NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Donderdag 26 April 1894. No. 3317. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: BINNENLAND. Wedstrijden. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-4i, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs BI bis Faubourg Montmartre; STADSNIEUWS. Haarlem, 25 April 1894. Voor de Gereformeerde kerk alhier is beroepen ds. A. de Vlieg te Ren- kum en Heelsum. „Haarlem's Zanggenot". Door noodzakelijke uitstedigheid was ik Dinsdagavond niet in de ge legenheid het concert bij te wonen dat door de liedertafel „Haarlem's Zanggenot" in de concertzaal van „de Kroon" werd gegeven. Dit spijt mij meer, daar deze vereeniging vooral den laatsten tijd door haar krach tig vooruitstreven zich aanspraak ver worven heeft op warme en algemeene belangstelling. Op het programma voor deze uit kwamen de volgende koorwer voorIn de Lente van Frank, Wiegenlied van Brahms, Viooltjes van Nicolaï, Psalm VIII van Hol, SauVs' Lierzang van Gevaert en Vriendelijke van den directeur den heer B. Visscher. Naar ik vernam is de van dit programma een der tenoren in Psalm VIII liet medegerekend goedgeslaagd, soodat de liedertafel haar goeden aaam handhaafde. De baryton-solist, de heer M. Lob- van Amsterdam kon mijn be niet voldoen. Weliswaar Deschikt ;hij over een fraai geluid, naar zijn voordracht getuigde noch /an zelfstandige opvatting noch van gevoel. Hij zong in het eerste Pie Uhr von Löwe en Die beiden van Schumann, in het twee- Ie deelEen Bloemken van Nicolaï m In den Vreemde van Verhulst. Aangename afwisseling in het pro brachten de twee ofjuis- er de drie, want er werd een toegift en gegeven vierhandige die door de heeren risscher en Andriessen Jr. met ta- ent werden voorgedragen. Den verdienstelijken directeur, den Visscher, die wegens zijn a. s. van hier den dirigeerstaf van Zanggenot" gaat uit handen leggen, in de pauze door den voor- iitter eenige hartelijke woorden van lank en hulde toegesproken, welke 'ede door den heer Visscher werd be- met den wensch dat het Haarlem's Zanggenot" ook onder nieuwen directeur wel moge ;aan. Deze wensch verdient alleszins nstemming en zal ongetwijfeld in 'ervulling gaan wanneer de liederta- althans er in mag slagen een di- igent te vinden die beschikt over de gegevens het werk van den heer Visscher voort te zetten en tot afronding te brengen. PHILIP LOOTS. Muur ingestort. Dinsdagavond ongeveer kwart voor zeven is op het terrein van de socië teit Vereeniging een nieuwe muur gedeeltelijk omgestort, tengevolge waarvan een werkman, Hillegerman genaamd, aan het hoofd is gekwetst. Vermoedelijk is het ongeluk ont staan door het zoogenaamde spatten (uitwijken) van een boog, waar wel licht met een balk tegen gestooten is. Een onpartijdig deskundige ver zekerde ons dat dit niet had kunnen worden voorzien. Door dokter van den Berg werd de gewonde behandeld. Naar wij ver nemen heeft de man een rustigen nacht doorgebracht, terwijl de kwet suur overigens ongevaarlijk is. Rijks-Normaallessen. Tot onderwijzer aan de voorberei dende klas der Rijks-Normaallessen te Velzen, die eerlang geopend zal worden, is benoemd j de heer C. de Liefde van Hensbroek, vroeger zelf kweekeling dier lessen. Leger des Heils. De derde vergadering van het Leger des Heils te IJmuiden was nog ru moeriger dan de tweede, er werd zelfs een voetzoeker in de zaal afgestoken en de bijeenkomst werd veel vroeger dan gewoonlijk gesloten omdat men niet geregeld kon doorgaan. Verpachting grasgewas. Het grasgewas op de dijk van Sand- poort tot Amsterdam Dinsdag door het Hoogheemraadschap Rijnland publiek verpacht, bracht op ƒ7212, tegen 7027, 9082 en 7607 in de vorige jaren. Een standbeeld voor Charcot. Zooals men weet heeft in het afge- loopen jaar de geneeskunde een harer voornaamste beoefenaren, Jean Mar tin Charcot, door den dood verloren* In zijn vaderland hebben zich zijne leerlingen en vrienden vereenigd om den zeldzamen man een gedenktee- ken te stichten. Het aldus ontstane comité te Parijs meende, dat een standbeeld voor Charcot een interna tionale hulde moest wezen, en hier mede instemmende, hebben de hier onder vermelde Nederlanders zich tot een comité gevormd, en aan de geneeskundigen in Nederland een schrijven gericht, waarin de verdien sten van Charcot worden uiteengezet en een bijdrage wordt gevraagd om ook Nederland te doen deelnemen in deze hulde. Het Nederlandsch comité, waarvan de heer dr. C. Winkler, hoogleeraar te Utrecht, voorzitter en dr. C. C. Delprat, te Amsterdam, secretaris penningmeester is, bestaat verder uit de hoogleerarendr. C. H. Kuhn, dr. P. K. Pel en dr. B. J. Stokvis, allen te Amsterdam dr. H. A. Kooy- ker en dr. M. E. Mulder, beiden te Groningen; dr. W. Nolen en dr. H. Treub, beiden te Leidendr. H. Snellen, dr. C. II. H. Spronckendr. S. Talma te Utrecht; dr. J. K. A. Wertheim Salomonson, privaat-docent aan de Universiteit van Amsterdam dr. W. Renssen, te Arnhem dr. W. P. Ruysch, dr. G. P. van Tienhoven en dr. A. O. H. Teilegen te 's-Graven- hagedr. S. Strating Tresling in Hil versum dr. L. Th. van Kleef te Maastricht; drj. vanDeventer te Meer- en-Bergdr. S. J. Halbertsma te Rotterdam J. D. van oen Broecke, W. Vos, A. H. Oort en C. D. Cra mer, onderscheidenlijk praeses van de med. faculteit der Amsterdamsohe Groningsche, Leidsche en Utrechtsche studentenkorpsen. Inbraak. Maandag nacht is op de boerderij van de wed. Mul te Diemen ingebro ken en uit eene in de woonkamer staande kast eene som van f 1800, benevens een aantal gouden en zil veren sieraden ontvreemd. De dief of dieven hebben hun weg genomen door het raam. Uit enkele gegevens meent men te moeten opmaken, dat de diefstal niet door vreemden is Werkstaking. Naar men verneemt, is te Weer- dingermond en te Valthermond eene werkstaking uitgebroken onder de veenarbeiders. Een paar arbeiders zijn mishandeld en naar men zegt is aan een van hen een der armen van het lichaam afgehouwen. Vooral de Rniner arbeiders moeten, naar men mededeelde, tot de werkstaking heb ben aangezet. Een detachement maréchaussée, sterk 7 man, i3 uit Zwolle naar de venen vertrokkendaarheen zullen ook rijksveldwachters worden gedeta cheerd. Eene eigenaardige ver gadering. De antirevolutionaire propaganda- club „Keuchenius" te Amsterdam, had tegen Dinsdagavond een protest meeting tegen de 1 Mei-beweging be legd, en bereikte daarmede merk waardigerwijze het effect dat de ver gadering met bijna algemeene stem men hare sympathie met die bewe ging uitsprak, te danken aan de uiterst geringe opkomst van Keuche- nius-propagandisten tegenover een zeer belangrijk contingent uit het socialistische kamp. De voorstanders der Mei-beweging hadden zelfs der mate de overhand, dat hnn woord voerder, Hermans, ten slotte de lei ding der vergadering in zijne handen zag overgaan, zoodat de voorzitter er in berustte, dat eene motie ten gunste der 1 Mei-beweging door Hermans in stemming gebracht werd, iets dat hij zelf als voorzitter meende niet te mogen doen. Met het bestuur ver klaarden zich 15 van de omstreeks 100 aanwezigen tegen deze motie. Een aanranding. Maandagavond ging H. Frigerio, te Amsterdam schrijver op de lands- werf, ten ongeveer half twaalf huis waarts. Op de Prins Hendrikkade werd hij onverwacht van achteren aange grepen en op den grond geworpen. De 56-jarige ongelukkige kon, wegens den schrik, die hem had bevangen, geen tegenstand bieden aan den straat- roovei, die hem het schreeuwen be lette en ondertusschen zijn]broekzak ken nasnuffelde, waaruit hij een wel gevulde portemonnaie haalde en ver volgens er mede op den loop ging. Het slachtoffer, dat half bewusteloos was, toog met moeite naar zijn wo ning, waar hij thans ziek ligt. Poli tie was nergens te vinden. Kraaien. Eene massa kraaien bewegen zich dezer dagen in breede kringen om de in den Koekamp in Den Haag lig gende herten en strijken nu en dan op die dieren neer om hun eenige haren te ontrooven voor hunne nesten. De herten schijnen zonder eenig be zwaar een gedeelte van hunne win- terkleeding af te staan althans zij laten de zwarte dieven rustig hunnen gang gaan. Vad). Inbraak. Vier Maandaghouders hebbenMaan- dag in eene herberg aan de Paulus Potterstraat te 's Gravenhage {den boel kort en klein geslagen. Zij kwa men in de herberg, gebruikten iets, en toen de kastelein om betaling vroeg, gingen zij hem, inplaats daar aan te voldoen, te lijf en sloegen de glazen stuk. De man| trok toen uit noodweer eene revolver en loste een schot, waar door een der belhamels in het been gewond werd. Na het lossen van het schot ver lieten de ruziemakers het huis, maar buiten gekomen bestookten zij met keisteenen de woning zoodanig, dat geen ruit heel bleef. Na veel moeite gelukte het de politie de kerels naar het commissariaat aan de Groenmarkt over te brengen. De man, die aan het been getrof fen werd, is opgenomen in het zieken huis. Alle vier kwamen reeds herhaalde lijk wegens vechterijen euz. in aan raking met de politie. Int. Wielerwedstrijd Amsterdam - Arnhem v.v. Voor den Zondag 24 Juni a. s. te honden afstandsrit Amsterdam Arnhem en terug, uitgeschreven door „Amsterdam's Wielrijders Bondslo kaal," is thans het programma vast- Zaterdag 23 Juni, 's avonds 9 uur, samenkomst in het Bondslokaal (Kal- verstraat 2) toegankelijk voor alle wielrijders. Zondag 24 Juni, 's morgens 8 uur, afrit aan den Diemerweg bij den spoor wegovergang. 's Avonds 6 uur, gemeenschappelijk Diner. 's Avonds 9 uur, Prijsuitdeeling in het Bondslokaal. De totaal-afstand is 190 K. M. om streeks. Als prijzen zijn uitgeloofdEen zilveren Eerebeker (wisselprijs), die tweemaal achtereen, of driemaal in 't geheel door denzei id en rijder moet gewonnen zijn, om diens eigendom te worden. Verder: een medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin (le prijs), een medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Regentes, een verguld zil veren medaille, uitgeloofd door den A. N. W. B., een zilveren medaille, uitgeloofd door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer te Amsterdam, twee zilveren en vier bronzen medailles. Hij, die het 50 K. M. record slaat, ontvangt een camera, uitgeloofd door de firma Loinan Co., en diegene, welke van de meest verwijderde plaats komt, Naar het engelsch. Ik was nog een schooljongen, toen mijne tante, eene ongetrouwde dame van middelbaren leeftijd, mij op uitdrukkelijk verzoek naar eene vertelling, de volgende aerkwaardige gebeurtenis mededeelde. „Zooals gij weet," begon tante Betsy, „bracht ik mijne jaren door in Engeland waar ik geboren beu. Ik was zestien jaar, toen ik eenigen tijd bij bloedverwanten Sussex ging logeeren. Mij wachtte een hartelijke ontvangst. Squire Williams sn zijn vrouw waren flinke, welwillende menschen eenigs- ins van den ouden stempel, en hunne twee dochters van achttien en twintig jaar zoo vroolijk en levens- Rstig als ik maar met mogelijkheid kon verlangen. Zij heet- Florence en Rose. Het huis, omringd door een flink stnk gronds en mooie boomen, was ouderwetsch en groot, met verscheidene lange gangen en een groot aantal kamers van verschillende grootte en vorm. Ik kan mij nog zoo goed de groote vestibule voor den geest terugroepen. Deze was bizon der groot en duister en kwam aan het einde uit op eene breede trap. Gedurende mijn verblijf in Sussex gingen mijne bloed verwanten Williams en zijne vrouw een paar dagen nit logee- ren bij kennissen, die eenige mijlen van hen af woonden, en hetgeen ik n nu ga vertellen gebeurde in hunne afwezigheid. De huishouding bestond uit een bottelier en vier dienst boden. De bottelier was een statig man van middelbaren leeftijd, die het als zijn bizondere taak beschouwde om voor de veiligheid in huis zorg te dragen, zoodat hij dan ook steeds zeer zorgvuldig naging of alle vuren wel goed uit, de deuren en vensters wel goed gesloten waren. Wij hadden van een paar inbraken gehoord, die in de buurt waren voorgevallen, maar wij maakten er ons niet zeer ongerust over, en mijne nichten stelden groot vertrou wen in een grooten, zwarten hond, die des nachts steeds in de vestibule sliep. Op zekeren avond ik geloof dat het de derde was na het vertrek der ouders zaten mijne nichten en ik vroolijk te keuvelen rondom den haard in de groote kamer, die grensde aan de vestibule, toen de bel aan de voordeur werd overgehaald, en weldra de bottelier er heenging. Spoedig hoorden wij buiten een tamelijk langdurig gesprek, zoodat wij de deur openden om te zien wie er was. Twee menschen, blijkbaar zeer uitgeput, stonden voor in de vestibule, terwijl voor hen op den vloer een groot, lang pak lag, zooals men wel eens ziet dTagen door reizende koop lui. Na een oogenblik te hebben gewacht trad Florence, mijne oudste nicht, voorwaarts om eene verklaring te vragen. Een der mannen, die er, naar het mij voorkwam, zeer fat soenlijk uitzag, trad op haar toe, maakte een diepe buiging en zeide „Mejuffrouw, wij hebben bij vergissing dit groote pak hier heen gebracht, wij moesten het naar mijnheer Green way brengen," hij noemde een huis, dat ongeveer vijf mijlen vandaar verwijderd lag „maar wij hebben het nu hier heen gedragen. Wij zijn zeer vermoeid want wij hebben ver moeten loopen, en het is stormachtig weer buiten, zoodat wij wel voelen, d;.t wij het niet verder kunnen dragen. Staat gij ons toe, dat wij het hier tot morgen laten liggen?" Florence keek den bottelier vragend aan alvorens te ant woorden. Hij schudde weifelend en achterdochtig het hoofd, waarop de man haastig opmerkte „Wij vragen geen nachtverblijf-voor ons zeiven mejuffrouw, wij zullen wel de dichtstbijzijnde herberg gaan opzoeken. Alleen het pak wilden wij achterlaten. Het is zeer zwaar en wij zullen het morgenochtend tijdig terughalen." „Laten de arme mannen hun groot pak maar achterlaten Florence," zeide Rose, mijne jongste nicht, „en laat het maar in de zijkamer brengen tot morgenochtend." Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1