BINNENLAND. Rechtszaken, Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Verkiezing Tweede Kamer. Verleden week is voor de eerste maal gestemd op drie verschillende plaatsen in de gemeente Velsen, maar er zijn niet meer stemmen uitgebracht dan bij vorige stemmingen met éen stembus in het midden der gemeente. Om de kiezers op te wekken tot meer deelneming zal de heer Gerretsen van Amsterdam Vrijdag als spreker op treden in het hotel „Appeldoorn" te Velsen. Jubileum. De heer P. Balkenende, hoofd van school I te Haarlemmermeer, her dacht Woensdag den dag zijner 50- jarige dienstvervulling. Talrijk waren de blij ken van belang stelling die den algemeen geachten jubilaris ten deel vielen. Aan de geniewerken te Haarlem mermeer is een polderkeet afgebrand; sommige arbeiders hebben daardoor hun geheele bezitting verloren. Uit de residentie. H.H M.M. de Koninginnen brach ten Woensdag ochtend, vergezeld van een hofdame en van een ordonnance- officier gedurende ruim een half uur een bezoek aan den Dierentuin te 's Gravenhage. Een selfmade man. Het orgaan van de Delftsche Gist en Spiritusfabriek, De Fabrieksbode, bevat een treffende in memoriam over nu wijlen R. C. Hamer, secretaris der direct e voor de sociale aangelegen heden. De heer J. C. van Marken geeft een overzicht van hetgeen deze veelbelovende jonkman reeds achter den rug had. Het is de merkwaardi ge levensloop van een selfmade man, een kind uit het volk, opgegroeid als een werkmanskind. In 1876 kwam hij, negen jaar oud, als de zoon van een eenvoudig instrumentmaker, die toen reeds overleden was, uit Chicago terug, waarna zijne moeder zich te Utrecht vestigde en met handwerken in beider onderhoud moest voorzien. Slecht8 tot zijn twaalfde jaar bezocht hij de lagere school. En zoo zien wij dan den dreumis van 12 tot 14 jaar „belast met de zorg voor de executie van vonnissen," den knaap van 14 tot 16jaar „adsis- tent-station8chef te Nieuwerkerk en Voorburg"den jongeling van 16 tot 18 jaar controleur der magazijnen, correspondent ook in vreemde ta len en Italiaansch boekhouder bij de Ned.Trammaatschappijeindelijk den vroegrijpen man op 19-jarigen leeftijd hoofdredacteur eener courant, de Heerenveensche. Waarlijk, het kan geen grootspraak geweest zijn toen Hamer in zijn sollicitatiebrief verze kerde:,, altijd heb ik mijn best ge daan, en door volhardende en ingrij pende studie mijn vrije uren gevuld Da heer Van Marken getuigt vol waardeering wat deze vroeggestorve- ne, hij werd slechts 26 jaar, voor de inrichting was geweest, en prijst zijn toewijding en onbezweken ijver. Tot opvolger van den heer Hamer is thans aan de Delftsche fabriek be noemd mr. P. Tjeenk Willink. Een geheimzinnig geval. Te Amsterdam spreekt men van een zeer geheimzinnig geval. In den nacht van Zaterdag op Zondag, of Zondag op Maandag, moet bij een aanzienlijke familie, terwijl de heer des huizes en zijne echtgenoote afwe zig waren, aaneene der dochters in den slaap al het haar tot bij den wor tel ziin afgesneden. Or»v kele kostbaarheden vermist. De po litie doet natuurlijk onderzoek. O. H. Ct. De eerste peulvruchten. Dinsdag werden uit Roelof-Arends veen de eerste peulvruchten naar Amsterdam gebracht. Dat is 14 dagen vóór den gewonen tijd en nog acht dagen vroeger dan verleden jaar. Die eerste peulen zijn altijd een aange naam vooruitzicht. Ze worden dan ook in met bloemen en lentegroen ver sierde mandjes de plaats rondgedra gen en aan de autoiiteiten vertoond. Gewoonlijk komen de tuinders een week of drie, vier later reeds aan „den trek" met het snijden dezer vruchten van den kouden grond. Gered tegeu wil eu dank. Er was Maandag avond ruim 10 uur heel wat drukte op den Singel te Amsterdam. Een man, ijlings vluchtende en achtervolgd door een aantal menschen, die riepen „Houdt hem 1" Plotseling, toen men den vluchte ling bijna had, springt hij in het water. Teleurstelling bij de achtervolgers. Ontzetting bij de nieuwsgierigen. De menigte groeide aan. Er kwam politie. Maar men durfde zich niet te water te begeven, wegens de duisternis. Daarom werden de dreg gen te hulp genomen. Beet! De drenkeling werd even boven* gelicht. Maar dat was tegen zijne bedoeling. Fluks haalt hij een mes uit zijn zak en snijdt het touw door. Opnieuw duikt de geheimzin nige onder. Een andere dreg wordt gebruikt, en ten tweedemale slaagt men er in de haken in de kleeren van den zonderling te doen grijpen. Maar hij had nog het mes in de hand en poef! daar valt hij weer. Eindelijk mocht men er in slagen hem op het droge te brengen. Toen zijn mes geen dienst meer kon doen om de touwen door te snijden, keerde hij het tegen zichzelf. Tweemaal drong het stval in het vleesch van den moedwilligen eigenaar. Toen viel hij neer. Per brancard werd de ongeluk kige naar het gasthuis gebracht. En niemand wist eigenlijk wat van dit kleine drama de oorzaak was. Neerbosch. In de „Kroniek der Weesinrichting" voorkomende in Het Oostenlezen wij het volgende Ons plan is het getal weezen niet hooger te doen stijgen dan tot dui zend. Reeds voor twee jaren was door het bestuur het besluit geno men om bij de bestaande, zoodra het nieuwe ziekenhuis was voltooid, nog twee nieuwe weeshuizen te bouwen, en dan deze huizen als woning te laten dienen voor de weezen, die als nieuwelingen op Neerbosch worden gebracht ten einde daardoor beter op de hoogte te komen van hun karak ter en het mogelijk te maken dat kinderen met huidziekten niet onder de andere verpleegden werden ge bracht. Dit plan, door het bestuur toen ge maakt, hopen we te verwezenlijken zoodra de noodig geachte verbeterin gen aan de bestaande huizen, waar mede wij reeds een aanvang hebben gemaakt en die wij, als het Zieken huis voltooid is en er geiden voor inkomen, zoo snel mogelijk zullen uitvoeren, zijn aangebracht. Daardoor komt dan meer ruimte in de bestaan de huizen en kan tevens het getal verpleegden duizend blijven. Daar er echter 98 de inrichting hebben ver laten en het getal daardoor beneden de duizend is gedaald, meenen we J 3 nieuwe kinderen, waarvoor reeds een jaar geleden toezegging tot plaatsing was gegeven,geen overwegend bezwaar kan opleveren. Daarbij zijn er steeds weezen, die zoover zijn gekomen, dat zij voor zich zelf kunnen zorgen en in de laatste tijden hebben ons wekelijks wees jon-, gens verlaten, waarvoor wij goede plaatsen hebben gevonden bij bazen en op winkels, waar zij in de gele genheid zijn om hun handwerk verder te leeien. Wij laten echter geen jongens of meisjes vertrekken, of wij moeten ze geschikt en bekwaam achten om voor zich zelf te zorgen. Verlaten zij voor dien tijd de in richting, dan is het onze ondervin ding, dat de meisjes van den eenen dienst loopen naar den anderen en de jongens spoedig zwervers worden, want niemand neemt een dienstbode, die te zwak, te jong of onbekwaam is om te kunnen werken en waar men dus geen diensten van heeft; evenmin neemt een baas een knecht, waarvan hij wel last heeft maar geen voordeelen trekt. Daarom verzoeken wij allen, bij wie weezen hun diensten aanbieden, die voorgeven van Neerbosch te komen, ons voorat om informatie te schrij ven. Zeer zijn wij verblijd geworden door een gift groot f 1000 van B. v. H. te Amsterdam voor het Ziekenhuis, be zorgd bij onzen warmen, trouwen vriend, den Weled. heer Hovy. Nog vele kleinere giften zijn ingekomen. Wij zien nu alle dagen uit naar een rijke gift tot verbetering van de hui zen. Niemand wenscht meer dan wij zoo spoedig mogelijk alle gebreken, die kunnen verbeterd worden, weg te nemen, want voor hen, die aan het hoofd staan van een inrichting als Neerbosch, behooren deze tot de zwaarste lasten om te dragen. Daar om denke niemanddat wij niet gaarne wenschen uit te voeren wat men noodig acht. We zijn vooral danfcbaar dat de vrienden ons niet vergeten met hunne giften voor het onderhoud der weezen, want daar het grootste deel der wee zen voor niet of tegen betaling van een zeer kleine jaarlijk6che bijdrage is opgenomen, blijven de uitgaven hiervoor steeds zeer groot. Gelukkig dan ook, dat onze vrienden dit be grijpen en ons met hunne giften blij ven steunen. Want al had men de volmaakste inrichting op Neerbosch en de weezen leuen gebrek, zou nie mand dit toch kunnen goed vinden. Eene herinnering. Te Vreeswijk is Zondag overleden de ruim tachtigjarige schipper, Peter Eikelenstam. Als redder van drenkelingen ont ving deze wakkere man verschillende eereblijken, en als veerman deed hij zich meermalen op lofwaardige wijze kennen. Ook het volgende verdient vermelding. In Januari van het jaar 1868 was de Koning naar Gelderland geweest, en had daar de door ijs en overstroo ming geteisterde streken bezocht. Op den terugtocht wilde Z. M. te Kui lenburg over de nog met ijs bedekte rivier steken. Hier durfde men echter den Koning niet over te brengen, want het scheen, dat de rivier elk oogenblik kon gaan kruien. Daar de Vorst haast scheen te heb ben en dus de Lek over moest, be sloot Z. M. te Vianen den overtocht te beproeven. Ook aldaar zag men het gevaarvolle er van in, doch Pie- ter Eikelenstam was terstond bereid den Koning over te brengen. Hij schoof toen de ijsboot over het ijs naar de overzijde. Daar de wal echter moeilijk te bereiken was en dit droos- stam, zelf door het water gaande, den Koning behouden en wel van de ijs boot op den oever. Nauwelijks was de Koning aan de overzijde, of de Lek begon te kruien. Gevaarlijke jongensspelen. Dinsdagmiddag stoeiden eenige schooljongens in Klarendal te Arn hem. Een der jongens, gewoon te stompen met zijne vuisten en een duim vooruit, raakte een zoontje van Peters, wonende in de Beekstraat, in de miltstreek. Thuis gekomen, zwol de plek op, en 's avonds was de knaap overleden. Da Sociaal-Democratische Bond voor de Rechtbank. Voor de Arrondissements-Recht- bank te Groningen stonden Woensdag terecht AdriaanRot, letterzett2rSa muel Wolf Coltof, correctorChristi- aan Cornelissen, red icteur van Recht voor Allen, wie in de dagvaarding wordt ten laste gelegd dat zij op 24, 25 en 26 December des vorigen jaars in het gebouw „De Toekomt" te Gro ningen, onderscheidenlijk als voorzit ter, secretaris en waarnemend secre taris van den Centralen Raad, hadden geleid het congres van afgevaardigden van den Sociaal-Democratischen Bond in Nederland, eene vereeniging, die strijdig is met de openbare orde, op grond der op het in 1892 te Zwolle gehouden congres van genoemden Bond aangenomen motie. Zooals bekend is noemt die motie „de soc.-dem. partij een revolutionai re partij, die de omverwerping der Maatschappelijke orde beoogt met alle haar ten dienste staande onwet telijke of wettige, vredelievende of ge welddadige middelen." Als getuigen zijn gedagvaard H. Ketting, correspondent van De Amster dammerD. A. Zoethoud, red.-versl. van het Nieuwsbl v. H Noorden, A. A. Stroink en F. G. van Pesch, verslag gevers van Zwolsche bladen, J. A. Fortuyn en Henry Polak en dechar ge J. H. Schaper. Bek. Coltof was niet verschenen. Na voorlezing o. a. van eenige ar tikelen van het reglement van den Bond en van de beginselen, verklaar den Rot en Cornelissen, dat zij het Congres hebben bijgewoond in de qualiteit, ter dagvaarding genoemd, en dat hun bekend was, dat de „Zwol sche motie" door het referendum werd goedgekeurd. Beiden verklaarden echter dat in de motie niet de woorden „wettige" of „onwettige" maar „wettelijke" of „onwettelijke" voorkwamen. Door de getuigen D. A. Zoethoud, verslaggever van Het Nieuwsblad van het Noorden en H. Ketting, correspon dent van De Amsterdammerwerd verklaard, dat beklaagden het con gres in de genoemde qualiteiten bij woonden. De heeren F. G. van Pesch en A A. Stroink, verslaggevers van Zwol sche bladen, verklaarden bij de aan neming na de Zwolsche motie tegen woordig te zijn geweest. Met zeker heid konden zij echter niet verklaren of in de motie van „wettelijke" of „wettige" middelen werd gesproken. Ook J. A. Fortuyn en H. Polak, destijds leden van den Centralen Raad verklaarden, zich dat niet met zeker heid te kunnen herinneren. A décharge werd nog gehoord J. H. Schaper, te Groningen, die destijds op het congres te Zwolle de door Domela Nieuwenhuis voorgestelde motie had geamendeerd met de woor den „onwettelijke" of „wettelijke" vredelievende of gewelddadige mid- Hij verklaarde, waarom hij het woord „wettelijk" en niet het woord „wettig" toen had gebruikt. Door het O. M., waargenomen door den subst.-officier van justitie, jhr. mr. Alberda van Ekenstein, werd daarna een uitvoerig requisitoir ge nomen, |terwijl het de veroordeeling van elk der beklaagden, wegens deel. neming aan een bij de wet verboden vereeniging, door vereenigde personen gepleegd, eischte tot twee maanden gevangenisstraf. Mr. N. A. Calisch, advocaat te Am- sterdam, betoogde in een weidoor- wrocht pleidooi, dat vrijspraak, sub sidiair ontsiag van rechtsvervolging van beklaagden moest volgen. Uitspraak Donderdag 26 April. De hongaar3che Kamer heeft het ontwerp tot invoering van het bur gerlijk huwelijk in derde lezing aan genomen. Waarschijnlijk zal het ont werp over de kerkelijke wetten in het begin van Mei in de Eerste Kamer in behandeling komen, waarvan de meerderheid tegen de regeeringsvoor- stellen is. Dan zal ook de eigenlijke strijd eerst een aanvang nemen met het oog op het verzet der Clericale meerderheid. Heden zouden onder leiding van den kardinaal-primaat de aartsbisschoppen en bisschoppen eene bijeenkomst houden om uit te maken, welke houding zij jegens dé voorstellen der regeering zullen aan nemen. De Times verneemt dd. 17 dezer uit Montevideo, dat de Mello met wat hem van zijne schepen gebleven was en 1200 man, zich Maandag aan de Argentijnsche overheid overgege ven heeft, op voorwaarde dat zij als politieke vluchtelingen beschouwden niet uitgeleverd worden. De overgave van admiraal de Mello aan de Argentijnsche overheid ge schiedde, zooals gemeld is, door gebrek aan ammunitie en kolen gedwongen. Inmiddels is er niets zekers bekend omtrent het leger van den generaal der opstandelingen Saraiva, hetwelk naar Rio Grande opgerukt is. Zeker is het echter, dat de opstand in Brazelië nu inderdaad als geëindigd kan worden beschouwd. President Peixoto heeft reeds een decreet uit gevaardigd, waarbij de haven van Rio Grande, voor het eerst sedert vele maanden, weer voor het handelsver keer wordt opengesteld. In de pro vincie Rio Grande do Sul blijven de opstandelingen nog steeds onder de wapenen, maar na de onderwer ping van de admiraals De Mello en Da Gama zal het den president ook wel gelukken dezen opstand te be dwingen. De rust in de ernstig geteis terde Braziliaansche republiek zal dan eindelijk worden hersteld. De wereldtentoonstelling van Antwerpen. Over de a. s. wereldtentoonstelling te Antwerpen wordt do. 17 dezer aan de N. R. .CL het volgende gemeld: Ik heb dezen morgen de tentoon stelling een doorgewandeld om op te nemen hoe verre het staat met de werken, die tegen den 5n Mei, dag der opening, moeten voltooid zijn. Onnoodig te zeggen, dat de bedrij vigheid in de hallen en in den tuin, die er vóór ligt, haar hoogste punt heeft bereikt en dat duizenden daar handen en beenen reppen om klaar te komen. De tuin, die voor een goed deel dezelfde is die werd aangelegd voor de tentoonstelling van 1889, fippft. Hp iai-pn oinHa Hiar» xrorlr\r\nPTl

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2