Koloniën, Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. VARIA. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Aanpiiodsn betrekkingen in Nederland S O schijnen. Dat is vreemd verschijn- op zijn voorstel te blijven staan, werd Bel elk jaar om dezen tijd het de zitting opgeheven, geval. Maandag eiechte de officier van Een incident heeft Maandagplaats justitie voor velen dezer landloopersgehad in de zitting van den spaan- zelfs opzending voor den tijd v n schen Senaat. Bij de behandeling der drie jaren. Het jongste gevecht bij Melaboeh Aan eene particuliere corresponden tie uit Atjeh is het volgende ontleend. De oorlog in de nabijheid van Me- laboe (Analoboe), die aldaar zoo lang reeds aan den gang is, begon einde lijk het gouvernement wel wat lang dradig te worden en werd besloten eens Sink en doortastend op te treden. Er werd een plan beraamd, de meest vijandelijke benting uit de omgeving van Melaboe te nemen. Des nachts werd in alle stilte opgerukt door de geheele militaire macht op dat oogen- blik aanwezig, terwijl 40 man onzer marine landde om onze nederzettin gen tegen eene overrompeling der At- jehers te beschermen tijdens onze af wezigheid. Om zes uur 's morgens stieten onze troepen op eene vijandelijke omhei ning en versperring, en begon men dadelijk uit alle macht te kappen in de hooge doornstruiken, die de ben ting omgaven. Bij de eerste bijlslagen werd alarm gemaakt en dadelijk daar op gevuurd. Nadat eene bres gekapt was, werd er storm geloopen tegen de aarden wallen en weinige oogenblikken later had er een gevecht op leven en dood plaats. De doorkomende schemering liet toen juist toe, vriend en vijand te on derscheiden. De worsteling was ont zettend, officieren en minderen lagen te rollen over den grond, bet was een gevecht van man tegen man. De Athebers, der wanhoop ten prooi, wierpen hunne geweren uit gebrek aan munitie weg en zetten den strijd voort met den klewang in de rechter, den dolk in de linkerhand; onze dappere soldaten hadden de bajonetten op de geweren. Het tafereel, dat nu volgde was onbeschrijfelijktwee onzer dap perste officieren, reeds bij den aan vang van den strijd door geweerscho ten getroffen, waren door Atjehers omsingeld, doch zij gaven geen par don, want niettegenstaande met een vijftal wonden overdekt, maakten zij met sabel en revolver nog 8 Atje- beis af. Nog was de strijd niet ten einde, door bloedverlies moesten de twee officieren zwichten, toen gelukkig in tijds hunne dappere soldaten met ge velde bajonet met bovenmenschelijke kracht op de Atjehers invielen en de gewunde officieren buiten het gevechts terrein wisten te brengen. De jongste luitenant nam nu het commando op zich en met niet minder hevigheid werd de strijd vervolgd. De luitenant stond weldra tegen over den voornaamsten aanvoerder der Atjehers, die te boek stond als de onkwetsbareeene korte schermutseling volgde, die spoedig beslist was, de kranige jonge officier wiens naam ons niet ter oore kwam, bad den onkwetsbare letterlijk aan zijn sabel geregen. Toen begon bij de Atjehers het geloof in den Heiligen Allah te wankelen, weldra namen zij overhaast de vlucht: 28 dooden ach terlatende. Onze troepen vonden daardoor ge legenheid zich te monsteren, waarbij men tot een treurig resultaat kwam 4 dappere inlandsche soldaten waren gesneuveld, terwijl een Europeesch fuselier stierf tijdens een amputatie. Verder hadden wij 22 gewonden die gezamenlijk meer dan 100 kwetsuren hadden. Le officieren van gezondheid hadden handenvol werk. Onze marine kon hèelaas geen werkzaam aandeel in de tuchtiging nemen. handelstractaten is het namelijk tot zulk een heftige botsing gekomen tusschen Moret, minister vanbuiten- landscbe Zaken en den markies van Mochales, lid van de commissie voor de handelstractaten, dat zij elkaar hunne getuigen hebben gezonden. De britsche gezant te Konstanti- nopel heeft zich bij den sultan ern stig beklaagd over de rooverijen, die op de naar Djeddak reizende pelgrims worden gepleegd. De sultan heeft nu strenge bevelen daartegen uitgevaar- digd. Het Storthing te Christiania heeft Maandag met 60 tegen 51 stemmen het voorstel des heeren Engelhardt Een driemaster vei mist De Hamburgsche driemaster Mei'- cator die reeds drie maanden geleden uit Australië te Hamburg had moe ten aankomen, geldt met hare be manning van 22 koppen voor ver loren. Keizer Wilhelm te Weenen. Met buitengewone geestdrift is, zooals werd gemeld, keizer Wilhem bij zijn vijfde bezoek aan Weenen door de bevolking ontvangen. Langs de huizen waren versie ringen aangebracht, duizenden en nog eens duizenden stonden langs den weg geschaard en barstten los in één langgerekten donderenden wel komstgroet, toen hun Keizer met zijnen gast, gekleed in de uniform der Hongaarsche huzaren Maandag is door den Düitsehen Rijksdag met 168 tegen 145 stemmen het voorstel tot intrekking der Jezuïe- tenwet definitief aangenomen. Alvo rens tot hoofdelijke stemming over het geheele ontwerp over te gaan werden^ enkele artikelen daarover met geringe meerderheid aangenomen. In^ de Italiaansche Kamer heeft Rossi Maandag voorgesteld de beraad- filaging over de staatsbegrooting te schorsen, ten einde tot de behande ling der financieele voorstellen der regeering over te gaan. Naar aanlei ding hiervan verklaarde Crispi dat de Kamer eerst alle begrootingen moet hebben afgedaan en als de Ka mer, voegde hij er aan toe, bij de be handeling der begrootingen van oor- mg en marine bezuinigingen tot een bedrag van 20 millioen lire mogelijk acht, dan zal de regeering weten wat haar te doen staat. Crispi hoopt dat ne Kamer de regeering niet zal dwin- £>eïrnaar andere middelen te grijpen. Nadat Rossi verklaard! had,j niet van het aangenomen om eene speciale com-1 station naar den Hof burg reed. Hier missie te benoemen voor de behan- werd de Duitsche keizer ontvangen deling van de begrooting van het door aartshertogin Maria Theresia, consulaatwezen. Onmiddellijk vóór de sluiting der zitting van het Storthing op maan dag heeft de minister een voorstel ingediend om den arbeidsduur van 48 uren per week bij wijze van proef in te voeren op de werkplaatsen dei- marine. Omtrent de plaats waar admiraal De Mello zich ophoudt, luiden de berichten tegenstrijdig. Het schijnt echter dat hij niet zelf aan land is gegaan, maar generaal Salgado met vierhonderd ongewapende manschap pen naar de kust zond, waar zij zich aan de overheid van Uruguay over gaven. De Republica, waarmede de opstandelingen waren gekomen, ver liet toen op bevel van de overheid de kust, stoomde naar Rio Grande en zette daar troepen aan land, wel ke echter door de soldaten van Pei- xoto weer naar de booten werden teruggedreven. De lezing, welke de Times-co.res pondent te Montevideo van de zaak geeft, is dat generaal Salgado onee- nigheid had gehad met De Mello, en zich toen met 700 insurgenten op de kust van Uruguay heeft ontscheept. Volgens denzelfden berichtgever le den de opstandelingen bij Rio Gran de een verlies van 350 dooden en ge wonden, terwijl de regeeringstroepen 100 man verloren. Anarchist te Londen. De anarchist Polti is voor den uitleveringsrechter in Bowstreet te Londen verschenen. De zaal was stamp vol-De beschuldigde gaf als zijn leef tijd 19 jaar op. De politiebeambte verklaarde, dat Poli bij zijne arresta tie een groote niet geladen bom droeg. Dezebom bevond zich tusschen de overtuigingsstukken op tafel met ver schillende bij Polti in beslag geno men artikelen, als een flesch zwavel zuur, een pak buskruit en eene ver handeling over het dynamiet. De behandeling der zaak werd acht dagen uitgesteld. Emile Henry. De akte van beschuldiging in de zaak der aanslagen in de Rue des Bons En- fants te Parijs en op het café Termi nus bevat eenige bijzonderheden om trent den dader, Emile Henry. Deze ontving een uitstekende opvoeding, doch zakte voor het examen der po lytechnische school. Hij vond toen eene betrekking bij een ingenieur te Venetië, doch verliet dien 3 weken later, hoewel zijn positie verzekerd scheen. Hierop trad hij in den dienst van een Parijsch koopman, die hem wegens zijn anarchistische gevoelens ontsloeg. Den dag ca den aanslag in de Rue des Bons Enfants verdween Henri. Op hem viel echter in het minst niet de verdenking en men kreeg eerst eenig vermoeden op hem door het Êapier waarin de bom gewikkeld was. [et was een Temps van 1 Juni 1892, die de gevangenneming en vrijlating der gebroeders Henry vermeldde. Henry houdt vol, dat hij geen me deplichtigen beeft gehad, doch bij het onderzoek is gebleken, dat ande re anarchisten zijne plannen kenden. Moorden te Berlijn. Is Jack the Ripper nu te Berlijn Deze vraag houdt dezer dagen alle Berlijnsche bladen bezig naar aanlei ding van een moord, die dezer dagen in de voorstad Grünewald is gepleegd. Eene jonge vrouw, ziekenverpleegster van beroep, werd daar op straat ver moord gevonden, met afgesneden keel, en een dag daarna werd een andere vrouw op dezelfde plaats door een man aangevaUen. Het geluk te haar echter te ontvluchten. Of schoon reeds eenige personen, tegen wie ernstige verrr oedens bestaan, in hechtenis zijn genomen, is de moor denaar niet bekend. die de keizerin vertegenwoordigde. De groote gebeurtenis van den dag was de inspectie van het 7e regiment huzaren, waarvan de keizer kolonel is en dat Z. M. bij de groote leger- oefeningen te Gruns in persoon aan voerde. Na een parade op het'groote oeteningsterrein der kazerne werden een aantal bewegingen uitgevoerd, waarover de keizer zijn groote tevre denheid betuigde. Daartoe uitgenoo- digd door de officieren, gebruikte hij met hen den maaltijd, waarbij op 's kei zers uitdrukkelijk verzoek ook twee nationale schotels Hongaarsche „Gulyas" en Weener „Apfelstrudel" voorgezet werden. De tafel was versierd met een zilveren beeldje, kei zer Wilhelm voorstellende, den eer sten prijs in den afstandsrit Berlijn Weenen. Dit gaf waarschijnlijk den keizer aanleiding in zijn dronk op keizer Frans Jozef op te merken, dat de afstandsrit tusschen Berlijn en Weenen de oorzaak was geweest van vele verbeteringen in de cavalerie; men zou dien de hoogeschool van dat wapen kunnen noemen. Na af loop van den maaltijd woonde de keizer nog eenige oefeningen van zijn regiment bij, waarover hij dermate tevreden was, dat hij drie ritmeesters onmiddellijk een Pruisische ridder orde verleende. Onder luide „Eljen"- roepen eu onder de tonen van het „Heil dir im Siegerkranz" verliet de keizer het terrein. Zoo groot was de geestdrift, dat de manschappen hun nen bevelhebber op de schouders uit de kazerne droegen en de officieren elkander omhelsden. staat in de geheele streek op een hoogen trap van ontwikkeling er is bijna geen plekje grond, dat niet ont gonnen is. Het Arabierenhoofd Mo- hamed Ben Omar is een aangenaam mensck, die den verjaardag des Kei zers van Duitschland lustig mede- vierde. Van Mgera uit maakte de expeditie tochten naar nog onbeken de dalen van het Ngurugebergte, waar men eene b™zonder dichte be volking aantrof. Er zijn, hoewel on der niet zeer gunstige omstandighe den, belangaijke geografische en me- teorologsiche opnemingen gedaan. Ook deden de onderzoekers interes sante anthropologische opmetingen bij een aantal bewoners van Wakua- fi, Massai en Wambugwe. De Mas- sai waren voor een deel uit hun ge bied verdreven tengevolge van den veepest, welke blijkens het groote aantal gevonden schedels, ook den rhinoceros aanta t. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de Icopy niet aan FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 14 April. H. A. Scholtz en H. P. J. Rombaux, Schaer- beek. (bij Brussel). 15. H. Igesz en M. Heida, Joure. Bevallen: 13 April. J. E. Lens Ten Geusendam z., Utrecht. - E. F. C. van LondenVan Raaij d., Does burg. - C. A. F. SaackeSchorn z., Amst. 15. S. F. M. van GinkelKik kert z., den Haag. - F. CohenLéon d., Amst. 16. H. M. RollandetWi- chers d., Leiden. Over leden: 11 April. J. H. Dank- meijer 61 j., Egmond a. Zee. - H. J. Furnée 61 j., den Haag. 12. W. G. Tamson 76 j., Amst. - J. H. Daams 46 j., Amst. - J. Brandsma 75 j. Bols- ward. - N. van Ginkel 72 j.. Hem men. 14. M. Falkenburg jm. 11 md., Groningen. - J. C. van den Broecke 56 j., Middelburg. - F. M. Ketelaar Philippona. - H. J. Bückman 79 j., den Haag. 15. C. E. HoffmanVan Weleveld 60 j., den Haag. - S. B. Lam- >ie 70 j., Amst. 16. J. Ricardo jm. !2 j., Amst. Mijnheer de Redacteur U dankende voor de opname van mijn stukje, verzoek ik bij deze U beleefd, de zinstorende fout te willen herstellen die is ingeslopen in dat gedeelte van mijn schrijven waarop het, in verband met de bedoelingen ervan, het meest aankomt. Er staat namelijk „Van gunstigen invloed zou kunen zijn of worden op den toestand," moest zijn„op den toe stand der arbeidersklasse", daar an ders de daaropvolgende zinsneden geen zin hebben. Beleefd u hierop wijzende "noem ik mij UEd. dw. dnr. D. W. Een firma had een typewriter aan geschaft voor haar correspondentie met de klanten. Van een dezer kreeg men kort daarop het volgende van edele verontwaardiging getuigend schrijven ,Ik moet u doen opmerken, dat het niet noodig is, mij gedrukte brie ven te zenden. Ik kan zeer goed schrift lezen zelfs het uwe en ik verkies dus niet beleedigd te worden door zinspelingen op mijn eenvoudige afkomst. Keizer Wilhelm legde daarop een prachtigen krans op de kist van wij len aartshertog Rudolf, bracht be- De bekende Werner von Siemens, zoeken aan de verschillende aarts- met eenige vrienden Egypte bereizen- hertogen en aartshertoginnen en gaf.de, deed met hen op den top der zijn kaartje af aan de gezantschaps-groote pyramide proeven aangaande gebouwen en aan het ministerie van de electriciteit van den dampkring, buitenlandsche zaken. Des avonds j Toen de waarnemingen eenige dagen bezochten de vorstelijke personen de achtereen waren voortgezet, verspreid- opera. de zich onder de zonen der woestijn Zaterdagmorgen is de keizer ver- het praatje, dat die vreemdelingen trokken, met groote geestdrift door daarboven aan toovenarij deden en zij de dicht opeen gepakte menigte toe- bevalen hun de pyramide te verlaten, gejuicht. Keizer Frans Jozef deed Ziende dat dit bevel niet werd opge- zijn gast uitgeleide en nam op het volgd, besloten zij tot geweld zoodat perron zeer hartelijk afscheid vanmen moest bedacht zijn op verdedi- hem. Uit Duitach Oost-Afrika. Den 19n Januari vertrok vanPan- gani een karavaan onder leiding van graaf von Götzen, dr. Kersting en assessor von Prittwitz, teneinde eene expeditie naar de binnenlanden van Duitsch Oost-Afrika 'te ondernemen en met wetenschappelijke doeleinden het merengebied te onderzoeken. Van deze onderneming, welke 500 man nen telde, zijn thans uit Irangi be richten aangekomen. Irangi is eene plaats aan de route der karavanen, die van Pangani uit door Massailand naar Tabora trekken* Het is eene hoofdplaats van den ivoorhandel en er is eene uitgebreide Arabierenkolo nie gevestigd. Het ligt in eene heu velachtige bergstreek nog boven het zuidelijk gelegen Massaiplateau. Het klimaat is droog, doch er stroomt eene zeer heldere beek door, die den inwoners van het grootste nut is. JgGraaf von Götzen deelt allereerst mede, waarom hij de beide Indische olifanten heeft achtergelaten. De re den was niet de ongeschiktheid dezer dieren, maar het gebrek aan de noo- dige mannen om hen te besturen. De Indische olifanten zijn echter zeer ge schikt voor deze streken en voegen zich gemakkelijk naar het klimaat. Zij worden nu bij den spoorwegaan leg aan de kust gebruikt en voldoen daar zeer goed. De karavaan is tot 600 man aan gegroeid niemand is gedeserteerd, hetgeen een zeldzaam geluk mag heeten. Sinds de Duitsch-Oostafri- kaansche Compagnie de dragers be zorgd, staan die lieden onder stren gere controle en merkt men ook in hun gedrag veel verbetering op. De gezondheidstoestand laat niets te wenschen over. Irangi is volgens de beschrijving een waar Paradijs. Dadels en bana nen bloeien er welig, en de landbouw gmg. „In deze omstandigheden," schrijft de heer Siemens, „ging ik staan op den top der pyramide en laadde daar mijne Leidsche flesch van de groot ste capaciteit. Op het oogenblik dat het hoofd der bende mij aangreep, om mij van het verheven standpunt, dat ik had ingenomen, te rukken, hield ik den knop van den stang op een afstand van één centimeter van diens neus. De gevolgen der ontla ding overtroffen mijne stoutste ver wachtingen. De Arabier, wiens zenu wen nog nimmer dergelijke proef had den doorstaan, viel achterover, als door den bliksem getroffen. Daarna sprong hij op en maakte beenen, daarin nagevolgd door de gansche bende." Tot onderwijzer aan de r. k. paro chiale school alhierj is benoemd de heer N. Kraakman te Venhuizen. Stoomvaanbs; iclitan. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Ned.-Indië, arriveerde 15 April te Southampton. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amst. naar Batavia, pass. 14 April Gilbr altar. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Amst., vertr. 14 April van Genua. Het stoomschip Prins Willem II, van Suriname naar Amsterdam, arri veerde 15 April, des namidd. 8 uur, te Havre. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M„ vertrok 14 April van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Carlislevan de N. A. T. L., van Newyork arriv. 14 April te Rotterdam. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., van Amst., arriv. 16 April te Newyork. Bevallen: 12 April. J. Hooger- oorstv. d. Hoek z. - P. v. Schoon hoven—Tent z. - M. Blankevan Hout z. - G. BergMooijman d. -J. G. v. Zurkv. d. Patten z. - W. v. d. Weijdenten BoBch z. Overleden: 15April.G. Weijers 54 j. L. Heerenstr. - A. C. Kruse- man 75 j. Frederikspark. - W. H. Muntendam 73 j. Gr. Houtstr. - E. Mijnders 4 m. d. N. Appel.st. - J. J. Aan de Kerk 3 j. z. Oranjeb.str. •4cm Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Erv. vr. apoth. bed. zoo spoed, mozelijk te A.mst, goed aal. int. 2. Bekw. le mod. terst. gew. zelfst. te werk. 3. Provisor oppas», en zavkk. volk. gescii. t. zelfst. voeren v. apoth. soli, m, voll. inl. 4. Geront. reiz. v. le huis in galaat, en kram. geh. op hoogte v. vak pr. ref. 5. Jongm. op eff.kant eenigsz. m. vak en beurs bek. 6. Kantoorbei in zaak v„ gar. en band torst, m. werkz. bek. goed schr. sal. n. bekw. 7. Magaz. bed. op hoogte v. vak v. garen en band terst. sal. n. bekw. 8. Zeer bekw. oparateur-retouch. te Nijm. bij photogr. portr. rerl. sal. en get. afsonr. m. soil. 9. Bed. in schoenenmag. terst. liefst m. vak bek. bew. v. eerl. en goed gadr. 10. F!, pers. voor Java, goed bek. ra. steen- en boekdrnkk. geschikt als chef op te trod. 11. Fl. cont bed. torst, te A-nst. ongeh. tev. gesch. tot reiz. 12 Agent r. pol. jaarw. f500 in Overijs. m. vrije bovenkl. en schoeisel bij ;-jver 2 jaarl. verh. v. f 25 max. f 600 adres op zegel voor 1 Mei. MARK TNIEUWS Amsterdam, 17 April. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Priesche Franeker Jammen fl,70 a 1,90, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f0,90 a 1,20, Zeeuwsche Spuisehe Jammen f 1,60 a 2,20, dito Flakkeesche fl,80 a 2,Geldersche blauwe f 1,20 a 1,90, Katwijker Zand f0,a 0,— Noordwijker Zand f 0,a 0,Hiile- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f 0,a 0,alles per Hl. A Ihmaar, 14 Apr. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 199 nuchtere dito, 216 schapen, 0 lammeren, 0 vette varkens, 136 magere dito, 268 biggen, 4 bokken en geiten, 10 kleine bokjes, 7 koeien, 0 ossen, 0 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f4 a 8, schapen f12 a 24, lammeren f0,a 0,magere varkens f16 a 19, biggen f 9, a 13, ezel fa bokken en geiten f 2, a 5,kl. bokjes f 0,30 a 0,40, koeien f 40 a 130, ossen 0.paarden fa veulens a allen per stuk, vette varkens a ct. per Kg. s 8 QJ M !T ft g S 0>

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3