Lazara k totoder mm iionim Familie- e» Kinder-Voofstelling. „Weldadigiieiil naar Verwan." BINNENLAND. Wedstrijden. Gemengd. Nieuws. Burgerlijke Stand. Meuwe Schouwburg, Misdaad en Wraak. Soirée, Dr. SIEGFRIED WALLNER, vFelix Pavore", Men Ziteli 31 Maari 1894, GROOTSS VOORSTELLING mei geverkerd programma. Huishoudelijke Artikelen, TELEGRAAF. van de waarnemingsvermogens, waar bij men goed moet weten te scheiden de willekeurige van dé onwillekeurige bewegingen der menschen. Ook het gehoor speelt hierbij een rol. De heer Wallner laat iemand van 1 tot 10 tellen, nadat deze zich eerst een der te noemen cijfers heeft gedacht. Nu is het hem mogelijk te hooren, welk cijfer die persoon zich heeft gedacht als deze ze opnoemt. Na de pauze kregen we experi menten op het gebied van hypnose. De hypnose kan onder drie invloeden worden teweeggebracht, en vandaar on- derscheidtmen: schrik-hypnose, mono- tonie-hypnose (de hypnose veroor zaakt bijv. door het langdurig staren op een voorwerp), en de suggestie- hypnose, die voor de wetenschap de meest belangrijke is. Deze suggestie- hypnose onderscheidt men weer in twee richtingen. Volgens de Parijsche school heeft ieder mensch eenige vat baarheid tot hypnotiseeren, maar niet ieder mensch die om gehypnotiseerd te worden, terwijl de Nancyeche school juist het tegengestelde verkondigt. De heer Wallner is van de laatste school een aanhanger. Na eenige goedgeslaagde proeven van hypnose op een duif, een vogel en een konijn, kregen wij een hoogst interessante proef van suggestie-hyp- nose op een mensch te zien. De heer Wallner had daartoe zijn keus ge vestigd op een der aanwezigen, die een verrassend, gewillig sujet bleek te zijn. Niet alleen dat hij zeer spoe dig in een hypnotischen slaap viel, spoedig in een toestand van volslagen verstijving (catalepsie) werd gebracht maar ook was de uitgeoefende invloed op hem zoo groot dat hij na zijn ontwaken den last uitvoerde, hem gedurende den hypnotischen slaap ge geven om een der aanwezigen zijn horloge te ontnemen. Hij meent eerst weer in hypnotischen slaap worden gebracht, om het uurwerk daarna terug te geven. Meer voorbeelden van hypnose werden niet genomen, daar niemand zich beschikbaar stelde om met zich de proef te laten nemen. Maandag zal de heer Wallner hier nog een tweede seance geven. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 30 Maart hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangel werk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Zeevissclierij. Heden kwam te Zandvoort aan de Zand voor tsche bomschuit Z. V. 1, stuurman C. Paap. Besomming f 140. De prijzen der visch warenSchol f 0,25 a f0,50, kleine tong f 0,15, mid delsoort tong f 0,25, groote tong f 0,50 tot f0,80, tarbot fl,50 tot f3 en griet fl tot fl,50 per stuk. Vorstelijk bezoek aan do Haagsche pletterij De Koninginnen brachten Donder dagmiddag om lVs uur een bezoek aan de fabriek der vennootschap „De Pletterij", de grootste industrieele inrichting van Den Haag. Honder den wachtten de vorstinnen op straat in de omgeving der fabrieksgebouwen op. Het koninklijk rijtuig bereikte de inrichting door het Voorburgstraat je, alwaar de koninginnen aan het administratiegebouw afstapten en ont vangen werden door den Heer H. Enthoven Lzn., directeur der fabriek, henevens de commissarissen der ven nootschap de heeren K. Entboven Ezn., A. C. Wertheim, mr. A. F. K. Haitogh en A. E. de Jonge. De vor stelijke bezoeksters werden eerst ge leid naar een receptiekamer, herscha pen in een Perzische zaal, met Ooster- pche draperieën en tropische planten in welk receptiesalon een stoom machine in miniatuur het zinne beeld van het fabriekswezen te aanschouwen was. Hier geschiedde do gebruikelijke voorstelling, waarbij HH. MM. met welgevallen uit de handen van mevr. Enthoven, échtge- noote van den directeur, ieder een tuiker aanvaardden. Vervolgens, maakten HH. MM. voorafgegaan door den directeur en vergezeld van de commissarissen, eene wandeling door de fabriekswerkplaatsen, waar het werkvolk op de gewone wijze aan den aibeid was. Reeds in de constructiewerkplaats, grenzende aan de ontvangstkamer, konden HH. MM. door het zien klinken van bruggen, een denkbeeld krijgen van de bedrij vigheid der fabriek. Langs het bui tenterrein aan het Zieken werd de tocht voortgezet naar de machine kamer, waar een stoomwerktuig van nieuwe samenstelling in werking was. Eenige schreden verder, in een over dekte gang, openden zich op den doortocht van de Koninginnen, op een gegeven oogenblik de beide deu ren der vuurwerkerij, en tegelijkertijd werden de Koningin en de Regentes aan den ingang door de werklieden begroet met een vuurregen van stuk ken ijzer, die zich onder een knal al sissend nede. stortten. Vooral de Ko ningin had bijzonder veel schik in dezen vuunroet. Van daar gingen de Koninginnen terug naar de groote gieterij. Op onzichtbare wijze werd daar een zandbed gegoten en toen het vloeibare ijzer was opgekomen, stond duidelijk te lezen„Hulde aan Uwe Majesteiten", onder een konink lijke kroon en omgeven door toepas selijke versieringen. Na eenige vormstukken en giet werken te hebben bezichtigd, zetten HH. MM. de wandeling voort naar de roodkopersmeiterij, waar een blik werd geworpen op de fornuizen met vloeibaar koper en met belangstelling werd gadegeslagen het gieten ivan koeken, de voortbrenging van blokjes rood koper, die in een groot water bed worden afgekoeld. Ook zagen de Koninginnen dat zelfde metaal in gesmolten toestand in een bed loopen, nadat het van slakken gezuiverd was. Daarna tra den HH. MM. de koperpletterij bin nen, alwaar de reusachtige machine van 100-paardekrachten de pletrol- len in beweging brengt. Een gloeien de plaat rood koper van 40 cM. in het vierkant werd voor de oogen der bezoeksters in een oogwenk op een lengte van 4 a 5 M. uitgeplet. Nog belangwekkender in deze afdeeling der fabriek was het op een lengte van 1.30 M. uitpletten van een ko keren cent, vroeger, toen die pas munt nog gangbaar was, door de pletterij in groote hoeveelheid voor het Rijk aangemaakt. Een exemplaar van zulk een tot een koperen plaat uit te dijen oude cent werd clen Ko ninginnen in een keurig bewerkt etui aangeboden. In deze werkplaats straalde op den vloer nog een uit bladkoper vervaardigde ster. Hierna geleidde de directeur de dames langs een open gedeelte der fabriek naar het terrein aan de an dere zijde van het Voorburgstraatje, waar het dok ligt, dat voor de haven van Tandjong-Priok bestemd is en waarvan het departement van mari ne de vervaardiging opdroeg aan de pletterij. Bij hare komst in de nabijheid van het Marinedok, op welks zijdeelen de vlaggen wapperden, werden de verbindingsdeuren geopend. De vor stinnen liepen de hellende brug op om dit reusachtig werk te overzien. Voor de samenstelling van het hon derd meter lange dok waren 4Vs mil- lioen kilo ijzer noodig. Het heeft de eigenaardigheid dat het elk schip on verschillig van welke lengte kan la ten dokken, omdat zich geen sluis deuren daaraan bevinden. Het ijzeren gevaarte is verdeeld in pontons, die elk op zichzelf staan, zoodat bij het ontstaan van een gebrek, een reserve ponton in de plaats kan worden ge steld. Voor binnenloopende schepen kan het dok tot zekere hoogte onder water worden gezet. Het werk, dat eerst in Juli a. s. behoeft afgeleverd te worden, is reeds over enkele weken gereed, wel een bewijs hoe vlug en solide dergelijke opdrachten door de fabriek worden uitgevoerd. Hiermede nam het koninklijk be zoek een einde en geleidde de direc teur, die HH. MM. alles wat zij za ten verklaarde en de gevraagde in lichtingen verstrekte naar de receptie plaats terug, alwaar den Koninginnen eenige ververschingen werden aange boden. Radicale Bond. In de Staatscourant van 29 dezer zijn opgenomen de statuten van boven- genoemden Bond. Hij stelt zich ten doel het eendrachtig optreden in Ne derland te bevorderen van allen die eener herziening van ons Staatswezen in democratischen geest op de vol gende grondslagen zijn toegedaan I. Gelijkstelling der meerderjarige Nederlanders ten aanzien van de uitoefening van staatsburgerlijke rechten. H. Bestrijding van de sociale af hankelijkheid en verhooging van het stoffelijk en zedelijk welzijn der niet en minder vermogenden door: a. af schaffing van die wettelijke bepalin gen, welke opeenhooping van kapitaal in de handen van enkelen bevorde ren; b. invoering van wetten die: lo. zonder te streven naar den ge- meenschappelijken eigendom der pro ductiemiddelen, de uit den persoon lijken eigendom voortvloeiende be voegdheden binnen engere grenzen beperken en eene meer gelijkmatige verdeeling van het maatschappelijk inkomen in de hand werken2o. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel mogelijk tegengaan. De Bond tracht het beoogde doel te bereiken door bij de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer en zoo dikwijls een gewichtig vraagstuk van publiek belang aan de orde is: a. het houden van openbare ver gaderingen ter bespreking van poli tieke en sociale vraagstukkenb. het verspreiden van geschriftenc. het bevorderen der oprichting van gelijk gezinde vereenigingen. Leden van den Bond zijn alle poli tieke vereenigingen, die, als rechts persoon erkend, onder verklaring van in te stemmen met de genoemde grondslagen, schriftelijk den wenscb te kennen geven om zich bij den Bond aan te sluiten. Voor de vergadering van den Bond benoemt iedere aangesloten vereeni- ging, indien zij minder dan twintig leden telt, één afgevaardigde en één plaatsvervanger; indien zij tusschen de twintig en honderd leden telt, twee afgevaardigden en twee plaats vervangers indien zij meer dan hon derd leden telt, vier afgevaardigden en vier plaatsvervangers. Mevr. Mauve, f Na eene langdurige ziekte is Woens dagnacht te 's Gravenhage overleden mevr. Mauve, wed. van den begaaf den landschapschilder A. Mauve. Gedenkpenniüg. Door eenige vrienden van den heer Schaepman is het plan ontworpen om den dichter een gedenkpenning aan te bieden in metaal, welke het portret |van den dichter zal bevatten met een allegorische groep aan de keerzijde, uitdrukkende de gedachte Geloof, Vaderland en Kunst. De behandeling van derde-klasse reizigers. Men schrijft aan de Amst. Wie op een der drukke feestdagen gebruik maakte van de lijn der H. S. M. Amst.Haarl.Uitg. en derde klasse reisde, kon zich weder ruim schoots ergeren. Dat bij zulke gelegenheden gebrek is aan ruimte zoodat vaak dertien personen eene afdeeling voor tien moeten deelen, is van algemeene be kendheid. Ik wensch evenwel op eene andere ergernis te wijzen, die menigeen met mij gaarne zou zien weggenomen. Op de lijn Haarl.Uitg. wordt het rei zend publiek gewoonlijk op buiten gewoon drukke dagen onthaald op de muziek van een individu met har monica, dat onder de schoone bege leiding van zijn muziekinstrument allesbehalve dubbelzinnige onkiesch- heden ten gehoore brengt. Het per soneel der H. S. M. behoorde er voor te zorgen, dat het kieschheidsgevoel der derde-klasse-reizigers, waaronder toch ook dikwijls vrouwen en kinderen zich bevinden, niet op eene dergelijke wijze werd beleedigd. Poging tot vergiftiging. Aan den Heischendijk onder de gemeente Pernis heeft een jonge vronw getracht haren man door het toedienen van vergif het leven te-be nemen. Zij is gevankelijk naar Dor drecht gebracht. Voetbal. Zooals bekend is heeft de G. F. C. „Sparta" eenige dagen in Engeland doorgebracht om er voetbalwedstrij den te houden. De eerste was voor haar een groote nederlaag, het resul taat van den tweede was een gelijk spel en de laatste zou zijn een match van „mixed teims" (half Hollanders, half Engelschen.) Op het laatste oogenblik werd ech ter besloten de returnmatch te spe len „Felixtowe" (met wie zij gelijk spel had gespeeld) tegen „Sparta". Daar er een paar spelers niet aan wezig warenboden zich aan mr. Quiltor, de vroegere goalkeeper van het graafschap Suffolk en mr. Roffe-y, die 20 jaar geleden de Cambridge University en de All England elf tallen aanvoerde, beide heeren van mn goede 40 jaar, die echter nog menigeen beschaamd maakten, en toonden het spelen n.et verleerd te zijn. Op verzoek der "Felixtowe"-spelers nam M. Weinthal het ambt van scheidsrechter waar. Het gewone elftal van „Sparta" nam hunne plaats in het veld. De Roodt en van Hasselt speelden for ward, terwijl Weinthal en Stok Jr. I elkaar om de beurt als goalkeeper afwisselden. De eerste helft was het spel vrij- wel gelijk. Kampers speelde een cham- pionshei als bock en hield de En gelschen gemakkelijk tegen. In de tweede helft maakte De Roodt van goed samenspel al spoe dig twee goals. Niettegenstaande ver woed spel van de Engelschen, kon den zij er slechts 1 maken, zoodat „Sparta gemakkelijk won met 21. Mijnen van Anderlues Woensdag is men in de mijnen van Anderlues begonnen met het zoeken der lijken van de ongelukkigen, die bij de ramp van verleden jaar omge komen zijn. Op 370 M. diepte zijn drie lijken gevonden. Twee daarvan waren hard, de huid gaf een hollen klank, wan neer men er op klopte. Zij zijn door eenige nabestaanden herkend. Naast de lijken werd nog het gevulde brood zakje gevonden. Het derde lijk is nog half bedolven onder een hoop aarde. Voor de 109 lijken, welke nog ver mist worden, gelooft men nog dieper te moeten afdalenmen hoopt er 21 te vinden op 420 meter en 88 op 500 meter. Rusland-Frankrij a. Te St. Petersburg is dezer dagen in de Vereeniging voor schoone kun sten het album ter bezichtiging ge steld, hetwelk Russische dames, ter herinnering aan de feesten van Tou lon en Parijs, aan de Fransche dames aanbieden. Het album telde reeds 5000 handteekeningen. De bladen zijn groot folio, 25 in getal en alle versierd met schoone aquarellen. Het eerste blad draagt het opschrift: „De Russische vrouwen aan devrou wenvan Frankrijk", en de illustratie, van de hand van mevr. Polenoff, stelt eene Bojaarsche en eene boerin der Bre- tagne voor, die elkaar de hand rei ken. De band van het album in oud- Russischen stijl is buitengewoon rijk; hij is van opgelegd kantwerk op flu weel en met goud gestikt, waartus- schen edelgesteenten en paarlen zijn gezet; in het midden is in zijde en gouddraad het wapen van Rusland geborduurd, gedekt door eene keizers kroon van paarlen en kostbare stee- nen. Boven aan den rand staat„Les Russes aux Frangaises" en onderaan het jaartal 1893 in émail van verschil lende kleur. De opdracht is eene soort hymne op den vrede en de internationale broederliefde „Kome de vrede zoo eindigt het uit den aard hoogdra vende stuk„Leve de vrede 1 Dien heiligen wensch richten wij tot u, vrouwen van Frankrijk. Wij doen dit met de hulde van warme sym pathie en diepen eerbied, welke wij koesteren voor het Fransche vader land." De inschrijvingen voor dit album hebben eene som opgeleverd van 10.000 roebels. Een deel daarvan zal worden aangeboden aan den heer Spulier, minister voor onderwijs der Fransche republiek, om als studie beurs te strekken voor eene hoogere burgerschool voor meisjes. O verst rooming. In het dal van den Indian Creek, in Idaho zijn plotseling de dijken van een aan den bovenloop der rivier ge legen waterreservoir doorgebroken. Het water overstroomde het dorp Nampa en het omliggende land. Eenige bewoners hadden nog juist den tijd te vluchtenhoevelen even wel verdronken zijn, weet men niet. Het water staat op vele plaatsen 50 voet hoog; een groot aantal huizen is ingestort. Ondertrouwd: 29 Mrt. J. M. v. Pellecom en M. C. Bouman. 30. M. J. J. Hezemans en J. de Vlees houwer. - J. J. Loke en M. C. Klijnsma. Bevallen: 28 Mrt. J. Gerdes de Wilde d. 29.C. de JongVrijenhoek d. 30. K. H. KleesSchoenmaker d. Overleden: 28 Mrt. J. Kense- laar71j.Bakkerstr. 29. C. Hoevens 31 j. d. G. H. M. Roest 31 j. d. Dyserinckstr. W. Kuipers 2 j d Amsterd. str. - M. J. den Outer 29 j. Gasth. str. - 30. C. Weevering 81 j. Jansstr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 27 Maart. M. Buijze en E. G. ;Tieke Koening, Wildervank. 28. J. H. Hinse Jr. en A. Hommes, Groningen. 29. J. F. P. Nuboer en P. van Hoeke, Vlissingen. - Th. P. Vethake en J. C. C. Langenbergh, Amst. - J. S. d'Ancona en R. A. Montezines, Amst. - L. J. Haaxman en M. Sieverdink, Amst. - J. v. Eqndt en M. M. J. Pieterse, den Haag. - B. H- Prior en A. van der Zee, Amst. Bevallen: 28 Maart. A. C. M. A. KreikenIlcken d., Barneveld. - Echtg. van M. de Pinto d., den Haag. Stoonmartbsricaisri. Het stooomsehip$pacw,ft,dcm, van de N. A. S. M., arriveerde 29 Maart van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 29-Maart van Marseille. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amst. naar Batavia, passeerde 28 Mrt. Ouessant. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst., vertrok 29 Maart van Port-Said. Het stoomschip Prins Maurits ver trok 29 Maart van Amsterdam naar Suriname. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Rotterd. naar New york, vertrok 29 Maart voorm. Guur van Boulogne. A I) V ERTENTI EN. De Weduwe en Kinderen van J. TEN HAVE betuigen hunnen oprechten dank, in 7t bijzonder aan zijne geachte Patroons, de Heeren BEIJNES, voor de vele blijken van belangstelling en deelneming, zoo wel gedurende de langdurige ziekte als bij het overlijden van hunnen geliefden Echtgenoot en Vader ont vangen. Huaen|hun personeel der Rijtu'gfabriek wordt mede harte lijk dank gezegd voor de laatste eer, den overledene bewezen Haarlem, 30 Maart 1894. H A A R L E J£. fereenigde Mederlaodsche Tooaeelistea ru het Salon des Variétés te Amsterdam, Dl.- S. A. FRANK. Zondag I April 1894. OF Beroemd Drama in 4 bedrijven en een Voorspel in één bedrijf. Aanvang 7Vi uur Bal'',™. 1,Stalles en le Loge f 0,80 Parterre J 0,60 2e Loge 0,50Gaanderij ƒ0.25. H®~ Plaatsbespreking dagelijks. Maandag 2 April 1894, 's avonds 8 uur, 2e en zeker laatste door IC Hiauw Programma. Balcou ƒ2,Stalles en le Loge 1 50, Parterre f 1.'2e Loge ƒ0,75, Gsanderij 0,40. Groote Zaal SMEDE8TRAA.T. des namiddags le 2 uur Kinderen beneden de 14 jaar be talen op alle plaateen half geld Volwas;en personen volle prijzen. 's Avonds te 8 uur. Door familie-omstandigheden ter Overname aangeboden eene Zaak in naar verkiezing met ot zonder Win kelvoorraad uitstekend geschikt voor Looogieter of Blikslager. Huur vau het ruime Huis met Tuin enz. billijk, op zeer drukken stand. Brie ven fr-.nco lett. 11., bureau dezer Courant TE KOOP aangeboden tegen ƒ1,50 per 3 maanden, 1 exempl. Telegraaf, één dag oud en ge vraagd 1 exempl. Nieuws v/d. Dag, één dag oud, door de Boek en Muziekhandelaars DE HAAN en ZOON, alhier. l

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3