BINNENLAND, Aanrijding. Hedenmorgen is aan het Houtplein vrouw Zwemmer, wonende Zandvoort aangereden door een tweewieligen wagen met hout, waarbij haar rech tervoet is gekneusd. Diefstal van Hout. Maandagavond hoorde de heer B. commi -sionair in effecten op de Oude Groenmarkt gerucht in het leegstaan de huis vroeger bewoond door den beeldhouwer Van Gijzen, naast het zijne en waarschuwde de politie. De inspecteur Balkestein stelde daarop een onderzoek in en vond dat de poort van den grooten tuin geopend was. Bij verdere nasporingen verd in de keuken van een der buren, V. genaamd, een hoeveelheid hout ge vonden, blijkbaar uit het bedoeld huis afkomstig en dat de zoon van V. dan ook bekende daaruit gehaald te hebben. Hij voegde erbij, dat hij in den tuin was gegaan om bloem bollen te zoeken. Er is proces-verbaal opgemaakt. Socialisten te Halfweg. Een troepje socialisten, die Zondag van uit de hoofdstad een wandel tocht naar Halfweg ondernamen en aldaar zingende de roode vla^ ontplooiden, werden door de politie uit de gemeente gebracht. Ontslag secretaris.van Hillegom. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Hillegom werd aan den heer H. Nieuwenhuis van af 21 Maart 1860, dus 34 jaren secre- taris dezer gemeente op de meesl eervolle wijze ontslag uit die betrek king verleend in zijn plaats werd be noemd de heer A. H. v. d. Jagt,ge meenteontvanger en sinds eenigen tijd waarnemend secretaris. De heer A. W. Keessensedert 1877 lid van den Raad te Aalsmeer is overleden. ring met eene uitvoerige rede over het kieswetvraagstuk. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat het verbond op het oogenblik 2600 leden telt tegen 2100 het vorig jaar. Zondag werden ver schillende ontwerpen besproken. In het hoofdbestuur werden Maandag herkozen de heerenTh. de Rot, Rotterdam, C. H. Kouw, Leiden en A. I. C. Kampmeijer, Amsterdam. Gekozen werden de heeren Flakkée, Kok, Van Veen en Heidenrijk te Amsterdam. Dien dag was aan de orde het door het verbond uit te vaardigen manifest aan de kiezers, dat na eenige discussie werd goedgekeurd. Aan den inhoud ontleenen wij de volgende zinsneden: De kiesrechtuitbreiding, zooals zij door de regeering wordt voorgestaan en in haar wetsontwerp is belichaamd moge ons, voorstanders van het al gemeen kiesrecht, niet geheel voldoen, haar niet te miskennen waarde is ongetwijfeld, dat het doel, ons gedu rende een zeer ruim tijdsverloop een bevredigenden toestand op poli tiek gebied te verwezenlijken, er mede kan worden bereikt. Wij kunnen ons in dit beroep slechts op een algémeen standpunt plaatsenliever zouden wij verder gaan en u vragen geef bij voorkeur uw stem aan zulke candidaten, die tegen elke beperking van het regee- ringsvoorstel zullen stemmen en die bovendien zijn tegen het uitsluiten van hen, die wegens onvermogen van het betalen van hun aanslag in 's rijks dirqcte belastingen worden steld. In het belang van het land, van de eenheid des volks en om de baan te effenen voor het tot stand komen van bevredigende sociale hervormin gen, dringen wij er met den meesten ernst bij u op aan, uitsluitend aan zulke candidaten uwe stem te geven die mèt de regeering en in de rich ting die zij voorstaat, het kiesrecht zóó ruim willen uitbreiden, als art. 80 der Grondwet maar eenigszins toelaat V. 3Va uur. Cruys-Bergen-prijs. Re cord-harddraverij, aangespannen,1 voor paarden van alle landen en rassen. Paarden zonder record worden door den handicapper geplaatst. Paarden met een record van 1 min. 53 sec. of slechter 3000 M. Voor iedere betere record-seconde tot min. 47 sec. 26 M. meer. Voor iedere betere record-seconde van af 1 min. 46 sec., 27 M. meer. Ie pr. 400, 2e prijs 100, 3e prijz ƒ50. VI. 4 uur. Noord-Hollandsche steeple chase. Handicap voor paarden van 4 jaar en ouder. Prijs ƒ550. De winner ontvangt 425, de tweede 100, de derde 25. Afstand ongeveer 4000 M. wijl er geen geld meer in aanwezig was. Verder wisten zij, dat hun baas den vorigen avond een bankje van ƒ40 had ontvangen. Dit werd echter in de portemonnaie van het slachtof fer gevonden. Het is dus nog niet uitgemaakt of werkelijk diefstal de aanleiding tot het vreeselijk feit is De nieuw gebouwde R. C. Kerk te Houtrak en Polanen werd Zondag in gebruik genomen. Kerk en pastorie staan op het gedempte gedeelte der Haarlemmervaarten zijn een sieraad van het dorp. Onder leiding van den heer H. Pielage van Haarlem, leermeester van het zangkoor, werden bij deze ge legenheid door dit koor de lithur- gische gezangen uitgevoerd. Hofnieuws. Zaterdagmorgen werd op last van de Koningin-Regentes in tegenwoor digheid van Hr. Ms. particulieren secretaris De Ranitz en den commis saris van den koninklijken grafkelder, den burgemeester van Delft, de kist waarin het stoffelijk overschot van Prins Alexander verplaatst op den vloer van de nis, waarin de kist thans is geplaatst. Omtrent het jaarlijksoh bezoek van Hare Majesteiten aan Amsterdam is nog niets bepaald, alleen heeft de Regentes vastgesteld, dat dit bezoek in 'geen geval m <1® maand April zal plaats hebben. Alg Nederl. Werklieden verbond. Gedurende de twee Paaschdagen vergaderden de afgevaardigden der afdeelingen van bovengenoemd ver bond in „d'Geelvinck" te Am dam. TV. vnnrzitfpv dft beer B H Heldt Sport Het programma der wedloop.cn, door de Amsterdamsche Sport-Club en Algemeene Harddraverij - V ereenigi ng, op den 3den Mei te houden op het landgoed „Cruijs-Bergen" nabij Bus- sum, luidt als volgt I. IV2 uur. Toekomst-prijs. Hard draverij (sweepstakes) voor Nederl hengstenen merriën, geboren in 1891 toebehoorende aan Nederlanders, te loopen in 1894, aangespannen. Afstand 1600 M. De inschrijvingen zijn gesloten. Elf' inschrijvers. Ie prijs 500, 2e prijs ƒ250, prijs ƒ100. Er zal .in twee partijen gereden worden en daarna worden overgeloo- pen door de zes paarden, die de snel ste tijden hebben gemaakt, II. 5 uur. Bussum-prijs. Handicap. Wedren op vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder. Prijs 400. De winner ontvangt 300de tweede 75 de derde ƒ25. Afstand ongeveer 2000. M. IH. 2Vg uur. Prijs van 's-Grave land. Harddraverij handicap aange spannen, voor paarden van alle lan den en rassen, die geen beter record dan 1.54 getoond hebben. Minimum afstand 2200 M. Ie prijs ƒ300, 2e prijs 75, 3e prijs 25. IV. 3 uur. Prijs van het Gooi. Han dicap. Hordenren voor paarden van 4 jaar en ouder. Prijs ƒ475. De winner ontvangt fSKf» 'ff roe: Moord te Amsterdam. Op den hoek van Ceintuurbaan no. 354, de Van der Helststraat en.Sarp- hatipark, in het huis waar J. J. Schut sedert vier maanden cijn slachterij gevestigd heeft, is Zondagochtend een vreeselijk drama afgespeeld. Om half negen ongeveer kwam een van de slagers bedienden aan den win kel, doch werd ook na aanhoudend schellen niet opengedaan. Hij legde de hand op den deurknop, de deur bleek open te zijn, doch toen de jonge man den winkel een paar schreden was binnengegaan schrikte hij terug van een vreeselijk schouwspel. Onder den uitroep, „moord, moord snelde hij de straat weer op. Onmid dellijk begaven een paar politieagen ten en een der buren zich naar den winkel. Daar wachtte hen een verschrikke lijk schouwspel. Achter het slachtblok lag de eige naar der zaak, de jonge J. J. Schut doodelijk verwond in een ontzettende bloedplas. In half zittende houding, met het hoofd tegen het blok geleund zijn blauwe slagersjas op de |borst opengescheurd, lag hij daar vermoord. Hij had een zware wond jop het voorhoofd en een nog diepere snede in den hals. Naast het blok lag een met bloed bevlekte bijl, waarmee de misdaad waarschijnlijk gepleegd was. Met groot geweld moet de doodelijke slag in den hals zijn toegebracht. De halsader was doorgesneden, het bloed was met kracht uit de wond gespo ten en had tot zelfs de aanrechtbank rood gekleurd. Deze slag alleen reeds was voldoende geweest om den krach- tigen jongen man te dooden. Een kleine wonde aan de hand doet ver moeden, dat hij den eersten slag zag aankomen en zich heeft willen weren. Toen is hij waarschijnlijk bewuste loos ineen gezakt en daarna heeft de moordenaar hem de doodelijke wonde aan den hals toegebracht. Het bed op de slaapkamer vertoon de nog eenige spore o van warmte. Schut, die alleen in het huis woonde, was dus nog niet lang op en had zich eerst kort aan zijn werk begeven. Hij was op 't oogenblik dat de daad geschiedde, bezig aan het snijden van een runderhaas, die op het blok lag. Wat kon de reden voor zulk een misdaad zijn. Een spoor van bloed veroorzaakt door het afdruppelen van een bijl was te volgen tot aan de slaapkamer. Daar lag een bijl naast den openge broken kist en het vermoeden dat dadelijk opkwam was natuurlijk van diefstal. Toch is het niet geheel zeker of er diefstal gepleegd is. De familie meen de, dat de verslagene in een groen broodtrommeltje in die kist geld be waarde. Het trommeltje werd gevon den leeg. Het kan dus zijn dat er geld uitgenomen is. Ook geloofden De verslagene, een jong, krachtig man van een jaar of dertig hfcd eerst kort zijn vleeschhouwerij in bedoeld huis gevestigd. Het zaakje dat hij had overgenomen van den heer M. van Soveren begon vrij aardig te gaan. Een poosje geleden ;had hij een knecht moeten ontslaan om zijn uit gaven te beperken. De verstandhou ding tot dien knecht was echter uit muntend vaak slachtten ze samen. Thans had hij een jongen en een be diende in dienst. Tot nu toe heeft men van den da der geen spoor kunnen ontdekken, geen vermoeden steekhoudend bevon den. De verslagene was geacht en be mind bij allen die hem kenden en had om zoo te zeggen geen vijanden. Bin nenkort zou hij gaan trouwen met de dochter van een behanger uit de Al- bert Cuypstraatdeze week zou hij zelfs aanteekenen. Zaterdagavond had zijn meisje met haar moeder hem een bezoek gebracht. Daarna was om 1 uur de winkel ge dweild en was Schut nog even uit gegaan om in het café van Triebeis een glas bier te drinken. Tegen half twee zou hij volgens de buren thuis' gekomen zijn. Er zijn thans enkele vermoedens. Een zekere K., zeer ongunstig bij de politie aangeschreven, wordt in het oog gehouden. Men dacht, dat hij te Utrecht was, maar Maandag avond hebben verschillende getuigen hem in de buurt der slagerij gezien. Hij schrikte ,toen iemand hem her kende en verwijderde zich haastig. Deze man is vroeger paardenslachter geweest en de wijze waarop Schut vermoord is, doet veronderstellen, dat de moordenaar niet vreemd is aan het handteeren van de bijl. Ook op zekeren C. wordt gelet. Er zijn nog vermoedens op eene verdachte bende in de Govert Flinck- straat. Maandagavond bevond zich een politiepost in die straat, welke een der huizen voortdurend bewaakte. Ook waren er verscheiden recher cheurs aanwezig. heid met witte streepjes, grooten wit katoenen doek gemerkt M. R., blauwe strikdas met witte figuurtjes. Hij droeg een nog zeer goeden fantaisiehoed, zwart, waarinWilliam Hill, Hatter, 136, Edgware Road W. Londen, waarboven het Engelsche wapen. In zijn zak had hij 0.18, een En- gelsch geldstuk, penning, terwijl zijn boord aan het overhemd was beves- tigd door een knoopje met veer. Voorts had hij in zijn zak een si- gaar in een zakje van Lenz op de Hoef kade. De man schijnt een gewelddadigen dood te zijn gestorven. De commissaris van politie der centrale afdeel ing verzoekt beleefd spoedig inlichtingen omtrent |dezen persoon. (iV. R. Ct.) Persdelict. Door de politie en justitie is eene huiszoeking gehouden ten huize van een boekhandelaar op den Goud- schenweg te Rotterdam, van wien vermoed werd dat hij, in strijd met, de voorschriften van het wetboek van, strafrecht, voor de eerbaarheid aan stootelij ke afbeeldingen en vliegende blaadjes zoude verkoopen of in voor raad hebben. Een groot aantal dier afbeeldingen en blaadjes zijn daarop in beslag genomen. Een strafrechte lijke vervolging zal tegen dien boek handelaar worden ingesteld. Lijk gevonden. Maandagmorgen werd door twee 1 wielrijders uit Haarlem in de Vecht 1 nabij Maarsen drijvende gevonden het lijk van eene dame, waarschijn lijk eene huishoudster uit Maarsen, die voor eenige weken werd vermist. Onmiddellijk werd hiervan aangifte bij de politie. Kerkdiefstallen. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is diefstal gepleegd in de R. K kerk „De Duif", te Amsterdam. Alle offerbussen zijn opengebrokenden inhoud schatte men op circa ƒ200. Ook in de Mozes- en Aaronkerk heeft men een offerbus leeggestolen, Een agent van politie zette met den koster den dief na, doch de kerel wist te ontsnappen. Moord Men meldt ons uit 'sGravenhage Zaterdag ochtend is in het midden van het Alexanderveld, te circa 5^ uur. een man gevonden, stervende. Gedurende het transport is hij over leden. De man is 1.77 M. lang, niet zwaar van postuur, had blauwe oogen, dun donker haar, dito kneveltje, grijzend. dikken gebogen neus, gave tanden, rond gezicht. Hij was knap gekleed met zwart kamgaren demi-saison, ditojaqueten vest, grijze broek met zwarte streepen tricot onderbroek, Jager wollen borst rok of hemd, gemerkt Rot, wit over hemd met staanden boord met om geslagen punten, lage rijgschoenen. Ongeregeldheden. Zaterdag werden te Tilburg zwaar geboeid binnengebracht vier personen uit Oosterwijk, die bij de daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden ge arresteerd zijn. Deze onlusten zijn het gevolg van de weigering vaneen kastelein om enkele schoenmakers zijne herberg toe te laten. Toen daarop de maréchaussees de zaal ont ruimden, ontstond een volksoploop, waarbij de wachtmeester een slag tegen het hoofd kreeg, die hemdeed duizelenhierop trok hij zijne revol ver en schoot driemaal op het volk. De beide maréchaussées en de veld wachter, die eenige sneden over zijne jas ontving, waren niet in staat de menigte te bedwingen en moesten een arrestant loslaten. Vrijdagavond kwamen vijftien ma réchaussées te Oosterwijk, welke de vier personen arresteerden, die nog Zaterdagmorgen naar Breda werden vervoerd. Vergiftiging. Aangaande een vermoedelijk geval van vergiftiging, dat te Pernis zou zijn voorgekomen, wordt van daar aan de D. C. gemeld dat in een ge zin, waar de verhouding tusschende echtgenooten, ofschoon eerst sedert vier jaren getrouwd, nogal te wen- schen scheen over te laten, de man Donderdag van zijne bezighei' thuis kwam om te eten. Al spoedig bespeurde hij aan zijn maal een zon derlingen smaak en toen hij kort daarop onpasselijk werd en begon te braken, rees bij hem het vermoeden dat men hem door vergif uit den weg had willen ruimen. Terstond deed hij daarvan aangifte bij de bevoegde autoriteit, die het .osfirschol van— ju

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2