Predikbanrten der Ned. Herv. Kerken Hemelvaartsdag. Burgerlijke Stand. Vervolg Nieuwstijdingen. Kantoorbediende. TER OVERNAME AANGEBODEN DEN KAPITALEN INBOEDEL MEUBELEN, Porseleinen, Tafel- en Dessertservies, WAAIERRAND, Stoften, i jx^fiat rar. F. S in 1891 zon aanbe- yolen zijn door het meerendeel van hen, die bij groote advertentiën zijn candidatuur voorstonden. Steeds is Haarlem beschouwd als ten liberaal nooit als een radicaal district. In den Nederlandschen Almanak, jaargang 1894 (uitgever Tjeenk Willink te Haarlem) kan men op pag. 26 den heer FJ S. aangeduid zien als liberaal en niet, zooals de beeren Tijdens en Gerritsen, als radicaal lid der Tweede Kamer. In verschillende couranten der vorige week kon men ook lezen, dat tot de uitgevallen liberale leden de afgevaardigde van Haarlem be hoorde. Zoo werd bij dus voor de ontbinding algemeen onderjde liberalen gerekend, maar na zijn laatste lezing te Haarlem kent men hem als radi caal, zooals Y onzen Oud-Afgevaar digde steeds beeft bescbouwd.In plaats van er zich over te verbeugen, dat eindelijk den Haarlemmers de oogen zijn opengegaan en een hunner zegt dat voor ben de beer F. S. nu ook een radicaal is, noemt Y dat zeggen insinueeren. Dat groote woord ge bruiken de heeren radicalen veel als ze boos zijnmaar als zoo dikwijls, is bet bier geheel te onpas gebezigd. Of de beer Roëll soms niet door een allegaartje gekozen is, als men bet zoo noemen wil, vraagt Y. Ik antwoord In geenen deele. Y, die zich zoo goed (hij meent bet althans) vroegere ver kiezingen herinnert, moest weteD, dat dezen keer niet een partijstrijd werd gestreden, tenzij men „voor of tegen de rieswet-Tak" vereeuzelvige met radi- 1 of conservatief. In 1891 was bet anders. Toen streden overal de verschillende partijen tegen elkander. Iedere partij kwam bij eerste stem ming met een eigen candidaat, be halve in Haarlem, waar een alle gaartje een en dezelfden candidaat Ik wil bier nog verklaren, dat ik me bij de waardeering der verdien sten van mr. F. M. door Y, gaarne aansluitterecht, zegt bij, dat de fei ten, die bij opsomt, voor zich zelf spreken. Een zeer groote verdienste is bet ook, dat mr. F. S. in zijn laatste spreken voor de Haarlemscbe kiezers zoo duidelijk is geweest, dat men zich in zijn meening over de uitbreiding van bet kiesrecht niet behoeft te vergissen. Dat is toch zeker het geval geweest in 1891. Toen heeft volgens Y de beer F. S. zich uitdrukkelijk verklaard voor onmid dellijke zoo ruim mogelijke kiesrecht- uitbreiding, in welk „mogelijke" o. a. de „toongevenden" verstondennaar en volgens de Grondwet mogelijke. Na deze zijne verklaring is bet „volko men verklaarbaar", zegt Y, dat de radicale kiesvereeniging mr. F. S. candidaat stelde. Nu willen evenwel, naar de meening van bet grootste deel der kiezers in bet land, de beer Tak en met hem mr. F. S. een bij de Grondwet onmogelijke uitbrei ding van bet kiesrecht. De beer F. S. schrijft Y, beeft zich strikt gehou den aan de gedragslijn, die bij in 1891 verklaarde te zullen volgen; maar dan schijnt zijn radicaal moge- lijke het bij de Grondwet onmogelijke te zijn, vandaar geen wonder, dat Haar lem in plaats van een radicaal een liberaal koos, al wordt die dan ook door de Takvereerders in den con servatieven boek geduwd. Mocht bet gebeuren, dat de beer Roëll meent voor Haarlem te moeten bedanken, dan herbaal ik bier mijn wensch, dat een geestverwant van hem gekozen worde. Y wil mijn vorig stuk alleen beschouwen als geschre ven na den beslissenden slag; ik be doelde te spreken voor een strijd, die ons misschien nog wacht. Hoe die strijd zal worden beslist, wie zal bet zeggen, als bij zich herinert, boe voor twee jaar om een zelfden zetel werd gestreden in de Prov. Staten, waarvoor eerst de liberale Kist werd gekozen en na vernietiging van diens verkie zing de anti-revolutionaire 't Hooft. Daarom Haarlemmers weest dezen heer, als ge weer kiezen moet, weest waakzaam tegen bet radicalisme, dat de regeering, die nu zal optreden, slechts verzwakken kan. X. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 2 Mei des namiddags te een uur. Afwezig de Leden 't Hooft, Beijnes, van Weel, van de Poll en vanStyrum. Punt 2. Voorstel van B. en W. om goed te keuren bet plan ingediend voor nieuwe stadsapotheek op bet terrein aan den Kampersingel. Ten .opzichte van den overblij venden grond zullen B. en W. eerstdaags een voor stel doen tot verhuring. Wordt goedgekeurd. I Punt 8. Voorstel van B. enW. om ,aan bet bestuur der coöp. Bouwver eniging „Ons Doel" te vergunnen, ■~o woonhuizen te bouwen op een terrein ten oosten van de Oranjeboom straat onder zekere voorwaarden. Goedgekeurd* Punt 4. Ingekomen is een voorstel van G. P. Geukers Pzn. om 6 woonhui zen te mogen bouwen aan een strook gronds tusschen de Lange Poellaan en de Kampervest. De straat zal dan echter slechts vier meter breed kun nen zijn, doch B. en W. achten dit geen bezwaar daar het bet bier geen nieuw stadskwartier geldt, maar een omlegging van een deel van den be- staanden weg, en stellen dus voor on der zekere voorwaarden de gevraagde toestemming te verleenen. Goedgekeurd. Punt 5. Daar delbewoner van bet bui ten de Rijp te Bloemendaal gaarne spoedig telephoniscbe verbinding met Haarlem wenscbt en bet verzoek van de Telephoon-Maats. om op de Kle verlaan palen te mogen plaatsen, aan B. en W. is gerenvoyeerd ten einde na te gaan of daarvan niet meer voor deel is te behalen dan ƒ1,recog nitie stellen B. en W. nu voor de Maats, toe te staan deze palen on middellijk te plaatsen, mits zij zich verbindt tot voldoening van de mo gelijk nader door den Raad ter ver vanging van de genoemde recognitie vast te stellen vergoeding. Wordt goedgekeurd. Punt. 6. Voorstel van B. en W. om aan den wapenfabrikant S. de Jager te verburen de zolder van bet gebouw der Hoofdwacht. Goedgekeurd. Plint 7. Ter verbetering van de rooi lijn in bet Florapark en wel met name van een inspringenden hoek tusschen de villa van mevrouw Van Vloten en die van mevrouw de Petit, stellen B. en W. voor bet bek van eerstge noemde villa te verplaatsen, waarin mevr. Van Vloten toestemt. De kos ten zijn ƒ200. Tevens wenscben B. en W. de gazons en de bestrating aan de Wagen wegzijde van bet park te voltooien, kosten f 767. Wordt goedgekeurd. Punt 8. Voorstel van B. en W. om aan den beer J. Krol Kzn., vergun ning te verleenen, om op den onlangs door hem in bet Florapark gekocbten grond, eene verandah te bouwen. Goedgekeurd. Punt 9. Voorstel van B. en W. om in gevolge verzoek van J. Oudshoorn, een pomp in de Doelstraat boek Lange Lakenstraat weg te nemen, daar het water daaruit geheel ondeug delijk is. Goedgekeurd. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot doortrekking van het boofdriool in de projectstraat ten oosten van de Kampei straat. De kosten zijn f 150. Wordt goedgekeurd. Punt 11. Adres van de afd. Haar lem van de Nederl. Weerbaarheids- vereeniging, om een of tweemaal 's weeks gebruik te mogen maken van de groote zaal van den Doelen, voor bare oefeningen in den Wapen handel. Wordt toegestaan onder de gewone voorwaarden. Punt 12. Verzoek van de afd. Bloe mendaal O verveen van de Alg. Ver een. v. Bloemb. Cultuur, om de Brouwersvaart bier en onder Over- veen te verdiepen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, omdat wellicht deze vaart mettertijd zal worden gebruikt voor bet inleggen van de boofdbuis der gemeentelijke waterleiding. Dienovereenkomstig wordt besloten, doch aan (adressanten zal worden be- ricbt'dat evenals vorige jaren bet noo- dig zal worden verricht ombet water bevaarbaar te houden. Intusschen zijn de beeren Van Weel en Beijnes ter vergadering gekomen. Punt 13. Voorstel van B. en W. om de polderlasten in den Zuiden polder af te koopen. Goedgekeurd. Punt 14. Voorstelom de f84.die aan den beer S. J. W. Monsvoorte veel betaald aan koopsom van grond, moet worden teruggegeven, te vin den uit de post onvoorziene uitgaven dienstjaar 1898. Wordt goedgekeurd. Punt 15. De Comm. van fin. stelt voor. de rekening van bet St. Eliza beth's Gasthuis over 1893 goed te keuren. De Commissie brengt een woord van lof en dank aan beeren Regenten voor de uitgebreide en nauwkeurige administratie. Voorts wijst de commissie op de belangrijk- beid van de gemeentelijke subsidie, die met inbegrip van een som tot dekking van een tekort over 1891, over 1893 32664.37 beeft bedragen. Hiertegenover stelt de Commissie met waardeering de zegenrijke ver pleging aan een zoo groot aantal arme lijders verleend. Overeenkomstig dit advies wordt besloten. Punt 16. Voorstel tot goedkeuring van de rekening van corporatiën van neringen, ambachten en bedrijven, sluitende met een voordeelig saldo van ƒ1797,38. Aldus besloten. Punt 17. Voorstel tot goedkeuring van een staat van af- en overschrij ving op de rekening van het Burgerl. Armbestuur, wegens noodzakelijk meerdere uitgaven dan geraamd wa ren. Aldus besloten. Punt 18. De Comm. voor de pens. stelt voor, aan den eervol ontslagen agent van politie 2e kl. G. W. van Es geboren 17 Nov. 1834 en die 4 Oct. 1871 in dienst der gemeente trad. wegens algemeene lichaamszwakte een pensioen van 190,51 toe te kennen. Wordt aldus besloten, Punt 19. Aan school letter F wor den benoemd als onderwijzeres 3e kl. mej. J. J. de Koek en mej. C. C.van Oosterbout; tot onderwijzer 2e kl. de beer J. de Nobel en tot id. 3e kl. de beer J. W. de Koning. Punt 20. Benoeming van een ge meente-geneeskundige in de plaats van wijlen den beer J. R. de Brouwer. Benoemd wordt de beer A. van Dam. Punt 21. Voordracht commissaris Bank van Leening, wegens bet be danken van den beer de Breuk. Ge kozen wordt de beer J. Leupen. Punt 22. Verslag van den toestand van bet lager, middelbaar en booger onderwijs. Worden voor kennisgeving aange nomen. Punt 23. Rapport van den gas- opziebter over Maart. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Punt 24. Voorstel en adressen be treffende de kermis. De adressen zijn tien in getalen wel van: lo. bet bestuur der „Haarlemscbe Handelsvereeniging"; 2o. W. van der Kamp en 8 anderen, zich noemende bet comité eener ver gadering van ongeveer 800 winkeliers, belanghebbenden en belangstellenden gehouden in „de Kroon" alhier, op Dinsdag 5 September 1893; 3o. W. van der Kamp en 8 anderen, zich noemende bet comité tot herstel van de kermis op haar ouden voet 4o. W. van der Kamp en ongeveer 6900 andere neringdoenden, belang hebbenden en belangstellenden 5o. de Vereeniging van industriëelen en kooplieden, betreffende bouwkunde en aanverwante vakken alhier alle strekkende om de kermis we derom te doen voortduren van den eersten Zaterdag der maand Augus tus des middf gs te 12 ure tot en met den tweeden daar«p volgenden Maan- 6o. den Algemeenen Kerkeraadder Nederduitscb Hervormde Gemeente alhier 7o. de Kerkeraden der Gerefor meerde kerkenA. B. en C. alhier beide houdende bet verzoek tot af schaffing dier instelling 8o. de anti-revolutionaire kiesver eeniging „Nederland en Oranje" alhier; 9o. de afdeeling „Haarlem" van bet Nederlandscb werkliedenverbond „Pa trimonium" lOo. M. J. Ripbagen en 86 andere leden der Christelijke coöperatieve vereeniging „Helpt elkander" alhier. alle aandringende op handhaving van den bij raadsbesluit van 8 Febru ari 1893 no. 11, vastgestelden duur der kermis De meerderheid van B. en W. ad viseert om op geen dier verzoeken gunstig jte beschikken, Die meerder heid is niet van meening veranderd omtrent de inkrimping der kermis en vindt bet niet gewenscht, terug te komen op een na rijp beraad ge nomen besluit, dat nog zoo kort in werking is. Na de verschijning van bet advies is bet navolgende voorstel ingediend „Op grond dat zoovelen belangrijke „schade ondervonden door de laatste „wij dging in den duur der kermis ge bracht, en in verband met de adres- „sen van ruim zeven duizend nering boenden bier ter stede, strekkende „om de kermis wederom te doen voort- buren van den eersten Zaterdag der „maand Augustus, des middags ten „12 ure, tot en met den tweeden „daarop volgenden Maandag, zijn on- „dergeteekenden na ingewonnen infor- „matiën van bevoegde zijde overtuigd, „dat aan de hoofdbezwaren van adres santen kauworden tegemoet gekomen „door eene wijziging te brengen, zij „bet dan niet in den duur der kermis „overeenkomstig bet ontwerp-besluit „van Burgemeester en Wethouders, „doch wel door te wijzigende dagen „van aanvang en einde der kermis. „Daarom stellen de ondergeteeken- „den aan den Raad voor, om te be sluiten dat voortaan de kermis zal „ingaan op den eersten Maandag in „de maand Augustus des middags ten „12 ure en zal eindigen op den daarop „eerstvolgenden Maandagavond. 'tWelk doende, (get.) CORNs. PRINS Sz. J. LEUPEN. W. STOLP. C. G. LUOMEIJER Jr. J. J. F. BEYNES. Na uitvoerig debat staken de stem men over bet voorstel der 5 Raads leden. Daar de heer van Styrum af wezig was en zoo we ons niet vergis sen, voor de inkrimping stemde, is bet voorstel denkelijk als verworpen te beschouwen.: Stoamvaartbs ichten. Het stoomschip Koningin Emma van Batavia naar Amst., vertrok 1 Mei van Port Said. Het stoomschip Prins van Oranje van Amsterdam, arriveerde den 1 sten Mei te Batavia. Het stoomschip Conradvan Bata via naar Amsterdam, arriv. 30 April te Genua. Feestelijke Opening der Nieuwe Muziektent. 2da Muziekuiivaering ia dan Hou'. te geven door het Stedelijk Muziek korps, onder directie van den Luit.- Kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Donderdag 3 Mei des namiddags van 2%4 uur. PROGRAMMA. Volksliederen. 1. Marscb aus der oper RienziWagner. 2. OuvertureHér old. 3. Entre Nous Valse. Waldteufel. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra l'Africaine 5. Ouverture op duitsche studenten liederen. 6. Intermezzo sympho- nie de l'opéra Caval- leria Rusticana. 7. Fest polonaise Meyerbeer. Suppé. Mascagni. Rubner. op DONDERDAG 29 April. TE HAARLEM Or ooit Kerk. Vroegp. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Hoog, Nieuwe Zerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Jam-K tri Voorm. 10 ure, Barbae. jBakensuer Zerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Veen. Eglite Wallonne. Pas de service. Ckrixtelyk Gtrtformstrdt Qsmetnit Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 are, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, de Gaay FortmaH. LuihtnoAt Ktri. Voorm, 10 ure, Poolman, Kerk der Vereemgde Doopigtzmden. Voorm. 10 ure, Heata. Remonxirattttche Ktri. Voorm, 10 ure, Tideman. Kerk der EroedtgtrneeUn. Voorm, 10 ure, Dr. J. H. Gunning, Hoogleeraar te Leiden. Noorderkerk Ridderttraat.) Voorm. 10 ure, Lanühoat. Nederd, Herv. Kerk, Senuebroeh. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr, Heverurtfk. Voorm. 10 ure. de Planque Evangl. Luthertchs Kerk. Voorm 10 ure joea dienst. Doooxgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst, Slocmcndaal. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hotiir(]k en ft*oIanen. Voorm. 10 ure, van Lennep. pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 uie, J. van Loenen Martinet. dpaaradam. Voorm. 10 ure, Hoog. Zandvoort. Voorm. 10 nre. C. Barneveld. deeld zijn tot gevangenisstraf van resp. drie en twee in één half ter zake van den inbraak in de villa „Wilhel- mina" onder Bloemendaal ten nadeele van den beer Pieter Nicolaas Bijvoet aldaar. f Ondertrouwd: 2 Mei. P. v. d. Spek en E. G. G. Rijbroek. - J. Boe- en A. Apetz. - J. Groen en A. v. Vorst - O. Bruijns en J. v. Looij. F. J. de Graaff en G. C. v. Heijningen C. Horsmeijer en M. Stompedissel. G. Bakker en W. Duisenberg. - K. v. Es en B. Visscber. - J. C. Boeree en J. M. v. Aste. - A. de Liefde Meijer en C. v. d. Berg. Getrouwd 2 Mei. C. Zwa- neveld en E. van den Heuvel. - A. P. Meeuwig en J. E. Stoelman. - J. Boersma en M. E. Umans. - A. Bruijn en C. Hulshof. - F. L. v. d. Meijden en G. Schiering. - C. Smit en G. v. d. Veen. - C. Berendregt en J. S. W. Michel. - A. L. v. Velthuijsen en G. Kistemaker. - J. Visser en F. Meijer. P. W. Knijken en E. v. Bergen. - B. Cramer en G. M. v. Amstel. J. K. D. v. Merkestein en J. Smith. - J. L. P. Moonen en M. Ouwehand. - C. Thoma8z en S. C. L. v. d. Heijdt. Bevallen: 30 April. A. Rade makerJansen z. 1 Mei. G. v. Schoo- tenRübl z. - H. H. Vogelsang Mainz z. - A. Buiterev. Leeuwen z. Overleden: 30 April. G. M. Kollerie 15 md. Tulpenstr. 1 Mei. A. de Vriester Braak 42 j. Gasth. Inbraak te O verveen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bevestigd het vonnis der rechtbank te Haarlem, d.d. 22 Februari jl., waarbij de stucadoor Josephns Bene- dictus Antonius Fens en de ko perslager Wijnand Vrouwenfelder bei den te 's Hage wonende veroor MARK TNIEUWS Haarlem2 Mei. Aangevoerd en verkocht 27 stapels tas, uitmakende 2995 kazen, weg. 5665 Kg. Laagste prijs f0,Hoogste prijs f 27.per 50 Kg. Haarlem, 2 Mei. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 116 schapen f26, a 20,104 lammeren f 12,a 8,,7 paarden f 0,— a f 0,13 koeien f 200 a f 140 98 nuchtere kalveren f 8,a 5,0 graskalveren f 0.— a 0.4 pink f90,a 80,0 vette kalveren a 0.12 biggen f14,a flO, Alkmaar, 30 April. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 1 koeien f170 a 196 vette kalveren f40 a 106, 43 nuchtere dito f 5,a 14,0 vette schapen fa 61 magere varkens f 16 a 20, 0 paarden f a allee per stuk, 129 vette varkens 40 a 50 ets. per Kg. ADVERTENTIEN Bij ANT. ROOZEN ZOON, Overeten, kan een Jongste Be diende, niet boven de 16 jaar, ge plaatst worden. Vereischten zijn goed schrift en eenige kennis der Engelsche taal. Alleen eigenhandig geschreven aanbiedingen komen in aanmerking. eene Zaak in Kruidenierswaren, voor uitbreiding vatbaar, welke door eene vrouw kan worden waarge nomen. Brieven franco onder lett. J., bureau van dit blad. V J- J- F. F. MüLLER H. SIEGMUND, Makelaars te Amster dam, zullen op Dingdag 8 Mei 1894en volgenden dag,ten overstaan van den te Haarlem resideerenden Notaris; J. WILLEMS verkoopen in de Villa Sladtvifi aan den Wa genweg te Haarlem, tengevolge van overlijden van Jonkvrouwe A. M. RUTGERS VAN ROZENBURG, waarbij voorkomen, Antieke Waaier, Juweelen, Gouden Horloges, Hals ketting met diamant ruim 160 paar grootendeels zoo goed als nieuw Tafel- en Dessertzilver Soep- Groenten- en Sauslepels, Zilveren Presenteertrommels, Messen met pistoolhechten enz., vele Antieke en Moderne waarbij uitmunt een zeer fraai an tieke, ingelegde Mahoniehouten Se cretaire met zwaar dof koper gemonteerd, Garderobe-, Boeken-, Porseleine en Linnenkasten, Cabinet, Buffetten, Ledekanten, Eikenhouten Slaapkamer-ameublement met Lit- jumeaux en meerdere meubelen in verschillende houtsoorten. Uit muntend Oud Blauw en gekleurde Japaniche, Chineesche, Saksische, Sèvre en Fransche als een zeldzaam voorkomend uitge breid en uitmuntend geconserveerd Oud blauw Japausch Superbe oud gekleurde Puntgciio- tels en een dessert servies met de fasanten, fraai oud blauw Ka- binetstel, voorts Borden, Schalen, Schotels, Terrines enz. Oude groe pen Beelden, Pendules, Vazen en OrnementenOud Kristal-dessert, servies met den en meerdere Kristal en Glaswerk, voorts Veeren Bedden, Dekens, Ma trassen, Tapijten, Spiegels, Lampen, Lijnwaden, Boeken enz. Bezichtiging Particulier Zaterdag 5 Mei "Pu bliek Zondag 6 en Maandag 7 Mei 1894 van 10 tot 3!< uur. Catalogussen zijn Donderdagavond a. s. bij den Notaris en de Makelaars voornoemd tegen 25 Cents verkrijgbaar. voor Bobas en Garneert*f. Qr, Woutttraa' 24 H. J. VISSSR

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3