NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Woensdag 11 April 1894, No, 3304 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid ihar l/ermogen." BINNENLAND. li-s jaargang HAARLEM' AGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine HoutstraatHaarlem. Telefoomtnminer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE CoJO-HN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montrnartre. Haarlem10 April 1894. Bij het huiswaarts gaan kon men uit veler mond een woord van voldoening en goedkeuring hooren. van de Haarl. Footb. Cl. De Engel- schen, die Maandag verslagen werden door R. A. P. met 5 1 goals (niet 4 1 zooals abusief is gemeld) werden nu bijgestaan door 8 leden van R. A. P. Een kwartier na half time was de stand Holland tegen Maidstone 4: 2, zoodat Holland hoogstwaarschijnlijk zal winnen. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank alhier d.d. 10 April 1898 is Maarten Verwer, kaashandelaar te West Knollendam gemeente Wormer- veer, verklaard in staat van faillis sement met ingang van 6 April 1894. Tot Rechter-Commissaris is benoemd de rechter Mr. J. de Clercq van Weel en tot curator de heer Mr. H. Ph. de Kanter, advocaat en procureur te Haarlem. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 9 April hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehnisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangel werk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. (Z/ie vervolg Stadsnieuws de pagina). Inbraak. In den afgeloopen nacht is bij den heer K. te Bloemendaal een brutale inbraak gepleegd Een dief (of meer dere dieven) hebben zich toegang we ten te verschaffen tot de met een glazen deur van den tuin afgeschei den huiskamer, door een paar gaatjes te boren in de sponning en meteen ijzerdraad de espagnolet naar bene Jen te drukken. Eenmaal binnen is men blijkbaar met groote kalmte te werk gegaan, Alle laden zijn geopend geworden en een belangrijke hoeveelheid zilver is medegenomen, zoo o. a. zes paar zil veren lepels en vorken, een sauslepel, een taartlepel, een vischlepel, vooi- snijmes en vork, achttien zilveren theelepeltjes,likeurlepeltjes een chèque Om te kunnen zien heeft de inbre ker lucifers gebruikt, daar men overal afgebrande stompjes op het vloerkleed vond liggen. Gelukkig nog, dat een deel van het zilver was geborgen in de brand kast, die door den inbreker niet is aangeroerd. Voor hij zich met de buit verwij derde, draaide hij al de laden af en stak de sleutels in den zak. Toen ging hij denzelfden weg terug, dien hij gekomen was en zoo op zijn gemak, dat hij een tafeltje met een bloem pot er op weer voor de deur, op zijn plaats zette, voordat bij de deur weer dichttrok. De dienstbode ruimde dan ook den volgenden morgen de kamer op zon der iets van het voorgevallene te be speuren, doch toen de vrouw des huizes beneden kwam en al de sleu tels miste, begreep men dra wat er was voorgevallen, vooral toen men onder de kastjes de étuis van bet gestolen zilver vond, die de dief zeker om zich niet te bezwaren, daaronder had geworpen. Aan de overzijde van het huis is de dief in een boschje den buit gaan sorteeren althans men vond daar eenige, aan den heer K. toebehoo- rende voorwerpen van hallzilver die de inbreker als van weinig waarde er had neergegooid, doch niet vóór dat hij ze vernield had. Ook hier la- gen afgebrande luicifers. Uit de wijze waarop de kerel is te werk gegaan blijkt voldoende, dat men hier met een meester in het vak heeft te doen. Zoo bijvoorbeeld liet hij een olie- en azijnstel, waar van de deksels niet van zilver waren onaangeroerd, doch brak de zilveren deksels van daarnaast staande kaneel - en peperbussen af. Geen der huisgenooten heeft eenig gerucht vernomen. De groote hond van den heer K., die in de gang lag naast de kamer waarin de dielstal plaats had heeft zelfs geen alarm gemaakt, Het is te hopen en te ver wachten, dat onze justitie diejmet zoo veel snelheid en juistheid pleegt op te treden, dezen brutalen dief weldra zal hebben gepakt. De schade bedraagt naar schatting circa J 500. Voor de betrekking van onderwij zeres aan de openbare school te IJmuiden, jaarwedde ƒ600.hebben zich, na oproeping en herhaalde op roeping, negen sollicitanten aange meld. De voordracht uit deze candi- daten opgemaakt, bestond uit de d mes Lohmann, van Assewïelft, AJov» A^ Q„TA1-- tt Overbeeke van Drij schor. No. 1 dezer voordracht is door den raad der gemeente Velsen benoemd. De heer C. Klap, eerste onderwij zer aan de openbare school te IJmui den, is belast met het geven van meer uitgebreid lager onderwijs aan den cursus, die met lo Mei aan die school zal geopend worden. Zijn salaris is daarom met ƒ100 verhoogd. Ds. K. A. Gonlag, predikant bij de luthersche gemeente te Beverwijk, herdenkt Woensdag 11 April e. k. den dag, waarop hij voor 25 jaar zijn predikambt aanvaardde. Men meldt ons uit Zandvoort: Benoemd is tot schatter der locali- teiten, waar sterke drank in het klein mag worden verkocht, de heer J. A. W. Wiebendaal, Inspecteur van Politie al daar en tot wijkmeester in wijkB de heer W. Kerkman. Het Koninklijk: Bezoek aan Amsterdam De Koningin-Regentes heeft thans bepaald dat in verband met de voor den aanstaanden zomer gemaakte plan - nen en met het oog op het gevorderde seizoen, het gewone voorjaarsbezoek aan de stad Amsterdam dit jaar door de Koninginnen niet zal worden ge bracht. Algemeene Nederlans che wielrijdersbond. Onder leiding van den heer Edo Bergsma hield het algemeen bestuur van den A. N. W. B. Zondag middag in Concordia te Amsterdam eene ver gadering. Van den heer Otto Cohen was be richt ontvangen, dat hij als bestuurs lid bedankte. In zijne plaats werd benoemd de heer Joan Èahusen, te Amsterdam. Als bestuurslid voor Gio- ningen werd gekozen de heer Ling- beek, te Veendam, als consul voor het buitenland de heer J. A. Colde- weij te Deventer, als idem voor Over- ijsei de heer Niermeijer te Deven ter, als 2o handicapper de heer J. H. Faber, en als plaatsvervangend hoofd redacteur van De Kampioen"^de heer C. M. J. Muller Massis te Amsterdam. Het voornaamste op de agenda was het voorstel van den heer Frans Net- scher, om de amateurs- en beroeps- rij dersquaestie te regelen. In alle bon den in Europa bestaat de dran? om Verkiezing. Bij de heden gehouden stemming voor een afgevaardigde ter Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het kiesdistrict Haarlem zijn uitge bracht 1466 stemmen. Het aantal kiesgerechtigden bedraagt 2707. P Hieruit kan men zien, dat er niet ijverig is gestemd. Door onzen oud- burgemeester den heer mr. E. A. Iordens, werd o. a. zijn stembiljet in geleverd. Reservekader. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de Minister van Oorlog heeft goed gevonden te bepa len, dat voor personen tusschen den leeltijd van 1624 jaar, die als vrij williger voor het reservekader wen schen te worden toegelaten en aan het eerstvolgend examen willen deel nemen, alsnog de gelegenheid wordt geopend zich te bekwamen in den wapenhandel ter verkrijging van het vereischte getuigschrift. Het onder wijs heeft kosteloos plaats. Zij, die daartoe genegen zijn zullen zich vóór 18 April aan de infanterie kazerne (Koudenhorn) aanmelden, ten bureele van den commandeerend officier. Het koninklijk besluit behelzende de bepalingen omtrent het reserve kader is vermeld in de Staatscou rant van 4 October 1893, No. 233. Provinciale griffie. Naar men verneemt wordt tenge volge van het overlijden van den heer H. ds Vink tot commies ter provinciale griffie bevorderd de heer u. Petri thans adj.-commi s le kl. en hij tegelijkertijd overgeplaatst van de 3e naar de le afdeeling en zal de heer H. de Jongh adj.-commies 2e kl. van de 5e afdeeling overgaan naai de 3e afdeeling. „Melpomene en Thalia" Men meldt ons Zondagavond werd door het bier ter stede welbekende Genootschap „Mel pomene en Thalia" tot sluiting van het seizoen eene volksvoorstelling ge geven in de sociëteit „de Kroon". Ditmaal had men het dramaHet Geheim van den Voddenraper geko zen. De zaal was dan ook zeer goed bezet. De werkende leden hadden hun ne rollen flink ingestudeerd en ver vulden ze op verdienstelijke wijze. Herhaaldelijk daverde dan ook de Men meldt ons Tengevolge der causerie van mej. Speet te Amsterdam gehouden in Odéon op 2 April jl., zijn wij zoo vrij ook de ingezetenen van Haarlem te wijzen op het groote nut van op de goede manier te leeren spreken. Allen, die veel hebben te spreken, moeten zulks met gemakkelijkheid doen, an ders kunnen zij het niet volhouden. Zoodra de woorden op de verkeerde wijze worden uitgebracht, wordt de keel vermoeid en dikwijls pijnlijk, waardoor men door het geheele lichaam een afmattend gevoel krijgt en niet in staat is op de vereischte manier voort te gaan. Om goed te leeren spieken is ernstige studie noo- dig. Om goed te kunnen spreken, moet men goed kunnen ademhalen en de verschillende letters op de juiste manier leeren voortbrengen. Indien de zaak met de noodige energie wordt aangepakt, kan "nen in korten tijd van een slecht, een goed spreker worden. Als men de woorden op de goede manier uitbrengt en de stem in de macht heeft, kan men in de stem elke aandoening leggen, diege- wenscht wordt, zonder de stem noe menswaard uit te zetten of te ver minderen. Hoeveel zouden de school gaande kinderen er bij winnen, indien zij altijd goed hoorden spreken, afge zien van het meerdere gemak en dien tengevolge de groote opgewektheid, waarmede de onderwijzers en onder wijzeressen zouden doceeren. Sinds een paar jaar geeft mevrouw Vis, 2e Hasselaerstraat 8 alhier, on derricht in 't spreken en zingen, en kan gelukkig op eenige gunstige re sultaten wijzen. Evenwel heeft zij nog steeds te strijden tegen vooroordeel en minachting, die voor de spreek les-en bestaat en waardoor vele blij ven voortsukkelen, die reeds lang ge nezen hadden kunnen worden. Moge daaraan een einde komen en alle, die moeielijkheden hebben met spreken of zingen, zich op het advies van hun doctor of eene specialiteit om verlichting en verbetering van hun ongemak wenden tot genoemde me vrouw Vis, die zoover ons bekend is, de eenige onderwijzeres op dit gebied te dezer stede is. V ootbal-w.'dstrij d. Heden speelde de engelsche Maid- stone-club te Heemstede weer met een onvolledig tal, deze maal tegen een nederlandsch elftal, dat voor het i_i._ ooi1 1 - -T

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1