gezorgd. De veestapel is vrij gezond, maar eene vroegere grasontwikkeling is zeer gewen scht, daar het wintervoerbijna ten einde is. De prijzen van het vee zijn tamelijk hoogals het voorjaar mild is, worden nog hoogere prijzen verwacht, want veel vee is er bij de landbouwers niet. De Kamerontbinding. De Amsterdammer geett aan een gevoel vangroote dankbaarheid uiting, nu de raadgevers der Koningin haar den juisten weg gewezen hebben. Het volk wenscht het kiesrecht, maar de atgevaardigden moeten het geven. En deze zullen zich licht door overdreven zorg voor hunne herkie zing laten leiden, terwijl een beroep op de kiezers het woord geeft aan minder geïnteresseerde personen, die thans mannen kunnen afvaardigen, veel betrouwbaarder dan degenen, die vroeger slechts vage verklaringen omtrent hunne meening hadden af te leggen. Het blad verheugt zich over den gevoerd en strijd. Vele moeilijkheden zouden vermeden zijn indien de „Liberale Unie" reeds vroe ger het kiesrecht als e e n i g punt in haar programma had geschreven. Nu bleek, dat de herziening der belas tingwetten voor velen slechts een welkome reden tot uitstel der kies rechtuitbreiding was. Dat de heer Tak zich in een mi nisterie-Tienhoven liet inlijven, was eene zwakheidthans betoonde hij zich sterk genoeg om den tegenstand tegen de kieswet met eene neder laag van den minister van buiten- landsche zaken te doen eindigen. Ook de overige ministers, die Tak steunden, verdienen hulde. Het zal nu plicht zijn vooral man nen af te vaardigen, welke hen ver- fpcranwnnrrlicron rlip ffigdg ZOO l/incren ten. Geen partij-quaesties mogen thans op den voorgrond tredeniedere voorstander van finale kiesrechtuit breiding is welkom, doch het meest de leiders v n arbeidersvereenigingen. De werklieden moeten in de gele genheid gesteld worden, voor de be langen hunner lotgenooten op te komen. Ook de Standaard betuigt zijnen dank aan de RegentesOranje heeft in zijn beste dagen zich steeds aan het hoofd van de volksbeweging ge plaatst. De Kroon heeft het ontwerp inge zonden en het is nu wederom de Kroon, die de kiezers wil raadplegen, ten einde de electorale quaestie van de baan te helpen. Er is eene scha duwzijde sommige rechtschapen man nen achtten zich niet vrij om onder vigeur van art. 80 der Grondwet in de uitbreiding te bewilligen. De schijn ontstaat, alsof thans aan de kiezers gevraagd wordt ons de beslissende uitlegging van dat artikel te geven. Het blad ziet hierin geen bezwaar- nu de Regentes haar woord heeft ge sproken. Het wenscht dat de meer derheid der kie:ers de finale uitbrei ding reeds onder vigeur van art. 80 mogelijk zal achten. Maar ook al mocht het anders uitvallen, de hooge beteekenis blijft van het feit, dat Oranje ook nu geweigerd heeft voor de reactie en tegen de volksactie partij tejkiezen. Volgens De Tijd behooren allen zooveel mogelijk tot een duidelijk en ondubbelzinnig antwoord mede te werken, ook zij, die met het blad de ontbinding allerminst wenschelijk of noodig achten. Met handhaving van zijn recht tot critiek, acht het thans een heldere formuleering bijzonder gewenscht, die het ontbindingsbesluit zeker niet zal geven. Voor scheeve voorstellingen in de pers zal dus een ruim veld geopend blijven. Maar de vraag, welke de kiezers zal worden voorgelegd is geen andere dan deze: vóór of tegen het ongewijzigde wets ontwerp-Tak. Voor de halsstarrigheid van den minister moest de Kamer, die zich aan de Grondwet getrouw betoonde, wijken. Vertrouwen in de kracht van een hoog en edel begin sel öf overmoed De uitslag der verkiezingen zal het leeren... Het Handelsblad stelt de vraag, waarover de strijd bij de ophanden zijnde verkiezingen eigenlijk zal loo- pen. Indien art. 80 der Grondwet niet bestond, ware het antwoord: Over de kieswet-Tak. Maar nu? De houding van den heerKielstra maakt het duidelijk, welke groote bezwaren de Grondwet in den weg kan leggen zelfs aan mannen, die zich voor een uitgebreid stemrecht verklaard hebben. Het spreekt van zelf dat een Kamerlid verplicht is hare voorschriften met nauwgezetheid na te volgen. Daaraan twijfelt nie mand. De Grondwet, bepaalt, dat de leden der Kamer trouw zweren jof beloven aan de Grondwet en dat 'zij stemmen zonder last of ruggespraak met hen die benoemen. Minister van Tienhoven. Tengevolge der uittreding van mr. v. Tienhoven zal een der aan het be wind gebleven ministers belast wor den met het tijdelijk beheer van het dep. van. buitenl. zaken. Maandag was de heer Van Tien hoven nog als gewoonlijk aan het ministerie werkzaam. De taak van premier van het Ka binet een, zooals men weet, hier te lande niet officieel ingestelde leiding, fraa.k jon -- 1 m -1- Ontslag minister van Tien hoven. Bij kon. besluit is, met ingang van 21 Maart, aan mr. G. van Tienhoven, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als Minister van buitenland- sche zaken, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen, en het beheer van het departement van buitenlandsche za ken, ad interimopgedragen aan den minister van marine, den heer J. G. Jansen* Waterleiding voor Am sterdam. Binnen enkele dagen mag een rap port worden verwacht van de raads commissie, die benoemd is om te onderzoeken, of er voor de Amster- damsche Waterleiding-Maatschappij een nieuwe prise d'eau kan worden gevonden. Er is berekend, dat, bij normale uitbreiding der gemeente en progres sie der bevolking, er op den duur niet genoeg duinwater zou kunnen worden aangevoerd, ook niet na in gebruikneming van al het duin, ge legen tusschen Noord wij kerhout en Noordzeekanaal. Daarom zal worden voorgesteld, water uit de Lek nabij Vreeswijk te doen aanvoeren. Het Vechtwater is voor drinken niet geschikt, dus zou de Vechtwaterleiding tusschen Weesp en Nichtevecht buiten gebruik wor- nen gesteld, het pompstation te Weesp voor het Lekwater worden in gebruik genomen, en de leiding in Amster dam aangewend voor het Lekwater. Het rapport houdt zich buiten de financieele geschillen, die tusschen Burg. en Weth. en [de Duinwater- Maatschappij zijn gerezen. 685 sollicitanten. Het bestuur van een ziekenfonds te Amsterdam plaatste onlangs eene advertentie, waarin een bediende voor kantoorwerk gevraagd werd op een salaris van ƒ700. Hierop kwamen niet minder dan zeshonderd vijf-en-tachtig sollicitatiën in. Sommige sollicitanten zonden zelfs een telegram met betaald antwoord. Vroege tanden. Een ingezetene, de heer S. Overste, wonende Von Zesenstraat 79 te Am sterdam, schrijft aan het Hblddat een kind, op 9 Maart geboren, den 16n Maart een tand heeft gekregen en er naast nog twee opkomen. Een onaangename aan houding. Zondagavond, werd in een der drukste straten van Utrecht een jon geling van goeden huize, pas tot eene eervolle positie benoemd, door twee agenten van politie aangehouden en gelast mede naar het hoofdbureau van politie te gaan. Daar hij begreep dat verzet niet baten zou, ging hij gewillig mede, doch verzocht zich niets bewust dat de agenten een eindweegs achter hem zouden blijven. Dit werd hem echter niet toegestaan en met eenen agent naast hem en een anderen achter hem werd de jon geling door de Choorstraat naar de Ganzenmarkt gebracht. Daar werd hij gefouilleerd en bleek al spoedig zijne identiteit, waarop hij met vele ver ontschuldigingen na een kwartier werd losgelaten, onder mededeeling dat zijne arrestatie had plaats gevonden op grond der aanwijzing eener oude vrouw, die aan zijne lichte demisai- son den „heer" had meenen te her kennen die aan haren zoon een valsch bankbiljet van f 100 had in betaling Stilhouden van treinen. Vrijdag en Zaterdag vertrok van Utrecht naar de Bilt een extra trein van de Nederlandsche Centraal Spoor wegmaatschappij. Aan de locomotief was aangebracht de vinding van den heer C. P. J. Ver- hoesen, ingenieur van eerstgenoemde maatschappij, waarvan wij melding maakten, nl. een toestel, dat bij on- veiligen stand van seinen, automatisch en onafhankelijk van den wil van den machinist, de Westinghouse-rem slui ten eD alzoo den trein tot stilstand brengen moet. De treinen waren ver gezeld van den uitvinder en tal van autoriteiten op spoorweggebied. De trein had Vrijdag eene snelheid van 70 en Zaterdag van 77 KM. per uur en stopte Vrijdag op pl.m. 150 M. en Zaterdag op 160 M. van het aanrakingspunt, welke afstand bij grooter luchtdruk aanmerkelijk kor ter kan zijn. De proef mag derhalve als volko men geslaagd beschouwd worden, hetgeen ook het gevoelen van ge noemde autoriteiten was. „Het toestel komt, zoo wordt nader aan het U. D. geschreven, van alle tot heden op dat gebied vervaardigde toestellen het meeste de volmaakt heid nabij, doordat het, zoowel bij voor- als achteruit rijden van de lo comotief, alsook bij tender-locomo tieven kan worden aangewend, het geen vooral bij toepassing op enkel spoor in het belang der veiligheid een eerste vereischte is. „Het gewicht van de vinding is niet gelegen, zooals sommigen zouden meenen, in het aanbrengen der lucht- kraan aan de Westinghouse remge- leiding (deze was reeds lang bekend), doch in de pal-ontkoppeling, zooals die door den heer Verhoesen thans vervaardigd is, en waarnaar lang werd gezocht. Ook is de vinding voor de practijk zeer aan te bevelen boven andere systemen, uoor haar eenvoud en daardoor betrekkelijk geringe kosten. „Onmiddellijk na het ongeval bij den Omval op 26 November j.l., waar door, bij onveiligen stand van het afstandsein, een trein in de open staande brug reed, werd door den heer Verhoesen het denkbeeld geop perd, te trachten ter voorkoming van dergelijke ongevallen, een afdoend middel te vinden. {Hij deelde toen een denkbeeld daaromtrent voorloo- pig mede aan eenige spoorwegauto riteiten, doch het was hem ondoen lijk dit dadelijk te kunnen toepassen. Hij zag zich daarom zelts genood zaakt, een toestel op kleine schaal te vervaardigen, hetgeen door tal van rijks- en particuliere deskundigen werd bezichtigd en het model in het klein is van het op 16 en 17 dezer beproefde toestel. „Het lange tijdsverloop tusschen het denkbeeld en het in practijk brengen (pi. m. 4 maanden) van het toestel, vindt niet zijn aanleiding daarin, dat de vinder eerst van oc trooien in het buitenland wilde ver zekerd zijn, doch alleen in bovenge noemde reden. Hij zal zich voldoende beloond achten, wanneer het toestel voor het algemeen welzijn kan wor den toegepast en hiervoor bestaat veel kans." Een flinke belooning. Een jongen te Nieuwvliet, die eene portefeuille met 150 aan bankpapier vond en aan den rechtmatigen eige naar teruggaf, kreeg als belooning voor zijne eerlijkheid. lOcenten. Kwade verdenking Te Hengeloo is het 7-jarige doch tertje van zekeren H O. Vriidae- onder dags 12 uur dood in het bed, waarii het 's nachts met een broertje gesla pen had, terwijl de wangen op soiq mige plaatsen ontvleescht waren ei het been bloot lag. Onwaarschijnlijk acht men het echter, dat het vleescl er door de ratten afgevreten is. Dt heeren Kohier en Maas, artsen, 'heb ben Zondagmiddag in tegenwoordig heid van den officier van justitie den rechter-commissaris en den grif. fier bij de rechtbank te Almeloo, dt lijkschouwing verricht. Het bewijs schijnt daardoor geleverd, dat hel kind niet tengevolge der ontvieeschin- gen overleden is. De stiefmoeder, [dit het kind dikwijls erg mishandeld moet hebben, heeft zich inmiddels naar Duitschland verwijderd. Ernstige brand. Men meldt uit Terheiden van 17 jl.: Hedennacht woedde een hevig* brand bij den landbouwer Van Gin. neken onder Slikgat. Naar men ver neemt zijn 14 prachtige runderen en 6 paarden in den brand gebleven. Koloniën, Van Batavia schrijft men van wel ingelichte zijde aan de Loc., dat it den loop van dit jaar o.a. zullen af treden dan wel repatriëeren Van den raad van Ned.-Indië, de vice-president W. P. Groeneveldt; van de algemeene rekenkamer he: lid H. van Alphen van de rechterlijke macht, de vice- presidenten mr. M. C. Piepers, jhr mr. H. L. Wichen, en mr. J. Ph. F, Filz en de procureur-generaal mr. "W, de Gelder; van de notarissen, de heer J. D. de Riemer te Batavia van de translateurs die voor de Maleische taal te Batavia L. Th Mayer, ingevolge eene opdracht van den minister om behulpzaam te ziji in de samenstelling van een Javaansch woordenboek. van de wees- en boedelkamers, di secretaris en de adjunct-secretaris t( Batavia Ch. Knaud en F. H. L. R Meeng (deze ter waarneming van he: notariskantoor van den heer DeRie mer) van het bestuu r, de directeur A C. Uljee, de resident der Preanger JL. Harders, die van Cheribon J, H. W. Graaf van den Bosch, vai Djokja C. H. Ketting Olivier, vat Solo O. A. Burnaby Lautier, degou- verneur van Sumatra's Westkust 0 M. de Munnick, de resident van Ri- ouw A. L. van Hasselt en die van Bali en Lombok iVL. C. Dannenborgc en de adsistent-resident van Buiten zorg Hardeman; van het onderwijs, de directeur F. H. van der Kemp en de inspecteu: J. M. Rosskopf; van het leger, de generaal-majcu' J. A. Vetter, de kolonel-intendant 31 Willemstij n en de luitenant-kolone! chef van den topografischen diens: H. Helb. Van Buitenzorg bericht men aai de J.-B., dat de gouverneur-generaal van de kort geleden ingediende oor logsbegrooting voor 1895 de voor ge neraal-majoors van genie en artille rie opgebrachte gelden heeft geschrap: Ook onder het tegenwoordige besuur schijnen dus de kolonels-chefs ntó veel kans te hebben om opper-officie: te worden. De bove de formatie in acii viteit herstelde overste der infanterii Van Vliet is werkzaam gesteld al: chef van de commissie tot examina tie van het ballistisch vermogen val de dezer dagen ter beproeving uitgr zonden cavalerie-repeteerkarabij n. De bekende professor Saleu'ü bevindt zich OT> gypc/iy) HH U '"d

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2