NIEUWS- EN ADYERTENTIEBLAD. Maandag 23 April 1894. No. 3314 Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Rechtszaken. foiliiök üv erzTiCut. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-cS:, Haarlem. Telefoonnummer 122. VMVA'"'. ;'.'T A 1) VE RTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel weer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoof dar/enten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem21 April 1894. Museum van Kuntnij verlieid. GNu de ledententoonstelling in het Museum van kunstnijverheid isafge- loopen, zullen er weder geregeld we- kelijksche kunstbeschouwingen van plaatwerken gehouden worden. ^De serie zai a. s. Zondag geopend worden met reproductiën van het Museum de sculpture comparée in het paleis du Trocadero te Parijs- Tevens zullen voor enkele dagen twee maskers van beroemde personen, die na den dood op de natuur werden afgenomen, tentoongesteld zijn. t Het eene van Napoleon I in 1821 op zijn sterIbed te St. Helena afgeno- uomen door dr. Automarchi. Het an dere van Honoré de Balzac, auteur der Comédie humaine, die in 1850 over leed. Dergelijke maskers worden veel vuldig van overleden personen afge nomen om hunne gelaatstrekken voor de nakomelingschap te bewaren. Des Zondags is de toegang vrij. Tot rijksschatters voor de personeele belasting alhier, zijn benoemd de hee- ren G. Boogaard, A. Brakel Jr., J. H. Daudeij, J. van Campen, C. J. Cramer. Cr. J. Heijdanus Jr., A. J. Stoel Jr. en J. A. Jonker. Door Dr. S. OudschanS te Breda sal eene inrichting1 ter" uitoefening van de methode van pastoor Kneipp alhier won-en gesticht op een terrein aan de Kamperlaan, toebehoorende aan Jkvr. A. A. A. C. Koenen. Een hoed, die voor den drager te vens eene levensverzekerings-polis is, kan zeker een nieuwigheid worden genoemd. De firma Slager debiteert deze nouveauté. Wanneer binnen 3 maanden iemand die dezen hoed draagt, bij een spoorwegongeluk het leven verliest, krijgen zijne erven 100 pond sterling i(/1200.uitbetaald. Zie annonce. Wij verwijzen naar de achterstaan de advertentie waaruit blijkt, dat in de Lange Veerstraat naast het ma gazijn van den heer Keijzer, een winkel in mode-artikelen etc. geopend is door J. Mok-Nopol. Con Amore. Dat de vereeniging „Con Amore" de operette Marijke van Schevenin- gen in studie genomen en uitgevoerd beeft, is licht te begrijpen. Niet al leen omdat het een toonwerkje is vol aardige melodiën, maar ook om- lat het.een echtnederlandschkunst- noduct is, gedicht door H. ter Haar Izn, en getoonzet door J. A. Colde- eweij en zoo cosmopolitisch zijn wij lederlanclers nog niet geworden, of 'ij zien op het tooneel liever onze cheveningsche boschjes en duinen, an een_ tekstboekje dat maar al te "eel herinnert aan zijn buitenland- ïben oorsprong. Sommige menschen hebben de ge woonte het werk van dilettanten af keuren, omdat er door artisten iets Jters wordt voortgebracht. Dit stand- unt geeft aanleiding tot zonderlinge nsequentiës. Laat niemand zich eer verstouten piano te gaan spe- U tenzij bij zeker weet, het zoover kunnen brev gen als eenSchlegel! Lt toch geen meisjes moer zangles men, ze komt toch niet op de •ogte van Jeanne Landré I Wanneer t minder goede moet worden ver- >rpen omdat het beste bestaat, dan u dit een heel onvroolijke wereld «en. Het gevaar dat dilettantisme loopt zich te gaan verbeelden dat het volmaakt artistiek is geworden. Maar dilettanten met gezond verstand nemen zich voor deze Icarus-vlucht in acht, wel wetende dat zij er hunne vleugels mee verzengen en zoo ge schiedt, om op ons onderwerp terug te treden, het optreden van de di lettanten die „Con Amore" uitmaken dan ook met gepaste bescheidenheid, die al dadelijk blijkt uit het wegla ten van denamen der uitvoerenden op het programma. Yoor het publiek mogen zij (en dat is goed gezien) X, Y of Z. wezen. De kraeht van het gezelschao wat de dames betreft schuilt nog steeds bij de alt, die Vrijdagavond de partij van Thérèse te vervuilen had. Het is kostelijk om te hooren en te zien met welk een frischheid en rustig zelfvertrouwen deze jonge dame zingt. In de eerste aria kwam de mooie, warme klank van hare stem reeds voor den dag. De rol van Marijke was toever trouwd aan een dilettante, die voor het eerst optrad. Eenige onzekerheid en het mislukken van het duet met Verhagen in het derde tafreel ma? veilig op die omstandigheid V/orden afgeschreven. Dit lid v-n het gezel schap bezit overigens een helder ge luid dat hoewel, niet groot, zeer aan genaam is om te hooren. Van de heeren noemen wij het eerst den bas, Sijmen Pieterse, die een krachtig, goedklinkend geluid heeft, waarvan hij partij weet te trek» ken. Het lied in het tweede tafreel o.a, werd uitnemend gezongen. Al leen accentueerde „Sij men" soms wat ongemotiveerd, hetgeen iets stootends a8fi enkele passages gaf. De tenor Frans Verhagen, was een voorbeeld van de bescheidenheid die wij in „Con Amoro" roemden. SoiBS was hij o. i. wat al te bescheiden en had wat meer krachtsontwikkeling niet misstaan. Intnsschen mag niet verzwegen worden, dat hij zijn partij zong met een aangename stem en goede voordracht. Hij is werkelijk een aanwinst voor het gezelschap. Aan den bariton, de Snaeyer, ten slotte een woord van hulde voor zijn aria „Mon Dieu, wat loopt die wereld raar I" Een van de bestgeslaagde tooneel- tjes was „Het liedje van Geertemeu en den Smid", waarvoor het koorlid dat de rol van een meisje vervulde, lol toekomt. Het koor was goed, het accompag nement van den heer Wiegant zorg vuldig. Eene opmerking ten slotte. Laat men vooral ook aandacht wijden aan het spel. 't Is zeker niet gemakke lijk, maar het genre eischt nu een maal, dat men in de operette niet enkel zinge maar ook acteere. Wan neer sommige leden van het gezel schap zich op het laatste wat meer willen toeleggen, dan zal het geheel er zeker nog aanmerkelijk bij winnen. Ver»iez ngeu, De heer C. V. Gerritsen van Amster dam trad Vrijdag voor ongeveer 50 kiezers als spreker op in het hotel „Appeldoorn," te Velsen. Na de crisis duidelijk uiteengezet te hebben,betoog de bij met citaten uit brochures en uit de Handelingen der 2e Kamer, dat de heeren De Beaufort, Roëll, Van Houten en Rutgers van Rozen burg vroeger geheel anders geschre ven of gesproken hebben over de uit legging van art. 80 der Grondwet. Met aanhalingen uit prof. Buys, minister J. Heemskerk en prof. De Louter be wees bij, dat de Grondwet geen be letsel kan zijn tegen een kieswet, zoo als door minister Tak is voorgesteld. Uit het feit, dat de heer Borret tegen het sub-amendement-Smeenge bad gestemd, meende spreker, dat de beer Borret het a in tal kiezers liefst zoo min mogelijk wilde uitbreiden. Hij eindigde daarom met de verkiezing van den heer Van Loenen Martinet zoo sterk moge'ijk aan te ra en. Naar men ons mededeelt geeft a.s. Maandag de Hillegomsche zangver- eeniging (gemengd koor), onder lei- ding^van haren directeur den heer K. F. van Maas, hare 2e uitvoering van dit seizoen. Als solisten zullen wel willend hunne medewerking verlee- nen mej. F. van Maas (piano), de heer G. J. Oort (piano) Haarlem, ud-élève van het blindeninstituut te Amster dam en de heer K. F. van Maas (viool). Tot lid van den Raad te Aalsmeer is gekozen de heer M. Baarse, met 140 tegen den heer Jongkind, die 77 stemmen verkreeg. In de Vrijdagavond gehouden ver gaderingvan de afdeeling „Zandvoort" van de Noord-Hollandsche vereeni ging „het Witte Kruis-1 werd de be schrijvingsbrief voor de a. s. alge- meene vergadering behandeld en wer den tot afgevaardigden voor die ver gadering benoem! de heeren Dr. C. A. Gerke en P. van der Mije. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 19 April 1894. Witte tarwe f 5.a f 5.-40, Haver f 6.60 a f 7.Rogge f 8.75 a f4.10.Dui- venboonen f 5.75 a f 6.25, Paardenboo- nenf 5.10 a f5.30. Kanariezaad f 6.50 a 17.Blauw maanzaad f8. Vrijdag is te Amsterdam geslaagd voor het acte-examen lage r-onder wijs de heer P. van der Lijn. Derde indaging. Vrijdag lüidajN ten twee ure heeft voor het huis van bewaring te 's-Gra- venhage de derde indaging "ij trom melslag plaats gehad van Hugo va" rel van Diepenbrugge, laatstelijk eer ste luitenant-plaatselij k-adjudant te Leiden tegen Dinsdag 5 Juni a. s. drecht, die zich te Oud-Beierland aan verschillende oplichterijen heeft schul dig gemaakt. Hij gaf zich uit voor agent der Rotterdamsche Levensver zekering maatschappij en nam als zoodanig eenige premies in ontvangst. Ook bood hij den kassier A. Koopman aldaar een wissel ter betaling aan, door hem 'valschelijk onderteekend met den naam van een geacht inge zetene van Numansdorp. De betaling werd echter geweigerd en van het feit werd aan de politie kennis ge geven. Poging tot moord. Door twee personen te Grendingen, tegen wie door den veldwachter te P. aldaar wegens dronkenschap proces verbaal was opgemaakt, is tegen den laatste een moordaanslag gepleegd, welke gelukkig door toegesnelde per sonen is verijdeld. Toch is de veld wachter zoodanig verwond, dat hij niet buiten gevaar is. De beide daders zijn op de vlucht gegaan. Moord te Maroile.ut. De uitspraak der rechtbank te Mid delburg, inzake den moord teMarol- leput luidtlevenslange gevangenis straf voor den dader Lampier. Een lijk opgehaald. Uit den Hofvijver te 's Gravenhage is Vrijdagochtend het lijk opgehaald van een net-gekleed heer, naar gis sing 60 jaren oud. Op het lijk is ge vonden een visitekaartje, een flescbje en eenig geld. Blijkbaar bad de dren keling nog niet lang in het water gelegen. Het lijk is naar de begraaf plaats overgebracht. Overstoomd. De bomschuit Sch. 266 van den reeder J. Hoogenraad Jz. te Scheve- ningën, is Donderdagnaaiiddag om streeks 4 uur tusschen Scheveningen en Katwijk overstoomd door deMct- zeppadie bereids in IJmuiden is bin- nengeloopen. Het visscbersschip is zwaar beschadigd en te Scheveningen geland. De zaak is in handen van Hen waterschout. De equipage legde Vrijdag eene verklaring voor den kantonrechter af. Déraillement. Tengevolge van het loopen van vee tusschen de rails, is Donderdag nacht tusschen Nijmegen en Wijchen trein 722 gederailleerd. Drie koeien werden overreden en een bagagewa gen omvergeworpen. Jammerlijk verdronken. Donderdagnamiddag waren drie jon gens van 18 en 20 jaar met een bootje aan het roeien in de Zuid-Willems vaart te Veghel. Plotseling sloeg het ranke vaartuigje om. Slechts eender knapen heeft men kunnen redd-n, de twee anderen zijn jammerlijk verdron ken. Nadat de duitsche Rijksdag was gesloten, zijn zeven en twintig natio naal liberale afgevaardigden, grooten- deels nieuwgekozenen, die Bismarck niet persoonlijk kenden, Vrijdag naar Friedrichsruhe gereisd, waar Bismarck hun o. a. het volgende als een poli tiek program ontwikkeld heeft. Drin gend noodzakelijk is het den land bouw te helpen en de rijksfinanciën in orde te brengen. Verder moeten alle partijen, dié dsil YdY behouden willen zien, samenwerken tegen de soTUn'.-democratie. De tegenwoordige afscheiding V2n ^et rijkskanselier- schap van het presidium der Pruisi sche minister is even nadeelfg ais het aanwakkeren van het streven der Polen. Zonder den steun van Pruisi- schen kant zweeft de Rijkskanselier als een koorddanser in de lucht. In aen verderen loop van het ge sprek verklaarde Bismarck voor het oogenblik geene verwikkelingen in het buitenland te duchten, daar geene mogendheid die voor zoo iets in aan merking zou kunnen komen zich sterR genoeg voelt om nit te komen. Ook is. men algemeen er nog altoos op uit zich de nieuwste uitvindingen van krijgs-technischen aard toe te eige nen, ten einde het daarmee verder te brengen dan eenige andere mogend heid. De voorzichtigheid vordert noch- thans dat men zich altoos „gereed tot den kamp" houdt. Bismarck's echtgenoote kon de gasten van haren man niet ontvan gen, daar zij ongesteld was. In het engelsche Lagerhuis is Vrij dag gestemd over Mortons motie om den groothertog van Coburg als her tog van Edinburg een kleiner jaar geld toe te kennen. Deze motie, door de regeering bestreden, is met 298 tegen 67 stemmen verworpen. De braziliaansche opstandelingen te Buenos-Ayres zijn.aan hetlazareth aldaar ontscheept, en zullen daar blij ven onder de hoede van de argentijn- sche marine, tot de schepen van Peixo- to aldaar zijn aangekomen. gen hedden gezocht, werden tegen den grond geslagen doch gelukkig zonder ernstige gevolgen. Spams che pelgrims te Rome. De paus heeft in de St. Pieters kerk de 10,000 Spaansche pelgrims onvangen. Nadat hij de mis bediend had, liet hij een antwoord voorlezen op het adres van hulde der pelgrims, waarin hij deze herinnert aan den plicht zich aan de gestelde machten te onderwerpen. De paus werd leven dig toegejuicht. Ernstige brand. In het Silezische dorp Lichinia zijn 28 huizen, een groot aantal schuren en stallen, een prooi der vlammen geworden. Vier kinderen en vele run deren kwamen bij den brand om. Aardbeving in Griekenland. Een hevige aardbeving werd Vrij dag in geheel Griekenland waarge nomen. Eenige personen zijn gewond. Een fiesaclieQt' ekker. Door de rijkspolitie te Oud-Beier land is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren Sprangers uit Dor De bliksem ingeslagen. Donderdagmiddag is het grenskan- toor tusschen Lobit en Elten door den bliksem getroffen. Het gebouw bekwam geen noemenswaardige scha de en de dienstdoende ambtenaren bleven ongedeerd. Een paar arbeiders, die achter het huLje een schuilplaats voor den xe- N oordpool-expeditie De Noorsch-Amerikaansche Noord- poolexpeditie van Walter Wellmann is te Bergen aangekomen met 53 honden uit België. Vier deelnemers zijn terstond naar Aalesund doorge reisd waar het schip ligt, de ^Zynvaid JZfl, Hat uen z-iste naar Spitsbergen vertrekt. Van daar zal men het vaste ijsveld trachten te bereiken om dan op sleden verder Noordwaarts door te dringen. De expeditie kost 90,000 kronen en bestaat uit 11 Noren en|[5 Amerikanen. ïtoomvsartbs-ichtsn. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 19 April 11 uur 15 m. Lezard. Het stoomschip Gedéi, van Rotter dam naar Java, pass. 20 April Pon- tadaquia. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. o. JVL; van Rotterdam, arriv. 19 April te Newyork. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., vertrok 19 April van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Prinses Sophie, yan Amsterdam naar Java, vertrok 19 April van Genua. Het stoomschip Bur gem. den Tex, arriveerde 20 April van Amsterdam te Batavia. Ondertrouwd: 20 April. C. Thomasz en S. C. L. v. d. Heijdt. Bevallen: 18 April. A. Boer- koelde Jonge z. - 19. M. C. van VlietJansen d. - W. SipkesWin- gelaar d. - 20. M. E. Swarzv. Hoof d. - A. v. EsHommers z. - G. E. v. BroekhuizenBosveld d. - M. Dir ken—Meiland d. - 21. M. M. Strijboa Smits z. - A. J. AarsedeKiefted. Overleden 20 April. G. J. v. Dijk 2 j. z. Brouwersstr. - J. Zijp2j. z. Kerkhofstr. - M. G. Sieuwerts Smits 65 j. Spaarne. Aangeboden betrekkingen in Nederland 1. Winkeljuffrouwea lek. m. stoff. en bandsch. vak. 2. ('and. not. zoo spoed. raog. in plattel, prakt, erv. m g. get. teg. nad. overeen te k, bill. sal. 8. Correspond, in tr., eng. en duitsch en bek. boekh. 4 Boekh R. K. goel op hoogte v. fr, en eng. en ben 3') j. liefst m. eicdex. 5 j. curs, of spec, exam, in boekh. hsbb. afgel. 5. Net jongm. in prov. stad op eff kant. volk. op hoogte v. arbitr. in fonds v. beh. v. coop, en wks. opg. v. verl. sal. en ref, 6. Sonera, in hotel le rang int. v, adm. werkz. bek. m. fr en eng. tal. 7. Ksstcl.-cuisin. in societ. in stad y. Overijs. 1 Nov. g'h. üefst z. kind. aal. f890 en 10 pCt in nelto wirst rain, f 200 v ije won vuur en liclit e. a. voord, briev. m. getuigach.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1