Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. m Aangeboden bstrekkmae» in Nederiani Burgerlijke Stand. jen onbetwist succes gehad. De zaal tas tot den nok gevuld en het pu- Jiek toonde buitengewone geestdrift, tan het slot der voorstelling werd e componist, die de opvoering bij- ■oonde daverend toegejuicht en Verdi ig zich ondanks zijn bekenden tegen in voor betoogingen ter eere van iem zeiven genoodzaakt tweemalen ;oor het voetlicht te komen om voor |e kulde te bedanken. Dinsdag is de duitsche Rijksdag 'esloten. Te voren was in derde lezing langenomen het wetsontwerp op de eursbelasting met verwerping van alle amendementen op deregeerings- oordracht ingediend. Den lsten Mei 8. treedt de wet in werking. Naar de rijkskanselier heeft ver jaard zal de regeering in de volgende itting nieuwe ontwerpen indienen pr voorziening in de behoeften van \et rijk en tot doorzetting van de iervorming der financiën. In het engelsche Lagerhuis is Don- erdag het wetsontwerp op de iersche pachters in eerste lezing aangeno- aen op voorstel van Morley. Het ontwerp stelt een scheidsge- icht in van drie leden, die te beslissen zullen hebben of een herstel gelast worden. Indien een uitgezette achter weer op zijne hoeve hersteld wordt, bepaalt het scheidsgericht eene jillijke pacht. De pachter betaalt de ïelft van de achterstallige pacht over wee jaren. De staat betaalt deande- e helft. De eigenaar kan den pachter chter dwingen de hoeve te koopen. Daarentegen, als de hoeve in het be lt is van een nieuwen pachter, die ich tégen het herst. 1 van den vorigen .chter verzet, is het herstel niet ge- orloofd gedurende den tijd, dat de ieuwe pachter in het bezit der hoeve lijft. Stemt deze echter toe, dat de >rige pachter weder op zijne hoeve >111.% dan stelt het scheidsgericht eene schadevergoeding voor het ver aten van de hoeve vast. Eene som in £100,000. tot uitvoering van he tsontwerp benoodigd, wordt nitde rad sen der Iersche kerk betrokken. Buxton deelde in het Lagerhuis lede, dat Transvaal op het oogen- ik met het volk lan Swaziland on- uhandelt over de proclamatie, waar- jin Swaziland, zonder inlijving bij Transvaal, verklaard wordt onder het Bestuur van Transvaal te komen. I De vrees, die te Zoutpansberg heeft bestaan voor een opstand van de in boorlingen tegen de Transvalere heeft rich lie waarheid. ■Het Namaqnahoofd Hendrik Slam- gert, heeft de Betschuanen in de fitaluhariwoestijn aangevallen. Zeven tig Betschuanen, onder wie vrouwen en kinderen, werden omgebracht, zoo ook een gezin van boerentrekkers. De hoofden der Betschuanen zijn te [Vrijburg aangekomen om met de erheid raad te plegen. Met de nederlaag van admiraal De Mello is de burgeroorlog in Bra- lië geëindigd, maar de Aquidaban, it beste oorlogsschip, dat de admi- .1 uit de baai van Rio de Janeiro ieenam, is verloren. Volgens een telegram, dat de New \York Herald uit Rio ontvangt, deed bet eskader van president Peixoto, ölètwelk zich te Desterro bevond, een aanval op deze plaats, waar De Mel lo zijn hoofdkwartier had gevestigd, isterro ligt op het eiland San Catha- a bij de provincie van dien naam, sschen Rio de Janeiro en Rio Grande. Aanvankelijk boden de troepen van ad iraal De Mello, die zich nog op het and bevonden, weerstand. Zoowel Van de forten, als van de Aquidaban, dke zich in de haven bevond, werd g vuur geopend tegen dere- iringsschepen, zoodat de Brazilaan- :he admiraal een torpedo-boot uit- 'nd, welke de Aquidaban vernielde »n deed zinken. Daarna gaven De ello's aanhangers zich over en kon- de troepen van president Peixoto freer bezit nemen van Desterro, waar gedurende vele maanden de zetel Vras gevestigd van het voorloopige bewind, dat door De Mello was inge steld. i Aldus is de lezing, welke de New- York Herald geeft van het einde van jen strijd. Uit Buenos-Ayres wordt laarentegen gemeld, dat de Aquida ban reeds in het bezit was van presi dent Peixoto's aanhangers, toen het aartuig door de torpedo-boot Gus- ■vo Samplo in den grond werd ge dord. In elk geval echter is het schip >or de Braziliaansche regeering ver ben. De Brazilianen zullen zich over it verlies moeten troosten met de ikerheid, dat nu tenminste voor •ed het verzet van admiraal De ello is gebroken, vooral nadat ook jet tweede oorlogsschip, dat de ad miraal nog bezat, de Republican in de Haven van Buenos-Ayres weer ter be- hikking van de Braziliaansche re- ring is gesteld. Het geheim van Antwerpen. De inhechtenisneming van mevrouw Joniaux heeft natuurlijk te Antwer pen en in het geheele land groote sensatie gemaakt. Deze vermeerderde j en is voor dien tijd der expositie I verhuurd aan de heeren Albertini Co. De zaak der „Costa Rica Packet". In het Engelsche Hoogerhuïs deelde nog, toen kort na het bekend worden lord Kimberley, minister van bui van dit nieuws het gerucht liep vantenlandsche zaken, Donderdag mede, een tweede arrestatie.„De Indépendan-dat over de zaak der Costa Rica Pac- ce" maakt daarvan melding, maar zij]cet n0g altijd onderhandeld wordt noemt geen naam en waarschuwt j met de Nederlandsche regeering. Wij hare lezers tegen de verklaarbaar hebben, zeide de minister,ons volstrekt overspannen verbeelding van het j niet neergelegd bij de weigering der Ne- publiek. derlandscheregeering om een schadver- Nog een vierde sterfgeval wordt goeding toe te staan. Ik ben op het met deze zaak in verband gebracht punt, andermaal eene dépêche te zen en ook op rekening van mevrouw den aan onzen gezant te 's-Graven- Joniaux geschoven. Een der familie- Rage, met de instructie bij de Neder- leden van haar eersten man, de heer landsche rege ring er op aan te drin- Faber, heeft voor den rechter van gen de rechtvaardigheid te betrach- iustructie getuigenis afgelegd omtrent ten, en wij wanhopen niet aan het het verdachte overlijden van een I welslagen onzer vertoogen, want vol- vierden persoon. Tot nu toe ontbre-gens onze meening is kapitein Car- ken echter nadere bijzonderheden penter streng behandeld en is men omtrent dit geval. Men verwacht met groote belang stelling den uitslag van het schei kundig onderzoek der opgegraven lijken af. Met dat van Alfred Ablay, die het laatst van de drie is gestor ven, is reeds een aanvang gemaakt, en het viel den scheikundigen niet moeielijk een zekere hoeveelheid morphine te constateeren. Deze ont dekking leidde tot de inhechtenisne ming van de beschuldigde. In verband hiermede is een zeer bezwarende ver klaring door een Brusselsch apothe ker afgelegd. Deze is nl. uit eigen be weging a .n het parket komen meê- deelen dat mevrouw Joniaux in het begin van Maart, twee vóór den dood van Alfred Ablay, morphine bij hem had gekocht. Blijft nog de mogelijkheid, dat Ablay een morphinist was, en hij dus uit eigen beweging het alcaloid, hetwelk in zijn ingewanden is gevonden, had ingenomen. Om op dit punt zeker heid te verkrijgen, heeft dc rechter van instructie zich naar Parijs bege ven, ten einde daar informatien te winnen omtrent de gewoonten van Afred Ablay bij een zekere dame, met wien hij op intiemen voet' stond. Tevens heeft de rechter van in structie te Parijs een onderzoek in gesteld naar de onderhandelingen die Alfred Ablay had gevoerd met de maatschappij „des Assurances géné rales", bij wie hij zijn leven wilde verzekeren voor 100,000 fr. ten name van mevrouw Jnoiaux. Alfred Ablay was reeds door den geneeskundige der maatschappij goedgekeurd, maar de post werd niet afgesloten, omdat mevrouw Joniaux intusschen in Bel gië met de Gresham onderhandelin gen had aangeknoopt om haar broe der te verzekeren voor 100,000 fr. Toen Alfred Ablay te Antwerpen terugkwam, werd het contract met deze maatschappij ook gesloten. Bij het overlijden van Alfred Ablay ontving de maatschappij daarvan geen bericht, overeenkomstig de voorwaar den der polis; zij vernam het sterf geval eerst, toen de overledene reeds begraven was. Mevrouw Joniaux ver ontschuldigde zich met de zeer aan neembare opheldering, dat zij door de smart over hèt plotseling sterfge val verzuimd had de vereischte ken nisgeving te zenden. hem eene schadevergoeding schuldig. Werkstaking bij Antwerpen De berichten uit de provincie Ant werpen luiden ongunstiger. De werk staking heeft zich uitgebreid tot He- mixen. Aldaar werd Woensdagavond de houding der werkstakers zoo dreigend, dat troepen ontboden moesten wor den, die slechts met veel moeite het volk konden uiteenjagen. Wederom is brand gesticht in een der panne bakkerijen. Drie personen die vluch tende het fabrieksterrein verlieten, werden gevangen genomen. De brand werd spoedig gebluscht. Later in den avond kwamen de werkstakers openlijk in verzet tegen de troepen. Reeds was het ernstig be vel gegeven de geweren te laden, toen de burgemeester het volk nog bijtijds wist te bewegen uiteen te gaan. De staat van beleg is ook te Hemixen afgekondigd. De socialistische partij te Antwer pen heeft 10,000 frs. ter beschikking der werkstakers gesteld. Het Vikinger schip. In de haven van Antwerpen is het Noorsch Vikinger schip „Lif Erick- son" aangekomen. Even als dit des tijds geschied is op de wereldten toonstelling te Chicago, zal ook dit schip, gemaakt naar het model der oude Vikingerschepen, op de tentoon stelling ter bezichtiging worden ge steld. Door middel van een der groote kranen van het Kattendijkdok zal het vaartuig op het droge worden gebracht en daarna door een twintig tal paarden naar het tentoonstellings- terrein getrokken. Het schip is 32 ton groot, gebouwd in Noorwegen, behoort in eigendom aan de firma H. W. Koldrup Co. te Christiania Open clubs te Parijs In eene vergadering van aandeel houders der Parijsche Cercle de la- Presse is besloten tot ontbinding der maatschappij en tot sluiting harer lokalen. Deze maatregel is het gevolg van het strenge toezicht, dat de politie uitoefent op de „open" clubs, d. w. z. clubs die in hare salons ook leden van elders tijdelijk toelaten vooreen tijd van twee of drie weken. Voort durend waren er agenten van de prefectuur van politie, om toe te zien dat bij het spel geen gelden geleend werden, hetzij tusschen de leden on derling of door de administratie aan de leden. Zoo werd onlangs de club der „Union franco-latine" gedwongen hare deuren te sluiten, omdat een der leden een paar louis van een be diende had geleend. Het gevolg van dit toezicht was, dat vele eereleden, niet verkiezende te spelen onder het waakzaam oog van een agent, er niet meer kwamen. De Cercle miste daardoor een groote bron van inkomstenop dealgemee- ne onkosten, die 450,000 fr. per jaar of 1230 fr. per dag bedragen, leed men sederst de laatste maanden een verlies van 400 500 fr. per dag. Men zal nu een nieuwe combina tie vormen, welke net karakter zal aannemen van een gesloten clubde meesten der oude leden zullen daar van lid worden, zoodat er per slot van rekening niet veel verandert. Ook een interview. De Fransche humorist Alphonse Allais vindt er niets bijzonders in, dat de koning van Italië door Gaston Calmette is geïnterviewd. Hij, Allias, is ook wel geïnterviewd. Toen hij on langs op de boulevards zijn aperitif (bittertje) gebruikte, is een reporter hem komen vragen, of het waar was, dat hij met Raoul Pouchon, den kos- telijken verzensmid met zijn vuur- rooden neus, een stuk had geschre ven, dat La Table zou heetenenvoor het Théatre Libre van Antoine bestemd was. „Zeker," had Allias geant woord „dat is waarmaar het stuk zal eerst in het volgend seizoen wor den opgevoerd. Het is wel klaar, maar wij moeten het eerst nog eens worden over verschillende punten, vooral over de tantièmes die elk van ons geheel voor zich wil behouden, zoodat wij het op dit punt volkomen eens zijn. Daarentegen zijn er nog andere din gen te regelen. Het stuk heeft maar twee rollenGustave en Victor. Wij verdeelden nu den arbeid zóó, dat elk één rol schreef. Maar daar we het vooraf nog niet eens waren geworden over den inhoud van het stnk, kwam er een onzin te voorschijn, die alleen op het tooneel van een dolhuis had kunnen worden vertoond. Daarbij komt nog ditik schrijf alleen in proza en daarom schreef Raoul Pou chon de rol van Gustave in proza; maar daar ik diep doordrongen was van de dichterlijke beteekenis van mijn medewerker, schreef ik de rol van Victor in klinkende Alexandrij nen. We hadden ons dns beiden vergist, en daa om moesten in vorm en inhoud duizend veranderingen worden gebracht." De reporter meende volgens Al lias uit het medegedeelte te mogen opmaken, dat het onderhoud nu lan'g genoeg had geduurd. de erfprins van Meiningen, de zwa ger van den Duitschen keizer en prins Hendrik van Pruisen, 's keizers broe der, te Coburg, aangekomen. Anarchistische moordaanslag. Te Barcelona is een moordaanslag beproefd tegen den gouverneur La- roca. Terwijl de gouverneur toezicht hield op de inscheping der Spaansche pelgrims, die uit Barcelona naar Rome zouden vertrekken, werd de gouver neur aangevallen door een anarchist, die met een dolk was gewapend. Het gelukte echter den omstanders den man te ontwapenen, voerdat hij van zijn dolk kon gebruik maken. Het stoomschip Prins Mauritsarri veerde 18 April van Amsterdam te Paramaribo, Het stoomschip Oranje Nassau, ver trok 18 April van Paramaribo naar Amst. Het stoomschip Dubbeldam, van de N. A. S. M., van Rotterdam, arriv. 19 April te Newyork. Een vrijspraak. De krijgsraad te Algiers heeft dezer dagen een onderofficier van het vreem denlegioen vrijgesproken, die in 1884 bij verstek tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld was wegens verduistering van hem toe ver trouwde gelden en de sertie. Hij was destijds kwartiermees- tea bij het XVe legercorps en stal een belangrijke som geld uitdecom- pagniekas. Hij vluchtte en wist naar Zwitserland te ontkomen. Na eenigen tijd keerde hij terug en liet hij zich onder een valschen naam als Zwitser bij het vreemdenlegioen inlijven. Als gewoon soldaat werd hij naar Tonkin gezondenreeds spoedig onderscheid de hij zich door dapperheid en goed gedrag, zoodat hij tot adjudant-onder officier opklom en hem de medaille, de gedenkmunt en het kruis der Ana- mitische orde van den draak geschon ken werd. Ook na zijn terugkeer bleei hij zich onderscheiden door een uit stekend gedrag. Eindelijk achtte hij den tijd gekomen zich bekend te ma ken, een pioces was hiervan het ge volg, dat op grond van zijn uitstekend gedrag met zijn vrijspraak eindigde. Voor postzegels verzamelaars. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den Mikado zijn in Japan afzondelijke postzegels uit gegeven. Ze zijn van 2 sen (rood) en sen (blauw). Het beeld vertoont de Japansche zon, aan de onderzijde waarvan Im perial Japanese Post staat, aan de bo venzijde hetzelfde opschrift in Ja- pansch schrift. VARIA. 1IOOO gelukwenschen Het aantal gelukwenschen, door Bismarck op zijn verjaardag ontvan gen, bedraagt meer dan 11000. Huwelijk te Coburg. Steeds komen te Coburg meer vor stelijke personen aan tot bijwoning van de bruiloft van prinses Melita Victoria met den groothertog van Hessen. Behalve koningin Victoria, bevinden zich nu ook reeds haar dochter, keizerin Frederik en de prins van Wales te Coburg. Ook zijn reeds - Zie je dien heer daar? Dat is een zonderling man. Hoe zoo? ik merk niets bizon- ders aan hem. - Wel, hij noodigt de menschen pas uit te gaan zitten, als het gesprek met hem is afgeloopen. Zoo, wat is hij dan? Rechter. Commissains. Zoo, manneke, ben jij nou die wilddief die het den veld wachters zoo lastig hebt gemaakt? Gearresteerde.Vraag excuus, meneer het zijn juist de veldwachter, die het mij altijd lastig hebben gemaakt. Zeg, is de reparatie aan dien toren nog al niet gereed? Toen ik drie jaren geleden 't laatst hier was, waren ze er al aan bezig. Man. Die herstelling is reeds lang afgeloopen maar omdat de stel ling zoo moeilijk is aan te brengen, laten ze die maar staan voor een vol gende gelegenheid! De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige oude koperen muntstukken (binnen- en bui tenlandsche). Een duim stok. Een zakje thee. Een geel harig hondje. Eene kleine portemonnaie, waarin eenig geld. Een stuk zink. Een paternoster van blauwe koralen in een palmhouten doosje. Een gou den ring met diamant. Een notitie boekje. Twee groote ledige manden. Eene nikkelen horlogeketting. Eene broche, bestaande uit twee militaire uniformknoopen. Een blauw koralen kettinkje met gouden sluiting. Een glacé-handschoen. Een groen beursje met eenig geld. Een rol rieten vloer matten.[Eene grijze pet. Een vierkante granaten steen, vermoedelijk van een armband. Een onderstuk eener gou den oorbel. Negen schoenveters. Eene portemonnaie waarin een weinig geld, een lombardbriefje en een lot der Ne derlandsche Staatsloterij. Eene zwarte parapluie met dito stok. Eenheeren- hoed. Een paar vuile manchetten en eenige paren heeren boorden. Een scheikundig boek. Een zakdoek. Een boekje der Amsterdamsche Begrafenis Zieken- en Geneeskuadige Maatsch. Een injectie-spuitje. Twee [nieuwe planken en een lat. Een nikkelen horloge. Een gesloten brief, geadres seerd aan de Weduwe Abeve te Vel- sen en een patroon van een jak. Eenige sleutels. Tegenwoordigheid van geest. FannyHeb je dat gehoord van Angelique gisterenavond Nelly Wel, zij zag meneer Karei sen voor haar broer aan, die zij in geen twee jaar gezien had. En zij viel hem zoo maar regelrecht om den hals, terwijl we er allemaal bij waren. NellyHoe vreeselijk dolen keek hij niet raar, meneer Kareisen? Fanny: Neen, hij gedroeg zich als een verstandig man. Nelly: Hoe zoo? FannyWel, hij deed of het zijn zuster was en hij kuste haar harte lijk. A, Wat speelt die pianist onver gelijkelijk vlug! B. Hm, van de noten, die hij laat vallen, maakt een ander nog'n heel concert StoomYaartberichten. Het stoomschip Prins Willem II, van Suriname naar Amst., arriv. 19 April te Amsterdam. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 19 April des av. 6 uur 30 min., Prawlepoint. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 19 April te Rot terdam. Het stoomschip Utrecht, van Rot terdam naar Java, vertrok 19 April van Suez. Aan Qeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van ptstzegel. 1. Juff in chriit. gez. v. oeno eenige dame t. halp in huith. OBg. 30 j. P. G. niet mod. teg. kost, inw. en berrass. liefst acte v. nat handw. en orgel knnn. spel. Zond. school vuil. inf. 2. Huish. terst. bij wednwn. m. S kind. P. G. uit deft, gegoed., burg. of boerenst. 8. Winkelj. P. G. ext. bek. m. verk. v. mant. en japonst. str. t. aanbev. 4. tfekw. Ie mod. hoedenv. eleg. kunn. werk. zoo spoed, mog 5. Net jongm. P. G. in prima mag. v. huish. metaalw. te Amst. uitsl. v. d. detailv vakkenn. gewenschi niet noodz. mits goed verk. ec m. fijn publ. kunn. omg. sal. nader overeen te kom. 6. Kruideu. bed. teg. pr. Mei of terst. liefst R. K. gesch. v. alle werkz. inw, ea sal. Bevallen: 19 April. M. Kien- jetSieraad z. - W. v. d. Laanv. Nimwegen d. - B. J. H. v. Leeuwen Schneider z. 20. C. J. de Graaf Heiligers d. Overleden 18 April. C. Oos- terga 2 md. d. Leidschestr. 19. M. L. BraedeletZiegelaar 58 j. Pavilj.l. C. W. Lieshout 13 md. d. Barklaan. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 18 April. F. Köhne en J. Willig, Beemster. 19. K. van Buuren en J. E. Huijs, Amst. - S. Groeneveld Jr. en M. Burger, Amst. R. J. Hooijkaas en M. E. Spruit, Amst. - G. M. C. Smit en M. Kos ter, Baarn. - J. C. Hamel en A. G. Peters, Amst. - D. M. van Kelckho- ven en J. C. Lemel, Amst. - Ph. H. Berg en A. Hiddink, Utrecht. - J. C. Kreijts en A. S. E. Hiddink, U treeht. J. N. Halenbeen en M. J. Wegman, Amst. - J. E. H. de Vries en M. W. Boeklage, N.-Amstel. - L. F. Revius en M. P. J. Revius, den Haag. - P. W. H. C. van den Oever en M. J. H. Keizer, Voorburg. - L. E. Hinrichs en M. W. G. Hinrichs, Amst. - J. Muller en W. F. J. Mulder, Amst.™ Bevallen: 15 April. Mevr. Do- mela Nieuwenhuis 2 z's, Edinburgh. 17. .S. QueridoPalasche d., Parama ribo 18. M. DresehSmulders z., den Haag. - C. H. KouwenbergIwes z., den Haag. - A. H. de JonghVan der Minne d., Dordrecht. Overleden: 16 April. Wed. A. C. BörikBraschler 82 j., Holten. 17. G. T. Lestrade 67 j., Utrecht. - J. C. D. de Geus 43 j., Dieren. - Wed. A. M. MerkelbachVan der Sluijs74j., Amst 18. A. HeuvelTuinman78j., Zwaag, - S. R. Kinsbergen 63 j., Am sterdam. 19. A. Marx jm. 8 md. Am sterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3