Uit flei Biproorlog ii America, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIÉN: Zaterdag 19 Mei 1894. i\'o. 3335. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Letteren en Knnst. FEUILLETON. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijt 31 bis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gehecle Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL-&Haarlem. Telefoonnummer 122. vail 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. r.celaincs 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door allo boekhandelaren en couranLiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEKEBOOBL DAGBLAD Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten: ])e Legende van de Kraaiendoor A. E. Abbott. Haarlemmer Halletjes CCII. Binnen- en Buitenland- schei berichten. Varia. Adver tentiën enz. Haarlem18 Mei '94. Benoemd tot onderwijzer aan het instituut van den heer R Prins al hier, de heer J. Oberliefsen te Am sterdam. De eerste peulvruchten werden he den aan de markt alhier aangevoerd. Voor het akte-examen lager on derwijs zijn te Amsterdam Donderdag geslaagd de dames M. J. van Cam- pen, H. Cosijn, H. Cats, H. A. Buis en C. H. Berail, allen alhier. Bazar voor de christelijke school. Op den bepaalden tijd werd Vrij- ag 11 Mei, des namiddags te 1 uur de Bazar, in de Chr. school, Antho- niestraat alhier gehouden, in tegen woordigheid van het dames-comité, leden van het bestuur der school en vele dames-verkoopsters gesloten. Ds. Barbas sprak een zeer toepas selijk woord en wees er vooral op, dat deze Bazar niet alleen geldelijk voordeel heeft opgeleverd, maar de school een plaats in veler harten heeft doen verwerven. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat behalve de uitbreiding dezer school aan het Spaarne weldra ook christelijke scholen mochten verrijzen in het Noorden en Westen onzer stad, waarop hij goeden moed had, waar deze school in het Oosten stond en het licht dus, als het ware, in het Oosten is opgegaan. Na aftrek der gemaakte onkosten kon den penningmeester nu reeds, met inbegrip van een paar giften, de belangrijke som van ƒ2000 worden ter hand gesteld. Donderdagavond werd het comité nog zeer verrast door de ontvangst van de bekende mozaiek-deken, die waarschijnlijk als hoofdprijs dienen in de verloting der nog niet ver kochte voorwerpen. Een woord van dank komt zeker toe aan allen, die meewerkten tot het van dezen Bazar. Een 80-jarige goochelaar is zeker ;een alledaagsche verschijning. Men al hem Zaterdagmiddag te 2 uur in den schouwburg kunnen zien werken. Het is de beer A. D. Bamberg, die alsdan met het marionettentheater van Gebr. Strauss uit Ween en, eene voor stelling geeft, naar hij ons zeide zijne laatste in het publiek. De oude man zou gaarne zien, dat velen zich bij deze afscheidsvoorstel- ling nog eens kwamen laten foppen. De firma P. van Cittert Zonen zal op den 22en Mei en volgende dagen in haar lokaal Parklaan 106 eene be langrijke verzameling boeken, pren ten, teekeningen, schilderijen etc. ver- oopen, afkomstig uit de nalaten schappen van de heeren dr. P. Brou wer, P. H. Donck en anderen. Een en ander is Zaterdag, Zondag en Maandag te zien. Multatuli. Men meldt ons De tooneelclub „Multatuli" hield Zondag 1.1. een huishoudelijke verga dering. Uit het fiaantieel verslag bleek, dat het afgeloopen Eeizoen zeer gunstig was geweest, en dat ook dit jaar velen zich als lid hadden laten inschrijven. Bij acclamatie werd aangenomen een plezierreis meteen plezierboot met ean flink orkest naar Nieuwediep te houden; men koos Nieuwediep daar dit als zeeplaats bij uitnemendheid voor menigeen vele bezienswaardig heden bezit. De reis waarvoor de Oostzaan II gehuurd is, duurt volgens verkregen informatie 5uur. Brand te Haarlemmermeer. De boerenplaats, bewoond door C. Meiman, Sloterweg te Haarlemmer meer, is door onbekende oorzaak ge heel door brand vernield. Bijna niets is gered kunnen worden. Verkiezingen te Eist en Beverwijk. Zooals is gemeld, hebben de com- missiën tot onderzoek der geloofs brieven der nieuwe leden van de Tweede Kamer voorgesteld, de ver kiezingen in de twee genoemde dis tricten nader te onderzoeken, waartoe de Kamer heeft besloten. In het kiesdistrict Eist is op de heeren De Meester en Van Basten Batenburg hetzelfde aantal stemmen uitgebracht en zou dus de eerstge noemde, als de oudste in jaren, ge kozen zijn. Volgens ingekomen be zwaarschriften is er echter, behalve eene kleine onregelmatigheid bij het openen van eene der stembussen, on zekerheid voorgekomen omtrent het geldig verklaren van twee stembriefjes. Aangezien de kleinste verandering in het stemmencijfer den uitslag der verkiezing wijzigt, acht de commissie het noodig alle stembriefjes en be scheiden onder hare oogen te hebben. De Kamer heeft besloten den minis ter van binnenlandsche zaken te ver zieken, de opzending der stukken te gelasten. Bij de herstemming in het district Beverwijk is de heer Boiret gekozen verklaard met 1510 stemmen, tegen 1507 op den heer Van Loenen Mar tinet. In ingekomen adressen wordt echter betoogd dat twee stembriefjes, waarin de heer Van Loenen Martinet op de eene of andere wijze werd aan geduid, ten onrechte nietig zijn ver klaard, en dat twee biljetten, met diens naam inge\uld, bij vergissing geraakt zijn onder de briefjes voor eene gemeenteraadsverkiezing te Spaarn- dam, waar ze bij het, openen der stembus voor den dag zijn gekomen. Deze twee, die op eene verkeerde plaats bezorgd zijn, komen, volgens het eenparig oordeel der commissie, in geen geval in aanmerking. Wilde men aannemen dat de andere twee nietig verklaarde biljetten op naam van den heer Van Loenen Martinet gesteld moeten worden, dan zou deze toch nog met ééne stem beneden den heer Borret blijven. Op dezen grond zijn twee leden der commissie van oordeel dat de heer Borret toegelaten moet worden. Het derde lid vindt in het gebeurde, ook in verband tot het ongeldig verklaren van andere biljet ten, reden om een onderzoek der stukken te verlangen. De Kamer zal aanstaanden Dinsdag over deze zaak beslissen. Keizer Wilhelm te Amster dam, De geruchten omtrent een bezoek dat keizer Wilhelm aan de Koningin- Regentes te Amsterdam zou brengen, blijven aanhouden. De Indépendance Beige ontvangt nu ook het bericht van haren Berlijnschen correspon dent, met de bijvoeging, dat het be zoek in Juni zou plaats hebben en keizer Wilhelm van Kiel over zee naar Amsterdam zou gaan. de heer J. van 't Lindenhout te doen instellen. De financieele commissie bestaande uit de heeren J. P. Schoon hoven, Uithuizen, J. P. C. Tichelaar, Uithuizen, R. de Haas, pred. teWin- sum, (Fr.), dr. Louis A. Bahler,Bl<> kum, (Ten Boer) penningmeester heeft. f 236.50 bijeen. Neerbosch. Er heeft zich eene commissie ge vormd, om een som van 3000 bijeen te brengen, welke de heer G. van Deth meent noodig te hebben om eene gerechtelijke vervolging tegen Zaak de Jong? Op Pinkstermaandag werd in een dennenboschje langs den Amsterdam- schen straatweg nabij Papendal te Arnhem door twee jongens, die naar de wedrennen gingen, een pak klee- ren in den grond verborgen gevonden. Het waren bebloede vrouwekleederen, rokken, sokken enz., die al vrij lang daar schenen begraven te zijn geweest. Wij maken melding van deze vondst, ofschoon zij misschien niets beteekent. Uit een nog half leesbaar opschrift maakte men op, dat het papier om het pak naar Arnhem verzonden was. Arnh. Ct. Verdronken. Woensdag namiddag waren drie Leidscbe knapen van de ambachts school gaan zwemmen aan de Zijl, onder Leiderdorp, toen een hunner in het midden van het water weg zonk. Zijne kameraden trachtten hem nog ter hulp te komen, doch tever geefs, daar de drenkeling hen dreigde mede te sleepen. Juist kwam echter de Amsterdamsche boot voorbij, waar van de kapitein onmiddellijk de roei boot liet uitzetten. Het gelukte aan de bemanning den drenkeling op te halen, doch te laat, daar de knaap reeds verdronken was. Na door een dokter te zijn geschouwd, is het lijk naar Leiden overgebracht. Het A- Cappella Koor te Londen. Baron van Goltstein, de consul Maas ds. Adama van Scheltema, Walter Crane met hunne echtgenooten, An toinette Sterling, Engelands eerste oratoria zangeres signor Randeg- ger, de heeren Stoop en Labouchere de critici van alle groote bladen, ver der schilders, dichters, musici, kunst- lielhebbers, dat waren,aldus schrijft de Londensche corresp. van het Hlbd. de hoofdelementen van het publiek, dat op het invitatie-concert van het A- Cappella koor van den heer Daniël de Lange, door den heer J. T. Grein georganiseerd, tegenwoordig was een publiek van kunstkenners, van fijn proevers. Reeds zeer spoedig was de tradi- tioneele Engelsche reserve overwon nen ik voelde dat de beleefdheid om met het God save the Queen te begin nen, door allen staande aangehoord, goeden indruk maakte, maar toen Psalm 122 van Sweelinck weggestor ven was, ruischte een aanhoudend, diep gemeend apolaus door de lieve concertzaal van St. Martin's Town Hall. En 't ging crescendo. Het Kyrie eleisonhet Hodie Christus natus est het Agnus Dei vervulden de menschen met geestdrift, en toen het heerlijk Et Incarnaties est van Jos. de Pres, goddelijk gezongen in onvergelijke lijke harmonie van zacht toongeluid weggesmolten was, vroegen de hoor ders, dames zoowel als heeren, luid om een encore, ,,'t Was als orgelmu ziek, zoo zacht, zoo zoetvloeiend en zoo melodisch", hoorde ik verschil lende dames zeggen en anderen sloten bij ae herhaling de oogen in zalig genot. In de pauze werd er druk gespro ken en zoowel Antoinette Sterling als Bernard Shaw, van „The World", als Fuller Maitland, van „The Times", de twee kundigste critici van Lon den, kwamen naar me toe en vatten hun bewondering in het woord de lightfulte zamen. Dat was een goed teeken. Het tweede gedeelte van het pro gramma viel eveneens zeer in den smaak en het lieve stukje „Petite Camusette" werd gebisseerd. De hoor ders schenen zoo recht te genieten en iedereen prees om het hardst den heer Daniël de Lange en de heeren Messchaert en Rogmans. Het doet het Hollandsche hart goed de kranten van vanochtend te lezen. Een enkele, de Daily News is, zooals gewoonlijk, wat chauvinistisch en prijst de Engelsche koren boven dit A-Cappella koor, schoon de ver diensten erkennendmaar alle ove rigen, aan het hoofd de TimesDaily TelegraphDaily ChronicleMorning Post en StandardGlobe Evening Post zijn vol bewondering en lof en ze komen alle tot de conclusie, dat deze uitvoeringen iets buitengewoons géven; dat alle liefhebbers van klas sieke muziek deze uitstekende con certen niet mogen laten voorbij gaan" en dat onze Daniël de Lange een admirable conductor is. Een oordeel over Noderland- Bche schilderkunst De correspondent te Weenen zond aan de N. R. Ct. een aardig Pink stercadeautje in den vorm van een feuilleton over de Internationale Kunsttentoonstelling aldaar. Hij had Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 14) HOOFDSTUK XI. IAefde en trouw. „Het hangt van uw vaders besluit af, of ik blijf of heenga," zei bij vastberaden. De kamerdeur werd geopend en de heer Edgeworth trad binnen. Toen hij Mark zag, deed bij van verwondering een stap achteruit en zeide, na een oogenblik hem te hebben langestaard, met een van toorn bevende stem „Dus heeft de vo irtvluchtige Yankee een schuilplaats ge zocht onder mijn dak? Waarlijk Mark Hamilton, uw onbe schaamdheid gaat ver 1" De stem van den planter was schor van verontwaardiging. Uit zijne woorden bleek dat hij op de hoogte was van de vlucht van Hamilton, vermoedelijk door mededeelingen van de vervolgers zeiven. „Ik kwam iiier niet met het doel een schuilplaats te zoe ken," verklaarde Mark. „Maar toch zijt ge hier en gij zijt een vluchteling. Uwe vervolgers zijn verder gegaan, niet denkende dat gij op deze plantage een wijkplaats zoudt hebben durven zoeken." Onstuimig deed Mark een stap naar de deur. „Ik wil geen oogenblik tegen uw zin hier blijven. Ik heb nog kracht ge noeg om verder te vluchten of mij te verdedigen." Edgeworth was zoo geheel overmeesterd door zijn toorn tegen den jongen Unionist, dat de edelaardigheid van zijn natuur geheel tot zwijgen werd gebracht. Terwijl Hamilton vooruit trad ging hij voor de deur staan. „Gij gaat hier niet vandaan zei hij. „Beteekent dit dat gij mij wilt tegenhouden vroeg Mark. „Juist. Niemand zal kunnen zeggen, dat ik een soldaat van de Unie ongehinderd heb laten vluchten." De planter stond tegen de deur geleund en keek uitdagend den jongen man aan. Marks vuisten balden zich en zijn rechterhand tastte reeds naar de revolver in zijn borstzak, toen hij zich bedacht en zich naar Louise omwendende, haar vroeg: „Wat moet ik doen, Louise?" Zij legde de hand op zijn arm en keek hem een oogen blik aan. De daad van haar vader kwam zoo geheel onver wacht, dat zij verschrikt en ontsteld was, maar weldra nam het energieke meisje een besluit. Tusschen de beide mannen intredende zei ze „Papa, Mark Hamilton zou dit huis niet zijn binnengetreden als ik hem dat niet verzocht, ja hem niet er toe gedwongen had. Ik kon hem niet overlaten aan hen die hem van het leven wilden, berooven. Daarom ben ik verantwoordelijk voor zijn hier zijn en ik heb ook beloofd, hem te verdedigen. Wanneer gij hem niet wilt toestaan te blijven, dan eisch ik dat hij vrij en ongehinderd zal vertrekken. Het zou een laagheid zijn, hem over te leveren aan zijn vijanden." Een kort oogenblik van stilte volgde, de ex-senator was besluiteloos. Toen stampte hij toornig op den vloer en zeide „Om uwentwil zal ik den jongen man een kans geven op lijfsbehoud. Daar hij als een verrader heeft gehandeld door onze zaak te verlaten, moest hij den dood van een verrader sterven, maar ik wil hem een kans geven. Hij is afkomstig uit het Zuiden en behoorde zich dus te voegen bij de Ge- confedereerden; wil hij dus de zaak der Yankees verlaten en zich aan onze zijde scharen, dan kan hij op mijn vriendschap rekenen en is veiligheid hem verzekerd." Hamiltons oogen schoten vlammen van verontwaardiging, maar voor hij die onder woorden kon brengen klonken er in de gang zware voetstappen en grove, opgewonden stem men praatten dooreen. De denr van de kamer werd geopend en Mark en Louise wachtten angstig af wat er gebeuren zou. HOOFDSTUK XII. Halt1 De soldaat, dien Lnkas Leighton op de vroeger beschreven wijze achterhaalde, was een jong en kloek gebouwd man. Op

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1