NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 5 April 1894. ABONNEMENTSPRIJS: A OVERT ENT IE N: J. C PEEREBOOM, STADSNIEUWS. Ie Jaargang: No. 3299. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gekeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefooiinuminer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bit Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men Iter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prjjs laten drukken. >leurvste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. Directeur- Uitgever. Haarlem4 April 1894. Bezoek der K ninginnen Omtrent het bezoek der Koningin nen op Zaterdag a. s. aan de om streken van Haarlem vernemen wij nog het volgende De vorstelijke bezoeksters komen ongeveer twee uur a half drie per trein te Vogelenzang aan. Vandaar maken zij per rijtuig een rijtoer in omstreken, die waarschijnlijk twee zal duren alvorens zij Haai\bezoek afleggen aan de tentoonstelling van pronkbakken hyacinthen aan den Zijlweg te O verveen van de firma E. H. Krelage Zoon Daarna begeven Majesteiten zich naar het sta te dezer stede vanwaar zij per naar de residentie terugkeeren. Omtrent het gevolg dat hare Ma zal vergezellen, is nog niets sekers bekend. Gedurende het bezoek der Konin ginnen is de tentoonstelling niet voor publiek toegankelijk. Aan de zal Zaterdagmorgen tusschen 10 12 uur de gelegenheid worden deze tentoonstelling in oogen- te nemen. Zondag is ze voor iet publiek opengesteld. Naar wij vernemen zullen de in woners der gemeente Bloemendaal bijzondere versieringen ter eere het bezoek aanleggen wel zullen openbare scholen en het Raad- met den driekleur prijken. Heden is door de heeren A. en F.A. G. van der Steur, architecten al- lier, bij onderhandsche inschrijving lanbesteed, namens hunne principa- en, het bouwen van drie woonhuizen de westzijde van de Duivenvoor- De gunning verkreeg de heer B. Hagen, timmerman en aannemer alhier. „Nederland en Oranje" Dinsdagavond vergaderde de Anti- Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier tot het stellen van een candidaat voor de aanstaande ver verkiezing. Naar aanleiding van de bevredigen de verklaringen van den heer Mr. A. J. F. Farncombe Sanders werd met bijna algemeene stemmen besloten de candidatuur van den heer Farncom be Sanders te steunen. Vooruitgang. Dinsdagavond te half acht verga derde bovengenoemde kiesvereeniging onder voorzitterschap van mr. Th. de Haan Hugenholtz, in }de bovenzaal van Café Brinkmann, tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Hieraan ging evenwel eene huis houdelijke vergadering vooraf, waarin o. a. door den Voorz. werd medege deeld, dat er vijf vacutures zijn in het Bestuur. De heer J. G. Tuijtel heelt bedankt als bestuurslid en als lid omdat hij een candidatuur-Farn- combe Sanders voorzag en daaraan niet wilde medewerken de heer mr. A. J. van Thiel bedankte zonder opgave van redenen, de heer A, H. Gijsberts wenschte de op hem in een vorige vergadering uitgebrachte be noeming niet aan te nemen, de heer D- André de la Porte bedankte om dat hij wegens allerlei bezigheden geen tijd zon kunnen vinden aan den verkiezingsarbeid deel te nemen en de heer Johs. de Breuk wegens toe neming zijner werkzaamheden (ten gevolge zijner benoeming als wet houder). Na een woord van dank aan den heer de Breuk door den Voorz. ging men over tot het benoemen van vijf bestuursleden. Bij tweede stemming verkregen zes personen de volstrekte meerderheid, n. 1. de heeren C. Prins Szn., P. B. J. Ferf, H. C. Louwerse Jr., A. H. van Tubergen, C. J. M. de Wilde en J. van der Wijde. De heer Ferf verklaarde echter zijne be noeming tengevolge van zijn lidmaat schap van Ged. Staten niet te kunnen aanvaarden, zoodat nu gekozen zijn de heeren Prins, Louwerse, Van Tu bergen, de Wilde en van der Wijde. De heer Louwerse, de eenige die ter vergadering aanwezig is, neemt de benoeming aan. Bij de gebruikelijke rondvraag neemt de heer G. E. L. Hij mans het woord en keurt de houding van het Bestuur af, in zake de onlangs ge houden meeting over de kieswet-Tak. Door verschillende bestuursleden worden inlichtingen gegeven die al ler. hierop neerkomen dat de heer Jac. Post, secretaris der anti-revolu tionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en voorzitter van bedoel de meeting, het Bestuur dezer kies vereeniging heeft misleid door de oproeping tot die bijeenkomst geheel anders te redigeeren dan in een vóór vergadering besloten was en door de vastgestelde motie naderhand wil lekeurig te veranderen. Achtereenvolgens worden nu 4 mo tion voorgesteldde eerste van den heer Hijmans luidt aldus: „De vergadering, zich nietkunnen- „de vereenigen met de plaats gehad „hebbende samenwerking met bestu- „ren van kiesvereenigingen van eene „andere richting, verzoekt het Be- „stuur in het vervolg overleg te ple- „gen met de leden van de kiesver eeniging." Een tweede motie van den heer Ferf luidt als volgt „De vergadering gehoord de gege- „ven inlichtingen, gaat over tot de „orde van den dag. Een derde motie is van den heer Schram en in dezer voege gesteld De vergadering betreurende de wijze waarop in de meeting van 16 Maart is gehandeld, gehoord de inlichtingen van het bestuur, gaat over etc. Ten slotte wordt met groote meer derheid van stemmen aangenomen de navolgende motie van den heer Ferf. „De vergadering, gehoord de in lichtingen van het bestuur en met „het bestuur betreurende het voorge vallene in zake de gehouden pro test-meeting, gaat over tot de orde „van den dag. Thans wordt de huishoudelijke vergadering gesloten en de openbare bijeenkomst geopend. De secretaris deelt mede, dat in al de afdeelingen der kiesvereenigincr de heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders alle stemmen van de tegenwoordige leden verkre gen heeft en dat het bestuur dien tengevolge aan den heer Sanders heelt gevraagd, of deze een eventueele defi nitieve candidatuur aanvaarden zou. De heer Sanders heeft zich hiertoe bereid verklaard. De heer dr. J. Timmer vraagt of er nog een anderen candidaat kan worden genoemd, waarop de voorz. ontkennend antwoordt, wijzende op het reglement. De heer Timmer be treurt dat, hij wist dat niet daar hij geen reglement bezat. Spreker maakt voor zich bezwaar tegen eene candi- datuur-Sanders. Zijns inziens loopt deze te luchtig heen over de voor schriften van art. 80 der grond wet en zou hij zelfs geen bezwaar hebben ook aan bedeelden het kies recht te geven. Evenzoo maakt de heer Reuther bezwaar tegen de meening van den heer Sanders, dat aan hen die gratis geneeskundige hulp genieten het kies recht moet worden toegekend. Zulke lieden, zegt spr., genieten geen wel stand in de zin der wet. De heer P. Vierkant geeft zijne verwondering erover te kennen dat er nu zoovele bezwaren rijzen, terwijl in de afdeelingen niemand met een tegencandidaat is gekomen. Bij stemming wordt met 17 van de 26 stemmen de heer Mr. A. J. W. FARNCOMBE SANDERS gepro clameerd tot candidaat van de kies vereeniging „Vooruitgang." Van de overige stemmen was er een tegen en waren de overigen in blanco. De heer Jac. Keij vroeg nog of het niet op den weg van het bestuur dezer Vereeniging had gelegen, Mr. Farn combe Sanders uit te noodigen hier op te treden. De voorz. meent van niet. Had het Bestuur dit eigenmachtig en bui ten de leden om gedaan, dan zou er zeker een storm van verontwaardi ging zijn opgestoken. De vergadering wordt nu gesloten. „Cremer". Met het opvoeren van van Mauriks bekend blijspel „Janus Tulp" beslo ten de werkende leden van de Let terlievende vereeniging „J. J. Cre mer" Dinsdagavond het speelseizoen 18931894. Deze druk bezochte voor stelling was een waardig slot van een reeks van uitvoeringen en lezin gen, den gepasseerd en winter aan de leden der vereeniging aangeboden. De hoofdrollen in dit oplachsuc ces berekend stuk werden alle zeer goed vertokt; noemen wij slechts Janus Tulp, Barend, barbiersbediende en Jonker van Rietheuvel tot Riet horst en die der dames de rollen van Betje, schoonzuster van Tulp en van Marie, zijne dochter. Door deze goede vertolking liet het samenspel dan ook niets te wenschen over, behalve in sommige tooneeltjes, waarin de actie wat traag was. Openbare Leeszaal. Wij waren in de gelegenheid een kijkje te nemen in het nieuwe lokaal waarheen de Openbare Leeszaal is overgebracht in de Zijlstraat No. 14 rood. Het is een flink vertrek, net be hangen en geverfd met drie flinke ramen, waarvoor diaphaniën een hui selijk aanzien aan het vertrek geven. Rondom zijn tal van couranten op gehangen. In kasten vindt men een aantal romans en elementair-weten- schappelijke werken. De Leeszaal beweegt zich thans in geenerlei politieke richting. Haar doel is eenig en alleen den werkman in de gelegenheid - te stel len goede lectuur te vinden in een aangenaam lokaal. Voor het bezoek van mannen en vrouwen zullen afzonderlijke uren worden vastgesteld. Ook de kinder- biblotheek waarvoor zich mej. S. Kruseman interesseert, is in dit lo kaal gevestigd. Wij verwijzen naar de achterstaan de advertentie, waarbij in geval van besmettelijke ziekten, een wekelijk- sehe uitkeering wordt toegezegd. Voor velen kan zeer zeker de maat schappij die zich hiermede belast van groot nut wezen. Verkiezingen. De kiesvereeniging „Velsen",, te Velsen, vergaderde Dinsdagavond in „Hotel Appeldoorn" onder voorzitter schap van den heer W. A. P. F. L. Bakker, om te stemmen over de voor- loopige candidaten van de centrale liberale kiesvereeniging voor het lid maatschap van de Tweede Kamer, waarbij door de vijf voorgedragenen de volgende stemmen werden behaald F. W. C. H. Baron van Tuyll van Serooskerken 32, J. van Loenen Mar tinet 22, mr. Z. vau den Berg 2,jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden 1, en mr. H. P. de Kan ter 1. Tot lid yan het bestuur van den Poelpolder onder Haarlemmerliede is gekozen de heer M. Engelen te Haarlem. Overreden. Nabij het station Halfweg is Maan dagavond het 8 a 9 jarig zoontje van den veehouder Lijnkamp op een over weg door trein 39 overredenhet verminkte lijkje, dat enkele lichaams- deelen miste werd eerst in het wacht huis, daarna naar de woning gedra gen. Het kind had voor den overweg gestaan en na het passeeren van trein 119 de afsluitboom opgeworpen of was daaronder doorgekropen, toen de trein van tegengestelde richting hem greep. Eenige jaren geleden werd uit dat-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1