NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Vrijdag 27 April 1894. No. 3318. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefooimaiiimer 122>. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bia Faubourg Montmartre: STADSNIEUWS. Haarlem, 26 April 1894. Aantal Kiezers- Volgens de op 25 dezer stelde kiezerslijsten bedraagt bet tal kiezers albier Voor de Tweede Kamer 2782. Prov. Staten 2781. den gemeenteraad 2776. Jhr. Mr. Roëll. Nu de beer Roij aards Van den Ham in Breukelen is gekozen, zou volgens de mededeelingen van den bericht gever op wiens gezag wij ons vorig bericht gaven, de kans groot zijn dat de beer Roell voor Haarlem bedan ken en Utrecht aannemen zal. Toch is daarover nog niets met ze kerheid bekend en een bericht in de Telegraaf daaromtrent geheel voor barig. De beer Roeli zal zich niet vóór op bet laatste oogenblik verklaren en heeft daartoe nog een geheele week den tijd. p; Wij ontvingen van den beer Roëll het navolgende telegrafisch bericht „Nog geen beslissing genomen, ter- „mijn van beraadslaging loopt nog." w'gROËL. Deze week zal eene vergade ring worden gehouden van liberalen, tegenstanders van minister Tak, waar in ^de vraag welk district de heer Roell zal kiezen, zeker zal worden behandeld. Intusscben schijnt de beer Roell er persoonlijk toe over te bellen om Haarlems candidatuur aan te nemen. Aanbesteding. Vanwege bet Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan bet gebouW van bet Pro vinciaal Bestuur albier aanbesteed: Het verdiepen van eenige gedeelten van bet Noordhollandscb kanaal. Raming ƒ10.000. Van de ingekomen inschrij- vingsbiljetten was dat van de beer Adriaan Volker Lz. te [Sliedrecbt het laagst voor 9248. Geslaagd zijn te Amsterdam voor het acte-examen lager onderwijs de heerenD. Pronk, P. Plas, P. M. de Pee, J. Muider, J. Matthijs allen al hier, en P. Gertenbach teZandvoort. Verloting van paarden enz. Door den Commissaris der Konin gin in Noord-Holland is bepaald dat de verloting van paarden, rijtuigen enz. dit jaar zal worden gehouden op 27 Juli e.k. Het getal loten mag bedragen 25000 stnks a f 1,bet lot. Haarlemsche Handelsvere niging. De Haarlemsche Handelsvereni ging, die zich, zooals men weet, ten doel stelt bare leden voor schade te vrijwaren door personen die in ge breke blijven te betalen, op lijsten te plaatsen waarvan elk lid een exem plaar ontvangt de Haar]. Han delsvereniging beeft bare werkzaam heden belangrijk uitgebreid. Zij beeft zich namelijk in verbin ding gesteld met de heeren mrs. F. Willekes fMacdonald en A C. Cnoop Koopmans, zoodat bij deze advocaten voortaan de leden van de H. H. V. zullen kunnen verkrijgen: lo. gratis adviezen in handelszaken, in den ruimsten zin van het woord; 2o. bet langs gerechtelijken weg invorderen van vorderingen, die hunne zaken betreffen 3o. bet gratis voor ben optreden in alle faillissementen, waarin zij als cre diteuren gerechtigdzijn op te komen en 4o het behartigen hunner belan gen in alle die zaken, welke geacht kunnen worden direct of indirect in verband te staan met bet lidmaat schap der vereeniging zoowel bij kan tongerechten als bij boogere rechts colleges. Het spreekt van zelt, dat kosten en uitschotten daaronder niet zijn be grepen. De advocaten bovengenoemd brengen alleen bij het vervolgen van slechte betalers of het voeren voor de leden van processen, geen salaris in rekening. O. i. is deze uitbreiding van de be moeiingen der vereeniging gelukkig gevonden en zal bet ledental er zeker door worden vergroot. Zitting van Donderdag 26 April. Willem Zijp, 24 jaar, woonachtig te Purmerend, was op den avond van den elfden Maart dronken en maakte ruzie met een ander. Toen de veld wachter Laurens Kraak hem dat wilde beletten, vatte Zijp met twee handen de linkerband van Kraak, nam diens pink tusschen zijne tanden en beet daarin, voortdurend doorbijtende in weerwil van de pogingen, die de agent aanwendde om hem te doen loslaten. Eindelijk gelukte dit toen er bnlp kwam opdagen. Volgens de verklaring van dr. Jel- gersma is op dit oogenblik de wond nog niet geheel genezen en zal bet kleine gewricht wel altijd stijf blij ven. Kraak heeft veel pijn gehad van de kwetsuur en de eerste dagen bo vendien nog koorts. De beklaagde voert de gemakke lijkste, maar tevens de onnoozelste verdediging die men ter terechtzitting kan hooren. Hij zegt eenvoudig dat bij van niets weet natuurlijk weet hij dat bij dronken is geweest en daarbij tracht bij den politieman verdacht te maken door te vertellen, dat deze zich voor bij hem arresteerde, door hem en zijn kameraad bad la ten trakteeren, iets wat Kraak be paald loochent. Het was te voorzien dat de amb tenaar van bet O. M. (en terecht) voor zulk een beestachtige mishan deling een gestrenge straf zou vragen. De eiscb is dan ook veroordeeling tot 3 maanden gevangenisstraf. Een zestienjarige jongen, Hendrik Huneker stond daarna terecht omdat bij in de Zijlstraat zonder reden een bond zoo met een steen bad gegooid dat bet dier jankend wegliep. Uit bet getuigenverhoor blijkt evenwel, dat bet een gevaarlijk, althans een lastig beest was, waardoor de verkla ring van den jongen dat bet dier hem dikwijls aanblafte en trachtte te bijten, aannemelijk wordt. Met bet oog hierop requireert de ambtenaar van bet O. M. een lichte straf,namelijk een geldboete van ƒ5, Een enkele vraag aan de politie „Is dit hondje nu gemuilband, daar toch gebleken is dat bet overlast op levert Een treurige figuur is die van An- tonius Sieraad, 24 jaar, los werkman van beroep. In den laatsten tijd stond hij herhaaldelijk en altijd voor diefstal, terechtlaatstelijk nog beeft bij dit jaar 2 maanden gevangenis straf ondergaan. Nu weer beeft bij te Haarlem een mandje en twee konijnen en onder Haarlemmerliede en Spaarnwoude een konijn gestolen. Op de vragen van den president of bij deze dief stallen erkent, antwoordt hij op on verschillige manier bevestigend. Blijk baar raakt hem het ganscbe verboor niemendal. Op onnoozele manier snnit hij zich met een enormen zakdoek, schikt bet gevangenispakje terecht en kijkt rond met een wezenloozen blik, die doet denken, dat Sieraad zoo bij al niet simpel is, dan toch op een zeer lagen trap van ontwik keling staat. Volgens zijn eigen verklaring aan den subst. offic. v. just, drinkt zijn vader op wat deze verdient en stoort zich niet bet minst aan wat zijn zoon doet. Toen hem in de gevange nis in gezelschap van andere gede tineerden de verwijzing naar de te rechtzitting werd beteekend, zei een hunner „dat kost je een paar maan den," waarop Sieraad aan den veld wachter de boodschap meegaf: „vraag of de officier mij liever acht maanden wil geven De eiscb is zestien maanden ge vangenisstraf. De onnoozelel blufj beeft hem evenwel gauw berouwd tot zijn hem ambtshalve toegevoegde ver dediger Mr. A. Kist althans zei bij, liefst zoo kort mogelijk gevangen te blijven. Overigens roept pleiter de clementie der Rechtbank in. De arbeider Klinkenberg te Zand- voort is in booger beroep wegens bet te laat aangeven van zijn kind bij den Burgerlijke stand veroordeeld tot fl boete, subs. 1 dag hechtenis. Gemeenteraads-ver kiezing. Voor de verkiezing van een lid voor den raad der gemeente Spaarn- dam waren 49 stemmen uitgebracht; herstemming tusschen de heeren W. Koken G.Jongejans die respectievelijk 22 en 21 stemmen verkregen. Verkiezingen. Te Velsen moet voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad herstemd worden tusschen de heeren G. van Heijst en A. van den Berg die respectievelijk 137 en 125 van de 438 stemmen verkregen. Te Heemskerk werd gekozen de beer P. Zonneveld. Als eene bijzonderheid verdient vermelding dat te Velsen in de stem bus voor den gemeenteraad twee brief jes werden gevonden voor de Kamer verkiezing, ingevuld met den naam van J. van Loenen Martinet, terwijl bij de biljetten van onwaarde er zich een bevond ingevuld met van Loe nen Barinet. En juist had de heer van Loenen drie stemmen minder dan de beer Borret. Grensregeling. De commissie te Sloten is inzake de grensregeling met Amsterdam tot de volgende conclusie gekomen, dat in deze zaak uitsluitend rekening is gehouden met bet belang |van Amsterdamzij adviseert de volgende eiscben te moeten stellen bet inkomstenverlies van Sloten, pl. m. ƒ1950 per jaar, te vergoeden lo. bet onderhoud der brug over de Haarlemmervaart voor bare rekening te nemen 2o. de Haarlemmervaart bevaarbaar te maken, en 3o. een overeenkomst niet de duin- waterleidingmaatschappij zien te ver krijgen en te bekrachtigen, ten behoe ve der gemeente Sloten. IJmuiden. Het station der Hollandsche Spoor wegmaatschappij wordt weer te klein voor de betrekkelijk groote drukte, die daar af en toe heersebt. Men zal bet houten gebouw weer vergrooten,omdat het, met bet oog op devisscbersba- ven, nog niet zeker is, waar bet eigenlijke station zal moeten komen. Te IJmuiden is Woensdag door bet bestuur der loodsenvereeniging„Recht door Zee" bet loodsengebouw aanbe steed. Er werd ingeschreven door de aannemers J. Schippers v. Beverw. voor/10770 L. Renses, van Beverwijk 10800 B. v. Bnuren, van Amst. 10826 J. C. v. Yendeloo, v. Velzen 10845 F. P. Braun, v. Beverwijk A. Krijnen, v. Den Helder G. Ruij en waard, v. Egm. P. de Waard, v. Den Helder P. Rings, v. Sandpoort K. Zeeman, v. Den Helder L. Klein, van Den Helder Binnen tien dagen zal bekend w maakt worden aan wien bet werk gegund wordt. Visscherij. Woensdag kwamen te Zandvoort aan drie Zandvoortscbe bomschuiten. Besomming ƒ15. tot 30. De prijzen der visch warenbakschol f 2.50 tot f4, scharren f2.50 per mand; tong f0.25 tot f.0.90 en griet f0.40 tot f2 per stuk. 10980 10980 11120 H200 11395 „11690 12547 De nieuwe Kamer. De uitslag der herstemmingen is thans in ons geheele land bekend. We kunnen bet slagveld dus over zien. Gevallen zijn de volgende oud-leden der ontbonden Tweede Kamer: Van de voorstandersFarncombe Sanders (Haarlem), Donner (Kat wijk), Van Beuningen (Utrecht) Pijn- acker Hordijk (Den Haag), v. d. Velde (Delft), v. d. Borcb (Schie dam), v. Löben Seis (Ede), Valette (Gouda), Heemskerk (Harlingen), Vrolijk en Levy (Amsterdam). Naar het engelsch. 2) Florence stemde toe en ondanks bet gefronste gelaat van den bottelier, beval, zij om het pak naar de kleine kamer nabij de vestibule te brengen. Dit geschiedde, en ik was verheugd en dankbaar toen de deur achter de vreemdelin gen was gesloten en gegrendeld. Later op den avond kwam ik Jane, de dienstbode op de trap tegen en zij hield mij staande. „Ik heb bet volstrekt niet op dat pak begrepen," zeide zij, „bet schijnt mij toe alsof er leven in zit, en een paar maal^ verbeeldde ik mij het te zien bewegen eenmaal toen bet in de vestibule lag, en zooeven weer, want ik ben er naar gaan kijken." Ik glimlachte, en na baar te hebben gezegd, dat zij niet zoo overdreven bang moest zijn, ging ik verder, en toen ik weer in gezelschap van mijne nichten was, vertelde ik baar wat Jane mij bad meegedeeld, en stelde voor om bet pak eens in oogenscbouw te nemen. Wij namen een lamp mee en begaven ons toen naar bet kleine vertrek, waar het zich bevond. Het lag op een bouten raam en was gewikkeld in een stuk bruin doek, dat zeer lang en in bet midden dikker dan aan de beide uiteinden was. Hoe bet kwam weet ik niet, maar dat pak beviel mij niets; mijne vrees was echter zoo buitengewoon vaag, dat ik er liever niet over wilde spreken. Toen wij bij onzen terug keer naar de zitkamer de gang doorliepen, kwamen wij Jane tegen, die met angst en geheimzinnigheid op baar gelaat daar ronddwaalde. „Wat scheelt er aan Jane?" vroeg Florence. „O juffrouw, dat pak jaagt mij zulk een schrik aan. Ik kan maar geen rust vinden, en we'fct zeker, dat ik niet naar bed ga zoolang bet bier in buis is." „Gij maakt u belachelijk Jane," gal Rose ten antwoord. „De mannen zagen er ongetwijfeld zeer fatsoenlijk uit zij waren reizende kooplieden. Wij hebben zooeven naar bet pak gekeken en bet bewoog zich niet, ofschoon ik er nog een Hinken duw tegen gaf. Ik ben er zeker van, dat bet niets be vat, dat u ongerust behoeft te maken." Jane zag zeer bleek en schudde waarschuwend met bet hoofd. Het werd tien uur en mijne nichten en ik dachten er juist over om ons naar onze slaapvertrekken te begeven, toen wij een deur in de gang met geweld hoorden dichtslaan en sluiten. Onmiddellijk daarop ijlde Jane bij ons binnen en viel in een staat van vreeselijke opwinding op den eersten den besten stoel neer. Zij werd gevolgd door den bottelier, statig en deftig als ooit, maar toch met eene uitdrukking van angst op zijn gevuld, ernstig gelaat. „Wat is er James?" vroeg Florence, die was opgespron gen. „Vertel het ons vlug. Tracht toch kalm te blijven Jane." „O, er is leven in bet pak 1" riep Jane half gillend. „Zwijg Jane," zeide Florence kalm, „laat James het ons vertellen. Ik boorde u een deur sluiten. Het was zeker die van de zijkamer, waarin dat ongelukkige pak ligt?" „Ja juffrouw,'' antwoordde James; „en de bond is in de gang," voegde hij er bij. „Dat is tenminste goed," zeide Florence bedaard. „En hoe weet gij dat er leven in bet pak zit?" „Ik zag bet bewegen, toen het in de gang lag," snikte Jane, „en ik heb bet nog eens goed bekeken en het half omgekeerd. Weldra vond ik een gaatje in het linnen, dat er omheen was gewikkeld. Ik maakte het nog wat grooter en keek er toen in." „En wat hebt gij toen gezien?" Het meisje huiverde en bedekte baar gelaat met beide banden. „Toe zeg bet dadelijk!" Jane nam hare banden weg van voor haar gelaat en keek op. „Het was een oog juffrouw," zeide zij met ontsteltenis en afgrijzen in bare stem, „een vreeselijk oog en het staarde

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1