Ir. h. J. HEL JUr. Br. J. ROËLL. BINNENLAND. Stoomïaartbsrichten. Burgerlijke Stand. Politiek Overzicht. Rechtszaken. ADVERTENTIEN Dankbetuiging tegen Grondwetssckennis. CANDI DATUUR Jhr Mr. J. Roëll. Jlir. M r. J. Roëll. „Melpomene en Thalia". lett. F, welke 1 Mei a. s. wordt ge opend. a. de heerenW. Engels te Haar lemmermeer P. P. den Baars te Zand- voort en E. F. Avenarius te Spaarn- dam b. de heeren R- Blomberg te Wijk aan Zee; G. de Boer te Daarlerveen en K. Siderius te Rijswijk: c. de dames H. P. P. Wils te Os dorp A. Reyers te Heemstede en M. J. Schaap te Uitgeest; d. de dames: M. A. Duinker, te Beverwijk; G. F. Kesper te Haar lemmermeer en E. Bouman te IJmui- den. Brug over den Kindor- huispiogel. Maandag zal de Raad vergaderen om te beslissen over een voorstel van B. en W. om het voor bovenge noemde brug toegestaan krediet van ƒ14820.alsnog met ƒ865.te ver- hoogen. De reden hiervan ligt voor een deel daarin, dat B. en W. besloten hebben gevolg te geven aan den wenk der Kamer van Koophandel, om de doorvaartshoogte niet op 1.6 maar op 2 M. te brengen, wat een kosten- verhooging van ƒ400.teweegbrengt; overigens ligt het daaraan dat de geza menlijke aannemelijke inschrijvingen vermeerderd met de kosten van toe zicht de raming met 465 over treffen. Museum van Kunstnij verheid. De muren van het trapportaal in het Museum van Kunstnijverheid zijn thans behangen met eene reeks plakkaten van allerlei verhoudingen en kleuren, die in den laats ten tijd in Parijs werden aangeplakt, en onlangs van daar door den Conservator wer den medegebracht. Niet alleen dat deze plakkaten ons een beeld geven van het leven en drijven van ge noemde hoofdstad, doch zij -toonen ons hoe de meest verschillende on derwerpen door de knappe iransche teekenaars in symbolische opvattin gen van het te behandelen onder werp, in vorm en kleur worden weer gegeven. Gedurende de maand Maart werd het Museum door 824 personen be zocht. De tentoonstelling van lederwerken, „breiding van het kiesrecht in het „algemeen belang niet kan achterwege „blijven „overwegende, dat de schrijfproef „eene onnoodige en ongerechtvaardig de belemmering is van het verkrij- „gen der kiesbevoegdheid „overwegende, dat de uitbreiding „en regeling der kiesbevoegdheid, zoo- „als die in de ontwerpen der Regee- „ring waren belichaamd oetere bepa ling omtrent het verblijf in eene „zelfde woning vereischen „gehoord de meening van den heer ..Farncombe Sanders die, hoewel in „deze beide punten het niet met de „Regeering eens zijnde, daarin toch „geen beletsel ziet om zijne stem aan „het ontwerp-Tak te schenken, „verklaart in deze niet met den „heer F. S. in te|stemmen en besluit den „heer F. S. bij de a. s. verkiezing „van een lid der Tweede Kamer niet „te steunen". de rechtbank levenslange gevangenis straf geëischt. De gouverneur van Suriname. Op de aanvrage om ontslag van den gouverneur van Suriname is door de Koningin-Regentes afwijzend be schikt. Een onzer lezers schrijft ons het navolgende Art. 69 der politie-verordening voor Haarlem luidt Ieder die op andere uren dan 's morgens van 58 en van tot 11 uur karpetten, loopers, vloerkleedjes of matten uitslaat, wordt gestraft met eene boete van ƒ1. Hoeveel boete moet nu wel betaald worden voor het schoonhouden bij droog weder van de tramwissels, als de straten en huizen vol stof raken op uren wanneer de meeste wande laars op de been zijn? Men verplichtte tenminste dezen baanvegers, dat zij een gieter bij zich hebben, opdat althans de wandelaars geen hinder ondervinden. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., arriveerde den 6den April van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Drenthevan Java, arriveerde te Rotterdam via Marseille, en van af Brest gesleept door de Hercules. Het stoomschip Saghalienvan Yokohama, met ae fransche mail en passagiers van Ned.-Indië, arriveerde 5 April te Marseille. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-York, passeerde Donderdag 5 April, des nam. ten 4 u. 80 min., Prawlepoint. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 6 April van ftuez. Het stoomschip Samarangvan Rot terdam naar Java, vertrok 6 April van Colombo. Raadsvergadering te Zand- voort. In de Vrijdag te Zand voort gehou den openbare raadsvergadering waar bij vijf leden tegenwoordig waren werd medegedeeld, dat op het request om eene rijks-subsidie van ƒ2000 in de kosten van het lager onderwijs en het huishoudelijk beheer afwijzend was beschikt. In verband daarmede, werd met al gemeens stemmen, naar aanleiding eener nota van Heeren Gedeputeerde Staten, de gemeente begrooting voor 1894 gewijzigd en thans vastgesteld »tiii AV>VAW1 ontvangst en uitgaaf tot een bedrag alsook van het in lood gezette venster-1 vak f 26.986,83%. raam, zal aanstaande Zondag nogNog werd medegedeeld,dat_tot,het plaats hebben. I herstellen van de brugbij den Kostver- Des Zondags is de toegang vrij. lor<® straatweg nog met was overge- jgaan, omdat de kosten daarvan veel Betreffende het jubileum van den hooger zouden zijn dan het bedrag, heer Glaser alhier kunnen wij nog toegestaan door den Raad vermelden dat hem ter gelegenheid daarvan behalve het reeds genoemde nog ten geschenke werden aangebo den twee prachtige schilderijen in Bevallen: 5 April. S. G. Jan- sensRijbroek z. - 6. E. A. Reeser v. d. Steur z. - M. R. H. Kuiper Heuwekemeijer d. - J. J. PelKra nenburg z. - J. M. Lexde Liefde Meijer z. - 7. H. VerwoertEbbing d. Overleden: 6 April. T. v. Heug- ten 65 j. Hagestr. - H. J. v. Burkum 3 j. z. Kerkhoistr. - J. G. Oomen4j. d. Kruisweg. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 5 April. A. J.Rien- stra F. Turkstra, wed. J. H. Buijs, Amst. - P. Zeeman en C. E. de Bruijn Delft. 6. WA. Goronskij en J. H. Rengersen, N.-Anastel. Bevallen: 11 Maart.lN. Levie Samuels d., Paramaribo. 4 April. C. A. NijmanBoomsma d., Antwerpen. 5. C. A. KluijverHalter d., Amst. - G. van KuijkWoldringh d., Amst. - Mevr. Klingel' DoorenbosTer Heyl z., Bussum. - M. C. HauberSchwarz- walder d., Amst. - A. L. M. G. Rose Hendriksen d., Amst. - E. M. Gij- sinckKolkman d., Amst. Overleden: 2 April. H. M. DuU jd. 75 j., Nordhorn (Pruisen). 3. H. J. RoggenkampDijk 73 j., Delfzijl. - Wed. W. H. B. van Woerden Goutman 62 j., Alkmaar. - C. War denaar 29 j., den Helder. - A. C. Cre- mer jd. 72 j., Amst. - C. A. Welsink A. S. J.Krü- zeer gewichtige, daar de nieuwe Tweede Kamer geroepen zal worden, om nog onbekende vooretellen tot uitbreiding van hetkiezeré-personeel in overweging te nemen. De minister Tak en met hem de heer Farncombe Sanders, die tot dusverre het district Haar lem in de Tweede Kamer vertegen woordigde, wenschen een nagenoeg allemane-kiesrecht, in te voeren. Zij verlangen zelfs het stemrecht te verleenen aan personen die niets bijdragen in 's Rijks directe belas tingen. Het gevolg zoude zijn dat zij die niets of nagenoeg niets opbrengen voor de kosten der huishouding van den Slaat, door hunne afgevaardig den een overwegenden invloed ver kregen Thans worden de wetten gemaakt door afgevaardigden van dat ge deelte der natie dat de meeste be lastingen moet opbrengen. Volgens het Takkiaansche alle- mans-kiesrecht zouden in het ver volg der kiezers die niets of na genoeg niets bijdragen in 's Rijks directe belastingen, kunnen bepalen hoeveel het 1Ji gedeelte der kiezers die belastingen opbrengen, zal heb ben te betalen en waaraan het geld zal worden be3teed. De belastingen zijn nu al hoog, maar dan zullen de plannen van Staats-socialisme die in de stelsels der sociaal-democraten en radicalen aan het ontkiemen zijn, nog heel wat meer geld vorderen Wie het dus wenschelijk acht dat een kiesrecht tot stand kome, waar door Staatsbemoeiing zich uitbreidt en de belastingen uit den aard der zsak al hooger en hooger zullen worden, hij kieze vooral den heer Sanders, den candidaat der so ciaal-democraten en radicalen. Er schijnen tusschen de Fransche „en Engelsche regeeringen onderhan- jd. 46 j., Baambrugge. fraaie lijsten door de notarissen van delingen gevoerd te worden betref- ger jd. 15 j., Amst. - D. C. M. de het kanton Haarlem, en eene mooie fende de opsporing en uitlevering Wolff— Madison 34 Jj., Amst. - H. J. regulateurklok door de deurwaarders der anarchisten die zich te Londen Fekkes 43 j., Amst. - A. van de Ras van het arrondissement, het personeel ophouden. De inhechtenisneming van 69 j., Sloten, der griffie, rechtbank, van het kan- Meunier, die de ontploffing in het tongerecht en Openb. ministerie. café Very voor zijne rekening heeft, gaf aanleiding tot deze besprekingen. Verkiezingen. In verband met deze mededeelingen Dr. J. Timmer alhier, vroeger arts worden weldra weer eenige iinhechte- te Texel, beveelt zich. aan als candi- i nisnemingeii te Londen verwacht, daat voor het lidmaatschap van de ^it de hoofdstad van Zwitserland Tweede Kamer bij die kiezers in het j wordt gemeld, dat de wet tegen de district Helder, die zich niet kunnen anarchisten is aangenomen. vereenigen met de uitbreiding van het kiesrecht, die door de tegenwoor dige regeering en ook door den heer Land wordt voorgestaan. Als hij ver kozen mocht wordenzal hij eene uitbreiding van het kiesrecht helpen bevorderen, in 4den geest van het amendement-Van der Kaay c. s., dat z. i. veel beter rekening houdt met- de eischen van art. 80 der Grondwet, dan het thans ingetrok ken ontwerp der Regeering. Typografen Zangvereeniging Maandagavond zal op de bovenzaal van de „Kroon" eene vergadering worden gehouden van de op 22 Maart opgerichte zangvereeniging van typo grafen, tot het vaststellen van een reglement en tot de verkiezing van een directeur en een bestuur. Het plan is, ook kunstlievende le den aan te nemen en jaarlijks één of twee uitvoeringen te geven met introductie. De onderlinge kwartet wedstrijd welke de leden van de Koninkl. Lie- dertalel „Zang en Vriendschap" zou den houden, gaat wegens gebrek aan deelneming niet door. Kath. Kiesvereeniging. Vrijdag avond vergaderde in de „Leeuwerik" de Katholieke kiesver eeniging alhier tot het stellen van een candidaat voor de a. s. verkiezing voor ons district. Met algemeene stemmen (36) werd besloten de can- didatuur van den heer jhr. mr. J. Roëll te steunen. Hierbij werd de volgende motie aangenomen „De Kath. Kiesv. te Haarlem over tuigd, dat in de tegenwoordige om- „standigheden, eene zeer ruime uit- Het noorsche Storthing te Christia- nia heeft met algemeene stemmen besloten eene staatsleening van 19 millioen aan te gaan, dus drie mil- lioen meer dan de regeering oor spronkelijk had voorgesteld. De ongeregeldheden in de kolen- streken van Pennsylvanië nemen een ernstig karakter aan. Er zijn ettelijke dooden en vele gewonden bij de on lusten gevallen, vooral onder debui- tenlandsche mijnwerkers. De graaf- schapsscheriff in la Fayette waar schuwde den gouverneur van Penn sylvanië, dat hij machteloos is tegen over 10,000 gewapende werkstakers. De proclamatie van den gouver neur van Zuid-Carolina, waarin hij verklaart de leiding der politie te aanvaarden, heeft aller wege verzet van de mayors uitgelokt. Indien de gouverneur daaraan gevolg geeft, dan dreigen nieuwe onlusten. De voorjaarsverkiezingen in de Vereenigde Staten vallen steeds uit ten gunste van de republikeinen. In den staat Rhode Island o.a. zijn democratische afgevaardigden zen tegen 55 in het vorige jaar. Moord te Marolleput. Voor de rechtbank te Middelburg werd Vrijdag behandeld de zaak van Lampier. De zitting werd door een overtalrijk publiek bijgewoond. Vol gens de verklaringen van de deskun digen is Lampier geheel ontoereken baar. Bekl. verklaarde de moorden gepleegd te hebben om met het meisje, dat thans in de gevangenis is als verdacht van heling van goe deren, te kunnen trouwen. Tegen den moordenaar der drie vrouwen te Marolleput, werd door Me vervolg Adeertentiën in hel Tweede en Derde Hl id. Voor 4e vele hartelijke be wijzen van belangstelling: onder vonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van ons eenigst kind, betuigen wij onzen oprechten dank. Haarlem7 Apjil 1894. E. J. HOVING, H. HOVING—Hovma. aan allen, voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, in de laatste dagen ondervonden. D. BOUWER en Echtobnootb. van De ondergeteekenden, kiezers in het district Haarlem, noodigen hun ne medeburgers uit op den lOden April a.s. bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal hunne stem uit te brengen op: Zij doen dit om de volgende re denen De aanstaande verkiezing is eene j gebeuren i Maar is er eene nog gewichtiger' reden, waarom wij uwe stemmen vragen voor den heer Roëll. Wordt de heer Sanders dit maal gekozen, dan vermeerdert het gevaar dat de Grondwet zal wor den geschonden, zoo niet naar de letter dan toch voorzeker naar den geest. De Grondwet vordert dat het kiesrecht slechts zal worden ver leend, aan burgers die een kentee- ken hebben van geschiktheid en Tan welstand. De minister Tak en met hem de heer Sanders zijn van oordeel dat iedereen die niet armlastig is, door zijne niet-bedeeling het ver- eischte kenteeken van welstand bez't. Wij zijn van oordeel dat van welstand geen sprake kan zijn, indien een persoon niet op directe wijze bijdraagt in de algemeene kosten der gemeenschap. Met welstand, die een recht in den Staat zal verleenen, kan de Grondwetgever slecht een welstand bedoeld hebben, die den Staat ten goede komt. Want wat heeft de Staat aan een zoogenaamden welstand die hem geen voordeel aanbrengt? Een welstand die geenerlei belas ting kan betalen is een raar soort van welstand, uitgevonden door den minister Tak. Neen, het betaalde belastingbil jet, hoe gering de som ook zij, kan een kenteeken Tan welstand zijn. Maar de mededeeling dat iemand geen bedelaar of armlastige is, voor een kenteeken van welstand te hou den, is onzinnig, omdat iets dat ne gatief is, nooit een kenteeken zijn kan en is dus in strijd met de Grondwet. Maar wat zij die zich op pro fessor Buys beruepen, vergeten mede te deelen is, da wijlen de Leidsche hoogleeraar zich nooit vóór een aliemans-kiesrecht heeft verklaard. Juist hei tegendeel. «Het laat zich toch waarlijk niet verdedigen», -.eg? lij, «dat men de beslissing ov-, belastingen in han- den legge van ,.eu, die tot deze belastingen niet bijdragen». De heer Farncombe San ders heelt ilaarlem vele vrien den. Aan zijne bek aamheid doen wij alle hulde zijn verdiensten in de behandeling van Haarlem's locale belangen erkennen wij gaarne. Wij begrijpen dan ojk zeer wel dat velen zijner vrienden in dit district, die - moede overtuigd zijn dat de heer Sanders zich op een verkeerden politieken weg bevindt, geen lust gevoelden om tegenover hem een anderen candi daat te stellen. Maar nu de beer Sanders be reid is om mede te werken aan eene regeling van bet kiesrecht in Takki- aaoschen geest, ene regeling die naar onze ing onder de te genwoordig- aart ,d gheden slechts te verkrijgen zou zijn door Grond- wetssehe ni«, mee-en wij dat geen persoonlijke consideratiën ons mogen weerhouden om hem bij de ze verkiezing met het oog op de komende gebet,.- e i „en ons ver trouwen te ontzeggen Wij ineeuen dat alle kiezers die de Grondw- l oog w llen houden, zedelijk verpli ht zijn een anderen candidaat te ste men, al ware het slechts als een prolesi tegen Grond- wetischennis De in dit geval voor Haarlem aangawezen candidaat is voorzeker De heer Sanders is een be kwaam man; maar ieder die de po litieke geschiedenis vau ons land kent, weet dat de heer R o 11 volstrekt niet achter den heer Sanders kan worden gesteld. De heer San ders beeft parlementaire ondervin ding da he.-r Roei niet minder. Da heer Sanders zat in de Grond wetscommissie de heer Roëll eveneens. Da heer Sanders is hekend met Haarlem's b-langen; hij den heer Roëll zullen die voor zeker in met minder uitnemende handen zijn, want hij zal immers gaarne da belangen zijnar geboorte stad behartigen De twee mannen tegenover el kaar gesteld, doen wij voorzeker met den heer Roëll geen slechten ruil. Maar wat bij deze verkiezing de hoofdzaak isde heer Sanders wil ons een TakkiaaDschallemans- kieerecht bezorgen, waardoor wij al verder met Staatssocialisme en de noodwendig daarmede gepaard gaande opd'ijving van belastin gen zuilen worden begiftigd. En men vergete vooral niet dat de heer Sanders al zoover uit het libe rale kamp is gedwaald, dat hij: thans de candidaat is der sociaal democraten, der radicalen en der Kuype'ianen. Wie dus met die drie partijgroepeu niet wenscht mede te gaan, kieze op den lOden April tot afgevaardigde Ter verdediging van het Tak kiaansche allemans-kiesrecht beroe pen de voorstanders zich, op het geen wijlen de hoogleeraar Buys in zijne «Kritiek en Toelichting der Grondwet» over art. 80 heeft ge schreven. Maar wie de verklaring van pro fessor Buys goed leest, begrijpt dadelijk dat hij slechts heeft willen zeggen dat artikel 80 in zulke al gemeene bewoordingen is gesteld, dat diegenen die in strijd met den De L. MULDER, Oud-Hoogleeraar. MATAK FONTEIN, Gep. Dir. Off v. Gez. 1»'« kl. der Zeemacht. H M. VAN EEGHEN- Jhr. Ch. VAN DE POLL. C I. M. DE WILDE, Ridder M. W. O. gep. luit. kol. Inf. O -I Leger. GENOOTSCHAP Zondag 8 April, inde Sociëteit «DE KROON». Zij die met het nieuwe boekjaar (1 Mei) Lid wenschen te worden, vervoegen zich bij het Bestuur: geest van den Grondwetgever er J. LICHTVOET, PresOrapjestr. een allemans-kiesreeht uit willen halen, dat waarschijnlijk wel zullen doen. En inderdaad zien wij daft nu ook 3c H. JANSE, Eere-VoorzKorte Heerenstr. 1 boven Geopend 6Vs ure Aanvang 7Vs uur precies. HET BESTUUR. J

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2