Aanbesteding, Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIEN. Wetgevende Macht. VARIA. Een net Persoon Nette JONGEN £r biedt zich aan, Burgerlijke Stand. Grof- en Hoefsmederij, ii «ten, Assurantiën elc. naar Borneo vertrekken. Zijn doel is om daar de ontwikkeling van het embryo bij den aap te bestudeeren, waarin hij wordt bijgestaan door me vrouw Salenka, die vol vuur is voor het onderwerp. Voor het bemachti gen van de noodige apen zal de schout van Cheribon, Meijer, een geoefend schutter, met hen meegaan, op hunne kosten. De professor, die hem schijnt te kennen, had aan den gouv.-gene- raal speciaal om hem gevraagd, en Z.E. heeft daaraan welwillend vol daan, door aan den heer Meijer zes maanden binnenlandseh verlof bui ten bezwaar van den lande te ver- leenen. De regeering heeft machtiging verleend aan dr. J. M. Jansen, kruid kundig ambtenaar bij 's lands plan tentuin te Buitenzorg, eene reis te maken over West- en Midden-Java tot onderzoek der dadapziekte. Uit de buurt van den Merapi schrijft men aan de N. Vorst Sedert een paar dagen heeft het hier geaschregend, vandaag 5 Fe bruari erg. Alles ziet grijs van de asch. Sedert van nacht is de Merapi weer flink aan den gang. Dengehee- len dag buldert hij en stoot prach tige rookkolommen opwaarts. Weet gij waaraan de „desa"-man dat na tuurverschijnsel toeschrijft? Aan den geest van den overleden keizer, die boos is. Er zijn te Soerabaja valsche halve guldens in omloop, gemaakt van Berlijnsch zilver. De stukken zijn slecht afgewerkt, maar de klank is goed. Maandag is de Fransche Senaat bijeengekomen op verzoek van den eerste-minister om eene beslissing te nemen in zake het instellen van een ministerie van koloniën. Het ontwerp tot instelling van dit nieuwe mini sterie werd aangenomen met 22-5 te gen 32 stemmen, evenals het hiertoe benoodigd crediet van frs. 150.000 met 216 tegen 31 stemmen. Morley verklaarde Maandag in het Engelsche Lagerhuis, dat het eerst het wetsontwerp tot wijziging der kiezerslijsten in beraadslaging zou komen. Lord Randolph Churchill stelde eene motie voor, waarin de vergade ring de rede van lord Rosebery, te Edenburgh gehomden, eene schending van de voorrechten van het Lager huis zou noemen. Op verzoek van sir W. Harcourt ging de vergade ring echter tot de orde van den dag over. Bij de behandeling van de marine- begrooting, verklaarde Robertson, dat de regeering in de werkplaatsen der marine eenen werktijd van 48 uren in de week zou invoeren. De Standard drijft den spot met Rosebery's berekening aangaande het opnieuw in behandeling brengen in het Lagerhuis van Home Rule. Het blad schrijft, dat wanneer Home Rule moet wachten op eene honderd stem mige meerderheid in het Lagerhuis, het even waarschijnlijk is te verwach ten dat de hemel invalt. De Portugeesche schepen Mindello en Alfonso d'Albuquerqite zijn Zondag middag, zonder daarin gehinderd te worden, met Da Gam a en 70 zijner officieren aan boord, uit de baai van Rio de Janeiro vertrokken. De Ame- rikaansche admiraal Benham is even eens aan boord der San Francisco vertrokken. De Portugeesche commandant is voornemens Da Gama naar Buenos- Ayres te brengen. Onmiddellijk na dat de admiraal was vertrokken, heeft president Peixoto tot de Argentijn- sche regeering het verzoek gericht, om den leider van den opstand uit te leveren, indien de regeering althans mocht besluiten hem op haar gebied toe te laten. De kans, dat de presi dent zijn tegenstander in handen zal krijgen is nu echter zeer gering ge worden. Admiraal De Mello en de tegen standers der regeering in de zuide lijke provinciën zijn nog niet voor nemens hun verzet te staken en heb ben opnieuw tot de vertegenwoordi gers der mogendheden te Buenos- Ayres het verzoek gericht om erkend te worden als oorlogvoerende partij. Het eskader van president Peixoto bevindt zich nog in de baai van Rio de Janeiro. banen. Akkoordmaar het wedden bestaat toch wèl, en er is dezer dagen zwaar gewed ten gunste van Oxford, dat gewonnen heeft. De vereering van Oxford heeft derhalve veel geld ingebracht. Op zijn minst nu is dit eene sterke verleiding. Eenige jaren geleden ging het gerucht, dat de mededingende bemanningen van Ox ford en Cambridge tevoren de rollen van overwinnaar en overwonnene reeds/ verdeeld hadden, evenals later de winsten, die naderhand uit zulke schikkingen konden voortvloeien. Ik zeg niet, dat zoo iets schande lijks inderdaad plaats vondmaar bloot de mogelijkheid eener dergelij ke mare toont aan hoe gevaarlijk demoraliseerend die weddenschappen zijn. Tegelijk blijkt daaruit, dat er cam. quo zelfs bij afwezigheid van inzetten winsten zouden kunnen ge slagen worden uit met elkander hei melijk samenspannende „mededin gers". De zaak is te bedenkelijker, dewijl dergelijke verdachtmakingen, niet al toos zonder goeden grond, vernomen zijn bij wedrennen, harddraverijen, ja bij het cricket- en het voetbalspel, sportvormen welke vroeger hier te lande boven alle verdenking van spe culatie en geldmakerij stonden. Dat het heden ten dage anders is, moet voor een goed deel worden ge weten aan de opkomst der spelers van beroep, die niet gelijk weleer eene uitzondering maar meer en meer eene overheerschende klasse vormen. Zuivere [liefhebbers worden schaar- scher, en de adel der sport lijdt er geducht onder. De quaestie, wat een „liefhebber" en wat een „beroepsspe ler" is, heeft natuurlijk eene groote rol gespeeld. In algemeene termen is een „beroepsspeler" iemand die voor geld speelt, terwijl de „liefheb ber" zich enkel oefent omdat het spel hem behaagt, omdat hij daarin lee ring, ontspanning, gezondheid vindt. Het vraagstuk is echter ingewikkel der geworden door de beslissing der „Marylebone Cricket Club" dat men .liefhebberij" combineeren kan met „dekking van onkosten". Hierdoor is, willekeurig of onbewust, de deur wijd geopend voor het misbruik der zoogenaamde gate-meetingsbijeen komsten, welke met een hoog entree geld gehouden worden met geen an der doel, dan zooveel mogelijk ponden sterling als mogelijk van het publiek te halen, die dan onder de spelers verdeeld worden door „liefhebbers" met het beweren dat zij enkel „hun ne kosten dekken". In de laatste jaren is dit misbruik sterk toegenomen, vooral bij graaf- schappelijke matcheswaarin het be roepselement het o verheerschende is. In graafschappelijke spannen moe ten liefhebbers met een lantarentje gezocht worden. Bij dergelijke wedstrijden is er geen quaestie van sport om de sport, maar eenvoudig van elcl verdienen. Eenige bekende spelers worden uitgenoodigd, hetgeen terdege geadverteerd wordt. Het publiek stroomt toe, en het geld ook, en.... „er wordt veel verdiend!" Ik vrees, dat dezelfde beweegreden of drijfveer ook dikwerf dienst doet bij rondreizende spannen, hetzij dat zij hier komen uit de koloniën of door ons naar den vreemde afgevaar digd worden. Zulke schaduwzijden der sport ver lagen haar en benadeelen hare faam ten zeerste. Reden te meer om er tegen te waken en althans te trach ten de gevaren te fnuiken, welke de dobbelzucht onze schoonste en nut tigste volksvermaken doet vergezellen. Wedden. Naar aanleiding van den Zaterdag gehouden roei wedstrijd tussehen Ox ford en Cambridge, schrijft men over het wedden het volgende aan de N. R. Ct. Het grootste euvel dezer wedstrij den vormen de weddenschappen. Al dat gedobbel doet der sport veel kwaad. Misschien blijven de roeiers zeiven er vreemd aanik hoop het. Men zegt dat zij met elkander kam pen voor de e e r alleen, want er be- 8taat hier geen inzet, zooals op ren- Hannoversche van {verleden jaar, zal worden gevoerd. Evenals toen zijn onder de slachtoffers, die voor groote sommen schuldbekentenissen getee- kend hebben, menschen van hoogen rang, o. a. een prins, en onder de medebeschuldigden mannen van al lerlei stand. Koelbloedigheid. Een ijmker in Rndolstadt zav, dat zijn zoon blootshoofds bij een korf bijen stond, waaruit een zwerm geklopt werd. Plotseling vloog de koningin op het hoofd van den knaap, jen alle bijen volgden haar. De vader riep zijn zoon toe„Blijf stilstaan doe mond en oogen toe. Ik zal ze wel doopen en dan inpakken De knaap gehoorzaamdede ijmker goot een emmer water over het hoofd van zijn zoon en streek toen met een veer den geheelen zwerm in een korf. D jongen had geen enkelen steek ge kregen. De koelbloedigheid zijns va ders had Hem gered. Bedevaarten. Het zal den 31en Mei 250 jaar ge leden zijn, dat bedevaarten naar het Mariabeeld van Kevelaar begonnen. Dit jubilé zal met buitengewone bede vaar ten worden gevierd. De prinses van Bulgarije In den gezondheidstoestand van prinses Maria Louise van Bulgarije is eene verandering ten goede geko men. De vrouwendokter prof. Schauta is naar Weenen teruggekeerd. Anarchisten. De Parijsche politie heeft de hand ilegd op Oritz, den anarchist, die naar zij vermoedt medeplichtig is aan den dy nam ietaanslag in het café Terminus. Drie andere anarchisten, welke met Oritz compromitteerende stukken uit Henry's kamer in vei ligheid gebracht zouden hebben, zijn eveneens in hechtenis genomen. Een weddenschap van keizer Wilhelm. Toen de Duitsche keizer bij het feestmaal ten huize van Caprivi met baron Stumm in gesprek raakte over de kansen van het Duitsch-Russisch handelsverdrag, merkte hij op dat hij de aanneming zeker achtte. Baron Stumm beweerde, dat de kansen voor het verdrag zeer slecht stonden, waar op de keizer plotseling vroeg„Waar om wedt ge „Een tweede ontbijt," stelde Stumm voor. Dit werd overeengekomen en toen nu artikel 1. van het verdrag met groote meerderheid was aangenomen, zond keizer Wilhelm baron Stumm bericht dat hij den volgenden Dinsdag bij hem het tweede ontbijt zou gebruiken. Inderdaad was de keizer verleden Dinsdag de gast van den baron. Een woeker proces. Men meldt, dat te Berlijn weldra een woeker-proces, even groot als het Een merkwaarig proces. Een merkwaardig proces wordt in Silezië gevoerd. Daar heeft een groot grondbezitter, die voornamelijk bos- schen heeft, een vordering ingesteld tegen de eigenaars van 32 fabrieken en kolenmijnen, tot het betalen van schadevergoeding wegens het bederf zijner bosschen door den rook en de dampen, die uit hunne werkplaatsen opstijgen. Tot nu toe was het niet mogelijk te bewijzen, ook al scheen het ieder boschkenner zeker, dat en hoe die rook schade veroorzaakte aan boomen en planten. Een deskundige te Dessau heeft dit bewijs onlangs ontdekt en de Silezische grondbezitter heeft met dit be wij 8 in de hand eerst één eige naar van een fabriek en toen hij het proces tegen deze gewonnen had, 31 andere fabrikanten aangesproken voor eengezamenlijke schadevergoeding van 200,000 mark. De rechtbank, die de zaak behan delt, heeft den gedaagden een jaar uitstel gegeven om zich een tegenbe wijs te verschaffen. Kanonnen offerandes. Het is zeker niet algemeen bekend, dat de Chineezen zelfs aan hunne kanonnen offers brengen. Zulk eene offerplechtigheid had naar de Ost Asiatische Lloyd mededeelt onlangs plaats op last van den brigade-gene raal en de hoofdofficieren der regi menten, die in Tschinkiang garnizoen houden. Voor de monding van elk kanon op den vestingwal werd een varkenskop, eene levende kip en een groote visch geplaatstde officieren knielden neder en smeekten de gees ten, die de richting der vuurmon den besturen, hen in den krijg te helpen, opdat de kogels steeds het doel zouden treffen, het kanon niet zou springen enz. Na deze plechtig heid werden de kanonnen geladen en afgeschotende offerdieren werden door de lading weggeblazen en waren thans, naar de meening der Chinee zen, op de tafel der geesten aange land. Mankeert er iets aan Dan 't toch in orde maken Klant. moet jij Voorzitter. Waarom ben je gedeser teerd Deserteur, 't Stiet me tegen de borst, langer op den zak te loopen van de belastingschuldigen. Thijs 13 d. d. Anegang. 19. F. H. Blansert 3 j. z. Spaarne. - J. T. Kap- tein 3 md. z. v. Marumstr. - E. v. ViietHarre 65 j. Korte Dijk. Sluiting der Kamers. Minister Tak heeft heden in ver- nigde zitting de Kamers gesloten. Daarin heeft hij geconstateerd dat omtrent de regeling van het kiesrecht geen overeenstemming is verkregen. De Regentes is er van s overtuigd, dat in de tegenwoordige omstandig heden een beroep op de natie raad zaam is, om tot eene bevredigende regeling van het kiesrecht te komen en heeft besloten de ontbinding der Tweede Kamer uit te spreken. Eer lang zullen de kiesbevoegden geroe pen worden tot eene vernieuwde sa menstelling der Kamer. Nader wordt ons bericht: De verkiezingen zijn bepaald op Dinsdag 10 April, de herstemmingen op 24 Aprilde samenkomst der nieuwe Kamers op 16 Mei. Stoomyaartberichten. Het stoomschip Oranje Nassauver trok 17 Maart van Newyork naar West-Indië. Het stoomschip Prins van Oranje van Am8t. naar Batavia, passeerde 18 Maart Dungene38. Het stoomschip Merapi, van Rot terdam naar Java, arriveerde 18 Mrt. te Southampton. Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, arriveerde 19jMaart te Marseille. Het stoomschip Qed'carriveerde 18 Maart te Rotterdam van Java, 32 dagen reis via Marseille. Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S, M., van Newyork naar Rot terdam, passeerde 19 Maart, des nam. uur Prawlepoint. Het stoomschip Oceanien, met Chin, en Ind. mails, arriveerde 16 Maart te Suez. De mails kunnen 22 Maart te Marseille verwacht worden. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., vertrok 17 Maart van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Carlislevan de N. A. T. L., arriveerde 19 Maart van Rotterdam te Newyork. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Qeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending vanpjstzegel. 1. Eerste mod. teret. 2 Mantelj. teg. half Apr te Leiden. 8. Fl. burgerbnish. te Zindroort, bij wedawn 8 kind. v. leid. v. geh. haish. v. dr, gez; 4. Ext. bed. in manuf. za&k fats interl. nette man. eenigsz. bek m. tricotv. niet onbek. m. fr, taal vlug en accur, opg- kerkgen. enz. 5. Klerk bij not. in Gsld gepen3, oud-cff- of iemand fraai schr. 6. Horloger le bed in*ern. te Hoorn. 7. Bank. bed. v N -Tndie voll. bek. m. koek en bank. bakk. panwerk. en eenrgsz. m. kokrak 1. g*z. ge3t. P. G. bov. 23 j. opg. verd. sal. enz. 8. bekw. koek- en bank b. bed. 1 Mei m. kok bek 9. Naihtopz. in fabr. sal. pers. liefst gepen j. mil. vrij v. at. drank. 10. Tuinman 1 Mei op villa m. gr. tain bek. m. verzorg, v. moe3-, bloemtuin ea houtgew. te?, gew. ra. vee om te g. Eene jonge stad. Waar op 1 Januari 1894 nog een wildernis was, was in het begin van Maart reeds een stadje verrezen, nl. in het noorden van Minnesota, waar goud is ontdekt. Dit nieuwste stadje heet Rainy Lake City. Er hebben zich reeds honderden gelukzoekers ge vestigd en eiken dag vermeerdert de bevolking. Geriefelijk is het er nog niet. De fraaiste woningen zijn nog van hout; de meeste lieden wonen onder ten ten een deel nog onder de dichte dennebosschen enkel door dekens be schut. Er zijn echter reeds winkels en hotels verrezen. Of het goudzoe- ken veel zal opleveren, is zeer de vraag, maar er zijn ook voorzichtige lieden onder de bevolking, die liever bij den vruchtbaren bodem en de rijke bosschen hun heil zoeken. De nabijheid van sterk stroomend water opent de gelegenheid om gemakkelijk beweegkracht te erlangen. Er is reeds sprake van een spoorweg, en zoo zal wellicht binnenkort Rainy Lake City een belangrijke nijverheidsstad zijn. Kastelein. Meneer, wil u nu de re kening eens in 't reine brengen? FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 19 Maart. J. H. Lo- rey en Chr. G. vanDuyl, Banjoemas. Bevallen: 16 Maart. A. M. Le- deboerOldenbandringh z., Amst. 17. M. M. H. A. Vos de Wael—Van Sonsbeeck z., Zwolle. 18. E. Citroen Pbilippi d„ Berlijn. - A. de Zwaan- Kruijt z., den Haag. Overleden: 15 Maart. A. Hos Kuiper 70 j., Alkmaar. 16. Douair. Striek van KinschotenMillies 76 j., Utrecht. - J. W. Bedding Jr. 59 j., Amst. - Wed. H. CosijnDe Wilde 47 j., Hillegom. - Wed. G. H. ter WeelSchuitert 83 j., Rijssen. - K. W. Verschoof! 56 j., Maastricht. 17. M. Heesterman jd. 43 j., den Haag. - H. D. de Kruijff 51 j., Buren. 18. C. D. Weissenbruch jd., den Haag. - J. van Aals 80 j., Amst. - Wed. J. M. VitringaRambonnet 69 j., Nun- speet. - P. J. van der Heijde 65 j., Utrecht. 19. H. van der Eem jm. 23 j., den Haag. - H. Hubscher 79 j., den Haag. - A. R. Falck, Utrecht. V Bevallen van een levenloos Kind J. A. A. KöCKE— Baüeb. V Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het overlij den mijner geliefde Echtgenoote Mejuffrouw EVA REENS, en van mijn Kind ROZA, betuig ik mijnen hartelijken dank. M. J. MOK. Haarlem20 Maart 1894. V Bij vonnis van de Arrondis- sements Rechtbank te Haarlem, dato 13 Maart 1894, is HENDRIK COR- NELIS VAN DER HEYDE, Land man, wonende te Heemstede, op eigen verzoek wegens zwakheid van vermogensgesteld onder cura- teele. Haarlem19 Maart 1894. De Officier van Justitie te Haarlem VAN OUTEREN, S. die welbespraakt is en in zijn vrijen tijd Particulieren wil bezoeken, om hun een zeer courant artikel aan te bevelen, kan bij geschiktheid daar mee een goede bijverdienste ver werven. Daar de chef der zaak vele rela- tiëu heeft, kan hij in de meeste ge vallen den agent eene introductie verschaffen, die hem den arbeid zeer vergemakkelijkt. Brieven met opgave van leeftijd, tegenwoordigen werkkring en ver dere bijzonderheden worden inge wacht onder lett. S., bureau van dit blad. kan terstond geplaatst worden om in den Winkel opgeleid te worden. Voorloopig salaris ƒ50. Adres Bureau van dit blad. tegen Mei. eene nette Eenken- meid of Meid-Alleen, van goede getuigen voorzien. Franco brieven Van Speyistraat 33, 't-Gravenhage. Op Dinsdag den 27sten Maart ek. zullen de ondergeteekendeu,na mens hun priocipaal, in het café «Brinkman" te Haarlem publiek aanbestede n: liet bouwen van drie woon huisten aan den Zijlweg, tegenover de Delf straat te Haarlem. De teekeniugen liggen van af Dinsdag e,k., ter inzage in ge noemd café, alwaar het bestek te gen betaling van 10.76 is verkrijg baar. ROOG VAN DEN BAN, Architecten. Haarlem. Ondertrouwd: 20 Maart. G Pino en M. Peper. Bevallen: 19 Mrt. I. A. A. KóckeBauer d. (levenl.) 20. G. v. d. WijdenVeenings z. - G. Bosse- laarEerman d. - W. J. Grootegoed Hessels d. Overleden: 17 Mrt. B. H. Hoeksema 85 j. Raamv. J. de Vos Mulder 75 j. Burgwal. 18. J. Eich- horn 43 j. Koningstr. - L. F. J. M. te SANDPOQRT gemeente VELSEN, Dinsdag 10 April 1894, des mid dags 12 uur, in het Koffiehuis ide Weimant van den Heer R. BAK KER ten overstaan van C A JOE- EES, Notaris te Haarlem, van de sedert jaren bestaande en goed be klante met Woonhuis, Erf,' Schuur en Tuin, te Sandpoort aan den weg naar Driehuizen of Puin weg, op den hoek der Molenlaan, geteekend G- 128, Kadaster Sectie H. Not. 2448 en 2449, groot 4 Aren, 27 Centiaren Aanvaard dgde Smederij enTuin terstond na de betaling, het overige 1 Mei 1894. Meerdere inlichtingen zijn te ver krijgen ten Kantore van den No taris. F. VAN BBSDSSODI Schagchelstraat 28, belast zich met den aan- en ver koop van Effeoten, het verzilveren van Coupons, sluit prolongatiën eu plaatst gelden onder hypothecair verband.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3