NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. r itï lie Jaargang: Vrijdag 23 Maart 1894. No. 3289 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Vervaardiging van Drukwerk voor Particulieren. I C. PEERS800H. STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank „Weldadigheid naar Vermogen." HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:* Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiere. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Ondergeteekende heeft de eer mede te deelen, dat een belangrijke uitbrei ding aan de onderneming Haarlem's Dagblad is gegeven. Door den overgang namelijk van de zaak naar een ruimer perceel deed zich de gelegenheid voor, om nevens de uitgave van het Dagblad te ex- ploiteeren de De drukkerij bestaat op ditoogen blik uit eene viervoudige machine van duitsch labrikaat tot het druk kender Courant, een fransche snelpers voor drukwerken van grooten en een amerikaansche snelpers voor druk werken van kleinen omvang, voorts uit snijmachine, perforeermachine en verdere hulpmiddelen, welke tot de levering van goed drukwerk worden vereischt. Alle drie deze persen worden door een engelschen gasmotor van flinke ca paciteit in beweging gebracht. Een groote voorraad letters van de nieuwste soorten stelt onze drukkerij in staat met vrucht te concurreeren, terwijl de prijzen zeer laag zijn gesteld, hetgeen alleen mogelijk is doordat iedere levering geschiedt op vier weken, zoodat niet op halfjaars-of jaarsreke ning wordt geleverd. Voortaan kan dus op onze druk kerij alle soort van Drukwerk worden vervaardigd, zoowel Nota's, Quitanties, Circulaires, Wissels en andere kan- toorbenoodigdbeden, als Catalogi, Brochu res, Aan pi a k bil jettenProgram- rna's, Menu's, Balboekjes etc. etc. zoo wel in zwart- als in kleurendruk. Terwijl hij de verzekering geeft van bevredigende uitvoering van de orders die men hem zal willen opdragen, heeft ondergeteekende de eer deze uitbreiding der zaak in de aandacht en in de herinnering van Haarlems ingezetenen aan te bevelen. Directeur- Uitgever. Haarlem22 Maart. 1894. Koloniaal Museum. Het koloniaal Museum op het pa viljoen ontving dezer dagen van den heer C. G. van Tubergen [jr. bloemist alhier een zeer belangrijke verzame- ling monsters gedroogde vruchten, zaden en andere producten van tro pische en sub-tropische gewassen uit verschillende werelddeelen. Daaron der merkt men op prachtige varië teiten van Maïs, vele soorten van Conifeeren, Palmen, voedingsgewas sen, vezelstoffen, de dubbele kokos noot van de Seychellea, de Luffa komkommers, Eucalyptussoorten enz. De verzameling bevat 231 num mers en zal gedurende de paaseh- week in een der lokalen van het Museum afzonderlijk worden tentoon gesteld. Als jurylid der tentoonstelling, uit geschreven door de Ned. Maatschij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Rotterdam, is benoemd de heer C. P. Ruysenaars lid der firma J. Ruy- senaars Zn. alhier. Bsmberg. De welbekende prestidigitateur, il lusionist, en declamator David To bias Bamberg zal op Maandag den 2den Paaschdag in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon" eene groote voorstelling geven, waarhij naar hij ons meldt de nieuwste nummers in zijn kunstvak zullen worden vertoond. Voor de eerste maal zal Bamberg dan optreden als coupletzanger. Zijn zoon Tobias, de bekende hand schaduwspecialiteit, zal een gedeelte van het programma voor zijne reke ning nemen en optreden als karak ter-komiek, terwijl de seance zal wor den besloten door het optreden der sprekende automaten. De velen die Bamberg vader en zoon reeds vroeger in hunne verras sende kunstverrichtingen hebben be wonderd, zullen niet nalaten ook deze voorstelling te gaan bijwonen. Zitting van Donderdag 22 Maart. De rechtbank veroordeelde Johan nes Franciscus Klaassen, die bij den boekhandelaar wed. Collenburg ten name van den pastoor van Schoten een aantal missie-artikelen was gaan halen zonder daartoe van den pastoor last te hebben ontvangen en de artike len daarna verkocht had ten eigen bate, tot gevangenisstraf van 6 maan den. In den laatsten tijd zijn diefstallen door kleine jongens begaan aan de orde van den dag. Zoo stond zekere Albert Willemsen, oud 16 jaar, ge bruik makende van de doofheid van de winkelierster wed. Amelung, een kistje sigaren uit haren winkel en kaapte dezelfde jongen in gemeen schap met twee deugnieten van vijf tien en twee van dertien jaar, uit een gesloten wagen die tijdelijk onbeheerd in de Warmoes3traat stond, een mesje, pijpen, suikerlepels, een doosje en een speldje. De eisch tegen deze jeugdige boos doeners is 2 dagen gevangenisstraf, behalve tegen Willemsen en van dei- Molen, tegen wie 14 dagen wordt Een zonderling geval was de straf zaak tegen Maria van Leeuwen, 13 jaar, te Roelofarendsveen. Dit meisje was uit liefde in huis opgenomen door hare tante Grietje Verkuijl, naaister en winkelierster van beroep. Juffrouw Verkuijl had een som metje van ƒ40 bespaard en zag met verbazing, dat in den laatsten tijd dat bedrag telkens verminderde. Zij wist niet wie zij verdenken moest, aan haar nichtje dacht zij niet, daar zij deze toch uit medelyden in huis ge nomen had. Intussehen vertelde Maria haar dat het geld blijkbaar door too- verij verdween. Herhaaldelijk hoorde zij bonzen in de kast, waar het geld lag en in huis allerlei zonderlinge geluiden, alles wanneer hare tante niet thuis was. Maar eindelijk waren ook de laat ste rijksdaalder en de laatste gulden verdwenen. Juffrouw Verkuijl zeide toen aan haar nichtje, dat zij nu zou laten onderzoeken wie deze diefstal len kon gepleegd hebben en daarop riep het meisje eensklaps: „Wel tante, nu wordt het zoo „zwaar in mijn zak, of ze er in too- „veren...." en daar kwamen de gul den en de rijksdaalder voor den dag. „Kijk," zei ze, „nu hebben ze het geld in mijn zak getooverd!" Nu eindelijk gingen juffrouw Ver kuijl de oogen open en stelde zij een aanklacht in, ten gevolge waarvan Maria van Leeuwen nu wegens dief stal van een rijksdaalder en een gul den terecht staat. Het geld werd door het kind ver snoept of weggegeven aan een buur meisje. De ambtenaar van het O. M. de heer Mr. Joh. P. van Outeren, deelt mede dat het meisje na het onder gaan harer straf, zal worden opgeno men in een gesticht en req aireert hare veroordeeling tot gevangenisstraf van 14 dagen. De dertienjarige Pieter van Moer kerken, d e wegens herhaalden dief stal de vorige week terecht stond, werd deswege heden tot 7 dage* ge vangenisstraf veroordeeldJan Vro lijk te Velsen wegens strooperij en verzet tot f5 boete en eene maand gevangenisstraf. Alg. Vereen, van Bloembol lencultuur. Afd. HAARLEM. Woensdagavond had in café Neuf (Montagne) de vergadering plaats van de afdeeling Haarlem van deAlgem. vereeniging voor Bloembollencultuur. Aan de orde was vooreerst de ver kiezing van 2 Bestuursledenmet bijna algemeene stemmen werden de aftredende leden de heeren Th. Jansen en Raven als zoodanig herkozen. Als afgevaardigden ter Algemeene vergadering voor 1894 werden be noemd de heeren Couwenhoven en Loman. Het verslag van den Penningmees ter toont aan dat de afdeeling in zeer gunstige omstandigheid verkeert; een batig saldo van pl. m. f400 is het resultaat van een goed beheer, reden waarom het Bestuur en Leden der afdeeling Haarlem besloten bij de f 50 die reeds vroeger was toege zegd 1200 te voegen als uit te loven prijzen voor de groote 5-jaarlijksche Tentoonstelling van Hyacinthen, Tul pen en bijgewassen die in 1895 te Haarlem door de Algem. vereeniging voor Bloembollencultuur zal worden gehouden. Tot deze zeker belangrijke bijdrage meende men te moeten over gaan om reden de afdeeling|Haarlem goed dient voor te gaan in het uit- looven van prijzen voor deze aan staande Tentoonstelling en ook om dat men voor afdeelingstentoonstel- lingen alhier wel geen fondsen meer zal behoeven te reserveeren daar die tentoonstelling feitelijk achterwege kan blijven. Van de punten die inde aanstaande Algem. vergadering ter tafel komen en die dus vooraf in de afdeelingen worden besproken, werd geruimen tijd stil gestaan bij de voortzetting van het zoogenaamde Album van Eeden; slotom was dat men met het Hoofd bestuur ook in deze kon medegaan. Nog kwam ter tafel een particu lier schrijven van den Secretaris van het Comité tegen den handel in afgesneden bloemen te Hillegom, waarin om medewerking wordt ver zocht tot bestrijding van dit euvel dat den handel in droge bollen be langrijk afbreuk doet. Veel werd hierover medegedeeld en o. a. hoe weinig de financieele voor deden Jzijn die van het verzenden van afgesneden Hyacinthen enz. overblij ven. Niet alleen te betreuren maar inderdaad te verwonderen is het dan ook dat die verzendingen nog altijd zoo op grooten schaal geschieden. Aan het verzoek van het Hil- legomsche comité kon met den besten wil niet voldaan worden, zoo als dat in voornoemd schrijven wordt verzochtde tijd der bloemen- verzendtng is vooreerst te kort aan staande. Een schrijven van instemming zal verzonden worden en zooveel moge lijk zal aangespoord worden op de lijsten te Hillegom te teekenen, doch voor het overige hoopt en vertrouwt men dat de weinige opbrengst der afgesneden bloemen het overige zal doen om het misbruik iu onbruik te doen geraken. Na de gebruikelijke rondvraag en gratis verloting werd de vergadering gesloten. Nadat de bekende meeting in „Fe lix Favore" alhier omtrent de kies wet gehouden is, hebben drie leden van het Bestuur der kiesvereeniging „Vooruitgang", zich met de zaak niet kunnende vereenigenvoor hun lidmaatschap bedankt, n.l. de heeren D. André de la Porte, J. G. Tuijtel en mr. A. J. van Thiel. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 22 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 22 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 5 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor kofïïehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. ParticuHeren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Bureau van Vraag en Aanbod voor den arbeid. Geopend Zaterdag 's avonds van 8^ tot 9J£ uur. Lokaal„Doelen", i ngang Luiten- Ingeschreven als zonder werk be draagt nog 18, waaronder Schoenmakers, Boekbinders, Smid, Losse werklieden, Kellner, Wagen-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1