Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. stad of dorp, waar zij niet de minste afwisseling hadden en dus genood zaakt waren elkander in net logement zoo goed mogelijk te amuseeren. Die gewoonte werd hun een tweede na tuur; zij konden haar niet meer af leggen en vertoonden haar in spoor treinen en elk gezelschap, waar zij kwamen, soms wel eens tot niet ge heel onvermengd genot van hen, die hun gezelschap moesten deelen. Maar ach, wat is dat heden ten dage ver anderd De reizigers van zoogenaamd „fli.ike" huizen, die van zes tot tien gulden daags reiskosten te verteren hadden, zij bestaan niet meer. De spoorwegen met hun abonnementstarieven heb ben hen onbarmhartig verdreven. De „huizen" kunnen het veel goedkoo- per gedaan krijgen tegenwoordig. De steden in den omtrek van Amster dam worden afgegraasd door zulke „abonnements-reizigers", die des avonds allen weer naar Amsterdam terugkeeren, dikwijls nog zoo vroeg, als zij met hun werk gereed zijn, dat zij nog te huis kunnen dineeren. Nog niet lang geleden zat ik in een spoor- wegcoupée met zes heeren, die allen van een spoorwegabonnement voor zien waren en blijkbaar allen goede bekenden van den conducteur want onder allen koos hij alleen mij uit om mijn kaartje te knippen. En ik kan niet zeggen, dat de vroolijke, fideele, soms luidruchtige toon, die yroe. er onder zulke reizigers wel eens kon heerschen, ook in dit ge zelschap gevaren was. 01 het vermoeidheid was van dat dagelijks heen en weer jakkeren, kon ik niet beoordeelen, maar de men- schen waren stil en mat. Het scheen mij toe, alsof zij elkander niet meer als loyale concurrenten boschouwen, maar als sterk gevreesde mededingers, die „onder eikaars duiven kwamen schieten". Zij maakten zoo den indruk op mij, alsof er geen enkele jager on der hen was, maar of het altemaal stroopers waren, die met lust en on bevoegdheid hun bedrijf uitoefenen. En nu komt er nog bij, dat haast elke provinciale hoofdstad haar gros siers heeft, die tengevolge van de goedkoope abonnementstarieven den omtrek laten „bereizen". En wa ir dit nog niet zoo sterk het geval is, daar heeft toch de Amster- damsche reiziger tegenwoordig al zijn werkkracht en zijn vernuft noodig om zich tegenover zijn concurrenten staande te houden. Is hij te Utrecht bijvoorbeeld, dan bezoekt hij van daar in vliegende haast soms nog éen dag Amersfoort en Kuilenburg en op een anderen dag weer een paar dorpen in den omtrek. Des avonds keert hij dus altijd nog weer naar huis terug. Een afmattend leven is dat ongetwijfeld en ik kan mij de verzuchting van zoo'n reiziger, dien ik dezer dagen hoorde, best verklaren: „Ik wou dat het reizen tienmaal zoo duur werd als als thansWat zou het aantal zijner concurrenten, dat dage lijks vermeerdert, plotseling afnemen 1 Geheimzinnig. Er moet Zaterdagnacht iets geheim zinnigs zijn gebeurd te Amsterdam schrijft de Tel. Dat kwamen enkele vrienden ons na sluiting der café's vertellen. Zij hadden in verschillende deelen der stad, in de Kalverstraat, in den Jordaan, {in de Pijp, in de jodenbreestraat „aapjes" ontmoet. Nu is dat op zichzelf niets bijzon ders in dit nachtelijk uur. Maar op den bok van al die rij tuigen stond naast den koetsier een groote pot. En er binnen in niet in den pot maar in de „aapjes" zaten twee deftige heeren en jongens. Al die heeren hadden groote pak ken oanier hii rieh or. .«.1 hielden een kwast in de hand. Op al de hoehen van de straten stonden de „aapjes" stil. Voorzichtig kwam de jongen van de kwast er uit, keek overal rond, stak haastig de kwast in de pot op den bok en wreef er mee over den muur. Nog vlugger plakten daarop de heeren biljetten op huizen endeuren en vensters en hekken en kerken en fabrieken, op steen en op hout kort om, op alle plaatsen, welke te be plakken en niet te beplakken waren, renden vervolgens weer in de coupé's en voort ging 't naar een volgende straat, waar hetzelfde tooneel werd herhaald. Maar de politie had het in de ga ten gekregen. Dat was niet te ver trouwen. De posten werden gewaar schuwd en bij Heinekens bierbrou werij en bij de Westerkerk werden die geheimzinnige aanplakkers op heeterdaad betrapt. Allen moesten ze naar het bureau. Ze zagen er wel uit als heeren, maar 't konden toch verkapte anarchisten zijn. Je kondt niet weten 1 De brigadier wilde proces-verbaal opmaken. Edoch op die papieren stond met vette letters„Leve het vaderland Leve de koningin Dat was nu geen opruiende taai. En ook de verdere inhoud der bil jetten stelde de ijverige politie spoe dig gerust. Het was een verkiezings reclame een aanbeveling van de heerên De Beaufort, Treub, Levy en Vrolik. Die zouden wel niet mee werken tot omverwerping van de maatschappij, De heeren konden dus weer gaan met de vermaning, om toch niet het geheele verticale deel der stad onder die oranje- en witte papieren te bedelven. We weten niet, of ze zich aan dien raad hebben gehouden. Maar wat wij er dien nacht van gezien hebben, geeft recht tot de meening, dat de heeren even ijverig als geheimzinnig waren* De Brandspuit in de Burger lijke Rechtsvordering. „Te Alfen a.d. Rijn weigerde dezer dagen eene bouwvrouw en hare zoons, nadat de huur «-as verstreken, eene boerenwoning te ontruimen. Den eigenaar, opziende tegen de kosten eener gerechtelijke ontruiming, werd de raad gegeven, zijn eigen rechter te zijn, en wel in dier voege, dat hij gebruik zoude maken van de brandspuit. Spoedig werd deze raad uitgevoerd, de spuitgasten togen aan het werk, en de woning en hare be woners werden flink bespoten. Deze, op zulk eene Jcoele bejegening van den eigenaar niet geprepareerd, ver lieten nu spoedig met hun goed, het wederrechtelij k door hen bezeten per ceel." Aldus wordt aan de Amst. geschre ven uit Alfen a.d. Rijn. „Wij mogen niet verhelen dat de bovenbeschreven practijk ons vrij be denkelijk voorkomt", laat de redactie hierop volgen. Wanneer onze burgerlijke rechts vordering te kostbaar en te omslach tig is wat wij volmondig toestem men dan dient daarin verandering te worden gebracht, maar geeft dit nog aan niemand de vrijheid om zijn eigen rechter te zijn. Te bedenkelijker komt ons de zaak voor omdat tot dit eigenmachtig op treden in casu de medewerking schijnt te zijn verleend van het ge meentebestuur, want zonder zijn toe stemming zou toch niet over de brandspuit kunnen zijn beschikt. Het schijnt dus niet overbodig, dat van hoogerhand aan de betrokken gemeentelijke autoriteit'eens worde herinnerd, dat elk Nederlander vol waarvan hij niet mag worden afge trokken, en dat de brandspuit in onze burgerlijke procedure een onbekend element is en moet blijven. Naar wij vernemen is de Merwede- kanaaldijk over eene lengte van vijf tig meters in den Overdiemerpolder geschoven. De polders tusschen het kanaal en de Oostorspoor zijn daardoor onderge- loopen. Uit de gevangenis gevlucht. Vrijdag is uit de gevangenis te Goes een arrestant gevlucht door over den hoogen ringmuur te springen. Het was een persoon teVlissingen woonachtig, die nog eene maand moest zitten. Te Wilhelminadorp werd hij door de politie achterhaald en daarop naar JGoes teruggebracht. Moordaanslag te Zutfen. Zaterdag morgen had te Zutfen eene poging tot moord plaats, ge pleegd door den oppasser van een luitenant der cavalerie op eene der dienstboden. Terwijl 's morgens de oppasser en beide meiden bezig wa en met het schoonmaken van het boven het koets huis gelegen gedeelte en nadat een van haar zich verwijderd had om uit het woonhuis een borstel te halen, werden achtereenvolgens twee krach tige schoten van een vuurwapen gehoord. Toen men na eenige weifeling en na bekomen te zijn van den eersten schrik, ging zoeken, vond men de dienstbode met een schot in den hals bewusteloos op den grond, den op passer een eind \erder gewurgd aan een aan den muur vastgemaakten riem, aan het hoofd mede door een schot verwondin de nabijheid een afgevuurd ouderwctsch tweeloops pistool. Daar de getroffene, die men hoopt te behouden, nog steeds grootendeels bewusteloos bleef, ligt de ware toe dracht van het gebeurde in het duister. Dader en slachtoffer stonden gun stig bekendminnenijd wordt ver moed de aanleiding tot de misdaad te zijn geweest. Hooger beroep. De verdediger van ;Machiel Lam pier, de heer mr. F. N. van der Bilt te Middelburg, zal hooger beroep aan- teekenen van het vonnis der recht bank aldaar, waarbij Lampier wegens drievoudigen moord tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Koloniën, BATAVIA, 21—22 Maart. In haar mail-overzicht schrijft de Java-Bode o.a. het volgende Volgens de laatste berichten uit Kota-Radja hebben wij thans in Groot-Atjehtongeveer hetzelfde terrein bezet, dat wij daar onder generaal Van der Heijden hadden veroverd, zoodat met het stelsel van de kgecon- centreerde linie feitelijk is gebroken. Misschien behoort deze uitbreiding van ons gezag bij de scheepvaart regeling die men in werking heeft gebracht en die volgens sommigen zonder haar geen nut zou hebben maar meer geeft het den indruk dat men zich te Atjeh door omstandig heden laat leiden en dat de regeering harerzijds daarin niet wil ingrijpen. Het zal nu echter spoedig moeten blijken of op deze wijze aan het ver zet voorgoed een einde zal komen dan of de vijandelijke Atjehers zich nen scnikken. In het eerste geval kan men zeggen dat de pacificatie is verkregenin het tweede geval kan men het ook wel zeggen, maar dan zal er toch nu en dan gevochten moe ten worden en een belangrijke krijgs macht in Atjeh gelegerd moeten blij ven. Terwijl de gouverneur-generaal zich door het ontslag van eenige ambte naren .van binnenlandsch bestuur in de gelegenheid heeft gesteld dezen door mannen van zijn keuze te ver vangen, maakt het heengaan van twee vice-presidenten van het hoog gerechtshof het hem mogelijk twee nieuwe leden van dit opperrechter lij k college te benoemen die wel met meer dan gewone zorg zal geschieden, nu de minister van koloniën zich, na hetgeen over de rechtspraak van het hooggerechtshof in de Staten- Generaal is te doen geweest, door be voegde personen over de gemaakte aanmerkingen en over het rapport van den vorigen gouverneur-generaal te dezer zake laat voorlichten. Het moet in de bedoeling liggen om voort aan bij deze benoemingen met het ancienneteitsbeginsel geheel te breken, of liever wel de oudste rechterlijke ambtenaren tot lid van het hof te benoemen, doch alleen wanneer zij als zoodanig een aanwinst kunnen worden geacht. Een bulletin der Deli- Courant van 27 Maart bevat particuliere telegram men uit Kota-Radjah, volgens welke de adsistem-resident Van de Steen straten, de controleurStorm van 's-Gravesande, luitenant Van de Siep- kamp en vier oppassers op tien pas buiten de omrastering te Telok Se- mawé door twee Atjehers zijn aange vallen en hoewel niet levensge vaarlijk zwaar gewond. Per „Floris" werden de drie eerst- genoemden naar Kotta-Radjah over gebracht. De aanvallers, die met klewangs gewapend waren, zijn afgemaakt. Zaterdag is in de italiaansche Ka mer de toestand van d e italiaansche vloot in verband met de voorgestel de bezuinigingen op de marine-be- grooting besproken. De minister van marine sprak met lof over de vloot, en verzetje zich tegen iedere nieuwe bezuiniging die de marine te gronde zou richten, waarbij hij de quaestie van vertrou wen stelde. Ook Crispi keurde de bezuinigingen af. Ten slotte werd na het voorstellen van verscheidene mo ties de eenvoudige orde van den dag door de Kamer verworpen, en met groote meerderheid eene motie van Tortaiv lio aangenomen, waarmede de regeering zich had vereenigd en welke inhield, dat de Kamer na de ver klaringen der regeering vernomen te hebben, overgaat tot de orde van den dag. De leening, welke de stad Parijs heeft uitgeschreven, is 84 maal vol tee kend. In het geheel werden 49,394,000 inschrijvingsbiljetten ingeleverd. De toevloed aan de kantoren, waar de inschrijving was opengesteld, was Zaterdag bijzonder groot, vooral bij het stadhuis, waar meer dan 20.000 personen elkaar verdrongen. Het grootste gedeelte moest echter on ver richter zake terugkeeren, daar allen niet konden worden toegelaten. Op den boulevard St. Denis voor het bijkantoor van het Crédit Lyon- nais was het gedrang zoo groot, dat zelfs de ruiten het moesten ontgel den. Admiraal De Mello, het hoofd van den braziliaanschen opstand, heeft te vaardigd, waarin hij ter openbare kennis brengt, dat hij de wapenen heeft nedergelegd. Dat zijn verzet tegen president Peixoto vruchteloos is gebleven, wijt De Mello aan de generaals Saldanha en Laurentino, die hem in den steek lieten. Hoe dit ook zij, in elk geval kan nu de opstand als geëindigd beschouwd worden. Misschien heeft deze burgeroorlog nog een naspel, tenminste volgens de New-York Heralddie beweert, dat de braziliaansche regeering onder Da Gama's papieren de bewijzen heeft gevonden van Engeland's medeplich tigheid aan den strijd. De New-Yori Herald zegt op gezag van haren cor respondent te Rio de Janeiro, dat de engelsche regeering de admiraals Da Gama en De Mello van krijgsbehoef ten heeft voorzien. Tevens wordt be weerd, dat de oostenrijksche regeering admiraal Da Gama heeft ondersteund bij zijne pogingen om de monarchie in Brazilië te herstellen. Natuurlijk verdienen deze mede- deelingen nog nadere bevestiging. Intusschen heeft president Peixoto ter kennis gebracht van de vertegen woordigers der andere Staten te Rio de Janeiro, dat de opstand geëindigd is. De gewone toestand zal nu weldra geheel hersteld worden. De handel begint weer te herleven en in de hoofdstad is de bevolking weer tot rust gekomen. De president blijft bij zijn voorne men om aan allen, die hebben deel genomen aan den opstand, kwijtschel ding van straf te veiieenen, met uitzondering evenwel van de aanvoer ders, van wie zich echter tot dusver nog geen in zijne macht bevindt. Spoorwegongeval bij Luik Uit Luik wordt aan ;de Indèpen- dance Beige gemeld, dat Zondagmid dag te Seraing, terwijl een bruilofts stoet den spoorweg passeerde een trein een der rijtuigen, waarin vijf personen zaten, letterlijk door mid den sneed. Een der personen, die zich in het rijtuig bevonden, de vader van den bruidegom, werd terstond gedood, terwijl de anderen allen min of meer ernstig gekwetst werden, eenigen zelfs zoo ernstig, dat hun leven in gevaar verkeert. Het ongeluk werd veroorzaakt door de achteloosheid van een wachter, die vergeten had de slagboomen, welke den spoorweg van den straatweg scheiden, te laten vallen. De vergiftigingszaak te Antwerpen Mevrouw Joniaux is Zaterdag voor de raadkamer verschenen, die over de handhaving harer hechtenis moest beslissen. De raadkamer heeft in de aanwezigheid van vergif in de inge wanden van Alfred Ablay voldoende reden gevonden om het arrestman daat te bevestigen. Deze bekrachtiging geldt voor eene maand, en moet telkens opnieuw worden gevraagd, totdat de kamer van inbeschuldigingstelling het man daat van voorloopige aanhouding ver andert in een definitief bevel en de beschuldigde voor de assisen ver zendt. De verdachte heeft tot haren raads man gekozen den advokaat Paul Hendrickx, lid der Antwerp3che balie. Hare houding is ferm en zoo vastberaden mogelijk. Geen traan in haar oog, geen zenuwachtigheid; zij behoudt een onbeweeglijk gelaat, en van die houding is zij, sedert het be gin van het onderzoek, niet afgewe-1 ken. Wat men erezegd heeft qjer har|

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2