NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. fRAAlEPLATO Je Jaargang;; Vrijdag 20 April 1894. No. 3312 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: I VERHALEN! HEREENiGD STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank Voor Haarlem per 3 maaudenf 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat X-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieil. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad oillijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever. mmsm In No. 17 van het Geïllustreerd Zwulagsblad verschijnt het vervolg van den geïllustreerden Roman van Hugo Lubliner. Buitendien is de inhoud als volgt: De Londensche Brandweer (met [illustratie). Een mislukt water tochtje (met illustratie). Lucht- Idorpen. Napelsche rijtuigen. Een veroordeelenswaardig volksver maak (met illustratie). Dronken schap gesymboliseerd. Het zout. Zonderlinge rotsen. De geschiede nis van de kanarie. Het betoove- rende kruis (met illustratie). Het bewaren van doorgesneden citroenen. - Musschen |op zaaibedden. Als doeltreffend middel tegen verkoud heid. Jongleurs in Louisiana. Handig bedacht. Hoe de Groen- landers duelleeren. De oude veem gerichten. ■F* Voorts tal van geïllustreerde Anecdoten. Prijswinner van Raadsel LXXXVH.Puzzle. Nieuw Prijsraadsel. Oplossing van PrijsraadselLXXXVIII Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Haarlem19 April 1894. Stukken van den raad. B. en W. adviseeren tot goedkeu ring van een verzoek van den wapen fabrikant S. de Jager, om hem de zol ders boven de hoofdwacht te verhuren. Den huurprijs te bepalen op 35. Met, dit Jhedrnor -.ol het Rijk voor de hoofdwacht betaalt, verminderd moeten worden. B. en W. stellen voor aftekoopen de polderlasten die de gemeente is verschuldigd aan den Zuiderpolder onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude voor de som van 400.62. d. i. ƒ300 per H. A. De omslag bedroeg over 1893/775 per H. A. Naar aanleiding van een adres der afd. O ver veenBloem endaal van de Algem. Vereen, voor Bloembollencul tuur, om verbetering van de Brou wersvaart, stellen B. en W. voor aan adressanten te berichten, dat de Raad op ditoogenblik tot geen ingrijpenden maatregel wenscht over te gaan, om dat het mogelijk is dat die vaart zal worden aangewezen voor ligplaats van de buizen der nieuwe waterlei ding en omdat in de toekomst de vaart wellicht zal worden verplaatst. De Kermis. Burgemeester en Wethouders heb ben praeadvies uitgebracht over de verschillende adressen bij den Raad ingediend betreffende de inkrimping van den duur der kermis. Die adressen zijn tien in getal en ingediend door: lo. het bestuur der „Haarlemsche Handels vereeniging 2o. W. van der Kamp en 8 anderen, zich noemende het comité eener ver gadering van ongeveer 800 winkeliers, belanghebbenden en belangstellenden gehouden in „de Kroon" alhier, op Dinsdag 5 September 1893; 3o. W. van der Kamp en 8 anderen, zich noemende het comité tot herstel van de kermis op haar ouden voet 4o. W. van der Kamp en ongeveer 6900 andere neringdoenden, belang hebbenden en belangstellenden; 5o. de Vereeniging van industriëelen en kooplieden, betreffende bouwkunde en aanverwante vakken alhier; alle strekkende om de kermis we derom te doen voortduren van den eersten Zaterdag der maand Augus tus des middf gs te 12 ure tot en met den tweeden daarop volgenden Maan- dag; 6o. den Algemeenen Kerkeraadder Nederduitsch Hervormde Gemeente alhier 7o. de Kerkeraden der Gerefor meerde kerkenA. B. en C. alhier beide houdende het verzoek tot af schaffing dier instelling; 8o. de anti-revolutionaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje"alhier; 9o. de afdeeling „Haarlem" van het Nederlandsch werkliedenverbond „Pa- lOo. M. J. Riphagen en 36 andere leden der Christelijke coöperatieve vereeniging „Helpt elkander" alhier. alle aandringende op handhaving van den bij raadsbesluit van 8 Febru ari 1893 no. 11, vastgestelden duur der kermis Burgemeester en Wethouders ad viseeren daarop a!s volgt Achtereenvolgens werden in onze handen gesteld om U daarop te die nen van advies, verschillende adres sen, deels inhoudende het verzoek tot herstel van de kermis op den ou den voet, deels strekkende tot af schaffing dier instelling, deels aan dringende op handhaving van den daarvoor bij Uw besluit van 8 Febr. 1893 no. 11, vastgestelden duur. Zooals U bekend is werd bij dit besluit bepaald, dat de kermis jaar lijks zal aanvangen op den eersten Zaterdag der maand Augustus, des middags te 12 ure en eindigen op den daaropvolgenden Zaterdag des middags te 12 ure. Eene poging bij verschillende ver zoekschriften aangewend, om Uwe vergadering te bewegen op haar ge nomen besluit terug te komen, had geen gunstigen uitslag. In de zitting toch van 19 April d. a. v. on der no. 13, werd op die adressen afwijzend beschikt. De in de thans opnieuw bij U ingekomen en hierbij overgelegde stukken bijgebrachte argumenten, hebben geene wijziging gebracht in ons gevoelen, neergeschreven in ons voorstel, hetwelk lot bovengenoemd besluit tot bekorting van den duur der kermis heeft geleid. Onder verwijzing naar de daarin aangevoerde gronden, meent de meer derheid van ons college U dan ook te moeten ontradenzoowel om tot afschaf fing dezer van oudsher bestaande instel ling te besluitenals om den vroegeren duur te herstellen. Bovendien komt het ons in het algemeen niet wenschelijk voor terug te komen op een na rijp beraad ge nomen besluit, vooral niet, waarzoo als in dit bijzonder geval de nieuwe regeling nog te kort van kracht is geweest, om hare werking voldoende te kunnen beoordeelen. Alzoo geen herstel der kermis, maar ook geen afschaffing. Het zal de aan dacht trekken dat B. en W. in deze niet eenstemmig zijn. In eik geval is dus, hoe de Raad ook moge beslui ten, debat te verwachten. Hedenmiddag was de gelegenheid opengesteld om de bibliotheek van het Nut in oogenschouw te nemen. bestaan der bibliotheek was een toe passelijk schild boven den ingang op gehangen, omgeven door de haarlem sche kleuren, rood en wit. Eene de putatie uit het bestuur van het depar tement bestaande uit de heeren P. Kleiweg Dyserinck, mr. H. J. D. D. Enschedé, complimenteerden commis sarissen der bibliotheek. De buren hadden de attentie geh de vlag nog uit te steken zoodat dit gedeelte der Zijlstraat er zeer feestelijk uitzag. Aanhoudingen. Door de politie alhier is aangehou den en naar het huis van bewaring overgebracht, J. Meijer, oud 44 jaren, gesignaleerd in het Algemeen Politie blad van 1886, tot het ondergaan van 6 maanden gevangenisstraf, waartoe hij door het gerechtshof te Amster dam wegens diefstal was veroordeeld. Hij had sedert de wijk genomen naar Noord-Amerika, maar was dezer dagen uit armoede teruggekeerd. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst is aangehouden de 12-jarige knaap A. Baaij, die door middel van inklimming eener woning aan de Ged. Raamgracht, een naaikistje met twee rijksdaalders had ontvreemd. De vo rige week had hij zich schuldig ge maakt aan diefstal van een kistje met 100 sigaren in de gemeente Zandvoort. Zitting van Donderdag 19 April, Tjepke IJsbrand Pluim, achttien jaar oud, kreeg in den voorgaanden winter een naaimachine te repareeren. Hij kwam namelijk in den winkel van juffrouw H. C. Kuijl om nieuw jaarskaarten te verkoopen en zag daar een naaimachine staan die eenigszins defect was. Voorgevende dat hij in de Jansstraat no. 38 woonde, bood hij aan die machine voor 30 cent te re pareeren, waarin juffrouw Kuijl toe stemde. Hij verkocht die evenwel aan een ander en stak het geld in zijn zak. Dit misdrijf werd reeds in Decem ber aangegeven, doch kon niet eer der behandeld worden dan heden, omdat hij allerlei verkeerde namen opgaf. Pluim is niet aan zijn proefstuk. Nog dit jaar heeft de rechtbank te Amsterdam „hem wegens 2 oplichtin gen en zes verduisteringen tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor de verduistering van de naai machine requireert de subs. off. v. ling van beklaagde tot 4 maanden gevangenisstraf. Daarna staat terecht de arbeider D. H. Klinkenberg van Zandvoort, wegens het niet binnen drie dagen aangeven bij den Burgelijken Stand van zijn kind. Klinkenberg werd van dat feit in Februari door den kantonrechter vrij sproken, van welk vonnis de amb tenaar van het O. M. in appèl is ge komen. De subs. off. van just, het ten laste gelegde bewezen achtende, requireert nu de vernietiging van het vonniB van den kantonrechter, en de veroor deeling van den beklaagde tot een boete van f3,subs. 3 dagen hech tenis. Dirk Kuiper, matroos, verbond zich in 1893 om met de bomschuit S.C.A. No. 36, tot einde December toe zoo vele reizen te maken in de Noordzee als de reeder zou goedvinden. Den 23sten December lag de schuit te IJmuiden en kreeg Kuiper van den schipper verlof tot den 25sten. Hij kwam evenwel niet terug. De beklaagde beweert, dat de ge zagvoerder hem daartoe permissie had gegeven. Midden in zee, toen de vangst slecht was, had de schipper gezegd „als de haring zoo goedkoop blijft, „geef ik je op een briefje dat we alle- „maal wel thuis kunnen blijven." De subs. off. van just, acht het ten laste gelegde bewezen en requireert Kuipers veroordeeling tot 7 dagen gevangenisstraf. De Rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter waarbij Jan Geijlvoet, wegens jacht- overtredingen, werd veroordeeld tot 9 maal zeven dagen hechtenis. Wegens den diefstal van kippen waarvoor hij jl. Zaterdag terecht stond voor de Rechtbank, werd hij heden veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf, verminderd met den tijd dien hij in preventieve hechtenis heeft doorge bracht. De eisch was 5 jaar. Waternood te IJmuiden. Door het toenemen van den water- nood te IJmuiden, tengevolge van het graven der visschershaven, waardoor de gemeentepomp op het Willems plein zeer dikwijls defect of zonder water is, heeft de vereeniging „IJmui- dens Belang" besloten zich per re quest tot het bestuur der gemeente te wenden, om door het laten maken van een tweede pomp in een meer oostelijk deel der plaats hierin eenige verbetering te brengen.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1