BINNENLAND. Letteren en Knnst. Rechtszaken. maker, Grondwerker, Zandschippers, Lakstoker, Oppasser, Magazijnmees ter, Pakhuisknecht, Tuinw ieder. Gevraagd een Kleermaker, bek. met mach. werk. Werklieden die op de lijst niet voorkomen en nog zonder werk zijn, moeten zich opnieuw doen inschrijven. HH. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. J. v. d. WIJDE, Secret. Bevordering van schoolbezoek, De heeren, die door de vereeniging „IJmuidens" Belang zijn uitgenoodigd een commissie te vormen tot bevor dering van schoolbezoek, hebben hun eerste vergadering gehouden tot] ver kiezing van een bestuur en vaststel ling der statuten. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: J. Lohmann, president; J. H. Walberg, secretaris; H. Hijt- kamp penningmeester; D. P. v. d. WondeC. P. v. d. Does. Jhr. mr. Van der Hoeven. Jhr. mr. Van der Hoeven, nieuw benoemd gezant van Nederland te Weenen, ging Woensdagmiddag op audiëntie bij H. M. de Koningin- Regentes. Prov. Staten Z.-Holland. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland is te Leiden gekozen de heer A. E. van Kempen (candi- daat der anti-revolutionairen en R.-Katholieken) met 646 stemmen. De candidaat der liberalen, de heer D'Aumerie, verkreeg 597 Btemmen. Kieswet In De Leidenaar wordt door prof. Treub te Leiden, waar twee politieke kiesvereenigingen, eene liberale en eene anti-revolutionaire, bestaan, het volgende denkbeeld aan de hand ge daan, ten einde bij de aanstaande verkiezingen eene zuivere politieke stemming te verkrijgen. Wanneer wat nu in elke kies ver eeniging afzonderlijk geschiedt, eens geschiedde in eene gecombineerde vergadering der twee kiesvereenigin gen d. w. z. wanneer de verschillen de candidaten besproken worden en daarna uit de voorloopig genoemden niet een, zooals gewoonlijk, maar een tweetal weid gekozen. Van dat twee tal zou de eene candidaat voorstan der, de andere tegenstander van het ontwerp-Tak moeten zijn. Onze altre dende afgevaardigde, de heer Bool, aan wiens groote verdiensten niemand ongezind is alle hulde te brengen, zou de aangewezen candidaat rzijn van degenen, die het ontwerp-Tak niet willen. Voorondersteld dat de stem van den heer Donner tegen het amen- dement-Meijier mag gelden als een bewijs van instemming met het prin cipe van het ontwerp-Tak, dan zou niemand beter dan de heer Donner geschikt zijn om de candidaat der voorstanders van het kieswet-ontwerp te zijn. De bijkomende omstandigheden zouden voor beide candidaten gelijk zijn. Beiden zijn in Leiden bekend, geacht en geëerd, en wie dus op een van beiden stemt, doet dat enkel en alleen ter wille der nu alles beheer- schende vraag, vóór of tegen de kieswet. Het spreekt van zelf dat de gewo ne aanbevelingen, van de kiesver eenigingen althans, zouden moeten achterwege blijven en dat deze ver- eenigingen er zich toe zouden moeten bepalen er de kiezers opmerkzaam op te maken, dat gekozen moet worden nl naar men fn i iy»V»+ï«nr roof oon dei» Hoezeer dit noodig is, big kt zon neklaar uit het verkiezingsprogram, dat het bestuur van den Radicalen Bond heeft ontworpan en dat op den tweeden Paaschdag in een vergade ring te Amsterdam zal woeden be handeld. Volgens dat voorstel zal het radi caal verkiezingsprogram slechts een punt bevatten: „Onmiddellijke uit breiding van het kiesrecht in den geest en naar de bedoeling van het ingetrokken wetsontwerp". Geen candidaat zal worden gesteld die niet onvoorwaardelijk instemt met dit eenig punt, of jdie kiesrecht af hankelijk wil maken van: lo. kostelooze geneeskundige hulp; 2o. hoogeren leeftijd dan 23 jaar 3o. de schrijfproef als kenteeken van geschiktheid en welstand, en be taling van belastingen door aange- slagenen ook in geval van onvermogen. Dat program nu is in strijd met het ingetrokken wetsontwerp. In dat ontwerp werd de „schrijfproef" nog te recht als bewijs gevorderd voor het bezit van het-grondwettig ken teeken en maakt daarvan dus inder daad nog een deel uit. In het ontwerp wordende wanbetalers van belastingen te recht uitgesloten, als niet voldoende aan hun plichten tegenover den Staat. En toch heeten de eischen van dit program te zijn „in den geest en naar de bedoeling van het ingetrok ken ontwerp." De radicalen verlangen dus een ander ontwerp dan dat hetwelk thans is ingetrokken, een ander kiesrecht dan dat der ministers Tak en P i e r- s o n. Mogen de ministers zoo met zich laten sollen Daarom nogmaals laten de minis ters, brekende met den sleur der ge heimzinnigheid, ronduit verklaren, welke vraag de kiezers hebben te be antwoorden. Examen lager-aote. In Noord-Holland zullen bij de a.s. examens voor onderwijzer en onder wijzeres als deskundigen optreden voor taal de heer A. S. Schoevers, voor rekenen, de heer J. A. Bakker, voor geschiedenis, de heer M. J. IJzerman, voor natuurkennis, de heer P. H. van der Leij, voor aardrijks kunde de heer A. jLanghout, voor zang ,de heer G. J. H. Beijerlé, voor gymnastiek' de hh. P. C. vanZuijlen en W. A. Carpeau, voor opvoeding, de heer Joh. S. de Groot, voor tee kenen, de heer J. Hinse Jr. en voor handwerken, de damesA. Kroesse en de Roever. Op 3 April a.s. zal het schriftelijk gedeelte van het onderzoek aanvangen. Bidstond. Naar aanleiding van een den 19 dezer in de afdeeling Dokkum en Omstreken van den Ned. Werklie denverbond „Patrimonium" gehou den referaat, is door het bestuur dezer afdeeling de wenschelijkheid uitge sproken, dat allerwege in den lande een bidstond jworde gehouden voor land en volk, „Burgerplicht" te Amsterdam. De liberale kiesvereeniging „Bur gerplicht" te Amsterdam hield Woens dagavond eene vergadering in den „Werkenden Stand" ter bespreking van den politieken toestand. De bij eenkomst werd door ruim 300 leden bezocht. De door den voorzitter, den heer A. C. Wertheim voorgestelde motie werd met overgroote meer derheid aangenomen. Deze luidt als volgt De kiesvereeniging „Burgerplicht", zers, dan ben ik bereid het mandaat te aanvaarden." Deze mededeeling werd met een daverend en langdurig applaus begroet. 1-Mei-betoogiiig. Het „Nationaal arbeidssecretariaat in Nederland" heeft de hoofdbestu ren van vakbonden en andere arbei ders-organisaties uitgenoodigd, een schrijven te richten aan de verschil lende afdeelingen van hunne bonden en deze te verzoeken, zich zoo snel mogelijk te combineeren met alle ver- eenigingen in hunne gemeente, die genegen zijn mede te werken tot viering van den len Meidag, met op merking dat, daar de le Mei van dit jaar valt op een Dinsdag, alle moge lijke krachten zullen moeten inge spannen worden om dien dag waar dig ten einde te brengen. Het arbeidssecretariaat brengt hier bij nadrukkelijk het volgende onder de aandacht: „Dat het secretariaat alleen regelt de vergaderingen enz. op den len Meidag zelf en de vergaderingen daar aan voorafgaande op Zondag 29 April doch de laatste slechts voor die ge meenten, waar zulk een vergadering duidelijk het karakter draagt een voorbereidende meeting zijn te voor den lsten Meidag. Met alle overige vergaderingen, dus ook met die op 29 April in gemeen ten waar op 1 Mei zelf niet vergaderd wordt, houdt het secretariaat geen rekening. Het arbeidssecretariaat hoopt dat, waar dit mogelijk is, zonder al te groot gevaar voor ontslag van de arbeiders, die dag zal vrij genomen worden. Dat, zoo dit in geen geval uitvoer baar schijnt aan de gecombineerde vergadering in eenige gemeente, ge tracht zal worden in den namiddag van 1 Mei eene vergadering te hou den. Dat, waar ook dit laatste moet af stuiten op de onmogelijkheid bij den tegenwoordigen stand van zaken, toch ten minste op den avond van Dins dag 1 Mei eene meeting zal worden belegd." Zuivelhandel. De heer M. Bokma de Boer, van Beverwijk, die reeds zoo langen tijd geijverd heeft voor de oprichting van een „Bond voor zuivelfabrikanten in Nederland", had tegen Woensdag middag zuivelfabrikanten opgeroepen tot eene vergadering bij Krasnapolsky te Amsterdam, teneinde tot de op richting van een dusdanigen bond te komen. Aan die oproeping hadden slechts een viertal personen gevolg gegeven. De heer De Boer zette in korte trekken het doel uiteen dat hij zich had gesteld. Dat doel is de oprich ting van een bond en daaraan toe te voegen een export-maatschappij* Tegenstanders beweren dat spr. wil oprichten een handelsbond, doch zooiets ligt, verklaarde hij, geenszins in zijne bedoeling; wel wil hij den handel bevorderen, daar het doel is export van eerstehands zuivelproduc ten. Het practisch nut zal wezen, dat de Bond zich beweegt op practisch gebied en practische wenken zal kun nen geven. Samenwerking is noodig tusschen de zuivelfabrikanten en de handelaars in zuivelproducten. Een uniforme verpakking is noodig tot uitvoer naar elders, opdat de Neder- landsche zuivelproducten hun ouden naam op de wereldmarkt zullen kun nen terug erlangen. Afdeelingen zijn noodig in elk deel des lands, die on derworpen behooren te wezen aan een centraal gezag. Bereiding der zuivel producten en wel van de beste soort zal hoofddoel moeten wezen. Een dagen het volgende feit aan het licht Te Volendam binnen die ge meente woont zekere C. K., beter bekend onder den naam van den pof fer-bakker. Gelijk meest alle Volen- dammers heeft hij een bijnaam, en daar hij onder dien naam beter be kend is, zullen wij maar voortgaan hem daarmede aan te duiden. De pofferbakker dan zat (voor eeni- gen tijd) in geldelijke verlegenheid. Hoe nu aan contanten te komen? Hij bedacht het volgende Zijne dochter stuurde hij naar den vrachtschipper van Volendam op Edam, en vertelde dezen hoogst een- voudigen man, dat de heer pastoor gezegd had, dat hij ƒ150 moest heb ben. Kwam dat geld niet, dan zou de moeder van den vrachtschipper stervenzij vertelde er zelfs ook bij, dat hij er volstrekt niet met den heer pastoor over spreken mocht, want, zeide zij, „dan wordt jou het hoofd afgeslagen Onze vrachtschipper wist in Edam geld te leenen; hij bracht het bij den pofferbakker, die het binnen- palmde. Een poosje later stuurt de poffer bakker zijne dochter weder naar den zelfden vrachtschipper, met de bood schap „dat de heer pastoor te Vo lendam nu ƒ200 moest hebben; komt het geld niet, zoo sprak zij, dan moet mijn broer een visschersknecht in zee van boord vallen en verdrin ken, Maar komen de ƒ200 wèl, dan zal de heer pastoor missen lezen, en behoeft Dirk niet te verdrinken." En weder wist onze eenvoudige man 200 machtig te worden (nu van een fabrikant uit Deventer, waar hij heen reisde), en weder borg onze pof ferbakker de gelden in eigen buidel. Van een ander te Volendam wist hij later 40 los te krijgen, en misschien zou er nog meer in zijn bezit geko men zijn, wanneer de zaak ten laat ste niet aan de politie was ter oore gekomen. De pofferbakker liep eindelijk in de val. Aan zijn zwager (alias de bollen-prikker) vertelde hij, dat zijne vrouw (die reeds lang dood was) hem gedurig in haar doodhemd verscheen, en dat zij niet „rusten" kon of er moest ƒ200 worden betaald bij den heer pastoor. De zwager moest bij mej. de wed. W. Ilpendam (in welk dorp hij bijna dagelijks met visch vent) om ƒ200 vragen voor den pas toor van Volendam. De zwager (even onnoozel als de Volendammer-vracht schipper) gelooft aan de praatjes, en komt om ƒ200 vragen bij mej. W. Deze heeft wel 100 maar niet 200 zij zendt Jaap, den vischventer, dus naar den heer pastoor te Ilpendam om de andere 100. De heer pastoor te Ilpendam begreep be greep natuurlijk dat er bedrog in het spel was; vermoedelijk zal hij zijnen collega te Volendam wel een wenk hebben gegeven, en allicht is dit misschien de oorzaak geweest, dat er een einde kwam aan het spel van logen en bedrog. De „pofferbakker" zal nu andere „poffers" moeten gaan bakken, want de burgemeester van Edam (tot welke gemeente Volendam behoort) heeft hem gevangen genomen, en ge steld ter beschikking van den heer officier van justitie bij de arrondis- sements-rechtbank te Haarlem. Een wielrijders-avontuur. Dinsdag hadden een tweetal wiel rijders, toen zij van Venloo een uit stapje naar het nabijgelegen Herun- gen maakten, een allesbehalve aan gename ontmoeting. Op den weg tusschen Herungen en Louisenburg passeerden zij een voor den ploeg van eenige emmers water was d brand spoedig gebluscht. Een zwerveling. Uit Buinen wordt gemeld Maandag liep in het heideveld al- hier een arbeider van Erica te zoeken naar zijn 12-jarig zoontje, dat reeds den 27sten Oct. van het vorige jaar heimelijk de ouderlijke woning heeft verlaten. Uit aanwijzingen, den vader voor en na verstrekt, blijkt dat onze Robinson reeds op 73 plaatsen heeft vertoefd, o. a. te Musselkanaal, Ter- Apel, Pekela en vele andere Drente. Verleden week heeft hij onder een valschen naam drie dagen verblijf gehouden bij Schepers tusschen Bui nen en Exloo. Toen nu zijn vader hier Maandag kwam, was de kleine zwerver reeds weer vertrokken, ore volgens zijn zeggen, naar Groningen, of Schoonoord te gaan. W. Kes. Te Amsterdam heeft zich eene com missie gevormd, bestaande uit de heeren prof. Guye, mr. Levy, mr. I.i L. Gunning en H. L. Berckenhoff, met het doel het J orkest van het „Con certgebouw" en zijnen voortreffelijker; leider, eenen eere-avond te bereiden, als bewijs van erkentelijkheid voor het vele kunstgenot, door de uitvoe ringen van dit orkest den bezoekers van het Concertgebouw dezen winter vooral op de Beethovenavonden geschonken. De commissie roept daartoe de medewerking in van alle vrienden van het orkest. De heer Willem Kes verklaarde zich gaarne bereid, op Zondag 22 April een tiende Beethoven-concert te geven en het programma voor dien avond samen te stellen uit een keur van werken van den meester, terwijl [ook de heer Julius Röntgen, die zooveel bijdroeg tot het welslagen der Beet hoven-concerten, zijne welwillende medewerking heeft toegezegd. De op brengst van dit tiende Beethoven- concert waarvan de entreeprijs bij inteekening op ƒ1 is gesteld zal den leden van het orkest worden aangeboden als een blijk van hoog achting en sympathie. Valsoh munt. Woensdag stond voor de arrondis- sements-rechtbank te Amsterdam te recht J. W. W., geboren te Amers foort, 34 jaar oud en zilversmid van beroep. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij jte Bnssum in den loop van 1893 of omstreeks dien tijd, munt speciën en wel twee en een halve guldenstukken, met de beeltenis van Willem 'III en met onderscheiden jaartallen, in nabootsing van echte Nederlandsche muntspeciën heeft na gemaakt met het oogmerk om zeals echt en onvervalscht uit te geven of te doen uitgeveneen aantal van die nagemaakte muntstukken te heb ben in voorraad gehad, alsmede er o. m. drie te hebben uitgegeven, twee op 13 Jan. 1894 en een in Oc tober '93. Bekl. erkent ter terechtzitting, evenals hij in de instructie had ge daan, een aantal rijksdaalders te heb ben gegoten van een alliage, bestaan de uit zilver en koper. Op de hem door den voorzitter gedane vragen antwoordt bekl. dat hij er slechts 14 of 15 heeft gesmolten de andere wa ren niet goed uitgevallen. Hij zegt daar geen bezwaar in te hebben gezien, omdat ook de door hem vervaardigde muntspeciën van zilver waren. „Voor eenige jaren zegt hij

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2