I lei Burgeroorlog ii Amerika. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Jle Jaargang/ Dinsdag 1 Mei 1894. No. 3321 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÉN: STADSNIEUWS. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gebeele Kijk, per 3 maanden l,Gö. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Parijs 31bw Faubourg Montmartre. Haarlem, 30 April 1894. Stukken van den Raad. B. en W. stellen voor, lo. Op verzoek van J. Oudshoorn, om' een pomp in de Doelstraat, hoek Lange Lakenstraat, te doen wegnemen, daar het water daaruit geheel ondeug delijk is; - 2o. den heer J. Krol Kzn. toe te staan een verandah te bouwen op den onlangs door adressant gekochten grond in het Florapark; JtAo. goed te keuren een ingediend plan tot den bouw eener stads-apo- theek op grond aan den Kamper singel; ~4o. goed te keuren onder zekere voorwaarden een plan van bebouwing met 23 woonhuizen van een terrein ten oosten van de Oranjeboomstraat, vormende de coöp. bouwvereeniging „Ons Doel"; 5o. toe te staan het verzoek van de afdeeling Haarlem der Nederl. Weerbaarheid svereeniging, om een of tweemaal per week voor hare oefe ningen de groote zaal van den Doelen te mogen gebruiken. Rekening Gasthuis. v De Commissie van Financiën stelt voor. de rekening van het St. Eliza beth's Gasthuis over 1893 goed te keuren. De Commissie brengt een woord van lof en dank aan heeren Regenten voor de uitgebreide en nauwkeurige administratie. Voorts wijst de commissie op de belangrijk heid van de gemeentelijke subsidie, die met inbegrip van een som tot dekking van een tekort over 1891, over 1893 32664.37 heeft bedragen. Hiertegenover stelt de Commissie met waardeering de zegenrijke ver pleging aan een zoo groot aantal arme lijders verleend. De Kermis. Door vijf leden van den gemeente raad is het navolgende voorstel aan den Raad ingediend Op grond dat zoovelen belangrijke schade ondervonden door de laatste wij liging in den duur der kermis ge bracht, en in verband met de adres sen van ruim zeven duizend nering doenden hier ter stede, strekkende om de kermis wederom te doen voort duren van den eersten Zaterdag der maand Augustus, des middags ten 12 ure, tot en met den tweeden daarop volgenden Maandag, zijn on- dergeteekenden na ingewonnen infor- matiën van bevoegde zijde overtuigd, dat aan de hoofdbezwaren van adres santen kauworden tegemoet gekomen, door eene wijziging te brengen, zij bet dan niet in den duur der kermis overeenkomstig bet ontwerp-besluit van Burgemeester en Wethouders, doch wel door te wijzigen de dagen van aanvang en einde der kermis. Daarom stellen de ondergeteeken- den aan den Raad voor, om te be sluiten dat voortaan de kermis zal ingaan op den eersten Maandag in de maand Augustus des middags ten 12 ure en zal eindigen op den daarop eerstvolgenden Maandagavond. 'tWelk doende, (get.) CORNs. PRINS Sz. J. LEUPEN. W. STOLP. C. G. LOOMEÏJER Jr. J. J. F. BEYNES. Dit voorstel beeft o. i. in den Raad wel kans op succes. Het raakt schijn baar bet raadsbesluit tot inkrimping van de kermis niet aan (immers de duur der kermis blijft er onveranderd mee) en bet geeft aan de adressanten den laatsten kermiszondag en den vrijen Maandag terug, waarom bet velen toch eigenlijk alleen te doen was. De Commissie voor de pensioenen stelt voor, aan den eervol ontslagen agent van politie 2e kl. G. W. van Es geboren 17 Nov. 1834 en die 4 Oct. 1871 in dienst der gemeente trad, wegens algemeene lichaamszwakte een pensioen van ƒ190,51 toe te kennen. Ned. Onderw. Genootschap, afd. Haarlem. Zaterdag bad alhier de vergadering plaats der afdeeling Haarlem van bet Ned. Ond. Genootschap. Volgens mededeelingjvan bet bestuur is van den beer E. von Saber, direc teur van bet Museum van Kunstnij verheid, toezegging gekregen omtrent bet houden van een cursus over kunst en kunstgeschiedenis. Hiervoor stelt de beer von Saber zich gedurende de maanden Juni en Juli beschik baar. Eveneens was door bet bestuur eene correspondentie gehouden met sprekers, niet beboorende tot den onderwijzerskring, om dezen uit te noodigen ter gelegener tijd eene be spreking over een of ander onder werp te houden. Het resultaat dier bemoeiingen van bet bestuur was dat de beer mr. A. J. W. Farncombe Sanders bereid was over eenigentijd als spreker voor de afdeeling op te treden. Van de eigenlijke agenda kwam nu aan de orde „de spellingquaestie." Deze werd ingeleid door den beer F. W. Fick, die zich als een warm voor stander der bekende voorstellen Kol- lewijn c. s. deed kennen. Aan bet debat namen voor- en tegenstanders ijverig deel. Ten slotte werd een mo tie aangenomen, waarbij alle aanwe zigen zich verklaarden voor elke po ging om onze spelling en verbuiging te verbeteren. Posterijen. De Directeur vatl het Postkantoor te Haarlem, geeft bierbij kennis dat de dienstlijsten waarop staan vermeld de uren van vertrek der verschillende posten gedurende de zomerdienst op de spoorwegen van af beden verkrijg baar zijn ten postkantore tegen beta- van 10 cents. Neerbosch. De beer G. van Detb trad Zondag avond in „Felix Favore" alhier nog maals op ter bespreking van de toe standen op Neerboscb. Deze bespre king gold nu ook bet rapport der commissie van onderzoek, welk rap port, naar spreker zeide, de door hem legen den heer J. van 'tLindenhout en diens weezen-inricbting uitgebrach te beschuldigingen op geen enkel punt weerlegde* Spreker begon met een alkeurend oordeel uit te spreken over de justitie, voornamelijk de rechtbank te Arnhem, wier officier van justitie hij een schandvlek voor de nederlandscbe justitie noemt, en wiens houding ge noegzaam beeft aangetoond, dat men hem, van Detb, niet aandurit. Verder baalde spreker weer verscheidene staaltjes aan om zijn hoogst afkeurend oordeel over de weesinrichting en bet echtpaar van 't Lindenhout te staven. De bijeenkomst, die geopend werd door den ond-verpleegde, den beer Kwast, was slechts matig bezet en bad een kalm verloop.-Inde pauze werd gelegenheid gegeven om te tee- ken op een adres, waarin aangedron gen wordt op eene staats-enquête in zake bet onderzoek van de toestanden op Neerboscb. Mei-meeting. Een elftal vereenigingen bier ter stede zal op den lsten Mei twee ver gaderingen beleggen, welke zullen worden gehouden in „Felix Favore". In de middag-vergadering, die ten half een uur aanvangt, zal bet woord worden gevoerd door den heerAkra- tes te 's-Gravenbage. De tweede bij eenkomst des avonds ten half negen zal worden opgeluisterd door eene uitvoering van het Sociaal-Democra tisch mannenkoor „Excelsior". De elf vereenigingen zijn: De afdeelingen Haarlem van den Nederl. Sigarenmakers- en Tabaks- werkersbond, Nederl. Timmerlieden- bond, Nederl. Kalk-en vSteenwerkers- bond, Nederl. Ijzer- en Metaalwer- kersbond, den Algemeen en Nederl. Typografenbond, de Spoorweg-Ver- eeniging „Steeds voorwaarts", den Nederl. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, den Soc.-Democaten- bond, de anarcbistengroep, en de iongelingsgroep en de Vrije Ontwik kelingsclub. In bet 28 dezer verschenen nummer van „Eigen Haard" komt een aan vang voor van een artikel „de Sint Bavokerk te Haarlem", door Dr. P. J. H. Cuijpers en C. J. Gonnet. Wij vestigen hierop de aandacht, omdat een stuk over dit onderwerp, geschreven door den eminenten architect Cuijpers met den zoo be kwamen archivaris, velen onzer lezers terecht belang zal inboezemen. Een paar atbeeldingen uit dat ar tikel exposeeren wij. Heden is geëtaleerd in den boek en kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van C. Westerbeek, Land schap. Drenkelingen. Zaterdag namiddag is een 2 jarig kind aan den Koudenborn spelende in bet water gevallen en na veel moeite gered door Karei van Welt, metselaar wonende Ravelingsteeg, die zich daartoe gekleed te water beeft begeven. Deze beeft zijne zelfopoffe ring bijna met den dood moeten be- koopen, daar bij tot 3 malen met bet kind in de diepte wegzonk. Door een onbekenden slagersknecht zijn beiden gered. Zondag namiddag is een 7 jarige knaap spelende in het Spaarne ge raakt maar onmiddellijk gered door een scbippersjongen, die hem van zijn vaartuig af kon grijpen. DiefBt&l, Zondag is door de politie alhier aangehouden en naar bet buis van bewaring overgebracht eene 39 jarige vrouw die in een slaapstede, in de Lange Hofstraat, waarin zij baar in trek had genomen, zich bad schuldig gemaakt aan diefstal van een bedde- deken en laken. Zij was eerst onlangs uit eene rijkswerkinrichting ontsla gen. (Zie vervolg Stadsnieuws oe pagina). Ned. Onderwijzers Genoot schap. Op de 50ste jaarlij ksche algemeene vergadering der gewestelijke vereeni- ging Noord-Holland van bet Ned. Onderwijzersgenootschap, te houden op Zaterdag 2 Juni 1894 's morgens te 10 uur in 't Badhotel te Wijk aan Zee, zal door den beer K. A. Gonlag van Beverwijk een voordracht worden gehouden over„Legenden van Strand en Zee." Behalve gewone onderwerpen zal pok een voorstel van bet bestuur be- nandeid wofdcii tot feestelijke her denking van het 50jarig bestaan der gewestelijke vereeniging. De afdeeling Beverwijk stelt de bezoekers der vergadering in de gele. genheid des morgens van 8J£ tot 9 uur eene orgelbespeling in de Groote Kerk te Beverwijk bij te wonen. Daarna stelt zij een extratram be schikbaar tot vervoer der bezoekers naar Wijk aan Zee. Na afloop der vergadering zal bet bestuur der Reddingmaatschappij te Wijk aan Zee exercitiën met de red dingsmiddelen doen houden. Te 6 uur zal er gelegenheid zijn deel te nemen aan een maaltijd in 't „Badhotel". Verkiezingen. Meldden wij onlangs de verwarring van stembriefjes door een tweetal kiezers te Yelsen, te Spaarndam beeft zich iets dergelijks voorgedaan. Ook aldaar werd denzelfden dag gemeente raadsverkiezing gehouden, waarvoor witte stembiljetten werden gebruikt. In de bus voor deze verkiezing werden twee stembriefjes voor de Tweede Kamer gevonden, (voorzien van beide zegels Beverwijk en Spaarn dam) waarop de naam „J. van Loe- nen Martinet" stond geschreven, ter wijl het stembureau te Beverwijk twee verkiezingsbriefjes voor een raadslid te Spaarndam van onwaarde ver klaarde. Meibeweging. De timmerlieden vereeniging „Ver betering zij ons Doel" en de afdeeling „Beverwijk" van den sociaal-democra- tischen bond, zullen het Meifeest vieren op Dinsdag 1 Mei e. k., des avonds om 7 uur, met een samen komst in bet lokaal „de Tijdgeest" op de Heide (gem. Velsen), waar als spreekster zal optreden „de burgeres Kommers" van Amsterdam. Op Donderdag 3 Mei zal te Half weg eene groote meeting gehouden Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. HOOFDSTUK I. Aan den vooravond van de worsteling. „Mark Hamilton, gij zijt in groot gevaar!" jonge man tot wien deze woorden waren gericht, bleef plotseling etaan en zag deze spreker aan. Het was den 25en Februari 1861 op bet kruispunt van twee straten in de amerikaansehe stad Washington. De schemering viel in. Het weer was vochtig en kond. Toch waren de straten vol menschen, want in de laatste uren was er zóóveel belangrijks vo irgevallen, dat niemand rustig thuis ton blijven. Overal stonden groepjes te praten, sommigen bleek van angst, anderen met een blos van opgewondenheid allen ongetwijfeld over hetzelfde onderwerpden burger oorlog. Zulk een schouwspel doet zich alleen voor in de ure van gevaar voor volk en eigen haard. De man met wiens woorden ons verhaal begint, was met haastige schreden den ander achterna gekomen, en had hem juist ingehaald, toen hij op het punt stond, het groote ge bouw op den hoek van de twee straten binnen te treden. Laatstgenoemde was een knappe, jonge man met blauwe oogen en een open, verstandig gezicht. Moed en edelaardig heid van karakter stonden daarop gegrift. „Gevaarriep hij uit met een verbaasden blik op het gebouw dat hij wilde binnengaan. De ander lichtte waarschuwend de hand op. Er lag iets indrukwekkends iD dat eenvoudige gebaar. „Niet zoo luid, men kan ons hooren Mark Hamilton trad op den ander toe en zei op zachter toon„Verklaar u nader, Leighton. Is er iets gebeurd met den heer Edgeworth of met zijn dochter?" Uit de stem en uit de trekken vau den jongen man sprak groote bezorgdheid. „Zij zijn vrij van stoffelijk leed, mijn jongen," gal Leighton ten antwoord, „maar niettemin zijn zij in een toestand die niet gewenscht is." Daarop wierp hij tersluiks een blik op het groote huis en vervolgde „Een paar uur geleden zag ik George Creston hier binnen gaan met een vreemdeling in uniform. Aan de deur werden zij ontvangen door den voormalig senator Edgeworth zeiven, die hen met zichtbaar genoegen ontving. Daarna zijn er nog anderen gekomen, van wie ik weet dat zij staan aan het hoofd van de samenzwering, die de bedoeling heeft de in stallatie van den nieuw gekozen president Lincoln, bepaald op heden over een week, te beletten. Hier hebt gij een korte beschrijving van den stand van zaken. Of het voor u gera den is op dit oogenblik het huis binnen te gaan, laat ik aan uw eigen oordeel over. Dat Creston een van de bezoekers is, doet weinig goeds verwachten van de wijze, waarop gij er zoudt worden ontvangen." Terwijl Leighton sprak fronste Mark Hamilton de wenk brauwen. De naam van George Creston was hiervan de oor zaak, daar reeds sinds langen tijd, van hunne eerste kennis making af, een groote antipathie tusschen deze beide jonge lieden had bestaan. Vooral op dit oogenblik kwam hem een tooneel voor den geest, dat een maand van te voren had plaats gehad. Het was in den salon van den heer Edgeworth, dat Creston, bleek van toorn, tot Hamilton had gezegd terwijl zij daar een oogenblik alleen waren„Louise Edgeworth heeft mij zoo even gezegd, dat zij u het jawoord heeft gegeven en dat ik nimmer hoop mag koesteren. Ik geef u de verzekering, mijn heer Hamilton, dat ik daarin niet zal berusten!" Zijn houding, toon en geboren waren zeer dreigend ge- weeBt en in deze troebele tijden van voorbereiding tot den rampzaligen burgeroorlog, had Hamilton begrepen dat de bedreiging wel eens door daden zou kunnen worden gevolgd. Lukas Leighton kende deze omstandigheden, maar daarbij kende hij ook al de bizonderheden van dentoest ind, waarin zich

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1