NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTENTIËN: komt de Courant in elkander 'ie Jaargang; Woensdag 25 April 1894. No. 3316. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL^L9 Haarlem. Telefoonnummer 122. 1,65. o,o5. 0,30. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera, Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 his Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad aillijk en vlug gedrukt. J. C. PEEREBOOM. Directeur- Uitgever. j|Nu onze vensters de gelegenheid schenken eens een en ander aan het publiek te vertoonen, kwam het denk beeld bij ons op, eens te trachten een klein denkbeeld te geven van de wijze waarop „een courant in elkander komt". Het is er natuurlijk niet om te doen een tot in de fijne puntjes gaande beschrijving hiervan te geven, maar alleen een beknopt overzicht, waaruit wellicht deze of gene iets zal vernemen dat hij nog niet wist De zetter staat wanneer hij zijn werk begint, voor zijn zetkastdat is een groote houten bak, verdeeld in waarin letters en cijlers gesor teerd zijn. De meest voorkomende zijn natuurlijk in de grootste voorhanden. In de linkerhand houdt de zetter de zethaakdie versteld kan worden elke breedte die noodig is. Met de neemt hij Jnu een voor de letters van het woord dat hij moet, uit de kast en plaatst lie in de haak naast elkander van links naar rechts. De letter heeft een kerf, opdat de zetter de letter niet in de haak zal plaatsen.' Is nn een woord gezet, dan neemt eene spatie en plaatst die er naast. Deze spatie is een stukje lood dat lager is dan de letter, zoodat bij het afdrukken op het papier waar de staat een witte plek blijft, die woord van het volgende (scheidt. zet hij het volgende woord totdat de breedte van de haak vol is. De regel moet stevig in de haak sluiten, niet te nauw, want dan springt ze in het midden uiteen en niet los, daar dan de letters omvallen. Is deze regel gereed, dan begint de aan den tweeden regel,, maar ret dezen niet direct op den eersten re- |el, maar gemakshalve op een koperen (zetlijn) dat hij op den eersten le. t. Zoodra die tweede regel is trekt hij dat koperen plaatje er onder uit, legt dat bovenop den tweeden regel en begint aan den derden. Zoo gaat hij voort, totdat de haak vol is. Nu neemt hij de gezette regels tusschen de duimen en vingers van beide handen (waarvoor eenige oefe ning noodig is) en brengt die over op een plankje met twee opstaande randen, galei geheeten, en gaat voort met de volgende regels van het be richt aaraan hij bezig is, in de haak te zetten. Is nn een bericht afgezet, dan wordt er om het zetsel een touwtje gehou den om te voorkomen dat de letters uiteen va len „in pastei vallen", zooals de technische term luidt. Het zetsel gaat op de proefpers en er wordt een proef van getrokken, om te wor den gecorrigeerd. Met een eist haalt de zetter nu de verkeerde letters er uit en vervangt die door de juiste. Is nn alles gezet en gecorrigeerd, dan wordt de pagina opgemaakt. Voorzichtig worden de touwtjes los- gewikkeld en worden de gezette stuk ken in geschikte volgorde geplaatst, totdat de kolom vol is. De schei dingslijnen van de kolommen worden verkregen door koperen lijnen. Deze pagina wordt nu omgeven door een raam en door middel van wigvormige stukken ijzer en stukken hout daar vast in bevestigd. Voor ons venster ligt nn om een en ander duidelijk te maken, geëx poseerd Een zethaak met zetsel en zetlijn. Een letterkast. Het zetsel op de galei. Het bericht met de daarvan getrokken proef. De eerste pagina der Courant met afdruk. Letters in verschillende grootten. STADSNIEUWS. Haarlem24 April 1894. Bij kon. besluit is benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekscool voor onderwijzers alhier A. L. C. Beek man, thans te Amsterdam. Verloting, Bij Kon. besluit is aan het comité ter bevordering van de Haarlem sche paardenmarkten vergunning verleend tot het houden van eene verloting van paarden en rijtuigen en verder kleine prijzen, mits de te verloten voorwerpen alle kunnen gerangschikt worden onder die in art. 5 der wet van 22 Juli 1814 (Stbl. No. 86) ge noemd, dat geen geldpremiën worden uitgeloofd en dat geen andere zaken worden verloot dan paarden, rijtui gen, tuigen, stalgereedschappen, voort brengselen van land en tuinbouw, werktuigen en zoodanige andere voor werpen als bestemd zijn om in het land en tuinbouwbedrijf te worden gebruikt. Ter terechtzitting van 24 April der Arr. Rechtbank alhier is de heer J. J. C. Sarlet beëedigd als makelaar in roerende goederen. Nut Maandagavond vergaderde in het gebouw aan de Zijlstraat het departe ment Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder pre sidium van den heer D. André de la Porte. Als leden van de commissie voor de kweekschool werden herkozen de heeren C. Druyvestein en mr. Th. de Haan Hugenholtz en de heer mr. H. J. D. D. Enschedé als secretaris van het departement. In de plaats van den heer P. J. L. Huet werd als commissaris voor de volkszangschool gekozen de heer E. C. van Son, als lid van het bestuur van het dep. in de plaats van den heer D. André de la Porte, de heer dr. E. van der Yen. De heeren Huet en de la Porte wa ren namelijk niet herkiesbaar, Ter vervulling van drie vacatures in het Hoofdbestuur wees de verga dering aan de heeren P. H. Hugen holtz, Amsterdam; mr. E. Fokker, Middelburg en [J. A. Böhringer, Maastricht. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de hee ren A. H. Gijsberts en H. L. Janssen van Raaij. Hierna ging men over tot de be- behandeling van de punten van be schrijving voor de a. s. algemeene ver gadering. Een aantal voorstellen van het hoofdbestuur ter verdere uitvoe ring en hernieuwing van vroeger ge nomen besluiten werden en bloc goed gevonden. Eenige discussie ontstond over het nieuwe voorstel van het Hoofdbestuur om een som van f 600. beschikbaar te stellen, ten einde een samenvattend geschrift te bewerken over den tegenwoordigen stand van het woningvraagstuk en in 't bizon der over de middelen ter verbetering der woningtoestanden, De heer Gijs berts verwachtte hiervan geen prak tisch resultaat, de heer J. E. van den Arend meende, dat dit meer zon liggen op den weg van de Maats. van Bouwkunde. Men besloot, de af gevaardigden in deze vrij te laten. Het volgende voorstel van het Hoofdbestuur strekte daartoe, om aan de ambtenaren der Maats, eene uitkeering te verzekeren, die zij per soonlijk bij het bereiken van hun 65ste jaar en hunne nagelaten be trekkingen bij hun vroeger overlijden zullen genieten en hiervoor een cre- diet te verleenen van f900. De Voorz. achtte het beter de sa larissen der ambtenaren te verhoogen opdat zij zichzelf kunnen verzekeren. Daar men vernam dat het hoofdbe stuur dit voorstel zelf nog amendee- ren zal, worden de [afgevaardigden vrijgelaten. Het departement vereenigde (zich met een voorstel van Edam, om ad- haesie te betuigen aan de pogingen die het Nederl. Onderw. Gen. bij de Regeering aanwendt om pensioen regeling voor weduwen en weezen van onderwijzers te verkrijgen. De vergadering verklaarde zich eenstemmig tegen een voorstel van de departementen Enschede en Hen- geloo, om ƒ3000 beschikbaar te stel- lellen voor het bevorderen, oprichten en steunen in de departementen van tijdelijke cursussen in koken en an dere huishoudelijke bezigheden, tot onderricht van huisvrouwen en toe komstige huisvrouwen uit de kleine burgerij en den werkmansstand. Evenzoo was men tegen een voorstel van het dep. Vorden om de uitgave van het jaarboekje der maatschappij te staken en tegen een voorstel van Utrecht, om weder voor 3 jaar een subsidie van ƒ300 'sjaars te verlee nen aan het Museum van Kunstnij verheid aldaar, ten behoeve van daaraan verbonden onder wijs-cur sussen. Ten opzichte van een voorstel van het departement Berkhout om van wege het hoofdbestuur een handboek voor genezing van veeziekten uit te geven, was men van oordeel, dat dit thuis behoort bij de Maatschappij voor Landbouw. Een verzoek van Frederiksoord om vijf jaar lang ƒ100 te verleenen voor het onderwijs aan de Boschbouw- school vond bezwaar, omdat de sta tuten der Maatsch. enkel veroorloven in kosten van oprichting bij te dra gen. Intusschen blijven de afgevaar digden vrij. Hierna kwamen twee zaken van meer plaatselijk belang aan de orde. Bij het departement is ingekomen een schrijven van mej. S. Krnseman als secretaresse van de Openbare Leeszaal alhier, met verzoek om sub sidie voor die inrichting. Adressante deelt mede, dat de sociaal-democrati sche richting waarin vroeger:de Lees zaal gekomen was, niet meer wordt gevolgd en dat de Leeszaal ook ove rigens geene bepaalde richting heeft. De voorz. zegt dat het bestuur hierover niet gunstig denkt. Het voelt niet diep genoeg de noodzake lijkheid van het bestaan der Leeszaal en de ondervinding van de inrichting gedurende haar bestaan opgedaan, verhoogt de sympathie van het Be stuur voor haar niet. Bovendien be vordert zij de uithuizigheid. Eenparig werd besloten, aan Mej. Kruseman te berichten dat het de partement geen vrijheid vindt sub sidie toe te staan. Ingekomen is een adres van het gewestelijk bestuur van Noord-Hol land van het Ned. Gymn. Verbond om een subsidie voor zijne te Haar lem te honden uitvoering in de open lucht. De voorz. is uitgenoodigd deel uit te maken van de feestcommissie, doch heeft zijne beslissing aangehou den tot het departement over de subsidie zou hebben beslist. Volgens 's voorzitters meening ligt het niet op den weg van het departement, dergelijke feesten financieel te steunen. De vergadering was het hiermee eens. Derhalve wordt ook dit verzoek De voorz. brengt daarop een woord van hulde aan de nagedachtenis van het eerelid van het departement, den oud-voorzitter A. C. Kruseman, die zoo ontzaglijk veel in en voor het departement heeft helpen totstand brengen grootendeels door eigen ini tiatief. (Applaus). Nadat de heer P. Dyserinck den aftredend voorzitter heeft dank gezegd en de heer G. F. Snijders heeft ver zocht om in de notulen op te nemen het feit, dat de oudste dochter van het departement, de volksbibliotheek pas haar lOOsten verjaardag heeft gevierd, wordt de vergadering ge sloten. Jan Geijlvoet is in cassatie geko men tegen het vonnis, waarbij hij in hooger beroep wegens jachtovertre dingen door de rechtbank alhier is veroordeeld. Brand. Hedenmorgen ten 10% uur is eene felle brand uitgebroken op deboven- voorkamer van perceel no. 11 aan de Vrouwesteeg bewoond door den koopman in vodden Vellemans. De brand is ontstaan door onvoor zichtigheid der kinderen bij het spe len met lucifers. De ouders waren afwezig en bad-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1