Yoor onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J le Jaargang, Dinsdag 24 April 1894. No. 3315 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen.' BINNENLAND, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 hia Faubourg Montmartre: In de étalage voor de vensters van iet Bureau van dit Blad zijn dena- olgende afbeeldingen gelegd. J,Gezichten in Uganda, portret van en koning Mwanga en afbeelding an bet graf van zijn voorganger Portretten van den groothertog van en zijn Bruid en van prins van Roemenië. Beren in een woud in Noord- Politieke Platen. Afbeeldingen ,it Eigen Haard Platen uit het reïll. Zondagsblad van Haarlemss fogblad en Proeve van Drukwerk van de Stoom- rukkerij van Haarlem's Dagblad. Directeur- Uitgever. Haarlem23 April 1894. Zaterdagavond trad de heer K. Czn e Boer, benoemd lid van de 2de en burgemeester van Assen- .elft, in het café „Welgelegen" te [andvoort, voor de kiezers op. Nadat prexer het groote gewicht uiteenge- et had van de uitbreiding van het iesrecht en het ingetrokken ontwerp an minister Tak, in verband met ,rt. 80 der Grondwet, had besproken, de verhandeling wegens onge teldheid van den spreker, voortgezet den heer van Dalen uit Assen- Een tweetal aanwezigen vroe- daarna aan den heer de Boer enige in lichtingen,na het verstrekken van de heer de Boer zijne rede- besloot met de candidatuur den heer van Loenen Martinet en sterkste aan te bevelen en eene pwekking aan de kiezers om toch )insdag a. s. getrouw ter stembus op e komen, en daar, waar onze geëer- liedigde Koningin-Regentes gevraagd ïeeft, door ontbinding der Tweede lamer: „wilt gij uitbreiding van het desrecht in den vorm als door mi- Tak is voorgesteld? ons ant- te geven door gebruik te ma- van ae ons reeds gegeven kies- Wielerwedstrijd. Zondag morgen hield de Haarl. W. „de Kettinggangers" op den Alk- aaarschen Straatweg van Beverwijk naar Limmen en terug een ouder lingen 25 K. M. wegwedstrijd, waar aan door bizondere omstandigheden slechts 4 rijders deelnamen Het laatste gedeelte van den wedstrijd had onder een hevige stortbui plaats. Als eerste kwam aan de heer CWitte veen 2de en 3de waren respectievelijk de heeren M. N. Peereboom en A. Pe- Gymnastiek-uitvoeriiig. Zaterdagavond gaf de heer A. J. Meijerink in den schouwburg alhier een gymnastiek- en sckermfeest, waaraan behalve door zijne jongens- en meisjesleerlingen werd deelgeno men door drie vereenigingen die on der leiding staan van den heer Meije rink. De dames gymn.-vereeniging „Olympia" kwam waardig uit door hare stokoefeningen, die uiterst con- rect zonder fout werden uitgevoerd, en hare vrije oefeningen. De Gymnastiek- en schermvereeniging „Concordia" gaf verschillende oefeningen aan toestellen te zien, en reien, welke laatste figuren, hoewel er nu en dan een foutje insloop, vrij goed werden uitgevoerd. De schermvereeniging „Thor", gaf door 4 barer leden ver tegenwoordigd,een carré geweer te zien, dat ondanks zijne samengesteldheid en de moeielijkheid der figuren onder commando van den heer Klinkhamer kranig werd uitgevoerd. Hetzelfde kan ook gezegd worden van het carré geweer onder leiding van heer Meijerink zelf. Het programma van den avond werd geopend met vrije- en ordeoefe ningen van en op de plaats door een 24 tal meisjes, vrije- en ordeoefenin gen door een 36 tal jongens, welke goed van stapel liepen. Verder werd nog een carré korte stok door een 8 tal jongens uitgevoerd. De goed geslaagde uitvoering werd besloten met een bal, waaraan voor af ging een Intermezzo, voorstellende eene Hulde aan Phoebus, de godin van den Dageraad, hetwelk door zijn schoon arrangement zeer goed vol deed. Proza en Poezie- Zaterdagavond woonden wij een gedeelte van de negende uitvoering van de vereeniging „Proza en Poezie" bij. Men weet, dat deze mannenzang- en tooneelvereeniging uitsluitend be staat uit werklieden van ,de werk plaatsen der Holl. Spoor en het is werkelijk aardig, op te merken hoe deze coöperatie (om het zoo eens te noemen) haar best doet om zich in zang en komediespel te ontwikkelen en met hoeveel waardeering het tal rijk publiek, ook gevormd door per soneel der werkplaatsen, met vrouwen en meisjes, volgen wat er vertoond wordt. De heer P. H. Buisma, die als di recteur optreedt, had met succes zijn koor eenige geschikte nummers inge studeerd. Er werd met toewijding ge zongen. Van het duet voor tenor en bariton Breydel en de Coninck is meer goeds te zeggen over de uitvoering dan over de c •mpositie, die tamelijk opper vlakkig is. Twee tooneelstukjes „d eWraak van Snüf" en „de Duivel op het Dorp" werden vlot gespeeld. Aanhouding. Door de politie alhier zijn aange houden en naar het huis van bewa ring overgebracht Pieter Piket, oud 26 jaren, geboren te Leiden en Bartho- lomeus Heppener, oud 26 jaren, ge boren te 's Gravenhage, die zich in een kosthuis waarin zij sedert eenige dsgen hun intrek halden genomen, hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden broche en vier gou den damesringen, waarvan een met juweelen steen. Op 30 Maart j.l. wa ren zij als soldaat bij het 4e regiment infanterie alhier in garnizoen wegens wangedrag weggejaagd. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 23 April hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 5 voor naaister, 3 voor grond werker, 6 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks var. 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. In het stuk van den heer A. van der Voort Azn. over Rusland (2e blad van ons vorig nummer) staat dat „de vruchtbare aardlaag wordt wegge spoeld door hevige stofregens De aandachtige lezer zal reeds be grepen hebben, dat dit een drukfout is en dat er moest staan stortregens. Herstemming in Haarlem mermeer. In eene vergadering van leden van de lib. kiesvereeniging „Haarlemmer meer" is besloten de candidatuur van den heer Reekers te steunen- Het voorloopig bestuur Jnam zijn ontslag, daar het de leiding van een verkiezing op zich had genomen, en werd weder vervangen door het oude bestuur, zijnde de heeren Bultman, Evelein, Former, Voordendag en De Zeeuw. De heer De Kanter noodigt in De Meerbode alle liberale kiezers, die bij de eerste stemming in het district hnnne stem op hem uitbrachten, ten dringendste uit a. s. Dinsdag zoo ge trouw mogelijk op te komen, en voor de herstemming hun biljet in te vul len met den naam van den heer G. B. 't Hooft. Vroege aardbeziën. Als eene groote zeldzaamheid kan gemeld worden, dat er reeds Vrijdag rijpe aardbeziën in Aalsmeer waren. Heden zouden de eerste te Amster dam aan de markt worden gebracht. Uit de hofwereld. Naar men ons met zekerheid meldt, zullen HH. MM. a. s. Woensdag het paleis te Soestdijk betrekken, ^en moet het voornemen zijn daar den geheelen zomer te vertoeven. (JJ. D.) 'Vederlandsch Gymnastiek- verbond. In eene Zondag te Utrecht gehou den buitengewone vergadering werd bepaald, dat de leden van het dage lij ksch bestuur ook buiten Amster dam kunnen wonen, zoodat men bij de keuze van een voorzitter niet meer beperkt is tot Amsterdam, maar die keuze kan doen uit geheel Neder land. Tot bondsvoorzitter werd daarop benoemd (wegens het bedanken van dr. Meyer voor de op hem uitge brachte keuze) de heer Karei Muller van Amsterdam, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Hierna kwam in bespreking het programma voor turners-examen.Door O. K. K. te Helder ta as vroeger reeds een examen voor vóórturners voorge steld, wat aangenomen was, en hier op is door den heer Van Aken een toelichting gegeven, hierop neerko mende dat hij eene opleiding wil door een 14-daagschen cursus, die hij bereid is te geven. Tegen deze toelichting werden door Helder be zwaren ingediend* Uit de discussies bleek, dat nu de meening gold, dat men met 't aannemen van 't examen- voorstel te voorbarig was geweest. „De vergadering, van oordeel dat de tijd nog niet gekomen is om ge volg te geven aan het aangenomen voorstel van de vereen. O. K. K., spreekt haar dank uit aan den heer Van Aken voor zijn daaromtrent ge- danen arbeid en gaat over tot de orde van den dag", welke motie met groote meerderheid werd aangenomen, na wijziging der laatste woorden in en besluit het voorstel aan te houden tot de e. v. algemeene vergadering. Nadat hierna nog eenige wenken gegeven waren, o. a. dat van 't bonds- bestuur uit en op kosten der alge meene kas leiding worde gegeven, daar waar men dit wenscht (wat an deren te bezwarend voor de kas achtten); dat wijziging in 't tijd schrift worde gebrachtdat door algem. vergaderingen rekening worde gehouden met kerkelijke feestdagen). Zondag Israël. Paaschfeest), enz. en de voorzitter overweging daarvan had toegezegd, sloot deze met de gewone plichtplegingen deze buitengewone vergadering. Handelsreizigers. In het Dgbld. schrijft „Morgenster" Amsterdam zendt een geheele zwerm van handelsreizigers over ons vader land uit, talloos velen meer dan voor heen. Menig winkelier in de provincie zou misschien verbaasd opkijken, als hij den grossier, met wien hij door tusschenkomst van diens reiziger zulke groote zaken doet, hier ook maar als een eenvoudig winkelier achter de toonbank van zijn niet eens zoo groo- ten winkel zag staan. Iedereen, die het maar even doen kan, laat „reizen" tegenwoordig. Daar onder heeft het oude type, dat wel bekende, van den commis-voyageur, dien onuitputtelijken uien-ver teller, wel eenigszins geleden. Dien men- schen kon men het indertijd zoo aanzien en aanhooren, dat zij gewoon waren avonden lang in ledigheid door te brengen in een of andere kleine

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1