Stadsnieuws, Verkiezingen, Politiek Overzicht des winters een kunstmatige ijsbaan worden aangelegd. Tevens zal latei- een Zwem- en Badinrichting daar ter plaatse worden aangelegd. Ten einde onzen lezers een begrip te geven van de afmetingen, diene dat de Tennisbaan 77 bij 25 M. is, de Zwem- en Badinrichting 100 bij 20 M. wordt en de Wieler baan, langs den binnen-omtrek bemeten, 402, 25 Meter lang en 6 Meter breed wordt, aan de zuid zijde volgens een cirkelboog van 41 M. ongeveer 2 M. boven maai veldshoogte oploopt en vervolgens in rechte strekking naar de noord zijde, mede een cirkelboog van 38 M. buiten straal getrokken tot ong. maaiveldhoogte. Met zeer bijzondere zorg zal het lichaam der baan worden samen gesteld, met hulp van kleigrond, puinsteen, betonbrikken, portland- cement en gaszand. Het werk moet uiterlijk den len Juni geheel voltooid worden afge leverd. Een korting van f20 is op de aannemingssom verschuldigd voor iederen dag, dat de aflevering later plaats heeft. Mishandeling. Eiken Zon- of feestdag wordt het den gemeente-veldwachter te Halfweg (.1. Koster) en den rijks veldwachter te Haarlemmermeer (II. Haak) zeer lastig gemaakt, door dien de beide gemeenten een ver schillend uur van sluiting hebben voor de tapperijen. Te 10 uur s'avonds n-oeten die te Haarlem mermeer worden ontruimd en,geeft dit op gewone dagen geen aanlei ding tot ongeregeldheden, op de reeds genoemde ciagen is dit zooveel te meer het geval. De herbergbezoekers uit de Haar lemmermeer trekken dan naar Half weg, waar de tapperijen eerst om 11 uur worden gesloten, en bij het ontruimen hebben do ambtenaren dan steeds de handen vol en worden zij soms op ergerlijke wijze mis handeld. Dit was ook het geval op 21 Januari jl. Te li uren waarschuwde toen Koster dat het tijd was huiswaarts te keeren. doch in plaats van daar aan gevolg te geven, kwam een zekere P. v. Drecht op hem af en duwde hem, zeggende, «jij gaat er het eerst uit of ik trap je er uit", terug. Er ontstond eene worsteling, waarvan Haak kennis kreeg, waar om hij toeschoot en Koster kwam helpen. Met hun beiden pakten zij toen v. Drecht aan en brachten hem naar zijne woning in de Meer, echter niet, dan nadat Haak door het schoppen van v. D. eene bloe dende beenwond had gekregen en v. D. zijne woning weder uitko mende, den beiden veldwachters met een mes had gedreigd. Haak bleef toen in de Meer en Koster ging naai- Halfweg terug. Op weg werd hij tegengehouden door een troep van 25 personen, waaronder zekere Dirk v. Alphen, die dadelijk op Koster aanviel en hem mishandelde. De houding van den troep werd zóó dreigend, dat Koster zijn revolver trok en zich, daarmede gewapend, een doortocht baande. Donderdag diende deze zaak in de middagzitting van dereehtbank alhiej-. en de officier, die oordeelde dat hier een voorbeeld diende ge steld te worden, requireerde tegen de beide beklaagden 4 maanden gevangenisstraf. Donderdagavond stemde de Am- sterdamsche Kiesvereeniging «de Grondwet" over candidaten voor de a. s. verkiezingen. De uitslag was als volgtDe Beaufort 50, Cremer 57, Gleichman 50, Heldt 48, Van der Kaaij 45, Levy 42, Rutgers 50, Pijnappel 45 van de 58 uitge brachte stemmen. Dezen zijn dus candidaat gesteld. Verder verwiervenBorgesius 0, Van Hamel 19, Kerdijk 15. Tak 11, Vrolik 7, De Savornin Lobman 26, dr. Vermeulen 15, De Meijier4st. De stemming van een negenden candidaat wordt uitgesteld tot een nader bijeen te roepen vergadering. Alvorens de vergadering gesloten werd, verklaarden de heeren jhr. mr. C. J. Den Tex en mr. A. J. Cohen Stuart, vormende de min derheid in het bestuur, hun man daat neer te leggen op grond der verwerping van een door hen voor gestelde motie. Bij de stemming in de vergade ring van de liberale kiesvereeniging «Burgerplicht" te Amsterdam, was de uitslag de volgendeCremer 318 stemmen, Heldt 311, mr. Kei- dijk 314, mr. Hartogh31'l, mr. Tak van Poortvliet 287, mr. Levy 268, mr. Goeman Borgesius 250, Vrolik 245, mr. Van Hamel 155, mr. Treub 152, mr. Gleichman 112, jhr. mr. Rutgers van Rozenburg 78, mr. Heineken 40, mr. Van Nierop 24 en mr. De Beaufort 1. De acht eerstgenoemde zijn tot candidaten van «Burgerplicht" ge kozen en moet over ééne plaats eene tweede, vrije stemming plaats hebben. Woensdagavond heeft de liberale kiesvereeniging «De Rijp, Graft, Z. en N. Schermer", met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor het hoofdkiesdistrict Zaandam, den heer De Boer, te Assendelft. Te vens besloot zij zich af te scheiden van .de centrale kiezersvereeniging te Zaandam. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Hil versum heeft den heer H. Waller te Amsterdam candidaat gesteld, met 25 stemmen, tegen 9 op den afgetreden afgevaardigde mr. T. baron Mackay. In het Engelsche Lagerhuis is Donderdag in eerste lezing tot wetsontwerp aangenomen, strek kende om de uitspraak ten uitvoer te leggen door de scheidsrechters gedaan in zake de visscherij in de Behring-zee. Tegelijk dat bovenstaande uit Londen wordt gemeld, wordt van daar bericht dat lord Stan ver, die als president van het scheidsgerecht is opgetreden, een der uitstekendste Engelsche rechtsgeleerden, Donder dag aldaar is overleden. Ook is Donderdag in het Lager huis iulste lezing aangenomen het wetsontwerp, strekkende om de plaatselijke belastingen in de ver schillende districten van Londen aan elkander gelijk te maken, als mede het wetsontwerp, waarbij ra den van verzoening worden inge steld voor geschillen tusschen ar- beidnemers en arbeidgevers. Graaf Iloyos, de Oostenrijksehe gezant te Parijs, heeft Donderdag met de daarbij behoorende plech tigheden president Carnot het groot kruis van de orde van St. Etienne overhandigd, dezen geschonken dooi den Oostenrijkschen keizer. De Parijsche gemeenteraad zal tot de kiezers een protest richten tegen de installatie van den prefect in het stadhuis, en de tusschen- komst inroepen van de Parijsche Kamerleden, om te verkrijgen dat de municipaliteit geheel overeen komstig de republikeinsche begin selen worde ingericht. Donderdag is te Rome het inter nationaal geneeskundig Congres ge opend, in tegenwooordigheid van koning Humbert en koningin Mar- gherita. De minister-president Crispi hield eene redevoering, waarin hij de gasten uit alle landen naar Rome gekomen, welkom heette. De heer Crispi verklaarde in zijne toespraak, dat de handhaving van den vrede noodzakelijk is voor de vooruitgang der beschaving. Admiraal Walker, die door presi dent Cleveland met de regeling der Hawaï-kwestie is belast, is uit New- A'ork naar Honolulu vertrokken. Hij vertrekt eerst naar San Fiat cisko, waar de oorlogsschepen d< Vereenigde Staten, de Mohican e de Yorldown bevel ontvangen het ben, zich terstond gereed om u; te varen te maken. Uit Rio de Janeiro blijven i berichten gunstig voor presidei Peixoto. Volgens de laatste tijdii gen, uit het zuiden ontvangen, \ei liest admiraal De Mello in de pn vinciën Rio Grande en Parana steei terrein, maar deze berichten kome van ofliciëele zijde, en zijn daaioi in strijd met hetgeen uit Buena Ayres van den tegenovergestelde kant wordt gemeld, Uitdrukkelijk echter wordt tloc president Peixoto de rnededeelin tegengesproken, dat hij voorneinet is een algemeen strafgericht cm zijne tegenstanders te houden. De schepen van Peixoto zijn I Rio de Janeiro uit Montevideo aan gekomen. De regeeringsvloot maal zich gereed naar het Zuiden i vertrekken om de Aquidaban a de Republica aan te tasten. Keizer Frans Jozef. Keizer Frans Jozef is op zijn ra naar Abbazia (tot het bezoeke van keizer Wilhelm) Donderdag ochtend te Mattuglia aangekonia Keizer Wilhelm was den keiai tegemoet gereisd en ontmoette liei hier. Na de gewone begroetii begaven beide keizers zich nai Abbazia, waar zij door een talrijl menigte met geesdrift werden I* groet. Na hun aankomst in dei badplaats bracht keizer Frans Jozi den Duitschen keizer onmiddellij een bezoek. Ter eere van het 1» zoek van keizer Frans Jozef ward in de meeste huizen de viaggtl uitgestoken.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 6