GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. 24en Maart. Dien dag zou de post- commandant oin 7 uur met den ad- eisten t-resident en den controleur een weg inspecteeren. Ter hoogte van het kantoor van den controleur, dat vlak bij de benting ligt, werden zij aange vallen door twee fanatieke Atjehers, die gewapend waren, met het treurig gevolg, dat zij alle drie gewond wer den. De luitenant ontving een slag over het achterhoofd, maar niet door dringend, een over het gezicht, wel diep maar niet gevaarlijk, en een over het schouderblad, eene vleeschwond, behalve eenige kleine verwondingen, die niet veel te beteekenen hebben. Zijn gedrag was, zooals ieaer van hem verwachten kan die hem kent> met één woord, kranig; toen hij zag, dat de ads.-resident en de controleur wer den aangevallen, aarzelde hij niet, hoewel ongewapend hen te hulp te komen. Hij begon toen met zijne handen een gevecht op leven en dood met een gewapend Atjeher, met het gevolg, dat, hoewel hij gewond werd, de Atjehers hun fanatieke daad heb ben geboet met den dood. Iedereen is vol lof over zijn gedrag, en het is ons aller wensch, dat hij spoedig ge heel hersteld moge zijn van zijne won den, ten einde nog langer den lande te dienen. door de omstandigheid, dat hier opEen der reizigers gat het volgende zich zelf niet zoo bijzonder fraaie maar j verhaal om hunnen aard hoogst belangrijke; „Ik zou om 8 uur uit Parijs zijn wetenschappelijke voorwerpen werden! vertrokken, maar eenige vrienden tentoongesteld op eene wijze, die het1 haalden mij over om den trein van voor ieder ontwikkelde begrijpelijk j 12 u. 40 te nemen. Dat was zoo'n deed zijn wat er viel te leeren. j mooie trein, zeiden zij. Met ons ze- Mei-beweging. De le Meidag onderscheidde zich te Amsterdam van de gewone werk dagen door eene openbare vergade ring in het gebouw „Constantia" en een kinderfeest op een weiland op den Oeterwalerweg. In „Constantia" trad als spreker op Domela Nieuwenhuis, die het ge wone onderwerp, de arbeidersbewe ging ter verkrijging van een werktijd van 8 uur per dag, behandelde. Tegen 2 uur trokken de ouders, die hunne kinderen aan het middagfeest wilden doen deelnemen, met hunne spruiten naar den Oeterwalerweg, maar er was ook gelegenheid de kleinen in optocht door feestcom- missarissen daarheen te laten gelei den, waartoe verschillende verzamel punten waren aangewezen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Zooals was te verwachten, was de jeugd met versierselen in roode kleur opgesmukt. Op het feestterrein opende te uur Rot de pret van den dag met eene korte toespraak tot de kinde ren, waarna de jeugdige feestelingen in optocht, mot muziek voorop, rondtrokken. Daarna verspreidden de grootere en kleinere feestvierenden zich, deelend in de genoegens van draaimolens, poppekast, mastklim- men, zaidoopen, koekslaan, enz. enz. tot om 5 uur het sein tot den aftocht geblazen werd. der Maatschappij tot bev Geneeskunst. De Ned. Maatschappij tot bev. der Geneeskunst zal Maandag 2 en Dins dag 3 Juli te Amsterdam hare vijfen twintigste algemeene vergadering hou den. Behalve huishoudelijke aangele genheden komen Maandag klinische demonstratiën en wetenschappelijke voordrachten, waarvan de onderwer pen nog niet zijn opgegeven, aan de orde. Dinsdag worden behandeld de verschillende voorstellen, waaronder het volgende van de aldeeling Haar lem en O. „De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst spreke als haar overtuiging uit, dat de beoefening van sport in ons va derland, hoe belangrijk zij deze voor de volksontwikkeling acht, zich voor al in de laatste jaren beweegt in een richting in strijd met de eischender gezondheidsleer, en dat met name het houden van wedstrijden, zooals dit tegenwoordig dikwijls geschiedt, daarom op hygiënische gronden, ten zeerste moet worden afgekeurd. Men heeft er uit kunnen zien, dat venen zaten wij in de derde waggon wetenschappelijke expositiëo, ook ai achter de locomotief. Halfweg Zwijn- zijn ze gelijk hier is geschied, streng j drecht en Barendrecht gekomen voel- gehouden zonder overtolligen omslagden wij eensklaps een lichten schok, van sierlijke tropeeën, wanneer zij .waardoor ik op den schoot van mijn slechts populair zijn gerangschikt,deoverbuurman terecht kwam. Op het- aandacht van het publiek weten te j zelfde oogenblik zagen wij op zijde boeien en het is daarom te meer te J van den trein de vlammen. Ik wierp betreuren dat een museum, hetwelk het portier open en wij sprongen er de stof voor dergelijke expositiën in hals over kop uit. Gelukkig was overvloed bevat, gelijk in het laatst niemand onzer gedeerd. Uit den wag- verschenen nummer van de Spectator j gon, le kl. voor ons zagen wij een wordt opgemerkt, niet in een geschikt heer springen, wiens gezicht verbrand en wiens haar verzengd was. De pe troleum had zich in een oogwenk over de sloot ter zijde van den weg verspreid, zoodat onmiddellijk de trein over de volle lengte in vlammen stond. Bijzonder kloek was de houding van den machinist Pigge te noemen zijn kleeren hadden vuur gevat en met veel tegenwoordigheid van geest sprong hij te water, snelde daarna weer naar de locomotief om den ketel vol te doen loopen en het verbranden der machine te voorkomen. Met eenige tochtgenooten, waaron der 2 Engelsche dames, liepen wij naar Barendrecht, allen natuurlijk zeer ontsteld. Ik was als met lamheid geslagen zoodat ik mijn handkoffertje nauwelijks dragen kon. Langs den geheelen weg konden wij de vlam men zien. Van Barendrecht werden wij met een goederentrein naar Rot terdam vervoerd. Tien minuten na het ongeluk was reeds een dokter uit Zwijndrecht bij de hand. Kort daarna ook een ge neesheer uit Barendrecht." Het sein stond veiliger is dub bel spoor. De goederentrein, denke lij k rangeerende, stond dwars over de hoofdlijn op een wissel. De post is behouden, alleen de sto ker en de machinist zijn ernstig wond, de anderen licht (ongeveer 6 reizigers.) De machinist en stoker van den goederentrein zijn niet gewond. De houding van het personeel valt zeer te roemen. Ook de boeren uit den omtrek hielpen mede. Spoedig na het ongeluk waren op het terrein aanwezig de inspecteur Lockhorst, de adjunct-inspecteur Sar iemijn en de opzichter-machinist Kra mer, onder wier leiding de werkzaam heden tot het blusschen enz. werden verricht. De arbeiders hebben overigens wei nig reden van dankbaarheid jegens de anarchisten, want het eenige di recte gevolg, dat de reeks aanslagen tot nu toe teweeggebracht heeft, is dat het gemeentebestuur besloten heeft om alle openbare betoogingen ter gelegenheid van het Mei-feest der arbeiders te verbieden. gebouw is bevat in een der groote ste den van ons vaderland. De verrassend groote belangstelling, die in de afgeloopen tentoonstelling betoond is geworden, zet des te meer klem bij aan de voortdurende klach ten van den directeur vanhetethno- graphisch museum. Een valsche zoon. Iu het begin der voorgaande week vervoegde zich bij den poelier v. D. te Schiedam een persoon, die voor gaf zijn zoon te zijn, die in 1885 naar Amerika was vertrokken, en van wien men in geen jaren iets had ge hoord. Hoewel hij noch door v. D., noch door zijn vrouw en de overige familie werd herkend, wilde men hem de deur niet wijzen uit vrees, dat hij toch de zoon zou ^kunnen zijn, wiens uiterlijk door zijn rond zwerven en de jaren veranderd had kunnen wezen. Er kwam bij, dat hij, evenals de werkelijke zoon, een lit- teeken aan een zijner handen had, en daarop werd, vooral door de vrou welijke familieleden, zijn echtheid als zoon gebaseerd. Hij beweerde met het stoomschip Nerodat te Rot terdam zou liggen, uit Australië te zijn gekomen, en den volgenden dag daar te moeten afmonsteren. Op den bepaalden tijd begaf hij zich derwaarts in gezelschap van 2 andere zoons van D., liep een stoomschip op en kwam daar spoedig weer af, zeggen de dat de afmonstering een dag was uitgesteld. Inmiddels bleek, dat de naam van dat stoomschip niet Nero dat men hem daar aan boord niet kende en dat een schip van dien naam niet te Rotterdam was ekomen. Toen hij bemerkte, dat een en ander aan het licht was ge komen, is hij er stil van doorgegaan in het bezit van eenige kleedingstuk- ken, die hem gegeven waren om netjes voor den dag te kunnen ko men. Eene beleefdheid. De gegijzelde timmerman W. v. d, E., uit Deurne, die in den nacht van Zondag op Maandag uit de gevange nis te Roermond ontvlucht is, heeft een briefje aan den directeur achter gelaten, waarin hij dezen bedankte voor de goede zorgen en verder meldt, dat, zoo het hem in de vrijheid niet mocht bevallen, hij terugkomt. De dubbele zelfmoord. Uit Hengeloo wordt gemeld, dat de beide lijken der personen, die zelf moord pleegden, herkend zijn. Zij zijn genaamdTaco ten Cate en Geren- dina ten Cate, en waren laatstelijk woonachtig te Amsterdam. Aanslag te Luik. Er is in den jongsten aanslag bij Tentoonstelling van Indische Kleederdrachten. De afgeloopen tentoonstelling van Indische kleederdrachten in de Go- thische zaal van het Koninklijk pa leis te '8-Gravenhage is Maandag avond gesloten, na 10 dagen voor het publiek toegankelijk te zijn geweest. Zij heeft zich mogen verheugen in de warme belangstelling niet alleen van het Haagsche publiek maar van zeer velen, die uit andere plaatsen waren overgekomen, om haar te be zoeken. De opbrengst ten bate derBorneo- expeditie is gebleken te beloopen de som van ƒ2642. Nit alleen door haren inhoud heeft zij de'aandacht getrokken maar ook Sp oor weg- on gelu k Dinsdag avond omstreeks 9% uur is op het spoorweg-terrein te Barend recht een zeer ernstig ongeluk ge beuld. De Parijsche sneltrein, te kwart vóór 1 uur uit Parijs vertrokken, kwam op genoemd terrein in botsing met een trein, uit petroleumtanks samengesteld en die bezig was te rangeeren. Onmiddellijk na de botsing stonden beide treinen, die op elkan der liepen, in brand. Aan blusschen viel niet te denken. Yan den Parij- schen trein zijn alle waggons op 3 na geheel verbrand, en ook de pe- troleumtrein is geheel door het vuur vernield. Van de talrijke passagiers zijn velen gekwetst.. Yan de beambten der beide treinen hebben sommige zeer ernstige brandwonden bekomen. Er heerschte op het terrein van de ramp de grootste verwarring. De passagiers, naar Rotterdam bestemd, zijn eerst te 1 uur in den nacht al daar aangekomen. De vuurgloed, door de brandende massa petroleum veroorzaakt, was in Rotterdam zichtbaar. Op het vermoe den dat er in de nabijheid een ge weldige brand was uitgebroken, zijn aldaar verscheidene spuiten uitgerukt, die echter, toen het bleek dat de brand op verren afstand van de ge meente was, weder terugkeerden. Nader wordt nog gemeld uit Am sterdam De trein, die anders om 11 u. 27 (G. T.) hier moet aankomen, vertrok 2 u. 13 uit Haarlem en kwam hier om 2 u. 30 (G. T.) aan. De machinist Pigge en de stoker Albrechts, zijn gewond in het zieken huis te Rotterdam binnengedragen. Geen der conducteurs werd ge wond. _j de St. Jacobskerk te Luik nog maar weinig licht ontstoken. Wel heeft de politie verschillende lieden, die als anarchisten bekend stonden, in hech tenis genomen, maar tot nog toe is geen enkele van die arrestatiën ge handhaafd. De politie beweert nu wel ernstige verdenkingen te hebben tegen twee jongelieden, welke sommige getuigen zich na den aanslag ijlings uit de voeten zagen maken. Hun signale ment is echter zeer vaag, zoodat 't geheel onzeker is, of deze aanwijzing de autoriteiten op het spoor zullen kunnen leiden. Een ander, die met ijver door de politie gezocht wordt, is de Russische baron U., die sedert Zondagmorgen Luik verlaten heeft. Deze Rus is iemand van zeer voorname familie, wiens twee broeders te Berlijn en Pa rijs hooge diplomatieke betrekkingen bekleeden. Hij woont sedert jaren te Luik, en stak, als warm bewonderaar van Krapotkine, wiens overtuigingen hij volkomen deelde, zijne anarchis tische gevoelens niet onder stoelen of banken. Het eenige verband, dat er tus- schen hem en dezen aanslag gezocht, wordt, bestaat overigens hierin, dataansla»* hij nabij de plaats van het misdrijf woonde. Bij het gerechtelijk onder zoek, dat de politie instelde en waarbij het grootste gedeelte zijner papieren in beslag genomen werd, verklaarde zijn huisheer, dat de huurder een regel matige levenswijze leidde, geregeld de huur betaalde, zoodat voor het oogen blik op zijn persoon weinig viel aan te merken. Als voorwendsel voor zijn vertrek naar Parijs had hij opgege ven, dat hij daar zijn zwager ging opzoeken. De waarheid dezer bewe ring is niet gebleken, maar volgens de Indépendance heeft de huiszoeking niet het minste vermoeden tegen hem aan 't licht gebracht. In de stad zelf heerscht begrijpe lijkerwijze geen geringere paniek dan bij de herhaalde aanslagen van het jaar 1892.0pmerkelijk is, dat nagenoeg alle dynamiet-ontploflingen te Luik op hetzelfde uur, des avonds ten negen ure, plaats grepen. Ook Zater- Mei-batoogingen in het buitenland. In het buitenland hebben de Mei- betoogingen Dinsdag niet tot ernstige botsingen tusschen de betoogers en de overheid aanleiding gegeven. Slechts in enkele steden .hadden meerendeels onbeteekenende rustver storingen plaats. Uit eenige der voor naamste steden seint Reuter hiervan het volgende: Te Londen kwamen de socialisten bijeen op de Theemskade en trokken van daar, onder het zingen der Mar seillaise en begeleid door eene tal rijke menigte, naar Hyde Park. Hier werden redevoeringen gehouden; al les ging in goede orde, totdat een aantal anarchisten kwamen opdagen die lofredenen hielden op Emile Hen ry en andere anarchisten. Het volk stormde toen de estrade op, ranselde de anarchisten af en verscheurde de vlaggen. De politie deed de anarchis ten het park ontruimen. De werkstakende metselaars vorm den te Weenen samenscholingen en wierpen de politie met steenen. Een agent en verscheidene betoogers zijn gewond. Verscheidene werkstakers liepen te Gratz Dinsdag met een vaandel rond en toen de politie het hun wilde af nemen werd door hen met steenen geworpen, waardoor tien agenten werden gewond. Ook van de zijde der betoogers hebben velen kwetsuren bekomen. De inmiddels ontboden troepen joegen de menigte uiteen en namen 33 personen gevangen. Het kwam te Ostrau in Moravië tot eene botsing tusschen de politie en 300 werkstakende mijnwerkers. De laatsten wilden de werklieden, die in den mijn Theresa aan den arbeid waren, dwingen het werk neer te leggen. Vijf der onruststokers werden in hechtenis genomen. Een stoet van 3000 sscialis ten trok Dinsdagavond de stad Brussel door on der het zingen der Marseillaise. Onge- regelheden kwamen niet voor. Blijkens telegrammen uit de pro vincie is nergens iets bijzonders voor gevallen. Verscheidene groepen betoogers, die de stad Luik wilden binnentrek ken, werden door de politie uiteen gedreven. Bij het afloopen eener mee ting trachten de socialisten een stoet te vormen; hierin werden zij echter verhinderd door de politie, die ver scheiden arrestaties deed. Een bende mannen van het min ste allooi hebben te Lyon een tram wagen omvergeworpen. Zes der bel hamels werden in hechtenis g omen en de overigen uiteengedr^ i en nacht in de open lucht moeten doorbrengen. En toch zij n nog elders grooter verwoestingen aangericht. Langs de geheele kuststreek van de oude haven Larymna tot den bergpas der Thermopylae en in de meer land waarts gelegen districten Delphi Orchomenus, Thebe en Livadia, lig. gen alle huizen en kerken in puin e'n de bewoners, die zich voor een paar dagen nog in het bezit van graan, olijven, olie, tabak en katoen Konden verheugen zijn nu den hongerdood nabij. De berichten, die dagelijks uit de verschillende districten komen, zijn! alles behalve overdreven en geven] eene juiste voorstelling van de droeve' ramp, die Griekenland heeft getrof fen. De koning, die dezer dagen de' geteisterde steken bezocht, was diep' geroerd over de ellende, waarin dui-j zenden zijner onderdanen zoo plotse-' ling zijn omgekomen. Ook het aantak der slachtoffers is niet te hoogopge-i geven. Alleen in Lopris verloren 300, personen het leven; 283 lijken zijn! reeds gevonden, doch vele liggen nog! onder de puinhoopen aer ingevallen gebouwen bedolven. j De regeering doet wat zij kan om' den nood, waarin zij verkeeren tel verlichten, doch over het uitgestrekte; terrein, waar de aardschokken zich deden gevoelen, is het haar onmo-| gelijk, onmiddellijk in alles te voor zien. De bewoners van Atalanti zijn uit vrees voor de aanhoudende schok ken mar de bergen gevlucht. Niet minder dan 365 schokken hebben zich in 7% uur tijds doen gevoelen en op sommige plaatsen scheurde de grond over eene lengte van 18—20 K. M. Reusachtige rotsblokken werden van de bergen neergeworpen en on der den grond hoorde men aanhou dend een gerommel als van een ver- verwijderd onweer. Het kustland van Entoca is 2 meter gezonken. Het cen trum der verwoestingen is tusschen Larymna en de Malische Golf gelegen, maar geheel Griekenland van Sparta en Kalamata tot Lavisa en Trikala, heeft de schokken gevoeld en van Patras tot het uiterste eiland der Cy- claden is er meer of minder schade aan huizen en kerken veroorzaakt. Tot dusver hebben zich geen nieuwe schokken doen gevoelen. Men hoopt daarom, dat het ernstig geteisterde land voor verdere rampen zal gespaard blijven. Lloyd's agent te Braïla seint nog dat het landings hoofd aldaar is inge stort, terwijl het met menschen be dekt was. Toen eene plaatselijke stoomboot aldaar aanlegde, vielen allen in de Donau. Wel een vijftig personen zijn verdronken, het juiste cijfer is echter onbekend. De aan wezige stoomschepen vischten de meeste op. Het Meifeest der sociaa emocra- ten is te Berlijn zonder ee^i^e stoor nis afgeloopen. Nergens had men den arbeid laten rusten. Van de talrijke vergaderingen die werden gehouden, werd slechts eene bijeenkomst van anarchisten door de politie uiteen gejaagd. De anarchisten deden toen nog eenepogiug om in een aaneen gesloten stoet door de stad te trekken, maar dit werd door de politiever hinderd. De anarchisten in Spanje. Naar gemeld wordt, heeft het Open baar Ministerie bij den krijgsraad te Barcelona Maandag de doodstraf ge- eischt tegen 10 anarchisten, die te rechtstonden wegens medeplichtigheid aan den in September jl. tegen maar schalk Martinez Campos gepleegden Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Aardbeving in Griekenland Nog steeds worden nadere bijzon derheden medegedeeld over de hevige aardbeving, welke dezer dagen een groot deel van Griekenland teisterde, „De passieweek van 1894" schrijft de correspondent van de Standard te Athene „zal zeker in Griekenland niet spoedig worden vergeten. Gedu rende eene geheele week deden zich in het geheele land, van het eene einde tot het andere, hevige aard schokken gevoelen, waardoor honder den menschen gedood en duizenden van woning en have beroofd werden. Men betwijfelt het zelfs, of in Grie kenland eene heviger aardbeving, dan deze, is voorgekomen sedert de be kende ramp, waarvan Thucydides ge- De vruchtbare streek aan weerszij den van den Euripus, waar 300 000 nijvere landbouwers wonen, biedt een dag werd wederom klokke negen de verschrikkelijk tooneel. De stad Chalcis slag gehoord. Men zegt zelfs reeds is geheel verwoest, evenals de dorpen spreekwoordelijk te Luik, dat men er Limni en Xerschori. De voorheen zijn horloge naar eene ontploffing ge- zeer ;welvarende inwoners, moesten lijk kan zetten. 1 vluchten naar de bergen, waar zij dag Haarlem1 Mei '9 Van X. aan Y. Mijnheer de Redacteur! Uit uw dagblad van heden, dat raij te laat in handen kwam, dan dat ik u nog kon verzoeken vandaag een schrijven van mij op te nemen, be merk ik, dat een zekere Y bizonder boos op mij is. Wel foei, die Y lijkt zóo boos, dat ik wellicht beter doe, niet met hem te redeneeren, zooals dan ook zwijgen tegenover boozen doorgaans het verstandigst is. Toch een enkel woord van tegenspraak, om te beletten, dat hij meent mij over wonnen te hebben en cïat hij zichzelf als overwinnaar eveneens eer |toe- schrijft, als hij het in (zijn ingezon den stuk een overwonnene doet. Dit mijn enkel woord zal ook mijn laat ste woord zijn. Wil Y boos blijven of weer goed gehumeurd raken, het is mij om het even. Gaarne laat ik hem het laatste woord. Y is dan bizonder verstoord over mijn stukje in het No. van 28 April, waarin, volgens hem altijd, veel gif tigs en kwaadaardigs is. Zou men niet denken, dat Y me voor een „Mug"-redacteur aanziet? Ik begreep er niets van en zocht de courant van 28 April weer op, om toch eens te zien, waarmee ik mij „op een hoogst onwaardige wijze" over den oud-afge vaardigde mr. F. S. had uitgelaten- Ik moest bijna tot het eind lezen, eer ik iets vond, dat ik van den ge- achten oud-afgevaardigde zelf gezegd hadmaar dat was het dan ook, dat Y zoo verbolgen maakt. Ik heb er gesproken van den radicaal „gewor den" candidaat, daarmee mr. F. S. bedoelende. Werkelijk heb ik van onzen oud-afgevaardigde niet ander3 gezegd en dat is nu zich „uitlaten op een hoogst onwaardige wijze". Ijj hier soms het zeggen der waarheid kwetsend geweest? Ik kan het niet helpen, maar het wil er bij naij niet

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2