Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. de bij aankomst nog even, doch gaf spoedig den geest. Uit Hengeloo wordt nopens dit ge val nog het volgende gemeld De heer Geluk, arts alhier, bevond zich in den trein en verleende de eerste geneeskundige hulp. Deze was echter doelloos, daar de man bijna onmiddellijk den geest gaf en de vrouw zeer spoedig daarna overleed; de lijken werden vervolgens naar het ziekenhuis voor besmettelijke zieken overgebracht. Volgens ingewonnen informatiën zijn beide personen Dinsdagmorgen hier uit Bentheim gearriveerd; zij zijn om 7.06 des avonds naar Delden vertrokken en hebben vervolgens, gelijk hierboven gemeld, in den trein van 9.49 naar hier plaats genomen. Omtrent nationaliteit, naam, her komst der ongelukkigen en aangaande de aanleiding tot de wanhopige daad is niets bekend; opmerking verdient echter, dat alle kleederen ongemerkt zijn en enkele merkteekenen van het ondergoed, te oordeelen naar eenige overgebleven sporen, vermoedeüjk eerst voor korten tijd verwijderd zijn, zoodat men wel moet aannemen, dat beide personen, die naar schatting tusschen 30 a 40 jaar oud zijn, onbe kend hebben willen blijven. Behalve een paar kleinigheden hadden de overledenen slechts een bedrag van 11 ets. aan geld bij zich. 21 koeien verbrand. Woensdagmiddag is de groote boer derij, eigendom en bewoond door Jan Krol te Bergum, in de vlammen op gegaan. De geheele veestapel, be staande uit 21 koeien, ging verloren. Naar men verzekert, is de brand ont staan door het spelen van kinderen, met lucifers bij een hooirook, die zich op het heem bevond. Werkstaking in Drente. De werkstaking in de Drentsche venen heelt grooter omvang dan reeds gemeld is. In. het geheel zijn er ongeveer een paar duizend arbei ders, die het werk hebben gestaakt. Op sommige plaatsen namen zij eene dreigende houding aan, doch noe menswaardige ongeregeldheden heb ben niet plaats gehad. De oorzaak moet gezocht worden in de omstan digheid, dat de werkstakers het loon van het vorige jaar hebben verlaagd. Loonsverhooging is dan ook de eisch. zaal binnen; hij heeft den lachenden trek op zijn gelaat nog niet verloren naar zijn uiterlijk te oordeelen ver wacht hij öf een lichte straf öf vrij spraak. Gedurende de voorlezing van het vonnis lacht hij'meermalen scham per en wanneer hij den president, mr. Wichers Hoeth, de woorden hoort uitspreken: „dat hij (De Jong) een voudig als hoornblazer bij het Ned.- Indisch leger heeft gediend en als zoodanig is gepasporteerd geworden," schudt hij het hoofd ten tee ken van ontkenning. In het vonnis wordt op grond van de getuigen-verklaringen van Hen drik Kramer, diens vrouw en doch ter, en van de vriendin van de laat ste, Maartje Sieuwerts, alsmede die van J. J. Wagner (den hotelhouder, bij wien De Jong met de familie Kra mer heeft gelogeerd), W. Nooitge- dacht (zwager van Kramer) en J. W. G. Droste (den architect te Haarlem, bij wien De Jong in Oct. '92 was ge weest om een huis te huren) aan genomen, dat de schuld van den bekl. wettig en overtuigend is bewe zen dat het hem tenlaste gelegde éene voortgezette handeling uitmaakt: dat hij de in de dagvaarding vermel de leugenachtige verhalen met sluw overleg heeft samengeweven, tenge volge waarvan iemand van de positie en ontwikkeling van Hendrik Kra mer moest gelooven aan de waarheid der door De Jong aan hem gedane mededeelingen. Mitsdien verklaart de rechtbank hem schuldig aan oplichting en ver oordeelt zij Hendrik de Jong tot eene gevangenisstraf van vier jarenmet attrek van den door hem in preven tieve hechtenis doorgebrachten tijd, Bij het uitspreken van deze straf doet de Jong moeite om de lachende uitdrukking op zijn gelaat te bewa ren. Weldra echter, terwijl het ver- oordeelend vonnis van den volgenden aagde wordt voorgelezen, plooit een ernstiger trek zijn gelaat. Als een laatste poging om zijn brutale hou ding consequent vol te houden, dekt hij, terwijl hij naar de cel wordt te ruggeleid, het hoofd, en neemt den hoogen hoed eerst af op herhaald be vel van den president. De arr.-rechtbank te Amsterdam, deed zooals wij meldden Donderdag uitspraak in de zaak van Hendrik de Jong, oud 35 jaai, geboren te Weespercarspel, die voor veertien da gen terechtstond als beschuldigd van oplichting in 1892 gepleegd ten na- deele van H. Kramer, destijds hotel houder aan de Martelaarsgracht 8, te Amsterdam, door zich achtereenvol gens 25, ƒ44 en 35 te hebben doen afgeven door genoemden Kramer, m. voorgevende, dat hij gelden wach tende was van een notaris Dikselette te N.-Amstel, dat hij landmeter wss. dat zijn vader hem landgoederen on der Duivendrecht had nagelaten enz. enz. Ook Donderdag was een talrijk pu bliek opgekomen om van de uitspraak getuige te zijnde publieke tribune was stampvol en ook vele gereser veerde plaatsen, in de audiëntie-zaal en de advocatenbanken waren bezet, Wij lezen hierover nog het vol- De Jong werd door twee veldwach ters binnengeleid; hij is gekleed in een grijs fantaisie-kostuum en heeft een hagelwit boord om. Met veer- krachtigen tred stapt hij de gerechts ten, zijne eigendommen verdeeld wor den onder de leden zijner familie, na bestreden te zijn door den hertog van Norfolk en markies Salisbury, ver worpen met 63 tegen 52 stemmen. In het Lagerhuis heeft de minister van binnenlandsche zaken Asquith de eerste lezing gevraagd van het wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat in Wales. De heer Buxton heeft verklaard dat de Koningin-regentes van Swazi land en haar nationale raad vóór Woensdag de vraag hadden te beslis sen of zij het bestuur van het land door Transvaal zouden aanvaarden. Op het o ogenblik is het der regee ring echter nog niet bekend welk besluit er genomen is. Uit Weenen komt het bericht dat de sultan van Turkije zou hebben besloten een reis aan de europeesche hoven te brengen. De Times verneemt uit Kaapstad dat Gordon Spriggs een redevoering heeft gehouden op het Congres der Zuid-Afrikaansche Kamers van koop handel en daar heeft verklaard dat de Kaapsche regeering zal doen wat zij kan om al de staten van Zuid- Afrika alsnog in een tolverbond te vereenigen, desnoods met verlaging van het tarief. De Kaapsche regee ring zal mede haar uiterste best doen om een tarieveno _>rlog bij de Zuid- Afrikaansche spoorwegen te beletten hiertoe wordt eene toenadering ver wacht van de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche spoorwegcompagnie de regeering van Kaapland wil een spoorwegen-conferentie houden, waar op billijke vrachten kunnen vastge steld worden. Uit Buenos-Ay res verneemt de Ti mes dat al de havens van Brazilië voor den handel zijn heropend, be halve die van Paranagua, dat nog in de handen der opstandelingen is. De ze trekken hunne macht samen bij Bage in Rio Grande ao Sul. Peixoto heeft een sterke macht uitgezonden om Bage te vermeesteren. De gezant van Argentinië te Parijs heeft zijn ontslag genomen. gen betaling, niets anders dan hun naam. Wat eindelijk het wasschen van de melk betreft, zoo verzekerde de eer lijke melkboer, dat hij dat nooit deed. Het trof den kooper echter, dat er altijd meer melk bleek te zijn ver kocht dan ingekocht. Dit schreef de brave verkooper echter toe aan de roddelooze handelingen zijner rond- Drengers, en dat was toch zijn schuld niet Toen nu de nieuwe kooper alles wist, dankte hij zijn voorganger voor diens welwillende inlichtingen en wenschte hem verder een onbe zorgd leven. Zelf ging hij de zaak drij ven en met het vaste voornemen om alle kwade praktijken voorgoed af te schaffen. Dat deed hij ook en Zijn klanten werden zoo ontevreden over al die ongewone dingen en hij leed zooveel schade, dat hij na 3 maanden de zaak van de hand moest doen met verlies van het halve ka pitaal* Mundus vult decipidacht de mis lukte melkher vormer. En de nieuwe kooper aarzelde daar om ook niet, er aan toe te voegen Ergo decipiatur litie, en op het laatst wordt het een ware nachtmerrie voor hende schrik slaat hun om het hart, en op menig een heeft dit een heilzamen invloed. Het systeem maakt een groot aan tal agenten noodig, maar dit is voor de prefectuur geen bezwaar, nu men het doel er mede bereikt. Pers boeten. De Figaro is door de parijsche recht bank veroordeeld tot eene boete van 2000 francs wegens het openbaar ma ken van de acte van beschuldiging tegen Emile Henry ter zake van zijn aanslag op de kantoren van de mijn- maatschappij van Carmaux, in de Rue des Bons Enfants, en op het café Terminusvóórdat het openbaar ministerie de acte in de gerechtszaal heeft voorgelezen. Bij beruchte processen ziet men veelal de acte van beschuldiging, nu door dit, dan door dat blad, vóór den bij de wet bepaalden tijd open baar maken. Bijna altijd weet men zich door klinkende munt daarvan een afschrift te verschaffen. De bladen weten wel dat er op de openbaarma king eene boete volgt, maar zij ge troosten zich die gaarne. Zaak-Krankenberg. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde Donderdag Krankenberg, die in Februari jl. den looper van het Nieuws van den Dag een brief ontroofde, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Valsche bankbiljetten. De instructie in de zaak der val sche bankbiljetten, Krause e. s.. is gesloten en zal de zaak in de volgen de maand, waarschijnlijk Maandag 14 Mei, voor de 4e kamer derarron- dissements-rechtbank te Amsterdam in behandeling komen. De behande ling wordt berekend niet minder dan eene week te zullen duren. Tot dus verre is niet met zekerheid bepaald wie als verdedigers zullen optreden. Veroordeeling Sociaal- Democratisctieii Bond. De rechtbank te Groningen ver oordeelde Donderdag A. Rot, Sam, Coltof en C. Cornelissen ter zake van deelneming aan eene bij de wet ver boden vereeniging tot 50 boete ieder of tien dagen hechtenis. In het Engelsche Hoogerhuis is bij tweede lezing het wetsontwerp, strekkende tot wijziging der wetge ving betreffende de nalatenschappen in dezen zin dat, in geval de over ledene geen testament heeft nagela Mundus vult dacipi. Een eigenaardig kijkje in de prak tijken van den Engelschen melk handel wordt gegeven door het ver haal in een der tijdschriften van ie mand die daarin eenige ondervinding heeft opgedaan. Hij kocht een zaak van een melkyerkooper, iemand die een bijzonder eerlijken naam had, die altijd verzekerde dat hij nooit iets deed in zijn zaak waarvoor hij zich zou hebben te schamen. Toen de koop goed en wel was sloten, werd de nieuweling inge wijd. In de eerste plaats leerde hij van zijn braven voorganger dat het zeer noodzakelijk is, de melk te kleu ren. Wanneer men dat niet doet, protesteeren de verbruikers dadelijk tegen de krijtwitte kleur en beweren dat er geen room in is. Daarom moest er een beetje kleursel in gemen wordendan kreeg de melk een geelachtigen roomtint en de gebrui kers waren tevreden. Voorts was daar de zoogenaamde „ziekenmelk" of „kindermelk" die van bijzondere koeien heette te komen. De verbaasde kooper ieerde dat het eenige verschil tusschen deze melk en de gewone eenvoudig en alleen gelegen is inden prijs Er waren meer van dergelijke ge heimen. Zoo leerde hij ook de versch- heid van versche eieren kennen (die in kisten van 1200 stuks uit Frank rijk kwamen), evenals de kunst om den lactometer te bedotten. De boerderijen, die „iedereen kan komen zien", leveren gewoonlijk, te Het bewaken van anarchisten. De Parijsche politie brengt sinds eenigen tijd een nieuwe manier van bewaking der anarchisten in praktijk, Men heeft het nuttelooze ingezien van het stelsel om de verdachte indivi duen door een geheim agent overal te doen volgen; de bedoelde persoon bemerkt al spoedig dat hij bewaakt wordt, en als hij een beetje slim is, valt het hem niet moeilijk, zijn ver- yolger het spoor bijster te maken, door in een huis met verschillende uitgangen te verdwijnen. Deze wijze van surveilleeren is dus opgegeven ziehier wat men er nu op heeft be dacht. De prefectuur van politie is bekend met het domicilie van meer dan dui zend anarchisten te Parijs en omstre ken, het uur wanneer zij aan het werk gaan, de plaats waar zij werken, het restaurant waar zij hun maaltijd nut tigen. Nog vóór dat de anarchist op is, begeeft een geheim agent zich naar zijne woning en klopt aan. „Wie is daar vraagt de anarchist. Een vriend", luidt het antwoord. De anarchist doet open. „Wat wilt gij vraagt hij. „Ik ben een agent van de veiligheidspolitie en ik kom alleen maar zien of gij thuis gesla pen hebt. Tot weerziens I" De politieman gaat heen en de anarchist is blij er zoogoed af te ko men. Maar des middags, terwijl hij in zijn vaste restaurant zit te eten, wordt er eensklaps een hand op zijn schouder gelegd. Een onbekende voor zich ziende, vraagt hij wat deze wil. „Niets bijzonders. Ik ben van de recherche en kom alleen maar kijken of gij nog altijd hier eet. Adieu, sma kelijk eten Na zijn maaltijd genuttigd te heb ben, gaat onze anarchist weer naar zijne werkplaats en is de beide ont moetingen al bijna weer vergeten. Maar na afloop van het werk, als hij het atelier verlaat, wordt hij op straat door een onbekende aangesproken. „Bonjour, Dinges"„Bonjour", ant woordt de anarchist, „maar ik ken u niet." „Ik ken u zooveel te beter, luidt het antwoord;gij zijt anarchist en ik ben agent van de veiligheidspolitie. Ik wilde mij enkel verzekeren, of gij vandaag op uw werk zijt geweestnu weet ik genoeg. Adieu De anarchist is te verbaasd om den groet te beantwoorden, en gevoelt zich alles behalve op zijn gemak on der dit voortdurende toezicht. Iedere compagnan ondervindt aldus eiken dag de alomtegenwoordigheid der po De anarchiste a Alweer heeft de Parijsche politie een anarchist in hechtenis genomen, waarover groote beweging wordt ge maakt. Zijn schuld bleek uit de pa pieren, welke gevonden werden ten huize van den anarchist Matha, die Woensdag werd gevat. De bijzondere beteekenis, welke aan deze inhechtenisneming wordt ge hecht, is hoofdzakelijk het ge volg van het feit, dat de man werkzaam was bij het ministerie van oorlog. Hij heet Felix Fenéon en is afkomstig uit Turijn. Dat Fenéon reeds sedert geruimen tijd behoorde tot de mede werkers aan verscheidene politieke bladen en tijdschriften was bekend. I H\j was zelfs oprichter van de Revue Indêpendante. De politie beweert bewijzen te heb ben, dat Fenéon niet vreemd is aan de anarchistische beweging van den I laatsten tijd en hee t daarom beslo ten hem in hechtenis te nemen. Nog een vergiftigings-proces Te Leipzig is een dergelijk vergif" tigings-proces aan de orde, als dab waarin mevrouw Joniaux te Antwer pen is betrokken. Een grondeigenaar te Grimna is in hechtenis genomen wegens de beschuldiging, dat hij zijn vrouw en zijn zoon door vergif om het leven heeft gebracht, ten einde zich in het bezit te stellen van 75.000 Mark, het bedrag der levensverzeke- j ring, welke zijne vrouw had gesloten en van een vrij aanzienlijk vermogen, waarover zijn zoon kon beschikken. zoeker. Een meisje, van elf jaar misschien, treedt aarzelend binnen en vraagt zacht aan den kellner of ze wat verkoopen mag. De bediende brengt haar verzoek over aan den chef en jn dien tijd staat het meisje bij de deur, wat verlegen, wat 'angstig ónder dié verwonderde of nieuwsgierige blikken, die hinderlijk haar aanstaren. Daar haar verzoek wordt toege staan, gaat ze met haar mandje van tafeltje tot tafeltje om wat te verkoopen van den voorraad, dien ze bij zich heeft van grof gesneden houten portretlijstjes en andere waarde- looze dingen. En bijna geen der heeren, die niet in den zak tast om, koopend of niet, haar een stuiver of dubbeltje te geven, want ze is mooi. Meer dan een onbeschaamd oog begluurt en taxeert haar, berekenend hoe ze zal wezen over vier, vijf jaar, wanneer die kinderlijke vormen ontwikkeld zullen zijn. En dan? De waardelooze voorwerpen, die ze nu verkoopt, zal ze d&n niet meer aanbieden; misschien zal de verlegen, zachte blik dan reeds verdwenen zijn uit die prach tige, diepblauwe oogen en zal het kinderlijk mondje, met die kleine, witte tandjes, andere taal spreken dan die schroom vallige bede van nu om wat te koopen van haar armelijken voorraad. Ze zal niet anders künnen; ze zal immers den strijd m het bestaan moeten voeren op h&£r manier? En kan die anders zijn bij volslagen onkunde, by totaal gebrek aan eenigen steun van zedelijke opvoeding Ze zal niets leeren dan dat ééne, dat ze geld moet verdienen om niet van honger te sterven. Eerst zal ze de grof bewerkte, ruwhouten portret lijstjes verkoopen en daarna.... haar mooi, jong lichaam. Een gezia vermoord In het dorp Zebedies in het district Weizendorff in Oost-Pruisen is een geheel gezin vermoord. Het gezin be woonde een alleen staande hoeve. Maandagavond gingen allen, gelijk gewoonlijk, te bed en Dinsdagochtend vonden de buren den eigenaar der hoeve, zijne vrouw en al zijne kinde ren vermoord. Alle voorwerpen van waarde waren medegenomen, zoodat waarschijnlijk diefstal het doel van dezen moord is geweest. Tot dusver is het der politie niet gelukt een spoor van de daders te ontdekken. Cholera te Lissabon. Naar de consul-generaal van Spanje te Lissabon seint, heeft de genees kundige, door de Spaansche regee ring naar Lissabon gezonden, ver klaard dat de epidemie aldaar wer kelijk Aziatische cholera is, van de Niemand heeft haar iets beters geleerd is een nummer 22. want ook zij, ze Alloalloop zij menschen ga dan toch achter uit jongens daar komt de kleine duikelaar an! en terwijl de manke kunstenmaker met heesche stem nogmaals ruimte, da&r schreeuwt, neemt een bijna tienjarige jon gen in een verschoten tricotpakje en een buisje vol groen geworden pailletten, een aanloop en duikelt eenige malen over de harde straatsteenen. Zijn zusje, een jaartje jonger, volgt hem en duikelt zoo mogelijk nog beter en vlugger. Ze loopen beiden op de handen, buitelen om 't hardst vóór- en achteruit, maken slag- over en staan op hun hoofd dat 't een lust is om te zien. Maar dat is ook alles wat zij kennen, wat zij geleerd heb ben van vader, die met de gedeukte trompet rondgaat, om dat, zooals hij schor en ruw uitschreeuwtze 't allemaal en alleenig doen om eerlijk an derlui kost te komme en niet voor derlui plaisier of divertissement De oude kunstenmaker kent zelf ook niets anders, en heeft nooit iets beterB geleerd. Daarom komen hem nu die twee bloedjes zoo goed te pas want ze verdienen voor vader den kost en.... de schnaps 1 Sedert hij zijn been brak en een arm ontwrichtte bij „Z'n groote sprong over zeuvetien stoelen" is hij, zooals hij zelf 2egtniet meer oompabel voor zyn affaire en leerde hy z§n kinderen het vak. Neenhij richtte ze af als een paar hon den, hij dresseerde ze als redelooze dieren. En zij ze zullen op hun beurt groot worden, kinderen hebben misschien en ze ook africhten om aan den kost te komen. Ze zullen door 't leven duikelen en buitelen totdat ze ook hun nek breken, of het anderen laten doen. Arme kleine buitelaars ze hooren ook bij de No's 22. Een achterkamer, heel hoog in een oud en somber huis een donker, kil, armoedig vertrek uitziende op een kleine binnenplaats met rondom steile, kale pakhuismuren. Moeder is uit schoonmaken, vader viel, reeds twee jaren geleden, dood van een steiger, waarop hij aan 't metselen was. Een meisje zit, met haar zusje, een kind van anderhalf jaar, op haar schoot en houdt het zoet door het op lang* zamen neuzigen toon iets voor te neuriën. Ze is pas negen jaar, die kleine meid, maar ze is handig en kalm; ze weet het kind te sussen totdat het in slaap valt en past tegelijk op haar zesjarig broertje, dat op den grond, met een houten paard zonder kop, zit te spelen. Hij kan niet naar school omdat moeder verzuimde hem te laten vaccineeren. Een korst brood ligt op tafel, een kan water en melk staat er naast; daarmeé zullen ze hun middagmaal moeten doen, in afwach ting of moeder misschien iets van haar schoonmaakhuiB meêbrengt maar 't gebeurt niet alle dagen, want de vrouw heeft maar vier maal in de week een huis.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2