m Voor raze taters. I dra Burgeroorlog in Amerika. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 17 Mei 1894. No. 3333. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Zaterdagavondpraatje Wedstrijd In Poëzie, jVIJF EN TWINTIG GULDEN J, C. PÏEBEBOMI, STADSNIEUWS. FEUILLETON. ,1e Jaargang: HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ld:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijt 31 bis Faubourg Montmartre. t Bij gelegenheid vin de verschijning van Fidelio's wordt door den Directeur-Uitgever van [Haarlem's Dagblad uitgeschreven een Hieraan kan alleen worden deel- genomen door diegenen, die op 15 jMei geabonneerd zijn op Haarlem's \Dagbladen dat nóg zijn op den idag, waarop de jury uitspraak doet, [benevens door de huisgenooten van leze geabonneerden. J Voor het best gekeurde Vers wordt Iuitgeloofd een prijs van Om voor eene bekroning in aan- i merking te kunnen komen, moet elk [vers voldoen aan de navolgende voor- i waarden lo. moet het geschikt zijn om op muziek te worden gebracht I 2. mag het niet zijn eene omwerking j of vertaling van een bestaand gedicht maar moet zijn geheel oorspronkelijk. Het onderwerp, mits voldoende aan 'eerstgenoemde voorwaarde, wordt vrij gelaten. De jury behoudt zich het recht voor, het vers dat zij het best acht, zoo noodig te verkorten. Elke inzending blijft het eigendom van Haarlem's Dagblad De jury bestaat uit den Heer J. G. Tuijtel, leeraar in de Nederlandsche Taal aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, den Heer Phi lip Loots, verslaggever voor muziek van „Haarlem's Dagbladen den on- dergeteekende. Het bekroonde gedicht zal door den Heer Philip Loots op muziek gebracht en door Haarlem's Dagblad uitgegeven worden. Alle inzendingen moeten gemerkt zijn met een woord of motto, dat ook voorkomt op een daarbij gevoegd verzegeld couvert, dat den naam en bet adres van den inzender of de inzendster moet bevatten benevens de verklaring dat het ingezondene oorspronkelijk is. Inzendingen kunnen geschieden tot en met den 31sten Mei e.k. Men ge lieve die te richten aan het Bureau dezer Courant, niet aan de leden der Jury. De Directeur- Uitgever In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: A. C. Kruseman (uit Eigen Haard.) Portretten Dr. H. Snellen en „Generaal" Coxey. Koning Behanzin met zijn familie op Martinique. De Brand van het Arsenaal te Toulon. De Burgemeester van Orleans over handigt aan de geestelijken den standaard van Jeanne d'Arc. De koningin van Engeland en de Prins van Wales. Koning Leopold op weg om de ten toonstelling te Antwerpen te openen. Opening van de Koninklijke Mu ziekschool te Londen. Politieke Platen. Photographieën door leden der Haarlemsche Amateur Fotografenclub vervaardigd op nikko papier. Haarlem16 Mei '94. De verkiezing. Zooals wij reeds hedenmorgen in bulletinvorm hebben medegedeeld is de heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders hier verkozen als lid der Tweede Kamer. Uitgebracht waren 2100 stemmen waarvan 13 ongeldig, zoodat de volstrekte meerderheid 1044 Iroeg. De heer Sanders verkreeg 1221, de heer Jh. Mr. A. P. C. Van Karnebeek 863 stemmen, terwijl een stem werd uitgebracht op den heer J. H. Krelage en een op den heer Van de Velde. Onder de ingeleverde briefjes be vond zich er een waarop een rijm- lievend kiezer had geschreven: Farncombe Sander3 En niemand anders Want Van Karnebeek Laat het volk in de steek, benevens een, waarop de naam Farn combe Sanders geschreven was, doch waarin het portret van den heer Van Karnebeek was ingevouwen. Door den heer Dr. L. Mulder werd, na de verkiezing volgens art. 39 en 61 der kieswet protest aangeteekend tegen de eventueele goedkeuring van stem briefjes waarop de naam van den candidaat niet schriftelijk is ingevuld of waarop een gedrukt strookje met den naam van den candidaat is vast gehecht. Het aantal der stembriefjes waar op aldus de naam van den heer San ders gedrukt voorkomt bedraagt 21. Het stembureau maakte van lit protest proces-verbaal op. Wij heb ben onderzocht of van dit geval een antecedent bestaat en vernamen, dat hetzelfde vroeger eens zou zijn voor gekomen te Amsterdam, doch dat toen de stembriefjes met opgeplakte strookjes waren goedgekeurd. Dit grondde zich op koninklijke beslui ten, voorkomende in een werkje van Jacobus van Waning, getiteld „Leid draad voor leden van stembureaux" en waarin wordt verwezen naar een koninkl. besluit van 26 Sept. 1859 No. 34 (Gemeentestem No. 419, W. B. A. No. 540 en V. O. 212) en een koninkl. Besluit van 13 Dec. 1875 (Gemeente stem No. 1130, 1489,1492 en 1294.) Dat het stembureau te Haarlem de 21 bedoelde briefjes voor geldig houdt, blijkt wel daaruit dat die onder de geldige stemmen zijn genoteerd. Het stembureau bestond uit den Burge meester, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Ma- caré en Mr. H. Enschedé. Teu slotte zij nog gemeld dat twee briefjes met opgeplakte strook jes, gedrukt den naam van den heer Van Karnebeek behelsden. Door den heer W. A. J. van de Kamp werd het stembureau opmerkzaam gemaakt, dat er één stem aan de 2100 ontbrak, hetwelk gereedelijk werd toegegeven. Museum van Kunstnijverheid. Het museum van kunstnijverheid alhier, werd gedurende de beide Pink sterdagen door 678 personen bezocht. Vanwege de Haarlemsche Wereld- taalvereeniging zal op nader te be palen tijdstip eene lezing worden ge houden over de drie volgende punten: Wat is Volapuk? Wat wil Volapuk Waarom de Schleyersche Wereldtaal Volapuk en niet een andere algemeene taal Inmiddels beijvert zich deze ver- eeniging haar ledental uit te breiden. Haar doel is het geven van gratis onderricht in, het onderling beoefenen van en het verspreiden der Schleyer sche Wereldtaal. Bestuurders zijn de heeren J. D. van den Eijnde en R, Fransen. Vrijdag a. s. wordt in den schouw burg alhier Roze Kate gegeven, het laatste stuk van den belgischen auteur Nestor de Tière. In Amsterdam wordt door Gebr. Van Lier dit drama bijna iederen avond gëgeven onder een zeer groo- ten toeloop van belangstellenden. Volgens de verslagen der belgische en die der Amsterdamscbe pers beide is de actrice die de titelrol vervult, Mej. Julia Cuijpers, eene tooneel- speelster van zeer groote verdienste en weet zij het jheele stuk door de voordracht harer rol te houden op de hoogte van het aan spannende tooneelen rijke stuk. Jubileum Dinsdag herdacht H. Zuurendonk den dag waarop hij voor 25 jaren ge leden bij de firma Emrik Binger alhier in dienst trad. Patroons en kameraden hadden gezorgd dat deze gebeurtenis niet onopgemerkt zoude voorbijgaan. In den loop van den ochtend werd de jubilaris, ver gezeld van eenigen van de oudsten van het personeel op het kantoor ontvangen, en daar, bij monde van een der firmanten geluk gewenscht, waarna hem een fraai geschenk werd aangeboden. Ook namens het personeel ontving hij eene blijvende herinnering aan dezen dag, terwijl een hunner hem met eenige hartelijke woorden toe sprak. Nog dient vermeld dat door de goede zorgen van de gezellen de stee nenslijperij, waar de jubilaris gewoon lijk werkzaam is, keurig was ver sierd. Bij het correspondentschap der Ne derlandsche Bank alhier hadden in het afgeloopen boekjaar de volgende verwisselingen plaats Bankbilj. tegen Bankbilj. ƒ3.461.705 Bankbilj. tegen Specie 1.624.515 Specie tegen Bankbilj. 1.126.105 Te zamen f 6.212.325. Hedenmiddag is op feestelijke wijze de eerste steen gelegd van het nieuwe gebouw der Sociëteit „Vereeniging", door J. W. Straatman, het vijfjarig zoontje van den vice-president. De voorzitter der Sociëteit, de heer Corns. Prins Szn., sprak daarbij een toepasselijk woord. Brand aan het Klein Heiligland In den afgeloopen nacht omstreeks l3/4 ure is een felle brand uitgebro ken ten huize van H. van Niel kleer maker, woonachtig aan het Klein Heiligland no. 71, ontstaan in het benedenvoorhuis ingericht tot werk plaats, waarvan de oorzaak voorals nog onbekend. De bewoners, man, vronw en twee kinderen, benevens eene oude vrouw, die boven woonde, zijn met moeite door de politie gered en hebben door overklimmen van een muur aan den achterkant het perceel moeten verlaten. De werk plaats is geheel, en het benedenach- terhuis gedeeltelijk uitgebrand. De politie heeft den brand met haar slangen wagen in korten tijdgebluscht. Alles is verzekerd maar zeer laag zoodat de schade nog belangrijk is. Door den staf van de brandweer wordt ons nader medegedeeld, dat door het moedig en beleidvol hande len van buren en politie bij dezen brand gelukkig groote onheilen zijn voorkomen. In het bizonder komt hiervoor een woord van lof toe aan den agent van Eolitie L. H. Borman No. 47, iets later ij gestaan door de agenten D. Wes- seling No. 21, T. Jansen No. 35 en E. Metselaar No. 53 die door moe dig binnentreden van het met een verstikkenden rook gevulde huis eene vrouw daarbuiten brachten die al in groote mate door den hevigen rook in bedwelmenden toestand verkeerde, en uit aangrenzende vertrekken ook kinderen achter over eene plaats en muur in veiligheid wisten te bren gen, daar de doorgang naar voren door het vuur reeds was afgesneden. Was dit alles niet zoo snel door deze wakkere mannen gedaan, zeker zou den bij dezen brand die in het stil ste uur van den nacht plaats had, menschenlevens zijn te betreuren ge weest. Begin van brand. Dinsdagnamiddag heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van J. Faber, touwslager, wonende aan het Spaarne, ontstaan door on voorzichtigheid van de dienstbode die het petroleumtoestel vulde terwijl het brandde waardoor het geheel in brand vloog. Zij trachtte toen het toestel op straat te werpen maar liet het in de gang vallen omdat zij hare handen brandde. De zoldering, schotwerk en de deur der gang vat ten vlam, maar de brand werd spoe dig gebluscht door den bewoner met behulp van eenige voorbijgangers. Uit Zandvoort. Begunstigd door het schoone weder, was het Maandag hier zeer druk. Tal van rijtuigen brachten vele be zoekers en ook de treinen waren overvol. Het strand had het zomercostuum weder aangetrokken. Badkoetsen en strandstoelen waren op de oude plaat sen teruggekomen. Verscheidene ba den werden genomen en ook het ezeltje- en ponny-rijden was in vollen gang. Evenals vorige jaren is dan ook thans de badplaats met Pinksteren weder geopend. Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 12) HOOFDSTUK IX. In gevaar. „Johnson, ik heb besloten u niet in bet regiment op te nemen," zei hij kortaf en ging vóórdat de spion kon ant woorden, verder: „Mijne manschappen zijn allen goed ge oefend en aan discipline gewend. Dat zijt gij niet. Wij gaan op marsch om ons aan de Potomac bij een groote macht te voegen. Tot dat oogenblik kan ik u niet gebruiken, tenzij gij lust hebt om met eenige anderen eene moeilijke verken ning te gaan doen." Leigh ton tikte aan zijn voorhoofd bij wijze van militair saluut. „Dat is juist de soort van diensteD, die Caleb Johnson gaarne wil verrichten," zei bij kalm. „Wanneer wij de hoofdwacht bereiken, zult gij wellicht in dienst worden genomen." „Niet als een soldaat in bet gelid, hoop ik. Al werd ik een eeuw lang gedrild, dan zou ik nooit met duizend man tegelijk kunnen stappen. Bevelen kan ik gehoorzamen, maar discipline en een uniform passen mij niet. U begrijpt wel hoe een bergbewoner die nooit een ander geweer afvuurde dan zijn eigen en acht en dertig jaar geen kapitein boven zichzelven heeft erkend, zich zou gevoelen onder de leger- discipline." Creston glimlachte, de eenvoud vau den gewaanden John son beviel hem. Het is, zoo daeht hij, de moeite waard om mij van de diensten van dezen man te verzekeren. Een halfuur daarna ontving de agent van de Unie defini tieve bevelen van den bevelhebber der Geconfedereerden, waarin hij een der inlichtingen vond, die hij zocht. De be stemming van Crestons regiment was in de nabijheid van Harpers Ferry, waar het zich bij een grooter krijgsmacht moest aansluiten. Dit kwam overeen met de geruchten in Washington. Die geruchten bevatten ook, dat de Geconfede reerden voornemens waren het arsenaal van Harpers Ferry te bemachtigen en onmiddellijk daarop een inval te doen in de hoofdstad. Zoodra als hij zich verzekerd had dat dit laatste gerucht al dan niet waar was, zou Leightons gevaarlijke zending aan den Potomac geëindigd zijn. Een uur nadat de gewaande bergbewoner het bovenver melde gesprek met Creston had gehouden, vertrok hij met vijf anderen uit het kamp op verkenning. Weldra scheidden zij en Leighton kon zijn weg alleen vervolgen. Hij was vast besloten om zijne zending geheel te volbrengen en volgde daarom een van de andere verkenners gedurende meer dan een mijl. Toen geen der overigen meer in den omtrek zicht baar was, versnelde Leighton zijn tred en haalde hem weldra in. De soldaat der Geconfedereerden verbaasd over deze ma noeuvre, bleef staan en keek Leighton verwonderd aan. HOOFDSTUK X. De vluchteling. Op den dag na het oproer op de plantages van de Edge- worths en de Mandeis, keerde de heer Edgeworth van Was hington terug. Hij voDd de plantage bijna geheel verlaten en een aantal der hutten in asch. Al de volwassen negers met hunne vrouw en kinderen waren gevlucht en alleen eenige zwakke of ziekelijke slaven waren gebleven. Al de anderen waren gevlucht, hoewel velen hunner gaarne zouden gebleven zijn, hadden zij geen vrees gekoesterd voor de ge volgen en voor de wraak van de negers die in opstand wa ren gekomen. Weliswaar hadden zij een poging gedaan om ook het huis te verbranden, maar blijkbaar hadden zij te veel haast ge maakt om weg te komen, althans er was aan de woning slechtB geringe schade toegebracht en het plan tot vernieling dus grootendeels mislukt. De planter ging daarop naar het dorp waarheen Louise

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1