NIEUWJS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 13 April 1894. No. 3306 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DA UBE d; CoJOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Haarlem, 11 April 1894. Voor het akte-examen lager onder wijs is Woensdag te Amsterdam ge slaagd de heer F. P. Keyzer alhier. Particuliere arbeidsraad. Maandagavond jl. had de eerste vergadering plaats van den Arbeids raad in het gebouw „Weten en Wer ken" tot het verkiezen van het Da- gelijksch Bestuur dat uit en door de leden gekozen wordt, (volgens art. 1 en 2 -van het Huishoudelijk Regle ment, welke artikelen eer-t werden behandeld en goedgekeurd) .en als xoodanig werden gekozen: J. van den Ban, voorzitter, D. E. L. van den Arend vice-voorzitter, J. W. Veldheer, penningmeester en J. van der Wijde, secretaris Brouwersstraat 108. Daarna werd door den Voorzitter een schrijven voorgelezen van den Particulieren Arbeidsraad uit Amster dam, waarin zij nu er meer en meer particuliere arbeidsraden in ons land worden opgericht te kennen gaf, dat het hoogst wenschelijk was om eens samenkomst te houden, ten einde een zooveel mogelijk gelijksoortig op treden dezer raden voor te bereiden, en verder te bespreken wat in het belang daarvan kan zijn. Deze samen komst zal dan plaats hebben op 22 April a. s. te Amsterdam. Besloten werd hieraan deel te ne men door 2 afgevaardigden te zenden en werden daarvoor gekozen de hee- ren G. Hulsebosch en J. v. d. Wijde. Het vaststellen van het huishoude lijk reglement werd uitgesteld tot de volgende vergadering welke zal plaats; hebben den 14 Mei. De Troubadour. Dat de voorstelling van de Trou badour op Dinsdagavond in onzen schouwburg niet meer publiek had getrokken, zal wel deels aan het verge vorderde seizoen, grootendeels aan het mooie, warme weer zijn toe te schrijven. fiWie evenwel eenmaal in den schouw burg was, zal zich dat niet beklaagd hebben. Over het geheel voerden de jonge krachten van de Nederl. Opera Verdi's opera naar behooren uit. Tot ons leedwezen moeten wij mej. Ph. Vermeeren (Leonore) daarvan uitzon deren. Den ganschen avond heeft deze zangeres te laag gezongen en dit was des te hinderlijker, omdat zij de kwa de gewoonte van vibreeren heeft aan genomen, die de zuiverheid ook al niet bevordert. De heer Van Langemeersch die de vorige maal Faust zong, vervulde ook ditmaal de titelrol. Het scheen ons toe, dat hij nu beter was gedis poneerd, zijne stem klonk voortdu rend frisch en hij let nauwkeurig op de zuiverheid. Alleen is aan de manier van zingen te bemerken,dat hij een van de „natuur- zangers" der opera is, m. a. w. geene stelselmatige opleiding heeft genoten. Het gevolg hiervan is, dat de woor den onverstaanbaar zijn en dat zijn stem, hoe vol en frisch die ook klinke in de forto's, bij piano- en pianissimo- passages te kort schiet. Gezette stu die zal van dezen nieuwen zanger wellicht een goed artist maken. Duidelijker uitspraak mag ook den heer Van der Hoeck (graat Luna) wel op het hart worden gedrukt. Overigens heeft hij zeer goed voldaan, daar hij van een mooi, warm bari tongeluid goed partij weet te trekken. Van den heer Joh. Schmier is de rol van Fernand blijkbaar een enfant chéri dat hij vertroetelt. Het gevolg is dat hij er als een goed vader (om in de beeldspraak te blijven) alles aan ten koste legt om het een goed figuur te doen maken in de wereld waar mee we maar willen zeggen dat hij de rol van Fernand zeer goed heeft gezongen. De partij van Azucena werd zoo als gewoonlijk vervuld door mevrouw OphemertSchwencke, die daarvan maakte wat een geroutineerde zange res en actrice daarvan maken kan, wanneer hare stemmiddelen niet meer op de hoogte van hare routine zijn. Typograpliisehe Zang- vereenigiug. Aan de oproeping tot bijwoning eener vergadering, hebben een veer tigtal Typographen gehoor gegeven. Het reglement is goedgekeurd, een bestuur gekozen en de vereeniging genaamd„Kunst na Arbeid." De eerste wekelijksche bijeenkomst zal plaats hebben, op Dinsdag 17 April des avonds te 9 uur, in de kleine zaal van de Vauxhal, Wijde Appelaarsteeg, waar op voordracht van het bestuur een directeur benoemd zal worden, en tevens nog gelegenheid zal zijn zich als lid te doen inschrijven. Dinsdag 17 April zal het bekende operetten-gezelschap van Kreeft en Buderman zijn laatste uitvoering in dit seizoenjin onzen schouwburg geven, en dan opvoeren de operette „Hart en Hand". Wat ongetwijfeld eene goede opkomst van het publiek zal bevorderen is het feit, dat de bij het publiek hoog aangeschreven acteur Kreeft dan tevens hier zijne benefice- voorstelling geeft. De verkiezing te Haarlem. Nu Jhr. Mr. J. Roëll zoowel te Utrecht als te Haarlem tot lid der Tweede Kamer is gekozen, doet zich de vraag ,voor welke benoeming hij aannemen zal Hedenmorgen seinden wij den heer Roëll om inlichting hieromtrent, en ontvingen het navolgende antwoord „De keuze wordt door mij in zeer „ernstig beraad genomen en zal zich „nog wel, met net oog op verschil lende omstandigheden, eenigen tijd „laten wachten." (w.g.) Roëll. De termijn binnen welken de heer Roëll zich volgens de wet verklaren moet, is eenweek na de herstem mingen, dus vóór den lsten Mei. „Con Amore". Vrijdag 20 dezer wordt door de Operetten-Vereeniging „Con Amore" hier ter stede opgevoerd „Maryke van Scheveningen", oorspronkelijk zangspel in 4 tafereelen. De componist, de heer Coldewey uit Deventer, heeft zich met de ver eeniging in verbinding gesteld, en is bij het instudeeren behulpzaam. Het stuk is in vele plaatsen met succes opgevoerd. De decoraties zijn uitsluitend voor „Marijke" vervaar digd. Dit alles doet eene goede uit voering verwachten. Heden stond terecht de bekende Jan Geijlvoet, die in appèl is geko men van een vonnis, waarbij hij is veroordeeld tot negen maal zeven dagen hechtenis wegens overtredingen van de jachtwet. Geijlvoet had een brief geschreven aan den officier van justitie, waarin hij verzocht dat deze een deskundige zou benoemen om te constateeren, dat zijne honden geene „lange" maar „staande" honden zijn. Met de merk waardige brutaliteit die dezen strooper kenmerkt, verklaart hij dat de heer Fr. Lieftink, die bij den kantonrech ter als deskundige was gevraagd, van honden niets afweet. Geijlvoets vrouw was met een van de honden aanwezig en mocht het dier aan de rechtbank vertoonen. De subs. off. v. just. mr. Joh. P. van Outeren, requireerde bevestiging van het vonnis. Geylvoet erkende de overtredingen, maar bleef beweren, dat zijne honden geen bastaard-hazewindhonden, maar staande honden zijn en verklaarde tot het uiterste toe in hooger beroep te zullen komen. De Rechtbank sprak vrij Johannes Marinus Roldanus, dieterechtstond wegens beleediging in geschrifte van P. J. Verdam, lid van den Raad te Monnikendam, j |De eisch was f25. Een komisch geval. Zooals onzen lezers bekend is, wor den de winkeliers in drogerijen (dro gisten) hier en elders nagezeten met processen-verbaal over het afleveren van verschillende artikelen in geringer hoeveelheid, dan wettelijk is geoor loofd. Dat deze wet zonderling is en dwaas, hebben wij reeds meer dan eens in dit blad betoogd. Zelfs de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht, de heer mr. H. J. D. D. Enschedé, kon toen hij de laatste maal tegen een drogist wegens zulk een feit straf vragen moest, niet nala ten er op te wijzen, dat de wet slecht is. Geen wonder dat de drogisten er op uit zijn, wijziging of afschaffing van de wet te verkrij gen en, gedachtig aan het „le ridicule tue", hebben zij nu hunnerzijds een veldtocht geopend tegen andere personen buiten hun vak. Hedenmorgen kwam de algemeene secretaris van den Nederl. Drogisten- bond te Amsterdam, de heer D. H. van Ingen, vergezeld van een onbe zoldigd rijksveldwachter in politiek, ten kantore van de Maatschappij tot Exploitatie van Staal waterbronnen in de Haarlemmermeer en vroeg daar om 12 flesschen staalwater. Toen die hem waren gegeven en hij ze voldaan had, maakte de onbezoldigde rijks veldwachter zich bekend en maakte proces-verbaal op tegen de Maatsch. wegens het afleveren in geringer hoe veelheid dan geoorloofd is, van chlo- retum ammonium en van phosphas calcicus, welke in dit water voorko men. Daarop werden de flesschen bene vens het proces-verbaal ingeleverd bij den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht alhier. De bedoeling van dezen stap is dui delijk: zij strekt daartoe om de wet zóo bespottelijk te maken, dat zij noodwendig verdwijnen moet. Binnenkort zal van dezelfde zijde nog getracht worden, veroordeelingen uit te lokken wegens den verkoop in kleinere hoeveelheden van pepermunt olie, in pepermunt, van glycerine, in zeep en ven andere artikelen, drie door velen ongehinderd worden ve- kocht en die toch, strikt genomen, allen onder de bij de wet bedoelde artikelen. Het eigenaardige van deze bekeu ring der Staal waterbron-maatschap pij is, dat zij juist plaats heeft op den dag waarop de algemeene ver gadering van aandeelhouders plaats heeft ter goedkeuring van de eerste balans. Als bijzonderheid deelen wij nog mede, dat toen Woensdag 7 Februari een der hier woonachtige drogisten voor het kantongerecht terechtstond, dc ambtenaar van het O. M. mr. Enschedé, uitdrukkelijk verklaarde dat, wanneer hem een overtreding der wet wegens het verkoopen van staal water uit de Wilhelminabron werd aangebracht, hij zeer zeker met overtuiging een vervolging instellen en straf eischen zou. Zie vervolg stadsnieuvjs 3e pagina. Aanbesteding. De bouw van een schutsluis te Roelofarendsveen is opgedragen aan den heer D. van Essen te Woubrugge voor 9770; van de 20 inschrijvin gen bedroeg de hoogste 11609. Verkiezing Velsen. Voor lid van den Raad zijn bij de stemming van Dinsdag uitgebracht 372 stemmen, van onwaarde of blanco 17 stemmen, geldig 355 stemmen. Gekozen werd de heer J. Klauwers met 297 stemmen. Een dertigtal personen verkregen éen of meer stemmen. Tot lid van den raad der gemeente Haarlemmerliede c. a. is gekozen de heer J. Vink. Te Heemskerk moet eene herstem ming plaats hebben tusschen de hee- ren L. Schuit en P. Zonneveld. R. K kerk te Bennebroek. De plannen tot het bouwen eener R. K. kerk te Bennebroek zullen tot uitvoering komen in een dezer dagen aldaar gehouden, druk bezochte ver gadering is definitief daartoe besloten. Een wielerbaan te Amster dam. In eene Dinsdagavond gehouden

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1