Yoor onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Woensdag 18 April 1894, No. 3310 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIRN: J. C. PüERËBOOM, STADSNIEUWS. BINNENLAND. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,(55. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiè'n worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier», Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Behalve eene photographische af beelding van het bezoek van onze Koninginnen aan de tuinbouw-inrich- ting van de firma Krelage en het portret van wijlen Ds. M. J. Mees, die beiden tusschentijds werden in gelegd, bevinden zich nu voor de vensters van bet Bureau de navolgende afbeeldingen Een Bezoek aan een Klooster te Bernados in Boven Egypte. Wielrijdsters te Parijs. Een trein te St. Louis van een brug Kossuth's Begrafenis. Het medisch Congres te Rome. Een partij in den tuin van het Qui rinaal en De maaltijd in de voorma lige Baden van Caracalla. ^Doctor Baccelli, president van het Congres. Uit het Geïll. Zondagsblad van Haarlem's Dagblad. (Prijs per 3 maanden 0.30). VrijgesprokenEen tooneeltje uit de rechtbank te Parijsbenevens eenige restanten van Premiën welke tegen inlevering van achterstaande Bon da gelijks aan het Bureau worden afge geven Portret van H. M. Koningin Wilhelmina, in kleuren 5Cts. Zes Platen, geschikt tot wand- I versiering, te zamen 5 I De Nachtwacht naar Rem- I brandt 10 Gerard Keller, Onze Minister en andere Novellen 234 blz. 25 Ferry, de Goudvallei, 719 blz. f 1 Directeur- Uitgever. Haarlem17 April 1894. Voor het acte-examen lager onder wijs zijn te Amsterdam Maandag ge slaagd de heeren C. Kok, S. Kals- beek, J, Kats en J. Hnmstra, allen van Haarlem. Na gehouden vergelijkend onder zoek zijn op de voordracht tot be noeming van een hoofd der openbare lagere school aan den Kruisweg in de gemeente Bleiswijk, geplaatst de heeren G. Max, te Haarlem M. van Vliet, te RotterdamA. Punt, te Ridderkerk, en P. de Dreu, te Sta- venis8e. Aanbestediug Door de Holl. IJz. Spoorwegmij is Maandag aanbesteed het uitvoeren van onderhoudswerken op de Spoor wegen AmsterdamRotterdam, Schie damHoek van Holland en op het gemeenschappelijk station Rotterdam Maas. Minste inschrijvers waren perc. 1 T. T. Maas alhier, voor 10,070 perc. 2 R. van Dijk, Noordwijker- hout, ƒ9,310; |perc. 3 M. Meijers. Delft, ƒ10,777; perc. 4, 5 en 6 G.D. v. Doorn, Amsterdam, 17,600perc. 7 J. van Gelder, alhier, ƒ5,895. Harpe Davids, Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende annonce waarin bovenstaande Zangvereeniging haar uitvoering aankondigt van het eigen aardig toonwerk „Waterloo". Dichter en componist hebben hier als't ware gewedijverd om een schoon geheel te vormen. Deze cantate is op verschil lende plaatsen met succes opgevoerd, hetgeen niet te verwonderen is als men in aanmerking neemt dat deze geschiedenis diep in ons volksleven ingrijpt. Wat de muziek betreft wij zen wij behalve op het jnbelkoor en de „wapenkreet," vooral op de s opraan- solo als de schoonste momenten in deze compositie. .Eene Honderdjarige Donderdag is het honderd jaar geleden, derhalve op den 19den April 1894, dat zich eene Commissie uit het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen constitueerde {tot oprichting van eene Volksbibliotheek. Den 23en Januari daaraanvooraf- gaande was door den heer A. Loos- jes Pzn. op een gewone departements- vergadering het voorstel daartoe ge daan in een vrij uitvoerige rede, wel ke in het eerste Notulenboek van de Volksbibliotheek woordelijk is opge- teekend. Zal in die dagen deze toespraak wel overeenkomstig de gewone uit drukkingswijze zijn geweest, ons schijnt ze niet vrij van bombast. Zoo lezen wij er o. a. „Maar mijne medeleden I is het „prijzenswaardig,is het waarlijk nuttig „te arbeiden aan de verbetering van het „schoolwezen, zich toe te leggen op „de aankweeking van de kundigheden „des opkomenden geslachts, om door „die aankweeking den grond te leggen „tot een verstandig en gelukkig be- „staan van het volgend geslacht „moet dan daarom het thans levend „geslacht des gemeenen volks, (opdat „ik mij van die uitdrukking bediene) moet dat volwassen geslacht, leven- „de onder onze oogen, onze tijdge- „nooten, onze medebroeders, voorbij „gezien worden als een hoop voor „alle onderwijs onvatbaar, van verloren schepsels, van canaille daaraan geen „goed te doen is en dat te diep in „de moeras van beestelijke domheid „verzonken is, om daaruit gered en tot „de hoogte van menschenverstand „terug gebracht te worden Het antwoord dat de redenaar op deze vraag gaf, was natuurlijk ont kennend en de vergadering vond het voorstel tot oprichting van een Volks bibliotheek belangrijk genoeg, om daarover eene buitengewone vergade ring te houden. Op die vergadering werd tot de oprichting van eene Volksbibliotheek besloten. Eén lid van de voorloopige Com missie was zwartgallig in zijne voor spellingen omtrent de nieuwe onder- ming. Hij meende, dat zulk een bibliotheek van geen nut zou zijn, „als veronderstellende onder den kring voor wien ze bestemd is, te weinig lust, tijd en gelegenheid tot zulk eene bezigheid". Tot Commissarissen werden be noemd de heeren A. Loosjes Pzn. president, P. Overbeek, secretaris, G. Voorhelm Schneevoogt, Johs. Daams en M. Bodisco. Royaal was het De partement niét geweest, want inplaats van 100.kregen deze heeren slechts ƒ50 om daarvoor boeken te koopen. Er werden zeventien boeken aan geschaft die(met de uitgaven der maat schappij zelve) de bibliotheek uit maakten en per advertentie werden de „leesgragen" opgeroepen. „Welaan „dan, gij die nu begeerig zijt om uwen geest op te schranderen etc." zoo heette het in deze publicatie. De liefhebbers voor „opschrandering" lie ten niet op zich wachten en in spijt van 's heeren Kragtings zwartgallige mee ning, telde de Bibliotheek al spoedig meer dan 300 lezers. De keuze van de boeken was ge schied „met speciaale vermijding van „alles wat aanleiding konde geeven „tot godsdienstige of staatkundige geschillen." Weldra breidde zij zich uit door aankoop (mogelijk door inkom enne giften) zoowel als door boekgeschen ken en met haar nam het aantal le zers toe, zoodat weldra een andere regeling werd ingevoerd betreffende het uitgeven der boeken. Er werd namelijk in elk van de zes wijken waarin de stad verdeeld was, een persoon aangesteld bij wien de lezers van die wijk hunne boeken konden bezorgen en die op de zittingdagen de boeken voor hen in ontvangst nam. die zij wenschten te lezen. Elders trok de nieuwe volksbiblio theek zeer de aandacht. Van de De partementen Dordrecht, Alkmaar en Zaandam, kwamen verzoeken om in lichtingen, die beantwoord werden met eene breedsprakigheid en uitvoe righeid, die evenzeer bewezen dat de bestuurders zich moeite voor de zaak getroostten, als er tijd voor disponibel hadden. Met welk een ernst bestuurders hun taak opvatten, blijkt wel uit een zinsnede uit het eerste notulenboek, luidende als volgt „Al zo den Scriba Nalaatig geweest „is om zijne op sig genomen last „van de voorige zitting ter bezorging „van een Nieuw Notulen Boek te „volbrengen, zo is door den President zulks per Inscripties aan den Bur- „ger Bohn verzogt zulks te bewerk stelligen." Uit deze curieuse zinsnede blijkt meteen, dat men toen leefde in de troebele tijden van „vrijheid gelijk heid en broederschap". De „mijne heeren" waren in „burgers" veranderd. Door deze perioden heen bleef de volksbibliotheek bestaan. Steeds breid de zij zich uit en kan zich op dit oogenblik verheugen in een toestand van bloei, die het alleszins begrijpe lijk maakt, dat men den honderd sten gedenkdag van hare oprichting eenigszins feestelijk vieren wil. In het laatste leesjaar telde de bi bliotheek 2297 lezers, aan wie 23161 boekdeelen werden uitgeleend. Vraagt men welke personen er van de bibliotheek gebruik maken, dan vragen wij op onze beurt „welke leeftijd maakt er geen gebruik van Jong en oud, man en vrouw profi- teeren evenzeer van den boekenschat der volksbibliotheek en commissa rissen meenen dat vooral daarom hunne bibliotheek zoo nuttig is, om dat zij de menschen thuis houdt. Of zij nu voldaan is Neen en dat is goed ook. Nog steeds worden gif ten in geld tot uitbreiding dankbaar aanvaard, en wie boeken te missen heeft kan ze hier goed plaatsen. Het bestuur bestaat op dit oogenblik uit de heeren: W. C. de Vos, president, J. Merens, secretaris; G. F. Snijders, penningmeester, en uit de heeren W. R. Poolman, J. J. Knoop, A. de Haan, W. D. Nolting jr., C. A. Honigh, J. C. van Bemmelen, J. Ratelband, J. A. G. van der Steur en W. Th. Pa- hud de Mortanges, commissarissen. Eereleden zijn de heeren H. Rem mers en W. R. Poolman. Bij alle deze heeren kan men even- tueele feestgeschenken bezorgen. Donderdag a. s. wordt hetlOOjarig bestaan der biblioth eek met een sou per van commissarissen en oud-com missarissen gevierd. Dan zal het Nuts- gebouw in de Zijlstraat gevlagd en de bibliotheek van 's namiddags 24 uur voor belangstellende bezoekers geopend zijn. Bij vonnissen der Arrondissements- Rechtbank alhier, dd: 17 April 1894 zijn in staat van faillissement ver klaard 1°. J. Schuddeboom, hande lende onder de firma Schuddeboom, Mijsberg Co. te Zaandam, met in gang van 13 April 18942". Gerardus Johannes Korver, melkverkooper al hier (Frans Halsstraat), met ingang van 16 April 1894. In beide faillissementen zijn be noemd tot rechter-commissaris mr. J. de Clercq van Weel en tot curator mr. J. Spoor, advocaat en procureur alhier. Nader meldt men ons omtrent den bouw eener kath. kerk te Bennebroek, dat het gebouw voor October a. s. onder de kap moet zijn en 400 zit plaatsen zal bevatten. Aan deze kerk zal worden verbonden een zusterschool. Veemarkt te Velsen, Ter veemarkt te Velsen waren 310 stuks rundvee aangevoerdde handel was vlug de prijzen waren als volgt: kalf koeien f140 a 1 240, gelde koeien f120 a f170, vaarzen flOO a f140 en kalveren f20 a f45. Men meldt ons uit Zandvoort: Donderdag jl. heeft een jongen van 15 jaren, woonachtig te Haarlem al hier uit een winkel een kistje sigaren ontvreemd, na eerst eenig snoepgoed gekocht te hebben. De sigaren heeft hij daarna in een herberg verkocht voor j 0.70. De zaak is in handen der justitie en de sigaren zijn in beslag genomen. De jongen heeft reeds be kend. De 20 paarden, die Maandag te Zandvoort voor 's Rijks militairen dienst gekeurd zijn, zijn alle onge schikt bevonden. Uit de residentie. H.H. :i.M. werden Maandag bij Haar bezcaan de openbare school in de Achter-Iï aamstraat, 's-Gravenhage door het hoofd der school, den heer J. Straub ontv ngen, die de hooge be zoeksters rondleidde en op de vele belangstellende vragen der Konin-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1