NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang; Zaterdag 21 April 1894. No. 3313 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid mr Vermogen." HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 4- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc., Parijt 31 bis Faubourg Montmartre. f - \Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten: Russische Toestanden II. De Clien tèle van den Dokter. Haarl. Halle tjes] CXCVIII. Binnen- enBuiten- landsche berichten.Varia. Adver- tentién enz. Haarlem20 April 1894. In de Groote Kerk alhier treedt 4 Mei op bet k cappela-koor onder leiding van den heer Daniel de Lange. Examen. Voor het akte-examen Lager Onder wijs zijn Donderdag geslaagd te Am sterdam de heeren P. Ewouds, A. Klok en K. G. Kuiper, alhier. Tot het geven van onderwijs in den solozang aan de muziekschool der Maatschappij ter bevordering van Toonkunst alhier is benoemd mevrouw Sophie HaaseBosse, concertzange res te Rotterdam. Koloniaal Museum. Door het Koloniaal Museum alhier werden gedurende de maan den Januari, Februari en Maart de volgende geschenken ontvangenvan den heer N. Stark te Heemstede, een Javaansche gendie, twee koperen muntstukken van de Papoea'svan den heer I. A. Maronierte Kemang- len, geprepareerde suikerrietstokken, clichés van verschillende cultuurge wassen van den heer N. A. M. van den Thoorn te Amsterdam, een mon stertje Groenhart van Britsch Guiana, een idem van Suriname; van Prof. E. Mr. Holmes te Londen, bladeren van Gymnema sylvestrisvan den heer Reerink van Cheribon, een Chi- neesch hoofdkussen; van den heer J. H. Smidt, oud Gouverneur van Suriname, te 's Gravenhage, 4 mandjes, één hangmat, twee versierde kalebassen, 25 koelkannetjes, éen steenen bakje, twee korjalen met pagaai, twee sten gels van vruchttrossen, Suriname; van de Maatschappij van Nijverheid en Landbouw in Nederlandsch Indië, Java- en Liberia-koffiebessen op spi ritus, boonen bereid en in den hoorn- schil, Cacaovruchten op spiritus, Cacaoboonen bereid, kapok bereid, alles afkomstig vun de cultuur-mnat- schappij Soekamangli, Semarangvan den heer C. G. van Tubergen, Haar lem, een verzameling gedroogde za den en vruchten uit de tropische en sub-tropische gewesten, bestaande -,ujjj234 rmrrimprHvan Nijverheid te Batavia, drie stukken houtsnijwerk, Japara's gereedschap- Een in gebruik bij de mertjon fa- rikage, verschillende gereedschappen in gebruik bij het vervaardigen van batik-tjap, Japara, 3 rottanhoeden door vrouwen gedragen, Japara, ver schillende versierde dakpannen, Ja para, model van een Javaansch huis. Van het sub-comité te Indramajoe van bovengenoemde Tentoonstelling, 8 stuks geweven stoffen, Cheribon van hetj sub-comité te Poerworedjo, de volgende voorwerpen uit de resi dentie Bagelen papiermand, naai mand en hoofddeksel van rottan, verschillende vischwerktuigen (22 nummers), landbouwwerktuigen (8 nummers), 3 matjesvan de Mo- luksche Handelsvennootschap een monster Nan tal-hout; van den heer H. van der Beek, eene verzamelin vlinders uit Nederl. Iudie. Vio+ Harpe Davids Donderdagavond gaf de Christelijke Zangvereeniging Harpe Davids een tot dan toe mij onbekend gemengd koor eene openbare uitvoering in de groote zaal van „Felix Favore". Dit zanggezelschap staat onder lei ding van den heer A. J. T. Koelen, terwijl de begeleiding piano of harmonium bij deze uitvoering door mej. van Maas geschiedde. In het eerste deel werden een ze vental liederen voor solo, kwartet en koor ten gehoore gebracht; het twee de deel werd ingenomen door de can tate Waterloo van G. H. Vijgenboom een vloeiend en populair geschre ven werk zonder buitengewone hoogte, breedte of diepte. De uitvoering zelf scheen mij toe niet voor een uitvoerige bespreking in aanmerking te kunnen komen. Vooreerst is de vereeniging eene niet uitsluitend muzikale en ten tweede is het muzikale element er nog niet tot een staat van rijpheid gekomen die voor een grondige beoordeeling wensehelijk is. Wellicht vind ik bij een volgend optreden van „Harpe Davids" gele genheid iets meer omtrent het stre ven dezer vereeniging in 't midden te brengen. PHILIP LOOTS. In ons bericht over de Nutsbiblio- theek in het vorig nummer staat dat eene deputatie van het bestuur, be staande uit de heeren P. Kleiweg Dyserinck en Mr.Enschedé commissa rissen complimenteerden dit moet jv -,r> Iioovon 1Y1"r De bekeuring der Staal- waterbron. Men vraagt ons, of inderdaad de ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij het kantongerecht, mr. H. J. D. D. Enschedé, eene vervolging zal instellen tegen de Maatschappij tot Exploitatie der Staalwaterbronnen. Wij hebben hiernaar onderzocht bij den ambtenaar zeiven, maar deze laat zich hierover niet uit om welke reden is ons niet recht duidelijk kun nen worden. De lijst van geneesmiddelen, welke door een niet-apotheker niet beneden zekere hoeveelheid mogen, worden verkocht, is aldus getiteld „Lijst van geneesmiddelen die be- „halve door de apothekers en door „de geneeskundigen tot het afleveren „van geneesmiddelen bevoegd, niet „mogen worden verkocht, onverschil lig tot welk doel, beneden de hoe veelheid in die lijst voor elk dier „middelen bepaald, met dien ver stande dat dit verbod ook betrek- „king heeft op als geneesmiddelen „verkochte mengsels, oplossingen, „aftreksels en andere bereidingen, „met behulp van een of meer dér op „de lijst genoemde middelen beneden „de daarin opgegeven hoeveelheden „bereid, of waarin een of meer dezer middelen beneden die hoeveelheid ont staan zijn. De laatste woorden cursiveeren wij. Zij zijn op het onderhavige geval van toepassing, wanneer de wet op staal water van toepassing kén zijn. Zoo men honderd menschen vraagt, ot de wetgever bedoeld kan hebben een natuurlijk bronwater dat luttel phosphas calcicus en chloretum am nion icum bevat, onder de bij lijst C verboden artikelen te begrijpen, dan zullen zij allen antwoorden, dat dit de bedoeling niet geweest kan zijn. Maar de vraag is hier: „wat staat er?" en dan zullen allicht de gevoe lens wel verdeeld zijn, ook die van de juristen. O. i. zou het meest afdoende zijn, de zaak te behandelen en desnoods tot in hoogste instantie, om in deze dwaze geschiedenis te weten waaraan men zich te houden heeft. Ons is het niet wijs te maken, dat de wetgever den verkoop in het klein van een natuurlijk bronwater heeft willen aan banden leggen. Het is wellicht de moeite waard te vermelden wat in het Pharmaceutisch Weekblad hierover is geschreven. De heer Van Gelder, militair apotheker 1e VI. te Leeuwarden, geeft in dat staalwater noch volgens den letter, noch volgens den geest der wet valt onder lijst C. „Klaarblijkelijk," zegt de heer Van Gelder, „heeft de wetgever hier op „het oog bepaalde praeparaten, berei dingen waarin bij de bereiding ge- „bruik gemaakt is van stoffen op „lijst C voorkomende of waarin, ten gevolge van die bereidingdergelijke „stoffen ontstaan zijn. Dus m. a. w. „praeparaten, die gemaakt zijn om ze, „in hoofdzaak, tot geneeskundige „doeleinden te doen dienen. „Nu, onder die rubriek valt het „haarlemmer staalwater m. i. niet. Het „is geen praeparaat bereid met hulp „van grondstoffen op lijst C voorko- „mende en, al mocht een dezer stof- „fen daarin aanwezig zijn, (zeker is „het niet tengevolge |van de be reiding daarin ontstaan. En als „zoodanig moeten wij dat ontstaan „toch opvatten. Daarop gaat de schrijver na (waar- om het Staalwater niet kan vallen onder lijst C volgens den geest der wet, doch dit betoog laten wij ach terwege omdat het is als een open deur bestormen. Geen (sterveling zal meenen, dat de wetgever ooit bedoeld heeft, staalwater onder lijst C te be grijpen maar wat juridische spits vondigheid in den letter der wet nog kan ontdekken kan niemand vooruit zeggen. „Hard gaat ie". De zoo goed geslaagde internatio nale kegelwedstrijd uitgeschreven door de kegelclub „Hard gaat ie" alhier werd Donderdagavond besloten met de prijsuitreiking wat geschiedde bij monde van den heer T. van Hemert president van genoemde club. Aan deze plechtigheid was verbonden een kegelconcours voor de aanwezige ke- gelaars, waarvoor waren uitgeloofd twee prijzen kunstvoorwerpen een voor de hoogste serie in 10 bal len en een als consolatieprijs voor bet hoogst aantal houten met de minste poedels. Den eersten prijs verwierf dé heer van Eden uit Amsterdam met 59 houtende heer van den Abeelen uit Rotterdam verkreeg den consolatie prijs met 47 houten zonder poedel. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 20 April hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier. 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los workman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Diefstal te Bloemendaal. Naar wij vernemen is de lijst van de bij de heeren Koolhoven te Bloe mendaal gestolen voorwerpen niet volledig. Er ontbreken nog aan: 6 zilveren lepels en vorken. 12 vergulde vruchtenmesjes. 3 zilveren zuur vorkjes. 1 geleischepper. Een lid der kiesvereeniging „Velsen" maakte in de vergadering van Don derdagavond de opmerking dat de heer Schaepman, die den beer Borret de vorige maal zoo sterk beeft aan bevolen, nu niets van zich laat hoo- ren. Hij stelde daarom voor de Cen trale liberale kiesvereeniging uit te noodigen den heer Schaepman te verzoeken om de candidatuur van den heer van Loenen Martinet te komen ondersteunen tegenover den heer Borret. Verkiezing gemeenteraad Velsen. Zoo eenstemmig in de keuze van een candidaat als de vorige maal is men nn niet. Velsen's Zuidhoek be veelt aan den heer P. A. v. d. Berg te Velsen; de kleurlooze kiesvereeni ging stelde onder goedkeuring der ver eeniging IJmuidens Belang den heer J. Lohmann en de kiesvereeniging „Vel sen" stelde naj twee stemmingen en herstemming tusschen de heeren P. A, v. de Berg en J. Lohmann, den heer P. A. v. d. Berg tot candidaat. De katholieke kiesvereeniging heeft gesteld den heer G. van Heijst. Leger des Heils.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1