BIJVOEGSEL Itiniicnïaiidscli Nieuws. bfihoorende bij fïAAKLEM'8 DAGBLAD van; Zaterdag 31 Maart 1894. Het Heilsleger De „Oorlogskreet" geeft een ver- ig van den tocht, door generaal joth in ons land gehouden. In het geheel kwamen op deze van den generaal in ons vader- nd 198 zielen tot liet kruis. Het blad deelt nog mede, dat de •oote nationale veldslag van het eger des Heils hier te lande dit ar op '25 Juli of 1 Augustus zal orden gehouden. Generaal Booth voornemens tegenwoordig te zijn. Rechtszaken. Ter beschikking van denauditeur- ilitair te s'Gravenhage is heden steld een officier van administra- te Leiden in garnizoen. Hij is [middellijk naar het huis vanbewa- ng overgebracht. Zaak-De Jong. Naar „De Tel." verneemt zal de stitie dezer dagen een onderzoek stellen in de buurt van Hilversum ar de lijken van Maria Schmitz miss Sarah Juett. Dit staat in srband met de mededeeling, die heer Batelt onlangs ontving in ike-De Jong. Een prentje. Ia de kazerne te Leeuwarden pm dezer dagen een eigenaardig eval voor. Een der miliciens van e lichting van dit jaar, kreeg bij e uitdeeling van de equipement- iukken in een der schoenzakjes ai bankbiljet van f 100, dat na iderzoek is gebleken echt te zijn. edoelde loteling l;ende het „ding" iet en vertelde, dat hij „een aar- g prentje" bij zijne uitrusting ukken had ontvangen. Zijne supe- suren hielpen hem echter uit in droom. Moord te Amsterdam. Er is een nieuw gezichtspunt I geopend in de zaak van den moord op de Ceintuurbaan, 't Is namelijk gebleken, dat een porder Zondag ochtend te zeven uur reeds wist, dat Schut was vermoord. Dit is merkwaardig, omdat de knecht van Schut eerst half negen 's morgens den moord ontdekte. Onmiddellijk heeft men toen den man opge spoord, die liet bericht van den moord aan den porder had meege deeld. Deze man had 's morgens te half zeven op den Dam reeds gewe ten, dat de moord was geschied. Thans zoekt men natuurlijk diens zegsman. Donderdagmiddag werd Korthals i (K.), die gisteren werd vrij gelaten, weer gearresteerd. Nieuwe vermoe dens zijn tegen hem gerezen. Op denzelfden tijd werd nog een tweede persoon gearresteerd. Donderdag werden in het geheel gearj-esteerd drie personenv. d. T., slager van beroep, D. en Korthals. De laatste is zelfs tweemaal in verhoor genomen. Alle drie zijn 's avonds vveer in vrijheid gesteld. Het lijk van Schut dat nog steeds berustte in het schouwlokaal bij het politiebureau op den Singel, is Donderdagmorgen om 5 uur van daar gebracht naar de woning van zijn moeder in de Quellijnstraat. Daarvandaan is het hedenmorgen begraven op de Oosterbegraafplaats. Door den moord is de schrik om het hart geslagen van hen die wonen in de buurt van het Sar- phatiepark. Het politietoezicht toch laat in dat afgelegen stadsdeel zeer veel te wenschen over. Het is b. v. j den geheelen nacht van twee tot zes uur opgedragen aan één agent. Worstelen. Wijsgeerige bespiegelingen over sport komen heelemaal niet meer te pas. Men neemt het zooals het valt, en dat kan raak wezen, vooral bij een worstel-wedstrijdgelijk Donderdagavond, op uitnoodiging van de «Amsterdarnsche Sportbar" in den Iluize-Stroucken werd ge- houden. Worstelen is het middel om zijn rnedemensch, volgens de regelen der kunst, te knellen, te kraken en te knauwen. Beentje-lichten de trots van eiken ouderwetschen schooljongen, wordt daarbij niet toegelaten, en zelfs iemand smo ren, wat met een vakterm de das of collier force wordt genoemd, is niet geoorloofd. Het geval is dan ook denkbaar dat een bloeddorstig mensch, na 't aanschouwen van zooveel taaie hoog-en iaagdrukomhelzingen.geen enkel lijk ziende, een beetje teleur- 1 gesteld afdruipt, te meer daar latei- op den avond bij vrij wat vreed zamer gelegenheden, lijken volstrekt geen zeldzaamheid zijn. Verder kan men aannemen dat het voor het schoonere deel dei- toeschouwers niet prettig is om te zien hoe gemakkelijk zoo'n worste laar zich over een blauwtje heen- zet; want dat de een den volgen den dag niet zou kunnen zien waai de ander hem volgens de regelen der kunst te pakken heeft gehad, laat geen buitenman zich uit het hoofd praten. Niettemin is worstelen een hart verheffend schouwspel, dat meestal tot aller genoegen alloopt. Immers hij, die het onderspit delft, kan zich nog altijd troosten met de gedachte dat hij door zijn tegenpartij van den verkeerden kant is aangevallen, gelijk de Oostenrijkers toen zij in 18(56 klappen gekregen van de Fran- schen bij Sadowa. Dat was ook niet mooi van de Franschen, en bij het worstelen, dat eene groote toekomst heeft, is de in achtneming der rege len een zaak van eer en vertrouwen. Het nut dezer edele kunst zal niemand betwisten. Wat is man nelijker dan dat men zijn man staat, in tijd van nood, ingeval van aanranding! Men denke slechts aan een postbode, die in de ver kiezingsdagen veel goudswaard ig papier als strooibiljetten bij zich heelt, aan een anders weerloos mid dernachtzendeling of een platte lander, die voor zaken te Amster dam is en, als vreemdeling een beetje uit den koers geraakt, op een afge legen plekje zijn beurs bedreigd ziet. Daarenboven het staalt de spie ren en bevordert de goede houding, zelfs het aannemen van akadeini- sche standen, die ook op anderen aanstekelijk werken. Of verklaarde Winckelmann niet dat hij bij het aanschouwen van den Apollo van het Belvedère onwillekeurig een schoone houding aannam? Daarom was het jammer, aldus meldt ons het „H.bld." dat de wed strijd niet midden in de zaal plaats had, zoodat men er omheen kon staan, maar op het t.ooneel met het gevolg, dat de toeschouwers zaten. Van achten tot elven is trouwens ook een bevallig zitje; want niet minder dan vier-en-twintig worste laars hadden zich met elkander te meten, negentien in de afdeeling voor minder geoefenden en vijf in de afd. voor meesters in de kunst. De uitslag was dat in eerstge noemde afdeeling onderscheidingen ten deel vielen aanP- Dieke, van „Hercules" te Rotterdam, eerste prijs; M. Joosten van „Holiandia" te Amsterdamtweede prijs; L. Tromp, van „Hercules" te Rotter dam, derde pr.; J. C. Man, van „Holiandia" te Amsterdam, vierde en C. Jansen, van „Hercules" te Rotterdam, vijfde pr. In de tweede afdeeling: D. J, van den Berg van „Holiandia" te Amsterdam, eerste prijs; C. van Dijk van „Hercules" te Rotterdam, tweede, en M. D. Spijer van „Hol iandia" te Amsterdam derde prijs. De heer Spijer verrekte bij het nederstorten een pees. Overigens was het, volgens ver klaring der liefhebbers, een schoone avond. Beoordeelaars waren de heeren C. F. Jibben, J. de Boer Jzn., A. W. Schols, B. Spanjaard en J. K. Haentjes. Schutsluis te IJmuiden. De beslissing in zake de mede-, dinging voor de inzending van ont werpen voor de bewegings-werk- tuigen ten dienste der in aanbouw zijnde schutsluis te IJmuiden is thans in de „Staatscourant" openbaar ge maakt. Van de dertien ingezonden ontwerpen komt geen enkel in aan merking, om. zooals het daar ligt, te worden uitgevoerd. Door de regeering worden aan gekocht: van die met hydraulische beweeg kracht het ontwerp van C. Hoppe, Ma- schinenbau-Anstalt te Berlijn, voor twaalfhonderd gulden (/T'2UU); tot ontwerp van Armstrong, Mit chell en Co., te New-Castle, voor zeven-honderd gulden 700) van die met electrische beweeg kracht het ontwerp van Gebroeders Fi- gée, te Haarlem, en P. H. ter Meu- len, te Amsterdam, voor twaalf honderd gulden 1200) het ontwerp van Siemens en Halske, te Berlijn, voor zeven-hon derd gulden (ƒ700). De commissie van beoordeeling heelt bestaan uit: den hoofd-inge- nieur van 's Rij ks waterstaat in het 9dc district, de hoogleeraren aan de Polytechnische School, dr. J. A. Snijders C.Jzn. en II. A. Ravenek, benevens de ingenieurs van 's Rijks waterstaat A. A. Bekaar en W. K. du Croix. De Wielerbaan te Utrecht. Wij zijn in staat, zegt de „Utr. Ct." onzen lezers eenige nadere bijzonderheden mede te deelen over de Wielerbaan, die veelbesproken en langgewenscht, dan toch einde lijk zal tot stand komen. Het terrein, waar de Baan wordt aangelegd, is gelegen ten Oosten van de Ridderschapsvaart, de vaart, die Zuidelijk van den Biltscben weg achter het lloogeland loopt. Op liet uitgestrekte terrein, waar op, naar men weet reeds een Lawn- tennis-baan in gebruik is, zal ook

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 5