Stadsnieuws. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd \ieinvs. DËRDE KLAU BGHOORENDB BIJ AlULEJiP8 DAGBLAD VAN Maandag 9 April 1894. Ver. van Gymnastiek- onderwijzers. ie Ver. van Gymnastiekonder- :ers in Nederland zal '15 en 16 e. k. haar jaarvergadering alhier den. tehalve voordrachten van de ren J. A. Hijner en R. M. Roemer isterdam), J. A. v. d. Boom arlem) en S. v. Aken en A. B. link (Rotterdam), zal tevens de eensluiting der verschillende itselijke en gewestelijke gymn. vereenigingen worden bespro- terwijl de heer J. A. v. d. Boom e openbare les zal geven. Neerbosch. Jen schrijft aan de Teleg. uit hschotenTengevolge van finan ce moeielijkheden, waarin de coniekas van de Hervormde ge- ente verkeert, werd door den [keraad besloten, pogingen aan wenden, om de sedert '1 Sep- nber 1888, van den te Winscho- I overleden kleermaker Staal, te erbosch verpleegde 3 kinderen, die inrichting te krijgen ten Jde ze te Winschoten of elders andere wijze te plaatsen. Bs L. van Hoorn schreef den heer m 't Lindenhout een brief, sloot D postzegel in, maar antwoord ief uit. Den 23sten Maart werd heer Van 't Lindenhout in ken- gesteld met het besluit, om de [deren op 1 April de inrichting doen verlaten, en tevens dat i paar leden van het college van kenen den 31sten Maart de kin- en in ontvangst zouden nemen. Twee diakenen vertrokken der- arts, maar konden onverrichter :e terugkeeren, daar de heer n 't L. er niet toe te vinden b, omdat volgens zijne roededee- g dit het werk van de commissie s en niet van den directeur, in bracht hem onder 't oog, dat fvan de komst tijdig verwittigd geworden en het wenschelijk e geweest, ook met het oog op reiskosten, zulks even gemeld hebben, maar de heer Van 't L. ef volhouden, dat hij er niets doen kon. De indruk dien de de afgevaardigden van den direc- ir kregen, was in geenen deele nstig. Beter was die van de in- hting, doch de korte tijd was It voldoende om alles nauwkeurig la te gaan. .n een afzonderlijk onderhoud slden de kinderen mede, dat zij i er goed en niet te klagen had- to. Gaarne echter wilden zij de ichting verlaten om weer bij hun ailiebetrekkingen te komen. Dat wel eens met den stok geslagen ld en dat er wel eens een wees leen aardappelkelder onder de rk, voor hoogstens één dag werd gesloten, konden zij niet ont- men. Thans s er bericht ontvangen, t een der commissarissen van «rbosch, naar Winschoten zal men, misschien wel om zich per- jnlijk te overtuigen van de finan ce draagkracht der diaconiekas. Brand, te 's-Gravenhage. Donderdag avond tegen 7 uur 'oomden honderden menschen ar de 3e Wagenstraat, in de sidentie, op het gerucht dat er in felle brand was uitgebroken. e vlammen sloegen werkelijk uit i het tusschen verschillende per- telen, met name twee groote ma- pjnen van kolen en petroleum, gesloten middengedeelte van de 'operatieve broodbakkerij De Ver laging nabij de Wagenbrug. De 'and is ontstaan in de bakkerij, en in den oven gloeide reeds eenigen tijd het vuur, zoodat het bakken van het brood weldra een aanvang zou nemen. Plotseling kwam eene groote vlam uit den oven en in een oogwenk stond de werkplaats in lichte laaie, zoodat het personeel spoedig naar buiten moest vluchten. De brandweer werd gealarmeerd, en weldra werden (linke waterstra len in de vuurmassa gevoerd, een langs eene brandslang door een achtertoegang tot het perceel aan de Bierkade, en een door den winkel der bakkerij aan de Wagenstraat. Later gaf de stoombrandspuit met volle kracht water, dat aangevoerd werd door de aan de brandende bakkerij grenzende tapperij aan de Bierkade. De commandant der brandweer leidde in persoon de blussching. De bakkerij, die ten laatste zelf een vuuroven geleek, is uitgebrand, en daartoe bepaalde zich in hoofd zaak de brand. Door doeltreffende maatregelen werden de petroleum- pakhuizen en steenkolenbergplaat- sen van de firma Sillevis voor aan tasting door het vuur beveiligd. Op de graanzolders der bakkerij waren 700 balen bloem geborgen. De vlammen spaarden deze locali- teit. De brandweer kon tegen 7Vs ure gedeeltelijk inrukken. Duizenden stonden gedurende den brand, die voor de toeschouwers alleen zichtbaar werd door de dikke rookwolken die het perceel uit alle openingen verlieten, op de Wagen- brug, aan de overzijde van de Bier kade en op de in de vaart liggende pakschuiten opeengehoopt. Te 9 uren meende de bewoner van het perceel nog een smeulend bint te ontdekken en werd de brandweer opnieuw, ditmaal per telephoon, ontboden. Een nauw keurig onderzoek werd toen nog maals ingesteld en met.eene kleine slang, aan de achterzijde, op de van smeuling verdachte plaatsen water gegeven. Koloniën. 6 Maart 1894. Van Atjeh is het bericht ontvan gen dat Toekoe Ateuh zich weer bij ons heeft gevoegd met al de geweren door hem en de zijnen meegenomen De J.-B. schrijft: De Loc. heeft vernomen dat de heer Van Hengst, resident der Lampongsche districten, door den gouverneur-generaal gezuiverd is verklaard van hetgeen hem ten laste was gelegd. Ons was verzocht over deze zaak te zwijgen totdat de re geering zou hebben beslist. Nu dit geschied is, kunnen wij zeggen dat volgens onze inlichtingen de beer Van Hengst dooi' invloedrijke man nen in Nederland, die belangen hebben in de Lampongs, van ver keerde praktijken is beschuldigd, doch dat hij volgens het rapport der heeren Hooghwinkel en Van der Horst, door den gouverneur- generaal met een plaatselijk onder zoek belast, nadat de resident hier heen was opontboden, niet anders heeft gehandeld dan te doen ge bruikelijk is. Volgens het Bat. Hbl. echter is de rehabilitatie nog niet geschied. Alleen is nu de heer Van Hengst in de gelegenheid gesteld zich op het tegen hem ingebrachte te ver antwoorden, en heeft hij dat dan ook onverwijld gedaan. Dat men werkelijk vordert met den aanleg van de verbindingslijn Preanger- Tjilatjap der staatsspoor wegen en reeds denkt aan het open stellen binnen betrekkelijk korten tijd van dat baangedeelte voor het publiek verkeer, blijkt wel hieruit, dat per ss. Prins Hendrik uit Europa zijn aangevoerd eenige waggons Ie en 2e klasse, voorzien van slaap gelegenheid, en bestemd voor den dienst tusschen Batavia en Soera- baja. Uit Soerabaja wordt bericht dat de heer E. Fabius zijne aan vrage om ontslag ais commandant van de schutterij zal intrekken, omdat het geschil, tusschen den resident en hem ontstaan, is uit den weg geruimd. Uit Madioen schreef men 27Febr. aan de Soer. Ct.: Een verschrikkelijk ongeluk- had Zondag nabij de fabriek Pagottan plaats. De heeren W., v. d. K. en twee broeders H. gingen ter var- kensjachteene drijfjacht. Op zeker oogenblik waren de twee iaatsten elders bezig, en de twee eerstge- noemden liepen achter elkaar, W. voorop, (met liet geweer over den linker schouder waarschijnlijk?). Plotseling gaat W.'s geweer af en stort v. d. K. neder, getroffen even boven het hart. Hij riep zijn vriend de beiden waren boezemvrien den nog toe: «Ik sterf W., zorg voor mijne vrouw en kinderen" en binnen zeer enkele minuten was v. d. K. daarop een lijk. De heeren gingen naar de fabriek terug en door den heer W. werd den admi nistrateur, den heer C. v. N., van het ongeval gerapporteerd. Wat er verder is voorgevallen, kan ik u niet zeggen. Er wordt beweerd dat de heer W., in zijne woning terug gekeerd, bijna waanzinnig was van smart. Door den krijgsraad te Magelang is de Europeesche fuselier H. G. ter zake van feitelijke insubordi natie tot de straf des doods met den kogel veroordeeld. De oud-gouverneur van Suriname jhr. mr. De Savornin Lobman wordt binnenkort in Indië verwacht, doch voor particuliere aangelegenheden. Machtiging is verleend tot uit voering van het werk de'ensie van het zeestrand te Oleh-leh (Atjeh). waarvan de kosten zijn geraamd op 103,937. Minnenijd en eene daaruit ont stane vechtpartij bracht Vrijdag- een paar jonge mannen uit Koude kerk voor de Arrond.-Rechtbank te 's Gravenhage. Zij hadden op den 21en Januari, nabij bovengenoemde gemeente, een paar andere jonge mannen afgeranseldomdat een hunner met liet meisje van een der eerstbedoelde jongelieden had schaatsen gereden. Bij die klop partij zou ook een messteek zijn toegebracht en later nog verzet tegen den veldwachter zijn ge pleegd. Tot zooverre is het zaakje met een paar woorden verteld, maar er kwam wat bij. De verwonde had aanvankelijk een onbemiddelden arbeider aangewezen als de per soon die hem den steek zou heb- ken toegebracht, maar later en ook heden wees hij een ander jong man uit Oudshoorn aanwiens ouders er beter bij zaten, en bij wien men pogingen had aange wend om het zaakje voor een som metje - er werd 2000,ge noemd te schikken buiten den rechter. De beide beklaagden ontkenden zeer beslist, met een mes naar hunne tegenpartij te hebben ge stoken. Hoe kwam nu echter een der jongelieden aan een messteek in den rug, die hem 4 weken te bed hield en eenige maanden on geschikt maakte voor zijn arbeid? Het langdurig getuigenverhoor van een groot aantal getuigen kon het niet uitmaken. Ook het O. M. erkende dit en liet dit punt uit zijne dagvaarding vallen, doch vorderde voor de beide beklaagden, wegens mishandeling met voorbedachten rade 1 jaar ge vangenisstraf. (Groote sensatie on der het van elders, vooral uit Kou dekerk, medegekomen publiek.) Mr. S. K. D. M. van Lier, die voor een der beklaagden als verde diger optrad, wees er op, dat deze geheele zaak was terug gebracht tot eeu eenvoudig pak slaag en be twistte dat zijn cliënt in dit geval aansprakelijk zoude zijn voor de handelingen van zijn medebeklaag- de. Ten slotte drong pleiter aan op het opleggen van eene veel lich tere straf. Mr. G. F. Baron thoe Schwart- zenberg, die voor den anderen be klaagde optrad zich gedeeltelijk aansluitende bij het pleidooi vari zijn voorganger, beval ook zijn cliënt dringend in de clementie van de rechtbank aan. Uitspraak over 8 dagen. Inenting tegen Slangenbeet. Het vraagstuk van de inenting tegen slangenbeet, dat de Iaatsten tijd herhaaldelijk ter sprake is ge komen, is weer een schrede nader tot de oplossing gebracht door dr. Calmette, officier v. gezondheid bij het Fransche koloniale leger. Deze geneesheer heeft bij de Académie de médecine eene memorie inge diend, waarin hij de methode aan geeft om menschen en dieren im muun te maken tegen slangenbeet, met aanvankelijk zwakke en gelei delijk sterkere dosis slangengif; ook kan men de inspuitingen verrichten met gif vermengd met verschillende chemische stoffen, waaronder hij in de eerste plaats noemt goud- chloruur en natrium- of ealcium- hypochloriet. Maar het serum van aldus im muun gemaakte dieren wordt zelf tegengif tegen het slangengif, en kan met succes worden aangewend om personen die door giftige rep tielen gebeten zijn, van den dood te redden. In gevallen waarin hij geen der gelijk serum bij de hand had, heeft dr. Calmette de gebeten personen ingespoten met goudchloruur of caleiumhypoehloriet, en dikwijls met goed gevolg. Een eigenaardig geding Het Duitsche Reichsgericht heeft een merkwaardige beslissing geno men. Een overtreder, die dooreen veldwachter betrapt werd, vroeg hem van het feit geen melding te maken en bood hem te gelijk een tienmarkstuk aan. De veldwachter nam het geldstuk in de hand bekeek het en legde het toen in de porte- monnaie van den betrapte. Nu be paalt de Duitsche strafwet, dat het goed, bij omkooping door amb tenaren ontvangen aan de Staatskas komt. Had'de veldwachter het geld ontuangenNeen, zeide de recht bank; ja, zegt het Reichsgericht; de veldwachter heeft werkelijk een oogenblik de beschikking over het geld gehad, ook al had hij de be doeling het dadelijk weer terug te geven. De Duitsche rijkskas is dus met net goudstukje verrijkt. Geneeskundig Congres. Woensdag zijn in de afdeelings- vergaderingen niet minder dan 579 voordrachten en mededeelingen ge daan. In de algemeene vergadering, die des namiddags werd gehouden, hield o. a. prof. Stok vis een voor dracht over het verband van de scheikunde en de geneesmiddelleer. Des avonds had de groote feest maaltijd plaats van alle afdeelingen. Daartoe waren niet minder dan tien zalen in verschillende gebouwen ingericht. Er was tevens illumina tie van de voornaamste gedenk- teekenen, met openbare muziek uitvoeringen. Ter herinnering aan het congres is een gedenkpenning uitgegeven, voorstellende den Tibergod, half uit het water rijzend en de hand uitstrekkend om de Aesculaapslang in ontvangst te nemen, die een in de verte onder de brug verschij nende boot naar het Tiber-eiland brengt. Op dit eiland verrees inder tijd ae tempel van Aesculapius; de voorstelling heeft betrekking op het orakel der Sibyllijnsehe boeken, dat in het jaar 291 v. C., toen Rome geteisterd werd door de pest, den Romeinen gelastte uit Epidaurus in Griekenland den Aesculaapslang te gaan halen. De ontploffing te Parijs. De Parijsche politie zit met de handen in het haar over den aan slag in het restaurant Foyot. Men had te minder dezen nieuwen aan slag verwacht, omdat men in de vaste overtuiging verkeerde dat alle anarchisten, van wie men zoo iets kon duchten, achter slot en gren del zitten. Men kan nu van voren af aan beginnen en de politie is te meer de kluts kwijt, omdat de laatste ontploffing niet het minste verband aanwijst met de vorige. Ook komt het «recept" voor de bom, die tegen het restaurant Foyot ont plofte, niet voor in het meerver- melde „handboek voor anarchis ten", hetwelk door Vaillant en Henry geraadpleegd was voor de samenstelling, hunner helsche ma chines. De heer Giard, chef van de afdeeling „bommen" van liet politie-departement, deelt omtrent de samenstelling van het vernie lingswerktuig het volgende mede. De bom, waarvan de meeste stukken teruggevonden zijn, bestond uit een blikken bus, gevuld met roburiet en vermoedelijk ook dy namiet het kan echter ook zijn dat de lading bestond uit het zooge naamde Éxplosif Favié, een meng sel van dinitrobenzol en ammonium nitraat, hetwelk veel in de mijnen gebruikt wordt en nog krachtiger is dan dynamiet. Het voordeel van dit middel is, dat liet zonder gevaar kan vervoerd worden. De bus kon daarvan ongeveer 4 kilo bevatten, eene hoeveelheid voldoende om het geheele restaurant te vernielen en alle aanwezigen te dooden, als de ontploffing binnenshuis had plaats gehad. Een dame, die juist op de straat voorbijging, maakte hare vriendin opmerkzaam op den bloempot in het venster. Eensklaps zag zij een vlammetje snel om den pot heen- draaien en daarna overgaan in een groot, wit licht; op hetzelfde oogen blik volgde een slag als van een kanonschot en werd zij tegen den grond geslingerd. Uit de verklaring van deze getuige maakt de heer Girard op, dat de bom voorzien was van een lange lont, die om de bus was heengedraaid en, aanvankelijk smeulende, later vlam vatte. De onbekende misdadiger had dus den tijd zich bedaard te verwijderen, zonder de aandacht te trekken. Niemand heeft hem dan ook de bom in het venster zien neerzetten, en als een toeval de politie niet op het spoor brengt, bestaat er weinig kans dat de dader ontdekt wordt. De aan het restaurant aange richte schade wordt op 50,000 fr. geschat. Wat den dichter Tailhade betreft, zijn toestand is naar om standigheden nogal gunstig, hoewel hij nog niet buiten gevaar is. Hij is voorloopig van zijn bewondering voor de anarchisten genezen. Nood in Andalusië. In Andalusië is de nood der arbeiders ten top gestegen. Men vreest voor een oproer. Te San Lucar plunderden 2000 man onder den uitroep: „Wij sterven van hon ger!" de bakkerswinkels. Hunne houding was zoo dreigend, dat de politie op de vlucht sloeg. Te Ecya deelde de gemeenteraad 3Ö00 brood kaartjes uit, om de opgewondenheid der hongerlijdenden te doen beda ren. Té Tarifa trokken 2000 man op naar het stadhuis om werk te vragen. VARIA. Een. advocaat gaf een dineetje en na afloop gingen de heeren in de rookkamer om een sigaar op te steken en wat te te praten. Eensklaps staat de advocaat op, trekt een sabel uit een trophee aan den wand en hiermede in de lucht zwaaiende, roept hij in geestdrift uit: „O, mijne heeren, nooit zal ik den dag vergeten, waarop ik het eerst dit zwaard trok/' „Vertel me eens waar was dat?" vroeg een nieuwsgierige gast. „In een loterij," luidde het eenvoudige antwoord.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 9