NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. JjOMBNDK VIHIIALEINI [fR.l lie Jaargang Donderdag 22 Maart 1894. No. 3288 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TI EN: HEREEN 1 GD STADSNIEUWS. BINNENLAND, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franeo per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en BureauKleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van Jj5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre In No. 12 van het Géillustreerd Zondagsblad verschijnt het vervolg van den geïllnstreerden Roman van Hugo Lubliner. Buitendien is de inhoud als volgt Het blazen van den toren op den Paaschmorgen (met illustratie). Alle beginselen zijn moeielijk (met illustratie). Een aristocratische klant. Een heete strijd (met il lustratie). Keizer Wilhelm op de Walvischvangst (illustratie)* Hoe Joe Haines zijn schuld betaalde. Voor den rechter (met illustratie). Hoe men met de stem een glas kan breken. Een betere gelegenheid. Ooievaars. Een anecdote uit het leven van Frederik de Groote. Op een amerikaanscb redactiebureau. De Nachtegaal. Een gevaarlijke schoonheid, Champignons. Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten. Prijswinner van Raadsel LXXXIII. Oplossing van Prijsraad sel LXXXV. DE UITGEVER. Haarlem21 Maart. 1894. Voor het beroep te „Hoenderloo" door de Ned. Herv. Gemeente aldaar heeft bedankt de heer dr. M. F. van Lennep alhier. De Staal waterbron. De Maatschappij tot Exploitatie van de Staalwaterbron alhier heeft een etalage gemaakt van flesschen op het elfde internationale congres van geneeskunde te Rome. De be kende brochure van Dr. C. E. Daniels in het fransch vertaald, wordt aan de deelnemers aan dit congres uitgereikt, eene zeer gepaste reclame, die loonen- de gevolgen hebben kan daar hier de grootste specialiteiten op geneeskun dig gebied bijeen komen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat er eenigen tijd geleden een ijzer houdende bron te Zaandam zou zijn ontdekten dat deze zou worden se dan is dit plan evenwel opgegeven. Crescendo". Aan de mannen zangvereeniging „Crescendo" alhier is door den com ponist G. A. Heinze een nieuw toon werk getiteld „Lente" opgedragen. Het voornemen bestaat het bij de eerste uitvoering in het volgende seizoen op te voeren en op dat concert meer dere werken van dien beroemden toonzetter zoo mogelijk met orkest ten gehoore te brengen. De componist heeft nu reeds toe zegging gedaan, deze uitvoering met zijne tegenwoordigheid te vereeren, indien dit met het oog op zijn hoo- gen leeftijd mogelijk zou zijn. Dr. Wallner. Naar wij vernemen zal waarschijn lijk de volgende week in den Schouwburg alhier eene seance wor den gegeven door den heer dr. Wallner eene specialiteit op het gebied van ge- dachtenlezen en hypnotiseeren. Ook wil hijbij deze gelegenheid belang wekkende proeven van dieren hypnose geven. Te oordeelen naar verschil lende pers-kritieken is dr. Wallner een man,wiens experimenten op zuiver wetenschappelijke gronden worden bewerkstelligd, wat eenigszins ver klaard wordt door het feit, dat hij medicus is. De proeven door hem ge nomen schijnen over het algemeen steeds goed te slagen en door hunne verrassende uitwerking de toeschou wers in verbazing te brengen en te boeien. Een onzer lezeressen die in een zeer stille straat woont deelt ons me de, dat hedenmorgen een scharenslij per aan hare woning aanbelde en vroeg of er ook wat te slijpen viel. Door hare dienstbode liet zij hem een klein zakmesje met twee mesjes er in geven, maar hij moest eerst zeggen wat het kostte. De scharensliep verklaarde dit aan mevrouws beleefdheid over te „laten" en kreeg het mesje van de dienstbode, tegen den zin van hare meesteres die zulke vage prijsbepalingen terecht niet aangenaam vond. Toen Het mesje werd teruggegeven, vroeg de man dan ook vijftig cents (nota bene voor een mesje dat bij aankoop zestig cents kost) en begon te razen eh te tieren toen hij een dubbeltje kreeg, waarmee de kleine moeite dan ook voldoende was betaald. Wijselijk liet men hem uitrazen en daarop trok hij eindelijk af. Het is wellicht, niet zonder nut dit mede te deelen, daar de inan misschien het- Jubileum de Boer. Dat het bij de jubilé-voorstelling van Jacques de Boer, den bekenden komiek van het Nederl. Tooneel vol zou zijn in den Schouwburg, was te voorzien, maar dat het er zóo goed bezet zou zijn als het gisteren was, dat had zeker in dit seizoen, nu de winter zoo wat geleden is, zelfs de ju bilaris zelf niet durven droomen. Er blijkt uit dat wij niet miszagen toen wij de carrière des heeren de Boer in het kort verhalende, hem een gezien acteur noemden. „Het Zomerreisje van mijnheer Per richon", dat de heer de Boer voor deze voorstelling had gekozen, is een echte klucht van Labiche, vermake lijk mits>e uitstekend wordt gespeeld, geestig wanneer de acteurs geestig weten te zijn. Van de Boer was het een gelukkige keuze. De rijk gewor den rijtuigmaker Perrichon met zijn „hang" voor snorkende volzinnen die hij slecht spelt, zijn wel goedige maar toch ook opgeblazen aard, is juist een rol voor hem als geknipt. Zeer goed was hij in het tweede bedrijf, waar hij (een door Labiche goedge vonden karaktertrek) grooter gehecht heid toont voor Daniel Savary, dien hij voor een vrij denkbeeldig gevaar heeft beschermd, dan voor Armand Desroches, die hem Perrichon voor een wezenlijken val in een afgrond heeft behoed. Den jubilaris werden tijdens de voorstelling twee lauwerkransen ver eerd, éen door de afd. Haarlem van het Nederl. Tooneelverbond en éen door de Directie van den Schouw burg, die daaraan een stoffelijk bewijs harer belangstelling had toegevoegd. Het publiek liet niet na, den heer de Boer herhaaldelijk toe te juichen. De heeren Tourniaire en Verenet speelden de rollen van Savary en Desroches verdienstelijk, laatstge noemde komt tot ons genoegen sinds eenigen tijd wat meer op den voor grond. Mej. Schut speelt hare vroo- lijke jonge meisjesrollen goed, wat op haren leeftijd dan ook wel moei lijk anders kan, maar mevrouw Pool man was zóódanig aan het lamen- teeren, cfat het scheen of zij niet al leen het Zomerreisje van mijnheer Perrichon, maar den geheelen schouw burg met het publiek erin, mijlen ver van zich af wenschte. De voorstelling ving aan met de verdienstelijke vertolking door me vrouw Holtrop en de heeren Bouw meester, de Jong en Spoor van Cop- pée's bekend drama „de Viool van Cremona". (Zi,e vervola Stadsnieuws Se paqina.j Kippendiefstal. In den Middelpolder zijn gevon den 2 zakken met 28 kippen, reeds in staat van ontbinding, vermoedelijk afkomstig van den diefstal bij den landbouwer A. Pruisen Lz., te Haar lemmermeer, gepleegd door J. Geil- voet, thans in hechtenis. De zakken droegen het merk van A. P. en J. Heems Jzn. te Haarlem. Vorstelijk bezoek aan de Haagscbe Kookschool. H. M. de Regentes bracht Dinsdag om half twaalf een bezoek aan de Haagsche Kookschool. H. M. werd ontvangen door de presidente me vrouw A. E. Cremers en mevrouw C. van Eyck-Hardeman, terwijl door jongejuffrouw Wittert van Hoogland aan de vorstin een ruiker werd aan geboden. Bij den ingang der bestuurs kamer stonden de leerlingen in kook- costuum geschaard, allen met een oranjelintje getooid. Door mevrouw De Constant Rebecque werden de bestuursleden aan H. M. voorgesteld. Op uitnoodiging van den president den heer P. J. van Houten onder nam Hare Majesteit een tocht door het gebouw. Eerst werd bezocht de laagste klasse bestemd voor leerlin gen der kostelooze scholen, waar voor 10 cents een smakelijk middagmaal voor den werkman wordt bereid. De Koningin bleek zeer ingenomen met het onderwijs aan de volksklasse nam een photographie welwillend aan en gebruikte blijkbaar met smaak een kop koninginnesoep. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de strijk- en linnenkamer, daarna aan de dameskeuken. De directrice, mej. Manden, verstrekte op verzoek tal van inlichtingen en toonde eenige op gemaakte schotels. Een der leerlingen bood der Vorstin croquetten aan, waarvan H. M. gracieuselijk proefde. Met veel belangstelling nam de Vor stin verder kennis van al hetgeen aan de school onderwezen wordt, be tuigde zich zeer voldaan over de voor treffelijke inrichting en liet zich alle dames-leeraressen voorstellen. Afsoheid van den heer Van Tienhoven. De heer Van Tienhoven heeft Dinsdag afscheid genomen van de chefs en verdere ambtenaren van het departement van buitenlandsche za ken en in den namiddag zijne porte feuille overgedragen aan den minister van marine, den heer Jansen minister Nieuwe verkiezingen. Het volgende besluit is opgeno men in de Staatscourant van heden: Art. 1. De Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal wordt ontbonden met jde dag- teekening van het tegenwoordig be sluit. Art. 2. De verkiezingen der leden van een nieuwe Tweede Kamer zal plaats heb ben op Dinsdag 10 April 1894; waar herstemming noodig is zal deze plaats hebben op Dinsdag 24 April daar aanvolgende. Art. 3. De eerste samenkomst der Kamers van de Staten-Generaal zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Woensdag 16 Mei '94. De minister van Binnenl. Zaken is belast met de uitvoering van ditjbe- sluit, hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst,|en waarvan afschrift zal worden gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van State, aan de f Departemen ten van Algemeen Bestuur en aan de Algemeene Rekenkamer. 's Gravenhagej 20 Maart 1894. D. L. Wolfson Te 's-Gravenhage is Dinsdag op 76-jarigen ouderdom overleden de heer D. L. Wolfson, oud-zeeofficier en oud lid der Provinciale Staten van Zuid holland. Jarenlang stond hij aan het hoofd der bekende inrichtingen Fijen- oord. Man van diepe kennis en weten schappelijke ontwikkeling, stond hij bovenal in maritieme kringen in hoog aanzien. Menigmaal werd hij zelfs aangezocht als hoofd van het Departement van Marine op te treden, doch hij verkoos de plaats te blijven vervullen, die hij met zooveel eere op Fijenoord innam. Nadat hij wegens hoogen leeftijd zijn ontslag had genomen, vestigde hij zich te 's-Gravenhage,waar hij nog steeds een vraagbaak voor velen bleef. In menige commissie nam hij een plaats in, 't laatst in de commis sie voor onze marine-defensie. Ook in andere kringen stond Wolfson in hoog aanzieno. a. was hij geruimen tijd lid van het hoofdbestuur van de ver- eeniging „Eigen Hulp." Radicalen-bond. In de algemeene vergadering, bij eengeroepen op Maandag 26 Maart a. s. des middags te 1 ure |in het gebouw „Odéon", Singel bij het Ko-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1