NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BEZOEK ,1e Jaar;: Maandag 9 April 1894. 3302 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. H.H. M.M. de Koninginnen aan Haarlem's flmsirsken. ARLEM Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnninmer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DA'UBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. a EËltö'iE ÖÜAD. van Reeds eenige jaren geleden, toen de vorige burgemeester Jordens op re ceptie ging bij de Koningin-Regentes in het Paleis te Amsterdam, gaf Hare Majesteit den wensch te kennen, eens een bezoek te brengen aan Haarlems omstreken wanneer de bloembollen- velden in vollen bloei zouden staan. Wellicht is er toen reeds spoedig daarna een begin van verwezenlijking aan dit plan gegeven, althans de heer J. H. Krelage deelde ons dezer dagen ede, dat de komst van Hare Majestei ten om de bloemen te zien, reeds twee jaar hangende was, maar tot eene uitvoering kwam het toen niet. Andere bezigheden trokken tijdelijk de aandacht onzer Vorstinnen van Haarlems Flora af en eerst in de vorige week konden wij mededeelen, dat het zoozeer gewenschte bezoek zou doorgang hebben. Geen wonder, dat deze tijding met vreugde in deze stad en hare omstre ken werd vernomen. Niet alleen om dat het ons goed is, onze Vorstinnen in ons midden te zien, maar ook omdat wij er trotsch op zijn Haar een eenig schouwspel te kunnen aan bieden, zooals dat der bloeiende bloembollen velden. Vreemdeling en landgenoot, ja zelfs zij die door de gewoonte dit schouwspel reeds lang kennen, oordeelen eenparig over de uitgestrekte bloemenvelden in hunne kleedij van hoofdzakelijk rood, wit en blanw (de vaderlandsehe kleuren) dat het is een schouwspel van het schoonste, wat Natuur wrochten en menschenhand leiden kan. Zaterdagmorgen waren al vroeg wandelaars en rijtuigen op het pad, om de Vorstinnen tegemoet te gaan. Vrijdags had de burgemeester van Bloemendaal de zanderige wegen la ten besproeien, vojral den Aarden hout, en hoewel de grond zeer droog was, had dit eenig effect en waren 11 wegen derhalve niet al te zeer be stoven. Te één uur vijf en vijftig minuten (stadstijd) zou de speciale trein waar ede Hare Majesteiten van den aag zouden komen, aan het station Vogelenzang arriveeren. Reeds lang te voren was het liefi jk stationnetje, nu met groen en bloemen versieid, omringd door een wachtende menig te, te voet en per rijtuig, in het mid den waarvan vier hofrijtuigen, waar van éen victoria bespannen met vier en voorts landauers, elk bespannen met twee paarden. Als een kleine bijzonderheid mag. gelden, dat de koninklijke stallen op dit oogenblik 86 paarden en 5 poney s bevatten. Op het perron werd, behalve de verslaggevers, niemand toegelaten dan wie er krachtens zijn ambt behoorde te zijn. Wij merkten er behalve den burgemeester van Bloemendaal in zijn gala-costuum, met steek en degen, nog op den heer G. J. Sariemijn, in specteur van het vervoer op de Holl. IJzeren Spoorw. Maats.. De konink lijke exprestrein werd gevoerd door den heer Kramer, opzichter van ma chine- en treindienst. Bij het uitstijgen werden Hare Majesteiten begroet en ontvangen door den Burgemeester, die in korte woorden zijne vreuj de uitsprak over de eer, welke aan zijne gemeente door dit hooge bezoek wedervoer. Be Koningin en Hare Moeder be gaven zich nu naar de wachtkamer eerste en tweede klasse. Hier boden de jongejuffrouwen Francina Rijnierse en Betsy Roozen aan de hooge be zoeksters zeer fraaie bouquetten aan, welke door deze met groote minzaam heid werden aanvaard. Deze bouquetten waren gedeeltelijk samensteld uit bloemen van bloeiende bolgewassen, daar het bezoek van hare Majesteiten toch speciaal deze soorten van bloemen gelclt. Zoowel de Koningin als de Konin gin-Regentes zagen er gezond en wel varend uit. De koningin was gekleed in een groen satijnen kleedje en droeg een strooien hoed met witten veer, hare Moeder was gekleed in het zwart. Het oponthoud in de wachtkamer was van zeer korten duur. Weldra begaven zich Hare Majesteiten bege leid door den Burgemeester, naar bui ten en onmiddellijk daarop verhief zich van uit de saamgepakte menigte een luid gejuich, terwijl hoeden door de lucht werden gezwaaid. De Rijks- veldwacht, daartoe uit Haarlem en omliggende plaatsen gerequireerd, handhaafde met de plaatselijke poli tie de orde. Het toezicht langs den weg was opgedragen aan twintig Rijksveld wachters, onder bevel van den in specteur der Rijks veld wacht, den heer J. W. Soeters. De burgemeester, na de koningin nen in Haar rijtuig, een victoria met vier paarden, te hebben begeleid, bleef aan het station achter, terwijl de stoet zich in beweging zette. Het rijtuig van Hare Majesteiten was bespannen met vier donkerbruine volbloedpaarden. Het werd van den bok af bestuurd door den koetsier majoor Van Koert. In de drie volgrijtuigen hadden plaats genomen de dames jonkvrouwe Van de Poll, surintendante der Ko ningin, de baronessen Van Ittersum en Rengers, hofdames, de goevernante van Hare Majesteit miss Saxton Winter en de heeren jhr. Van den Bosch, adjudant, baron Bentinck, stalmeester, luitenant Loudon, ordon nans-officier en de heer jhr. de Ranitz, particulier secretaris van H. M. de Koningin. Verslaggevers der pers volgden in twee rijtuigen. Overal waar men door reed waren de menschen op de been en juichten de Vorstinnen toe, die door vriendelijk buigen, wat de jonge ko ningin betreft, door het werpen van kushandjes, voor de Haar gebrachte hulde dank zeiden. De rit ging niet al te snel, het geen zeker wenschelijk was opdat de bezoeksters het fraaie schouwspel van de uitgestrekte bloembollenvelden in al zijn pracht zouden kunnen genie ten. De weg bleef onveranderd zooals wij dien in ons blad hebben aange duid. Van Vogelenzang naar Benne- broek gereden begaf zich de konink lijke stoet langs den haagschen straat weg en den straatweg naar Zand- voort door den fraaien Aardenhout, vandaar langs Els wout, O ver veen, Bloemendaalsche park en door het Bloemendaalsche bosch naar het bui ten van baron Van Heemstra, achter Zomerzorg gelegen. In de gemeenten die men doortrok had alles, zij het dan ook eenvoudig, een feestelijk aanzien. Door het uit steken der vlaggen gaven vooral O ver veen en Bloemendaal in veelkleurig heid aan de bollenvelden niets toe. Vóór het Raadhuis stonden eenige leden van den Raad in feestkleedij, die de Koninginnen bij het voorbij rijden groetten. Aan het hotel „Zomerzorg" gel men stapten Hare Majesteiten uit. Wel hadden de equipages verder kun nen rijden, doch daar was het kee- ren zeer moeilijk. De Koninginnen gir-nen dus nu door den tuin van den heer Bredemeijer en klommen zoo op de duinen om daar het prach tig vergezicht te aanschouwen. De jonjedame3 Therese Bredemeijer en Frieda Meyboom boden aan de jonge Koningin een bouquet lelietjes van dalen en aan de Koningin een bou quet van rozen maréchal Niel aan, welke gracieuselij k werden aanvaard. Beide bouquetten waren door on zen stadgenoot Bolderdijk geschikt. Het oponthoud duurde een half uur. Weldra stegen de Vorstinnen' opnieuw in de rijtuigen en begaf men zich verderop langs Meerenberg en het station Santpoort. De tocht werd m zooverre gewij zigd dat Hare Majesteiten met ge volg de ruïne van Brederode bezich tigden, waarop de vlag was geplaatst. De Koningin klom naar boven, de Regentes bleef beneden. Bij het voor bij rijden van „Meerenberg" hief het zangkoor der bewoners' het Wilhel mus aan. Hierna keerde men langs den straat weg naar Bloemendaal terug en sloeg den Z j;weg in, waar de Koninginnen de pronkbakken van hyacinthen van de firma E. H. Krelage Zoon met een bezoek zouden ver eeren. Het behoeft wel niet gezegd, dat ook alle openbare gebouwen in de gemeenten die de stoet doortrok, met de nederlandsche vlag waren getooid. Was reeds langs het grootste ge deelte van den weg de menschen- menigte zóo groot geweest dat men nu en dan stapvoets moest rijden, bij het naderen van de hyacinthen-ten toonstelling was er een onafzienbare schare op de been. Aan den ingang van het terrein werden HH. MM. opgewacht en ge complimenteerd door den heer Com missaris derKoningin,Jhr. Mr.Schorer, en den heer Krelage. Vervolgens wer den mevrouw Krelage en de heer Ernst H. Krelage aan H.H. M.M. voor gesteld, terwijl door de dochtertjes van twee meesterKnechts Van Duuren en Van den Eijkhoff bloemruikers van rozen en orchideeën werden aange boden. Het personeel der firma stond in een hal ven cirkel rechts van den ingang geschaard. Het terrein der firma Krelage, waarop de pronkbakken gelegen zijn, is een der eerste stukken grond aan den Zijl weg gelegen, welke voor de bloembollencultuur werden aange wend. Veertig jaren geleden was het er alles nog weiland, de firma Kre lage behoorde tot de allereersten welke in dat gedeelte van diestreek weiland aankocht om het in bollen land om te werken. Vandaar dat thans die gronden, na zooveel jaren kuituur, tot de beste behooren in dat kwartier. Op dit terrein werden verleden na jaar de pronkbakken, die tot dus verre af en toe in de tuinbouwin richting Bloemhof aan den Kleinen Houtweg te Haarlem ter bezichtiging waren gesteld, overgebracht. Dit ge schiedde deels wegens den overgangs toestand waarin de tuinen van „Bloem hof*' tengevolge van den aanleg van nieuwe straten door die terreinen verkeeren, deels wegens de gebleken wenschelijkheid om de pronkbakken ter bezichtiging te kunnen stellen in het centrum van den bloembollen teelt, aan een der drukke verkeers wegen. Ieder wandelaar door Over- veen's bloemenvelden kan dit jaar zonder tijdverlies een kijkje nemen in de pronkbakken. De ruime tent, waaronder de pronk bakken gelegen zijn, ligt evenwijdig met den straatweg, waaruit een over dekte gang naar den ingang der ten toonstelling leidt. De tuin is, zooals in de omstreken van Haarlem ge bruikelijk is, door slooten om ringd. Over de sloot, die den tuin van den Overveenschen weg scheidt, is een houten overbrugging gelegd met loopers bekleed. Aan deu ingang verheit zich een poort met het ko ninklijk wapen, dat de firma als hof leverancier gerechtigd is te voeren, omgeven door vlaggen en groene planten. De ingang van den overdek ten gang is versierd met eene tropee van Nederlandsche, Oranje en Wal- deck-Pyrmontsche vlaggen, geflan keerd door vlaggen van Rijken wier regeeringen aan leden der firma Kre lage onderscheidingen hebben ver leend. In den overdekten gang leidt een slingerpad te midden van fraaie, bloeiende plantengroepen naar de hoofdtent. Onder deze groepen trekt vooral de aandacht een verzameling Cliveias of Himantophyllum, wier oranjekleurige bloemen opnieuw too- nen zich voor onze nationale versie ringen goed te leenen. Ook zagen wij er een schoone collectie Amaryllis, waarvan wij er een oogenblik later nog een afzonderlijk geëxposeerd aantreffenverscheidenheid afkom stig van de vroegere firma A. C. van Eeden Co., wier beroemde Amaryllissen grootendeels in 't bezit der firma Krelage overgingen, éen dezer soorten werd reeds vroeger „Koningin Emma" gedoopt. D^ze bloeit thans zeer fraai in een afge schoten gedeelte van de tent, dat ge heel met tapijten gedrapeerd is, en waar op een schrijftafel een album gereed ligt waarin HH. MM. na af loop van het bezoek Hunne hand- teekeningen verzocht werden te plaat sen. waaraan bereidwillig werd vol daan. In het album zijn tegenover de bladzijde voor de bandteekeningen be stemd, door den heer M. A. van den Berg in kleuren de wapens des Rijks, van Oranje Nassau en van Waldeck- Pyrmont aan ebracht. Door een portière betreedt men de eigenlijke hyaeinthentent. Het voorste koepelvormige gedeelte is door de goede zorgen der firma Pander op smaakvolle en doeltreffende wijze zoo danig gedrapeerd,dat het een geschikte gelegenheid aanbiedt voor HH. MM. om eenige oogenblikken te rusten. De Konninginnen gebruikten hier on middellijk na hunne aankomst op het terrein eenige ververschingen en bezichtigden daarna de pronkbakken. Vervolgens gaf het wegtrekken van een draperie gelegenheid, den blik te laten weiden over de achter de tent gelegen hyacinthenvelden. De hyaeinthentent is langs de zij wanden met lage groene planten ge decoreerd, terwijl tegen den achter wand een groote groep van niet-bloei- ende gewassen prijkt, waarin vooral een drietal Nieuw Zeelandsche Boom achtige varens (Dicksonia antarctica) een goed effect maken. Men heeft opzettelijk vermeden in de hoofd tent bloeiende gewassen tot versiering te bezigen om den indruk der hyacin- tenkleuren geen schade te doen. De Pronkbakken zelve zijn op de beken de wijze van vorige jaren ingericht. De pronkbakken der firma Krelage zijn zoo langzamerhand historisch terrein geworden voor de hyacinthen- teelt. Hoe vele malen werden daar niet reeds nieuwe „conquesten" door vorstelijke bezoekers gedoopt, zooals dat bij de bloemisten van ouds ge woonte was? Reeds Koningin Anna Paulowna benoemde hier, bij een bezoek aan Krelage's pronkbakken, een hyacinth naar Haren gemaal, Koning Willem I. Wij zien er den dubbelen gelen hyacinth „Willem III" ook een aan winst der firma K. zelve, welke na op een Haarlemsche tentoonstelling ee.i eersten prijs behaald te hebben, met toestemming van Z. M., des Konings naam ontving. Er is verder de „Carl Kronprinz von Schweden," herinnering aan een bezoek van wij len Prins Frederik met Zijne doch ter, die toen verloofd was met den toenmaligen Zweedschen Kroonprins. Van lateren tijd dagteekenen de „Kö- nigin von Schweden" door Hare Zweedsche Majesteit persoonlijk voor een benaming uitgekozen, de „Nor- denskjöld" op verzoek van dezelfde Hooge bezoekster aldus genoemd, de „Sophia Charlotte" die haar naam ontving tijdens een bezoek van den Groothertog van Oldenburg, en ook andere meer. Het spreekt van zelf dat ook thans de firma Krelage gezorgd had een aantal fraaie nog onbenoemde „con questen" van hare eigen zaailingen in de bakken te planten, om Hare Majesteiten eerbiedig te kunnen ver zoeken ook als herinnering aan dit Hooge Bezoek een tweetal nieuwe hyacinthen te willen doopen. He tijdstip van het Koninklijke Bezoek was voor de bezichtiging zeer gunstig gekozen, daar de bakken, al thans de „Regelbak" juist op hun mooist zijn. Intusschen was het reeds 5 uur gen worden, toen Hare Majesteiten de tentoonstelling verlieten. Ongetwijfeld hebben de hooge bezoeksters den juisten dunk gekregen van de inrich ting des heeren Krelage en van zijn persoon den indruk namelijk, dat de inrichting als model kan worden beschouwd en dat, in het zoo uitge breide vak van den Nederlandschen Bloembollenteelt, de heer Krelage aan de spits staat. Mst het oog op het late uur werd het einde van den rit met meerdere snelheid volvoerd. Langs den Zijl- weg, wederom zwart van menschen, begaven de bezoeksters zich naar de Kinderhuisvest, door het Kenaupark, de Parklaan, langs den Kruisweg naar het station, waar men te 5.5 uur aankwam. Ook in onze gemeente waren het Stadhuis, de Groote Kerk, en andere publieke gebouwen gevlagd. Zooals gisteravond in ons blad werd aange kondigd, was de passage voor rij-en voertuigen in de straten die Hare Majesteiten doortrokken, van 4 tot 5 uur gestremd op bevel van den Bur gemeester als hoofd der politie. De wachtkamer was door de firma Pander keurig met draperieën versierd terwijl de firma Bolderdijk een al lee van groen en palmen had aange legd van de deur der wachtkamer tot aan den trein. Maatregelen waren genomen, om op het perron een al te grooten toe vloed van nieuwsgierigen, die hinder lijk had kunnen zijn, te weren. Voor ons verslaggevers werd echter, zooals gewoonlijk, eene uitzondering ge maakt en zoo konden wij er bij te genwoordig zijn, dat de heer jhr. mr. Boreel, burgem. dezer gemeen te,de vor stinnen naar den gereed staanden speci- alen trein geleidde, die nadat ook de leden van het gevolg waren inge stapt, onmiddellijk vertrok. Staande voor de vensters beant woordden Hare Majesteiten den groet van de aanwezigen. Laat ons hopen dat deze eerste kennismaking met onze fraaie om streken Haar eene aanleiding moge zijn om later nog meermalen daar heen terug te keeren. Dat alle versiering ontbrak vindt zijn grond in het positief verbod van de hooge bezoeksters aan de autori teiten om iets van dien aard te doen geschieden. STADSNIEUWS. Haarlem7 April 1894. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlempp Maan dag 9 April 1894, dee namid dags te 1 ure. De volgende stukken en punten zul len aan de 'orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten2. Voorstel B. en W.W. verhooging cre- diet brug Kinderhuissingel; 3.Id.id. benoeming makelaar; 4. Id. id. be noeming twee onderwijzers en twee onderwijzeressen school F. Stukken van den raad. Door B. en W.W. zijn de volgende voordrachten opgemaakt voor twee onderwijzers en twee onderwijzeressen te benoemen aan de kostelooze school

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1