DERDE! iSLAI> (iemeiigd Nieuws. BBHOORENDE BIJ UAttLEM>8 DAGBLAD VAN Maandag 16 April 1894. Neger-mishandelingen. Jit Kamerun zijn ergerlijke be tten ontvangen omtrent de wijze, arop een paar Duitsche ambte- •en aldaar te werk gaan. Er Men verscheidene gevallen ver- |d, waarin de rechter Wehlau negers bij behandeling hunner htszaken door zweepslagen tot ;entenis heeft doen brengen, der anderen zijn aan een neger htig zweepslagen toegebracht liij eindelijk bekende een horloge liebben gestolen, voor welk feit vervolgens werd veroordeeld tot jaar gevangenisstraf en vijftien opslagen op den eersten Zater- van elke maand. Er worden rbeelden aangehaald van ver deelingen louter op grond van iklacht of vermoeden, 7,00 maar dei' dat daaromtrent iets werd lerzocht, en telkens bestond de if uit een groot aantal zweep ten, hetgeen aldaar voor den oordeelde altoos uitloopt op een iloeden rug. Voorts wordt er Iding gemaakt van allerlei gru- len. waaraan ook Wehlau zich ens de negers heeft schuldig naakt, toen in het Bakoko-oproer ine dorpen werden verbrand. 1 bijv. wordt hij beschuldigd, in rapport over die beweging te, iben gelogen dat hij drie per en had doen ophangen; hij heeft prijsgegeven aan de soldaten, ii' wie de gevangenen 11a ver ging letterlijk in stukken zijn neden. Eenige oude vrouwen ift hij den hals doen afsnijden, iere gevangenen liet hij aan ird van het schip Soclen brengen, aar zij op het dek vastgebonden zoo lang van alle lafenis versto ken gehouden werden, dat zij ten laatste den dood nabij waren en toen werden doodgeschoten, op grond dat zij anders toch maar zouden bezwijken. De kanselier Leist wordt beschuldigd van schan delijk misdrijf tegen eene negerin, die hij met eenige andere opzette lijk uit de gevangenis had doen halen om voor hem te dansen, en ook van andere gruwelen. Nader wordt gemeld, dat in ant woord op eene vraag van den heer Richter de Duitsche staats-secre- taris Marschall heeft verklaard, dat in een rapport van den regeerings- raad Rose over de gebeurtenissen in Kamerun werkelijk eene reeks hoogst bezwarende feiten ten Jaste van den kanselier Leist worden vermeld, tengevolge waarvan deze nu per telegraaf uit zijn ambt is ontslagen en er een streng disci plinair onderzoek tegen hem is ingesteld. Anarchisten te Rome. Opnieuw is te Rome een hom gevonden, ditmaal in de buurt van het Coliseum. Er zijn verscheidene personen in hechtenis genomen, onder wie ook de makker van den man, die eergisteren gearresteerd werd en toen in het bezit werd gevonden van een blikken bus met ontplofbare stoffen. Men verzekert, dat de politie op het spoor is van een bende van anarchist-bommenmakers De politie legde Woensdag de hand op twee anarchisten, van wie de een onder zijn jas een blikken bus met ontplofbare stoffen droeg. Na een hevigen tegenstand gelukte het een hunner te ontsnappen; de ander, die de bom droeg, bleef in handen der politie. Hij zeide een nieuw ontplofbaar mengsel te heb ben uitgevonden en daarmede proe ven te willen nemen uit een indus trieel oogpunt; deze verklaring vond echter geen geloof en verdere opheldering wilde de man niet geven. Het voedsel der toekomst. De heer Berthelot, hoogleeraar in de scheikunde te Parijs, voor wien de diepste wijsheid van de alchimisten der middeleeuwen niets verborgens heeft, en die de weten schap verrijkt met tal van ontdek kingen, heeft zich ditmaal verdiept in de toekomst, en den ondergang voorspeld van alle keukenboeken en koksgeheimen. Zoo gaan de go den voorbij zij zijn niet meer. De heer Berthelot ziet met helaas maar al te scherpen blik dat onze voeding gelijk is aan die van de menschen in den voor-historisehen tijd. Wij koken en braden en sto ven wel is waar, maar overigens eten wij dieren en plantenzoo goed als de minst beschaafde voor vader zulks deed. tn de toekomst zal de wetenschap dat alles ver vormen. Wij hebben om te kunnen leven noodig stikstof en vetstof en koolhydraten zooals suiker en zet meel. Welnu, het scheikundig labo ratorium zal in de toekomst de ware keuken zijn, die ons tabletten ver schaffen zal van 100 of 120 gram stikstof, van 50 of 00 gram vet, en van 500 of 600 gram koolhy draat, juist de voeding noodig voor vier-en-twintig uren. Dat zal men 's morgens in een handig pakje in den zak steken, en voorts met de diepste verach ting kunnen nederzien op alle res taurants, die dan nog goed ge noeg zijn, om als geschiedkundige gedenkteekenen te worden vertoond 111 een verzameling van oudheden. Men zal dan elkaar in het voor bijgaan een snuifje poedervormige stikstof of een lik vet kunnen aan bieden, evenals men elkaar nu te dejeuneeren vraagt in het Grand Café of aan de Cascade. De gezel ligheid zal er misschien niet bij winnen, maar hoe weinig tijdver lies! Wie zich nu verheugt in het bezit van een heldere knappe frisscbe keukenmeid, zal dan zich kunnen tevreden stellen met een ouden apotheker of een professor' in de chemie. "Werkstaking. In het Vlaamsche plaatsje Boom heerscht reeds sedert eenigen tijd onder de steenbakkers eene werk staking, die hoe langer hoe meer een vrij ernstig karakter en tevens een grooteren omvang begint aan te nemen. Te Boom zelf, waar de werksta king liet eerst uitbrak, en vanwaar zij zich uitbreidde naar de omge legen dorpen en gehuchten is het aantal werkstakers reeds tot 300U gestegen. De burgemeester heeft zich gerechtigd geacht om samen scholingen van meer dan 15 per sonen te verbieden. Desniettemin hadden gisteren twee openbare vergaderingen plaats, waai- nage noeg alle werkstakers opkwamen. Hunne houding bleef zeer ordelijk, zoodat bijzondere veiligheidsmaat regelen oogenscbijnlijk overbodig waren. Toch heeft de burgemees ter aan den gouverneur der pro vincie Antwerpen om de toezending van troepen verzocht, waaraan door de expeditie van eenige bataillons infanterie voldaan is. De aanleiding der strike ligt in eene onlanss ingevoerde loonsver mindering van 75 centimesopiedere 13000 afgeleverde steenen, waarbij de arbeiders zich niet willen neer leggen. Verder koesteren zij over wegende bezwaren tegen het aan- koopen hunner dagelijksche behoef ten in de winkels, die hunne patroons openen, en waar zij voor duur geld minder goede waar bekomen. Vooral in de buitengemeenten bij Boom moet dit misbruik tamelijk sterk heerschen. In eenige dier plaatsjes zijn de patroons wel geneigd om de eischen der arbeiders in te wil ligen, maar in de meeste en te Boom zelf betoonen de heeren zeer wei nig gezindheid tot toenadering. Intusschen staan de steenbakke rijen geheel stil, en kunnen de patroons bijna niet meer aan hunne bestellingen voldoen, vooral niet, sedert de arbeiders de lossing van verschillende met steenen geladen schuiten, waarmede de patroons hun voorraad hoopten aan te vullen, hebben weten te verhinderen. Werkstaking. De werkstaking onder de glas blazers van Rive-de-Gier duurt nog steeds voort en neemt meer en meer een dreigend aanzien aan. Er is bijna in een maand niet gewerkt; de hulpbronnen raken uitgeput en verschillende voorvallen wijzen op de toenemende verbittering der werkstakers. Zooals men zich zal herinneren, hebben tie glasblazers het werk gestaakt, omdat de direc tie den werkman Darton, die geen lid is van het syndicaat, niet ver koos te ontslaan. Deze Darton is, met een ploeg van veertien man, de eenige die aan het werk is ge bleven; als hij des avonds met zijne makkers van de fabriek huiswaarts keert, wordt hij geregeld door eenige honderden werkstakers opgewacht, die alleen door het ontzag voor de gendarmes worden weerhouden van handtastelijkheden. De toestand wordt nog dreigen der, nu eenige socialistische Kamer leden zich met de zaak bemoeien en de werkstakers in hun verzet stijven. Woensdagavond hadden de afgevaardigden Gendre en Defon- taine eene meeting belegd, die zeer talrijk bezocht werd; na afloop toog men naar de woning van Darcon en dreigde hem op te hangen. De gendarmes kwamen bijtijds tusscben beide en namen de voor naamste belhamels in hechtenis. Dit helpt echter slechts voor het oogen- blik, en de bevolking vreest dat het tot eene uitbarsting zal komen, waartegen de politie machteloos is. Een werkstaking van minderen omvang heerscht sinds eenigen tijd in de ijzerfabrieken van Trignac bij Sint-Nazaire. Er vielen geen ongeregeldheden voor, totdat de socialistische afgevaardigden zich in de zaak kwamen mengen. Het Kamerlid Toussaint hield Donderdag een heftige rede, waarin hij de vrouwen der werkstakers aanspoor de, haren mannen te beletten het

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 9