Fraoselis m, INGEZONDEN. WILLIAMS' Poreuse Pleister. Uitmuntend Bedarend Middel Burgerlijke Stand. Aangetioden betrekkingen in Ncüerlanl Verkooplng te Haarlem, INBOEDEL, voor het huis in het Kenaupark Nn. 9, Stoom-ZwpzlederU Prima zachts Groens Zeep, in levenskracht en weelderigheid. Het xb wel eenigszins jammer, dat de over vloed van tentoonstellers die er hun groote of kleine winkels, paviljoenen gebouwen van allen aard wilden op richten den looverdos nogal sterk heb ben doen inkrimpen. Recht over de middellijn der sta tige Zuiderlei, op weinig afstand van den ingang, rijst nu geheel voltooid het hoofdgebouw van den voorgevel ophet decoratief in zijn bonten rij ken kleurentooi, wat te laag om op grooten afstand voldoende effect te maken, herinnert, van dichtbij gezien, aan den ingang der groote gaanderij van de tentoonstelling te Parijs, die aldaar in den achtergrond van den tuin oprees. De versiering der hallen is begonnen en belooft een zeer aan- genamen indruk te maken. De staan de ramen tegen het dak zijn met geel glas omlijstdaaronder loopt in de Belgische afdeeling een lange reeks af beeldingen, van wapenschilden onzer steden en provinciën, afgewis seld door paneelen, waarin denamen van andere steden tusschen loover- takken geschilderd zijn. £De decora tieve schilderingen die lager zullen aangebracht worden zijn voltooid, maar nog niet geplaatst. In de meeste afdeelingen is men ijverig aan het uitpakken en plaatsen der kisten en kasten die door het spoorwegennet, dat de hallen en den tuin doorkruist, elk oogenblik aangebracht worden. De groote ingangspoort leidt onmid dellijk in de Belgische afdeeling, links liggen de Duitsche en de Engelsche, rechts de Pranschede Nederlandsche om van geen andere te gewagen. Op den Nederlandschen grond vond ik in goede orde uitgepakt de groote kisten, die eergisteren waren aange komen; op den vloer waren de per- ceelen afgeteekend aan eiken tentoon stelier toegekend. Alles is op zijne plaats, en reeds was een enkele inzen der aan het stoffeeren van zijn pavil- joentje. De decoratieve schilderingen zijn nog niet aangebracht, maar zul len al spoedig klaar zijn en geen twijfel of het geheel komt in gereed heid tegen den dag der opening. De Nederlandsche afdeeling biedt op dit oogenblik het meest voldoende uit zicht aan van alle vreemde staten. Zij ligt vast tegen de trap, die naar de brug leidt, welke over eene straat is geslagen en naar de hal der stoom tuigen voert. Van die trap gezien zal de afdeeling een uitstekenden indruk maken. Zij beslaat met de Indische atdeeling, die er een "uitspringend deel van inneemt, 2200 vierkante me ter en wordt bezet door 264 tentoon stellers. Op het terrein trof ik jhr. Orttvan Schoonauwen aan, die de werken be stuurt van den heer Edward van Ho boken van Oudelande, waarnemend commissaris-generaal die hem ijverig ter zijde staat. In de stoomtuigen-hal is men aan het metselen en timmeren en smeden, dat het klinkt. Wil men daar even als in het overige der hallen klaar komen, dan zal men gedurende de twee en een halve week die ons van de opening scheiden, wonderen van bedrijvigheid moeten verrichten. De stad hult zich van lieverlede in feestgewaad. De fraaie dreven met hunne vierdubbele rij boomen, die juaar de tentoonstelling leiden, heb ben eene nieuwe bevloering van ma cadam ontvangen. Vier verschillende tramways voeren den bezoeker tot bij den hoofdingang. Een dezer met dub bel spoor loopt van het hoofdstation van den spoorweg tot voor de poort van het lokaal. Een zwerm van ar beiders en tentoonstellers van alle landen beweegt zich daar binnen en daar rond. Eene commissie voor huis vesting, hoofdkantoor ten stadhuize, is ingericht en werkzaam onder toe zicht der stedelijke overheid. Met ge spannen belangstelling en vol ver trouwen in den goeden uitslag ziet iien den grooten dag der opening igemoet. De Koning zal bij dieope- ing aanwezig zijn, een feest'in de mcertzaal waar eene cantate van eter Benoit wordt uitgevoerd, bijwo- en, eene wandeling doen door de allen, een bezoek brengen aan oud- ntwerpen waar hem de sleutels der ad door de leden der commissie illen aangeboden worden en waar ij door al de bewoners der wijk, een riehonderd in getal, zal ingehuldigd orden. Ten slotte zal hij de tentoon- elling van den Kongo en van de hoone kunsten gaan bezichtigen. en vergiltigingsgeechiedenis. De geheimzinnige vergiftigingsge- hiedenis te Antwerpen, die sedert nigen tijd de Belgische pers bezig- ►udt, is een nieuwe phase ingetre in Dinsdagavond is, op bevel van n rechter van instructie, te Ant- J irpen in hechtenis genomen me- jflouw Joniaux, echtgenoot© van den ofdingenieur van waterstaat in de ■ovincie Antwerpen. Zij staat onder lm verdenking, drie harer familieleden zuster, een broeder en den oom haar man vergiftigd te hebben, om zich te bevoordeelen met de som men, waarvoor deze personen verze kerd waren. De beschuldigde, mevrouw Joniaux, is eene dochter van wijlen den cava- lerie-generaal Jules Ablay, wiens bei de broeders Omer en Narcisse ook generaal zijn. Zij is 52 jaar ouduit haar eerste huwelijk had zij eene dochter, haar huwelijk met den heer Joniaux bleef kinderloos. Behalve om de hooge positie van haren echtge noot en hare deftige relatiën, was zij algemeen geacht als een buitenge wone schrandere vrouw, die een merkwaardige, bijna hypnotiseerende macht over hare omgeving bezat. De familieleden, die zij beschuldigd wordt te hebben vergiftigd, zijnLéo- nie Ablay, Alfred Ablay en Jacques van den Kerchove, commandant der schutterij te Gent. Het eerste slachtofferLéonie Ablay, stierf 24 Februari 1892, ter wijl zij bij mevrouw Joniaux logeerde. De plotselinge dood werd aan influ enza en longontsteking toegeschreven, maar toen er allerlei geruchten over de oorzaken van haar sterven begon nen te loopen, gaf de justitie bevel het lijk op te graven. Dit geschiedde 20 Maart 11.twee scheikundigen werden belast met het onderzoek. De kolonel Jacques van den Kerck- hove, de broeder van mevrouw Jo niaux, moeder, was een der rijkste industrieelen van Gent en aldaar zeer gezien. Tot zijn 60ste jaar was hij ongehuwd gebleven: omstreeks een jaar voor zijn dood had hij ech ter zijn voornemen te kennen gege ven in het huwelijk te treden. In Maart van het vorige jaar werd hij op een familiefeest genoodigd bij zijn neef Joniaux, die toen pas promotie had gemaakt. Kort na het diner werd hij ongesteld, en den volgenden morgen 17 Maart 1893 blies hij den laatsten adem uit, de geneeskundi ge verklaring gaf als oorzaak van den dood opbloeduitstorting in de her senen. Zijn lijk werd de vorige maand op last der justitie opgegraven, ten einde een scheikundig onderzoek te kunnen instellen. Het derde slachtoffer, Alfred Ablay, was 54 jaar en weduwnaar. Na een zeer stormachtig leven en vele om zwervingen, nam hij zijn intrek bij zijne zuster te Antwerpen. Enkele weken later, den 6den Maart 1894, stierf hij na een kortstondige ziekte te haren huize, naar het heette aan een hartkwaal. Zijn plotseling over lijden wekte echter de achterdocht der justitie, die den 15en Maart 11. zijn lijk liet opgraven. De lijkschouwing was aangevraagd door de Gresham levensverzekering maatschappij, die eene verzekering van 100,000 fr. op het leven van Al fred Ablay had gesloten. De geruch ten, die reeds lang hadden geloopen werden nu als een uitgemaakte waar heid rondgebazuindmen wist te ver tellen, dat het echtpaar Joniaux ver boven zijn inkomen leefde, en dus belang had bij het overlijden van bloedverwanten, van wie zij moesten erven. Het bleek nu ook, dat de eerst overledene, Léonie Ablay, verzekerd was, voor 30,000 fr. bij eene maat schappij te Bazel en voor 40,000 fr. bij een Nederlandsche maatschappij. Jacques van den Kerchove stond als zeer rijk bekend; zijn neef en nicht Joniax zouden een deel van zijn vermogen erven, en hadden er dus belang bij, zijn einde te verhaasten. Volledigheidshalve moet hierbij echter vermeld worden, dat de ech telieden Joniaux zich in het open baar verdedigd hebben tegen de boo ze geruchten die omtrent hen liepen. Het schijnt intusschen, dat bij het chemisch onderzoek van het lijk van Léonie Ablay sporen van vergif zijn geconstateerd, hetgeen tot de inhech tenisneming van de verdachte moet hebben geleid. Een vermakelijk geding. Een vermakelijk geval is Zaterdag voor de Chancery Division te Londen behandeld. Een zekere Scott-Hall had het landgoed Cumnor Place (zij, die Scott's Kenilworth gelezen hebben, zullen zich herinneren dat daar Anny Robsart leefde) gekocht voor den som van £2010 en verzocht nu vernietiging van het koopcontract, omdat... de geest van de ongelukkige Anny niet op het landgoed spookte. Deeischer beweerde dat bij de onder handelingen over den aankoop hij de overtuiging had gekregen, dat de geest van Anny Robsart de kamer bewoonde en de trap bezocht, waarvan zij, naar verondersteld werd, afgeworpen was, en stelde hierdoor den rechter voor de moeilijke vraag of de geest al dan niet in den koop begrepen was ge weest. De kooper merkte nog op, dat hij eerst van plan was £2000 te geven, doch toen hij vernam dat de geest op Cumnor Place spookte, had hij £10 meer betaald. Bovendien was hem gebleken, dat het te koop aangeboden landgoed geenszins de woonplaats van Anny was geweestde bouwvallen van het oude Cumnor Place had hij op eenigen afstand gevonden. De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan, maar de zaak verdaagd, ten einde te kunnen overleggen of men een geest kan koopen of niet. Eea hooge ouderdom In den ouderdom van 120 jaren stierf onlangs een Grieksch geeste lijke te Trikkala in Thessalië. Gedu rende zijn langdurig leven heeft hij zijn geboorteplaats nooit verlaten. Dat hij zulk een hoogen ouderdom bereikt heeft, dankt hij grootendeels aan zijn eenvoudige levenswijze. Tot voor enkele jaren sliep hij zomer en winter onder den vrijen hemelnooit dronk hij wijn en sterken drank, be halve aan het Avondmaalhij rookte geen tabak doch wel gebruikte hij vroeger snuiftabak, wat hij echter voor enkele jaren weer opgaf, omdat hij het zoo vies vond. Vleesch at hij zelden: gewoonlijk voedde hij zich met peulvruchten, groenten en brood. Voor zonsopgang verliet hij zijn een voudig rustbed, dat steeds naar het oosten gekeerd was en slechts als zijn plichten als geestelijke het noodza kelijk maakten, ging hij later dan 9 uur naar bed. Zijn gezicht en gehoor waren uitmuntend tot aan het einde van zijn levenhij las nog steeds zonder bril. Alleen was in de laatste jaren zijn geheugen wat verzwakt. Doch alles wat voor dien tijd, gebeurd was, wist hij nog uitmuntend. Hij wist nu niet meer of hij reeds gege ten had, zoodat het gebeurde dat hij tweemalen achter elkaar at, of heel e- maal vastte; de daardoor ontstane onregelmatigheid in zijn spijsverte ring schijnt de oorzaak van zijn dood geweest te zijn. Gedurende zijn geheele leven is hij nooit ziek geweest, en heeft hij nooit medicijnen gebruikt. Hij stierf zonder doodsstrijd, met een bijbeltekst op de lippen. Negen en negentig jaar was hij als geestelijke werkzaam. Electrische verlichting der spoorwegen. Zoowel op de Zweedsche spoorwe gen als op die in Noorwegen wordt de electrische verlichting bij wijze van proef ingevoerd. De gezamenlijke spoorwegen daar te lande zullen weldra electrische ver lichting verkrijgen, nadat de proeven daarmede op de spoorwegen der West kust gunstig zijn uitgevallen. Een huis ingestort. Te Neusohl in Hongarije is een in aanbouw zijnd huis ingestort. Een 50 arbeiders werden onder de puin- hoopen begraven. In allerijl werd een aanvang gemaakt met het reddings werk, met dit gevolg, dat reeds 20 van hen te voorschijn gebracht zijn. Vier daarvan waren reeds dood, de wonden der 16 anderen zijn echter zoo verschrikkelijk, dat men voor hun leven vreest. Het ongeluk wordt ge weten aan de overgroote snelheid, waarmede aan het gebouw een school gewerkt werd. De Cholera te Konstantinopel. Mag men den correspondent der Voss. Ztg. te Konstantinopel geloo- ven, dan is de toestand aldaar meer dan erg. De cholera woedt er meldt hij heviger dan de officieel© berichten doen vermoeden en breidt zich zelfs nit, bevorderd door de groote zwakte der spijsverteringsorganen bij de meesten ten gevolge van het strenge vasten. Bovendien heeft de politie niet alleen den verkoop, maar ook hst vangen van vele vischsoorten ver boden, zoodat honderde visschersge- zinnen bitteren nood lijden. De cor respondent heeft een indruk gekregen, dat de geheele stad onder een schrik bewind staat van een 300 geneeshee- ren (die gedurende het heerschen der ziekte dubbel salaris trekken,) de ver- koopers van ontsmettingsstoffen en een leger van ambtenareu, die door de voorgaande personen omgekocht worden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Geachte Redacteur. Met opname van onderstaande re gelen zult u mij zeer verplichten. Door bevriende hand werd mij toe gezonden het Tweede Blad behooren- de bij Haarlem's Dagblad van Maan dag 2 April 1894, waarin het verslag voorkomt der Maastrichtsche Foto grafietentoonstelling, uitgeschreven door de sociëteit „Momus"; welk ver slag onderteekend wordt door een beginnend amateur in Spe. Het was oorspronkelijk niet mijn plan naar aanleiding hiervan eenige repliek te geven en wel: lo. omdat de criticus blijkbaar zijn naam niet durft noemen, wat ik niet dapper vind 2o. omdat hij alleen reeds door zijn onderteekening, zich zelf een brevet van onbekwaamheid uitreikt. Het wil mij toch toeschijnen, dat een pas beginnend amateur (in spe nog wel) nu juist niet de aangewe zen persoon is om critiek te oefenen, over het werk van anderen in de kunst. Bij eenig nadenken echter, lettende op de omstandigheid dat dit slacht offer zijner critische adspiratiën, wel licht een waardig kunstbroeder in den dop kan zijn, vond ik het meer kunstbroederlijk, om hem nog bijtijds van goeden raad te dienen en aldus voor een wissen fotografischen onder gang te behoeden. Dat advies luidt: Dat hij zich een toestel aanschaffe degelijk amateur worde; ernstig wer- ke; trachte iets degelijks te prestee- ren en dan misschien later zich eens verstoute een oordeel over ouderen te vellen. Hoe |onrijp zijn oordeel thans nog is, blijkt o. a. uit hetgeen hij zegt over de massareproductiën in mijne inzending lantaarnplaten. Heeft hij ze wel geteld? Van de 40 plaatjes door mij ingezonden wa ren 6 stuks zegge ZES, reproductiën en dit waren 2 repr. van gekleurde Engelsche prenten en 4 repr. van op geel Chi- neesch papier gedrukte etsen van Arendzen. (Door mij met een étiquet erop geschreven). Reproductiën dus, die wel eenige technische waarde hebben, om hun kracht en helderheid. Maar „een beginnend amateur in spe" kan nog niet over technische waarde oordeelen. Redenen waarom den criticus bo venstaand in overweging zij aanbe volen. Dankzeggend voor de opname in uw Blad, teeken ik Hoogachtend JAN DE GRIJS. Abcoude17 April 1894. RECLAMES. 20 Cents per regel. Het beste, snelwerkende en zeker ste aller uitwendige geneesmiddelen tegen Verkoudheden en alle aan doeningen Tan de borst, bron chitis, asthma, pijn in de zijde en in den rug, verstuikingen, stijven nek, ontstekingen der ledematen en spieren TEGEN ALLE PIJNEN. Iedereen die blootstaat aan de weersveranderingen moest op zijn borst zulk een pleister dragen, die verkoudheden, bronehitii, enz. zou voorkomen. 't Gebruik is zeer gemakkelijk en zindelijk, daar 't de ongemakken van oliën en zalf niet beeft. Prijs/0,60. Te koop bijM. CLEBAN en Co42 Heiligenweg, Amsterdam. De eenige echte pleisters, WIL LIAMS zijn die met bovenstaand gedeponeerd fabrieksmerk(3 figuren) Andere zijn waardelooze namaak- seis. Ondertrouwd: 19 April. P.A. v. Ek en M. v. Holk. Getrouwd: M. J. J. Hezemans en J. de Vleeshouwer. - J. J. Loke en M. E. Klijnsma. Bevallen: 17 April. S.Wassen- bergDaane z. 18. E. Rietman Dernison d. - M. Kaatv. Terwisga d. - J. M. E. P. C. Kok—Janssen de Poorten d. Overleden 17 April. D. Stok man 4 i. z. Spaarnw.st. 18. G. Ger ritsenGumster 79 j. Ged. Oude Gr. P. Broekhuizen 80 j. Ripperdastr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 17 April. S. Zijp en A. Sehnij temaker, Berkhout. - P. van Roijen en J. M. Berkens, Arn hem. 18. J. H. Blijboom en M. F. Koek, Boksmeer. - J. Loeber, wedr. van H. A. C. Baumann. en C. A. L. Nijland, den Haag. - J. W. P. Koch en A. M. C. de Goede, Purmerend. Bevallen: 15April. J. A. Ruysch v. DugterenBeszelzen z., Wichen. 16. H. J. van Everdingen—-Soeters z., Waalwijk. Overleden: 15 April. K. Ver schoor 74 j., Sloterdijk. 16. B. Gram- serDe Groot 43 j., Amst. - E. Wich- mann 59 j., Amst. - J. C. Blössmann 38 j., Amst. - A. WalsPrins 69 j., Sloterdijk. - P. Beek 74 j., den Haag. 18. A. baron Sloet van Oldruitenborgh 70 j., den Haag. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Ned.-Indië, vertrok 18 April van Southampton. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam vertr. 18 April van Port-Said. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, arriveerde 18 April te Port-Said. Het stoomschip Prins Hendrik, yan Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 April Gibraltar. Het stoomschip Soenda, arriveerde 18 April van Batavia te Amst. Het stoomschip Sumatra, vertrok 18 April van Batavia naar Amst. Het stoomschip Prins Willem II, van Suriname naar Amst., vertrok 18 April des voorm. 10 uur 30 m., van Havre. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., vertrok 18 April van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., arriveerde 15 April van Rotterdam te Newyork. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, passeerde 18 April des av. 5 u. 30 m., Wight. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juff spoed. mog. t. baiah in hotel en café m. uitat. get. 2. Zeer bekw. beuwk. teeken. by archit. vertr. met mak. v. begroot, en best. en zeifst. werk knnn. uitvoer. 8. Fats. jongm. op gross kant. in kol. war. op dorp bij Amst. m. lust en geichikth. dag. kl. reis. te doen om bakk. en kruid, te bez. liefst met kenn. v. h vak. 4. Eenv. pers. op gross, kant. in kol. war. op dorp bij Amst. bek. m. gewoon boekh. liefst ben. 80 j. m. goede get. 5. Reiz. v. thee-firma (verpakte thee) m. goede ref. sal. t B00. 6. Fl. jongm. 18 a 24 j. in engros-zaak fl. knnn. corresp. in fr. en duitsch pr. ref. 7. Bekiv. chef de cuisine in het lste rang te Rott. f 00 p. mnd. ra- goede vooruitz. 8. Knecht in atoomwaBi. volk. op hoogte van behand. v. d. wasch. sal. f 800 vooral g, get. 9. Bekw mach. bankw. zeifst, kunn. werken loon ii. bekw. ADVERTENTIËN. Getrouwd: D. BLOK, Arts te Lisse, en A. M. C. DUIJVIS, die, mede namens wederzijdschefa- miliën hun dank betuigen voor de vele hartelijke bewijzen van belang- itelling bij hun Huwelijk onder vonden. Wormerveer, 18 April 1894. Een gep. Ind. Hoofclonderw., 50 j. oud, zoekt bezigheid, hetzij bij bet onderw., hetzij administra tief. Fr. br. lett. S„ Uitgever dezes. wegens vertrek, van een net onderhouden op Donderdag 26 April 1894, ten overstaan van den Notaris C. G. ME RE NS, door den Makelaar F. H. ROCHUSSEN, en bestaande uit net onderhouden Meubelen Bedden Vloerkleeden, Glas en Aardewerkeenige Zilve ren voorwerpen en wat meer zal worden aangeboden. Te zien Dinsdag 24 April parti culier-, Woensdag 25 April publiek, telkens van 10 tot 4 ure. Notitie verkrijgbaar Jansstraat 85. ln de nieuwste modellen van 1,-* iet 6,allen met balein, steekt <ot 100 tM: taillewijdte voorbanden H. J. VISSEBi Groote Houtstraat 24. TE ZUTPHEN. tot eonenrreererdan prijs.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3