Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Staud. ADVERTENTIEN OPROEPING. Dagmeisje Manufacturen. Steendrukkers. Terstond gevraagd ftleuwe Schouwburg, De Onder-Prefect van Chateau-Buzard A HAS VER US. „Melpomene en Thalia". Neutrale Xiesvereeniging „BÏÏB Cr 3SB PLICHT". TE HUUR gevraagd: T. SCHIEVIIG, Zijlstraat 86. BDdKWDftS? en Hoofdkaas, T. A. DOISMlE. raadgevend comité van drie mannen ter zijde staat. De directeur te Parijs is de heer Rivière, te St. Petersburg de heer Tschigorine. Als de drie le den van het raadgevend comité het eens zijn over den zet die gedaan zal worden, dan behoort de directeur zich daaraan te onderwerpen maar heeft de directeur een der leden van het comité aan zijne zijde staan, dan geldt den zet, dien hij tegen dien der beide anderen overstelt. De wedstrijd gaat om 1000 fr. De baron Albert Rothschild, uit Weenen heeft op zich genomen ar biter te zijn bij geschillen. Emile Henry. De parijsche rechter van instruc tie Espinasse heeft aan de Raadka mer het dossier doen toekomen be treffende den door Emile Henry op 8 November 1892 gerichten dyna- mietaanslag tegen de kantoren der mijn maatschappij te Carmaux, in de Rue des Bons-Enfants te Parijs. Men verwacht dat de Raadkamer tegen het einde dezer week de zaak van Emile Henry naar het hof van assi ses zal verwijzen. Zijn aanslag tegen het café-Termi nus zal hiermede tegelijk in behan deling komen. Fattjsche tentoonstelling van 1800. Nog altijd spreken de Franschen over den „clou" van de aanstaande parijsche tentoonstelling. De Figaro zegt weer eens, geheel te recht, dat een tentoonstelling niet alleen leer rijk, maar ook amusant moet zijnen om amusant te zijn moet zij iets nieuws geven. Wat zal dat zijn? In de plaats van den Javaanschen kam pong met geie danseressen, een dorp van een ander Indisch volk? Voor de rue du Caire, een hoekje in een hollandsch stadje, of een stukje Ve netië met gondels en den Ponte dei Sospiri ot een chineesche straat? Maar dit alles geeft nog niet de groote aantrekkingskracht aan een geheele tentoonstelling. Na de militaire tentoonstelling, die in 1889 zulk een groot succes had, beveelt de Figaro thans juist nu de fransche marine aan zooveel aan vallen het hoofd heeft te bieden een scbeepvaarttentoonstelling aan. Nuttig zou die zeker kunnen zijn, vooral voor eigenaren van fransche werver, die hun beste beentje voor zouden moeten zetten om den Engel- schen en anderen scheepsbouwmees ters hun cliënteele, hun fransche cliënteele afhandig te maken. Want oorlogsschepen maken „de fransche werven wel, ook voor anderelanden, maar zij kunnen in dit vak nog heel wat leeren; schepen voor de handels vloot worden er weinig gemaakt en pleziervaartuigen laten de Franschen bijna altijd in Engeland maken. Maar zal zulk een tentoonstelling ook aan trekkelijk zijn voor leeken? Misschien wel: wanneer een reusachtige passa giersboot aan den oever der Seine kan liggen, echt of nagemaaktwan neer men in het salon van zulk een vaartuig goed kan jdineeren en de „passagiers" de kajuiten voor „cabi- nets particuliers" kunnen gebruiken, zou zulk een groote boot wel inen- I schen trekken. En als dan van de „Formidable" of de „Jean Bart", be halve wat de stof, waarvan het ge maakt werd betreft, een nauwkeurige kopie werd gemaakt, als men dus een schip kon bezoeken, waarop ma trozen zouden dienst doen om alles te laten werken, zooals op een „echt" groot oorlogsschip gebeurt; wanneer l dan in een bassin torpedo's werden Luitgezet en uiteensprongenwanneer ^men zelfs zee-spiegelgevechten hield, zou dan de expositie van 1900 haar „clou" niet gevonden hebben. Eén ding is maar jammergeheel origineel is het plan niet, ten minste niet wat het groote oorlogsschip aan gaat: te Chicago lag zulk een geko pieerde zeereus aan de promenade, die langs den oever van Lake Mi chigan lag en zich spiegelde in het heldere water'van het reuzenmeer. Toen de vrouw naar het cousterrein cies kennen, op vast en als die strook van het huis was gegaan, grendelde allengs wordt weggenomen, kan daar- de man de deuren en schoot zijne in verbetering komen. De toestand is drie kinderen en daarna zichzelven onhoudbaar. dood. De vrouw, die alarm en de De heer de Kanter doet opmerken schoten hoorde, snelde naar boven dat de bedoeling niet is een nieuwe maar vond de deuren gegrendeld. In geul te maken, maar de bestaande haren angst riep zij de buren te hulp geulen te onderhouden. De daarvoor die zich toegang tot de kamer ver-1 uitgetrokken som is daarvoor al se- schaften. De aanblik die hun gebo-jdert 1888 gegeven, den werd, was verschrikkelijk. Naast j De heer Figee weet wel dat er geen het ledikant lag de man, van de;nieuwe werken worden voorgesteld kinderen (twee knapen van 12 en 9 I maar heeft alleen doen opmerken dat Een drama nabij de grenzen. Te Oldenburg, betrekkelijk dus nabij onze grenzen, heeft Vrijdag een verschrikkelijk feit plaats gehad, waarvan de Oldenburger Nachrichten j het volgende meedeelt: Hedenvoor middag verspreidde zich door onze stad het bericht van een schokkend voorval, van een voorval zoo tragisch in zijne bijzonderheden en zoo ver schrikkelijk in zijnen omvang, dat men aanvankelijk onwillekeurig aar zelt, aan de waarheid er van te ge- looven. Van morgen heeft geheel onverwacht de procuratiehouder der Oldenburgsche Landesbank, de heer Grovermann, zijn drie kinderen en daarna zichzelven doodgeschoten. Omtrent de bijzonderheden verne men wij het volgende: De heer Grovermann zat Vrijdag morgen met tijn familie (zijne vrouw en drie kinderen) aan de ontbijttafel. jaren en een meisje van 6 jaar) lag de eene jongen in de kamer, de an dere in het slaapvertrek, waarheen hij waarschijnlijk gevlucht was, ter wijl het meisje nog bij de tafel zat, des vaders hand had goed getroffen alle vier waren dood behalve de ne genjarige knaap, die nog zwakke tee kenen van leven gaf, maar kort daarna eveneens den geest gaf. De verschrikkelijke daad schijnt in eenen plotselingen aanval van krankzinnigheid geschied te zijn. Naar wij hooren was de heer Grovermann die door de bank als een zeer nauw gezet en getrouw beambte hoog ge schat werd, sedert eenigen tijd eenig- zins lijdend en had hij reeds voor veertien dagen van zijne directie ver- lol gekregen, om zich voor herstel van gezondheid naar eene koudwater- inrichting te begeven. Hij verkeerde in goeden doen en zijne vooruitzich ten voor de toekomst waven uitste kend. De noodlottige, blijkbaar in eene plotselinge vlaag van krankzin nigheid volvoerde daad wekt diepe deernis en innig medelijden met den ongelukkige en zijne beklagenswaar dige vrodw. GEMEENTERA AD Zitting van heden Woensdag 4 April des namiddags ten 1 uur. Volgens mededeeling van den Bur gemeester bestaat het voornemen, om op een der eerstvolgende verga deringen de adressen betreffende de kermis te maken tot een punt van behandeling. Zooals wij vroeger reeds voorzeiden zal de heer M. O. de Kanter als wet houder voortaan meer speciaal finan ciën en armwezen beheeren en belast de heer Johs. de Breuk in zijne plaats zich met de afd. publieke werken, bouwpolitie, gas- en waterleiding enz. Eervol ontslag wordt den heer Johs. de Breuk op zijn verzoek verleend als Commissaris der Bank van Leening, met dankbetuiging voor de bewezen diensten. Ingekomen zijn Een adres van G. J. Kok tot in huur bekomen van grond aan het Heerenhek, vroeger in gebruik bij H. London. Idem van H. G. Caalen tot het in huur bekomen van grond aan de Papentorenvest, vroeger in huur bij D. Merens. Wordt gesteld in handen van B. en WW. om advies. Voor de leden ter visie gelegd Het verslag van curatoren van het gymnasium van die instelling over 1893. Idem van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs omtrent dat onderwijs over 1893. Idem van het middelbaar onderwijs. Voor kennisgeving aan te nemen De rekening over 1893 en eene ge wijzigde begrooting voor 1894 van de ambachtsschooljalhier in de vorige ver gadering ter visie van de .eden neder- De ambtenaren ter secretarie aan wie in de vorige zitting eene gratifi catie is toegekend hebben verzocht daarvoor aan den Raad hunnen dank te betuigen. Punt 1. Mededeeling van B. en W. dat de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger zijn nagezien en goedbevonden. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 2. Verzoek van Dr. J. Tim mer om alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Wordt op advies van B. en W. be sloten, hieraan gevolg te geven. Punt 3. Verzoek van den heer Al- bert van der Laan om alsnog op de kiezerslijsten te worden geplaatst. Op advies van B. en W. wordt hierop gunstig beschikt. Punt 4. Voorstel van B. en W. in gevolge een schrijven van Ged. Sta ten, daartoe strekkende dat in het Noorder Buitenspaarne behalve de vaargeul voor kleinere schepen langs het trekpad ook zooveel mogelijk aanwezig blijve een geul van 4.20 M. A.P. met eene doorloopende bodemsbreedte van 25 M. met dien verstande, dat de kosten niet hooger zullen zijn voor de gemeente dan tot dusverre. De heer Figee kan zich hiermede zeer men langzamerhand kan uitdiepen van de nieuwe geul tot de oude. Het voorstel wordt zonder stem ming aangenomen. Punt 5. Voorstel B. en W. betref fende een rooiingsquaestie in de Wil- helminastraat. Tot verbetering van de rooilijn aan den noordwestelijken hoek van de Wilhelminastraat, zijn B. en W. in overleg getreden met den heer J. Koppen, die een dier uitspringende huisjes wilde verbouwen en hebben hem gevraagd, onder welke voor waarden hij het huis in de rooilijn zou willen bouwen. Koppen vroeg daarop gratis afstand van den benoo digden gemeentegrond en 2000 voor meerdere kosten van bouw, daar hij dan natuurlijk een geheel nieuw huis bouwen moet. B. en W. hoewel dien eisch niet onbillijk achtende, stellen voor er geen gebruik van te maken, daar de voordeelen te gering zijn in verhou ding tot de kosten. Zonder gedachtenwisseling wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt 6. Rapport van de commissie voor de bezwaarschriften in de pl. dir. belasting, dienst 1893. Wordt goedgekeurd. Punt 7. Verzoek van den heer G. Schutte JFzn., om te worden be noemd tot makelaar in mobilair en assurantiën. In een vorige vergade ring stelden B. en W. voor, adres sant te benoemen tot makelaar in onroerende goederen, maar de heer Van Weel deed opmerken dat hier mede niet aan adressants bedoeling werd voldaan. B. en W. stelden daarop de behandeling uit en stellen nu voor, adressant te benoemen tot makelaar in mobilair en assurantiën. Aldus wordt eenparig besloten. Punt Voorstel - an B. en W. om tot leeraar in wiskunde, werktuig kunde en cosmographie aan Jde H. B. S. met 5 j. c. te benoemen den heer G. de Vries, thans te Alkmaar, op een jaarwedde van ƒ2000. Wordt met algemeene stemmen hiertoe besloten. Punt 9. Benoeming van een ambte naar van den Burgerlijken Stand. Hiertoe wordt gekozen de heer Johs. de Breuk. die zich de benoeming laat welge vallen. Punt 10. Benoeming van een des kundige voor de waterleiding. Hier toe wordt met algemeene stemmen na eene zitting met gesloten deuren, benoemd de heer J. Schotel te Rot terdam. Punt 11. Rapport van den gasop- zichter over Februari. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven van de Kamer van Koophandel, waarbij deze bedenkingen heeft tegen de in het bestek voor de brug over den Kinder huissingel bepaalde doorvaart hoogte van 1.60 M. Minstens 2 M. acht de Kamer noodig. Na eenig debat wordt op voorstel van den voorz. met 16 tegen 13 stem men besloten, dit stuk te renvoyeeren, aan B. en W. ter afdoening. Een voorstel van den heer de Kan ter om het stuk aan B. en W. te renvoyeeren voor advies, kwam dus te vervallen. De ^vergadering wordt te 3^ uur gesloten. Bij de op 4 dezer gehouden verkie zing van 3 Hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder, zijn de af tredenden, de heeren Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, A. Suidgeest en P. Langenhuizen Lz., resp. met 86 en 68 van de 88 uitgebrachte stemmen, herkozende heer Deutz van Lennep verkreeg 13 stemmen. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 5 April 1894, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Athalia Marsch Mendelssohn. 2. Adagio uit het 6e Concert 3. Preludium en Fuga t 4. Aria goecf vereenigen, omdat hij hoopt kelmusf Spohr. J. S. Bach. Stradella. dat verbetering van den toestander het gevolg van zal wezen. Tusschen de beide geulen is een strook gronds gebleven, waarover de schepen niet heen kunnen. Dagelijks Brandts Buijs. Het stoomschip Soendavan Bata via naar Amsterdam, vertrok 3 April van Port-Said. Het stoomschip Didam, van de N, A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, passeerde 3 April, desvoorm. 11 u. 30 m., Beachyhead. Stoamvaartbs- ichtan Het stoomschip Utrechtvan Rot- zltten er terdam naar Ned.-Indië, vertr. 3 April schippers die het vaarwater niet pre-van Southampton. Ondertrouwd: 4 April. H. A. v. Raaij en J. W. de Toepoel. - B. C. Kensen en J. C. v. Loevesijn. - K G. de Ruiter en S. Schepel. Getrouwd: E. W. Beers en M. v. Leeuwen. -- A. v. Dijck en W. C.' Sonnemans. - J. J. Wesselius en A. M* Philippo. - J. G. v. Kordelaaren H. Vervooren. - P. J. v. Leeuwen enM. v. Hage. Bevallen: 3 April. J. A. K. LefebvreSijpesteijn z. - L. v. Nieu- weuhuizenBeugeling z. - H. M. Dijkhoff—v. d. Meer d. - C. Steven hagenSmelter z. 4. E. Hartgers Weber z. Overleden: 2 April. D. Zwem mer 10 j. z. Kaïnpersingel. MARK TNIEUWS. Haarlem4 April. Aangevoerd en verkocht 7 stapels tas, uitmakende 706 kazen, weg. 1480 Kg. Laagste prijs f0,Hoogste prijs f 27.50 per 50 Kg. Haarlem, A April. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 74 schapen f18, a 14,0 lammeren f0,a 0,14 paarden f0,a f0,3 koeien f175 a f150 202 nuchtere kalveren f 12,a 4,0 graskalveren f 0.a 0.4 pinken f80,a 70,0 vette kalveren a 0. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 30 Mrt. P. ten Cate en T. Lantinga, de Wijk. 3 April. O. C. Croiset van Uchelen en C. I. de Jongh van Ar kei. wed. van H. W. A. Croiset van Uchelen, den Haa - J. Timmer en J. H. L Koop, Zwolle. - E. Kohn en M. Sanders, Amst. Bevallen: 1 April. A. G. A. Kimmijserv. d. Burgh z., Lunteren. - A. G. L. DekkersSchoonenbeek z. Amst. 2. A. E. HietinkLammerink z., Meester-Cornelis. - {J. M. P. van OlstVan Amstel d., N.-Amstel. 3. A. W. ScherrewitzVan den Eersten z., Amst. - J. DoyerGoossens lz., Hilversum. Overleden: 29 Mrt. Wed. H. PenVan Beusekom 75 j., Baarn. 1 April. Wed. J. M. RustBeckering 49 j., Amst. - C. Prins Gzn. 78 j., Nijkerk. - H. W. Loose 51 j., Amst. - H. W. Möllmann 75 j., Amst. 2. Wed. E. de RoosVan den Berg 69 j., Wageningen. - Wed. B. W. Wtte- waall van Wickenburgh 77 j., Utrecht - E. E. Kahle jd. 7 md., Gouda. - Wed. E. ForsterSchnell 77 j., Frank fort ii. M. - J. A. W. Mollerus, Arnhem. Getrouwd: JAN SMITS CJz., Weduwn. van C. A. Noë, en ALBERTHA DE GOEIJEN. Zwolle, 4 April 1894. De Heer en Mevrouw SMITS De Goeijen betuigen, ook namens wederzijdsche familie, hartelijken dank voor de blijken van belang stelling, bij hun Huwelijk onder vonden. Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan-, of pa pieren of bescheiden onder hunne berusting hebben, betreffende de na- letenechap van den Hoogedelge- etrengen Heer JOHANNES REIN- HARDUS DE BROUWER, Gepd. Dirigd. Offic. van Gezondh., practi- seerend Geneeskundige, gewoond hebbende te Haarlem en aldaar op den 26sten Maart 1894 overleden, worden verzocht, daarvan opgave, betaling of afgifte te doen vóór den 13den April e.k ten Kantore van den Notaris J. WILLEMS, Gier straat 14, te Haarlem. Terstond gevraagd een als Meid-Alleen, niet beneden de 16 jaar, loon 1,20 per week. Voor adres vervoege men zich aan het bureau ran dit blad. Gevraagd eene Winkeljuffrouw, externe, van den P. G., gewoon om met een beschaafd publiek om te gaan Adres met franco brieven on der lett. M., aan het bureau van dit blad. Persje, drukvlak 42 bij 48 centi meter met 4 Inktrollen, billijk TE KOOP. Te zien lurfmarkt 4rood. Eene zindelijke Dienstbode, k f 8,per week. Adres bureau van dit blad. HAARLEM. Tooneelgezelschp van den TiToli-Schonwbarg Dir. JAN C. DE VOS en W. VAN KORLAAR. Vrijdag S April 1B94» Blijspel in 3 bedrijven. Voorafgegaan door Dramatische Schets in één bedrijf. Aanvang Tk uur. Balcon f2.— Stalles /1,75, le Loge f 1.50, Parterre 1.25, 2e Loge 1,Gaanderij 0,50. Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. GENOOTSCHAP Zondag 8 April, in de Sociëteit «DE KROON». Entrée 49 en 25 Cents. Aanvang half acht uur. Goedgekeurd bij Kon. Besluit van 20 ftbr. 1894, No. 44. Donderdag 5 April, des avonds te 8V2 ure precies, in 't Café BRINKMANN (Bovenzaal). Groote Markt. HH. Leden en Donateurs welke per circulaire geteekend hebben, worden tevens beleefd ter vergade ring verwacht. De Secretaris. A. H. POORTMAN, Makelaar, ZIJLSTRAAT 87, HAARLEM, koopt en verkoopt alle binnen- en buitenlands che effecten te gen, matige provisie en coupons tegen flinke koersen. Verzekert tegen Brandschade particuliere gebouwen voor eene iremie van 75 Cent per duizend. Meubelen, Koopmansgoederen, Vee en Hooi, ook in het land tegen Bliksemschade. Gehu wde lieden (de man z. b. b h.h.) vragen voor tijdelijk om terstond te aanvaardeD, buiten, doch in de on middellijke nabijheid] vanfftfflrfm,bij voorkeur Zijlweg, frissche gem. Zit- en Slaapkamer, met volledig Pen sion en bediening h f 45.p. m p. persoon. Brieven franco onder lett. 8 T. E., aan het Alg. Adv.-Bureau NIJGH VAN DITMAR, Amsterd. Conftseur, Cuisinier, Levering van alle Artikelen tot het vak behoorende voor partijen en feestelijke gelegen heden. le kwaliteit welke uitmunt door zuiverheid en aangenamen «maak, verkrijgbaar bij feil. £i?oul8ïr®»» tï».

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3