log in NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Dinsdag 22 Mei 1894. No. 3337. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C PEEREBOOM, STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESS«ce., Parijs 31bts Faubourg Montmartre. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen elc. kau men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken Aieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. Directeur- Ui- i tr. Haarlem21 Mei '94 De kermis. Wij berichtten reeds onlangs, dat de Vereen, van Industrieelen en Koop lieden in zake de kermis een nader adres aan den Raad had ingediend. Dat adres luidt als volgt: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging van Indus trieelen en Kooplieden betreflende bouwkunde en aanverwante vakken; dat zij heeft ingezonden in April 1893 een adres aan Uw Achtbaar College met verzoek de kermis te herstellen op den ouden voet; dat zij met ingenomenheid kennis genomen heeft van het voorstel van 5 Heeren leden van Uwen Raad om den duur van de kermis te behou den zooals laatstelijk was besloten, maar haar te doen ingaan den eer sten Maandag in de maand Augus tus des middags ten 12 uren, en te doen eindigen op den daarop eerst- volgenden Maandagavond, over welk voorstel na gehouden beraadslagin gen in Uwe vergadering van 2 Mei 11. de stemmen hebben gestaakt; dat volgens hare meening dit voor stel het midden houdt tusschen 't geen van de eene en van de andere le wordt verlangd, en dat daardoor alle partijen (misschien de uiterste rechterzijde uitgesloten) zullen .wor den bevredigd dat het haar voorkomt dat ook werkelijk geen redelijke grond be staat om dit eenvoudige en van een juist beginsel uitgaande voorstel niet aan te nemen; dat zij die aanneming te meer wenschelijk acht omdat door haar en door hare leden, allen industriee len op bouwkundig gebied, ten vori ge jare de ondervinding is ongedaan dat de toen in toepassing gebrachte regeling van de kermis heeft ten ge volge gehad dat vele werklieden die den eersten Zondag tot kermisdag hadden gekozen, den daarop volgen den Maandag de noodige lust tot geregelden arbeid misten, en de ge heele kermisweek met het cog op den arbeid een minder geregeld ver loop heeft gehad dan andere jaren het geval was, toen het eerste gedeelte van de kermis minder aantrekkelijk heid voor den werkman opleverde en toen de Zondag waarop de werklie den met hunne gezinnen ter kermis gingen, door een vrijen Maandag gevolgd werd. De laatste Kermismaandag was eeuwen her voor den werkman de meest op prijs gestelde vrije dag. Een dergelijk oud volksgebruik laat zich niet door een enkele pennestreek ver nietigen zonder dat daarvan onaan gename gevolgen te wachten zijn. Redenen waarom adressanten zich wenden tot UEdel Achtb. met eer biedig doch dringend verzoek, het voorstel van de 5 Heeren Raadsleden in Uwe volgende zitting te willen aannemen. P. van de Raadt en 75 anderen, allen bewoners van de Lakenstraat en aangrenzende straten, verzoeken den Raad terug te komen op zijn besluit om de pomp in de Doelstraat hoek Lange Lakenstraat, weg te ruimen Adressanten zien hierin groot on gerief, daar het water uit die pomp door alle bewoners der wijk gebruikt wordt voor straatscbrobben. Zij verzoeken daarom de pomp te laten staan of haar een andere plaats te geven in de buurt. B. en W. adriseeren op grond van de ondeugdelijkheid van {het water tot afwijzing van het verzoek. Postzegelfonds. Bij den Nederl. Bond van Oud onderofficieren bestaat o. a. een fonds, waarvan het doel is, het verzamelen van postzegels, die gesorteerd en ge zuiverd voor den verkoop geschikt gemaakt worden, ten einde uit de opbrengst daarvan weduwen en na gelaten kinderen van Bondsleden te gemoetkoming in het onderhoud te verleenen. Het bestuur van de afdeeling Haar lem vraagt beleefd aan de ingezete nen, inzending van postzegels en brief kaarten, welke laatste, na afname der zegels, macninaal worden ver nietigd. Ook de kleinste zending zal voor dat doel dankbaar worden aangeno men door A. C. de Koek Donkere Spaarne 14. Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne". De roei- en zeilvereeniging „Het Spaarne" alhier, terecht inziende dat voor haar bloei noodzakelijk is een bevorderen van haar vereenigings- leven en van de gezelligheid onder ling bij ae clubleden, heeft om dit doel te bereiken naast haar nieuwe roeiloods aan het Noorder-Spaarne bij den Harmenjansweg, een gebouwtje doen oprichten, dat voortaan haar so- cieteitslokaal zal zijn. Ter gelegenheid van de opening dezer sociëteit hadden zich Zondag avond een groot aantal leden met eenige dames op het terrein der ver- eeniging verzameld, om getuigen te zijn van de opening, waaraan door het illumineeren van de frontzijde van de loods en de sociëteit aan den kant van het Spaarne, bene vens door het aanwezig zijn van muziek, luister werd bijgezet. Dooi den heer J. G. Schippers, voorzitter van de vereeniging, werd een toe spraak gehouden, waarin hij kort naging het ontstaan van het nieuwe gebouw, waarna hij de sociëteit van de club voor geopend verklaarde, aan welke verklaring kracht werd bij gezet door het knallen der champagne- kurken. Hierna werden door den voorzitter de twee prijzen (een kunstvoorwerp en eenige flesschen champagne) uit gereikt, welke waren uitgeloofd voor den onderlingen zeilwedstrijd, welke des middags was gehouden in het Noor- der-Buitenspaarne van „de Kikkert" af tot onder Spaarndam en terug, afstand ongeveer 6 K.M. In den wedstrijd, die begunstigd werd door een flinken bries, was de 1ste prijs behaald door de „Catharina" van den heer B. J. Couvée, stuurman de heer T. Pelten- buig in 1 u. 23 m. De premie werd behaald door de „Mary," eigenaar en stuurman de heer maj. van Leeuwen in 1 u. 27 m. Derde aankomende was „Ma Folie" van den heer A. J. Stoel Jr. in 1 u. 33 m. De door den heer Couvée behaalde prijs werd door dezen aan den heer T. Peltenburg als eene herinnering aangeboden. De jury voor dezen wedstrijd be stond uit de heeren Sohippers, G. K. J. H. Claassen en M. Lugt. Het societeitslokaal, vanwaar men een vrij gezicht heeft over het Spaarne, is eenvoudig maar ziet er gezellig uit. Het is voorzien van buffet, ter wijl er ook een biljart zal worden aan gebracht. Waar de vereeniging „Het Spaarne" echter vooral trotsch op mag zijn, is haar nieuwe loods, die hoewel iet kleiner dan de oude, hetinprac- tische inrichting van deze verre wint, en eene flinke bergplaats is voor het materieel, bestaande uit zes gieken (drie vier-riems en drie twee-riem s) twee sloepen en een sciff. Achter in de loods bevinden zich nog een ver trek, bevattende de hokjes voor de kleeding der werkende leden, en daar naast een kleedkamertje. Gymnastiekfeest. B. en W. stellen voor aan het be stuur van het gewest Noordholland van het Nederl. Gym. Verbond voor de van 8 tot 11 Juli te houden gym- nastiekfeesten, kosteloos de beschik king te geven over een van gemeen tewege af te sluiten terrein voor het Koloniaal Museum aan de Dreef. Die afsluiting zal ƒ125 kosten. B. en W. herinneren er aan, dat in 1879 voor gelijk doel door den Raad kosteloos een afgesloten gedeelte van den Hertenkamp werd in gebruik gegeven, terwijl destijds buitendien uit de gemeentekas een subsidie van ƒ300 werd verleend. De „Snelvlieger De Postduiven-vereeniging „de Snelvlieger" hield Zaterdag een on derlinge wedvlucht van Hannover af stand 345 kilometers. Door welke ver traging is nog niet bekend, zijn de duiven inplaats Zaterdagavond eerst Zondagmorgen aldaar aangekomen. Door welwillendheid van den heer Conrad Bock eigenaar van het Hotel „Zur Post" zijn de duiven 1 uur 10 n. m. Amsterd. tijd losgelaten en werden getoond de heeren lepr. Joh. Jung 7 2e J. W.IJsseldijk-7 3e Hessels 7 4e 7 5e A.F.H. Harms 7 6e P. v. Putten Jr 7 7e Hessels 7 Joh.Jung 7 duiven van de Om. 9 s.nm. i 5 13 10,, 4„„ 10„ 4„ 12 51 13„ 2 24 12 32 9 De eerste duif vloog één vlucht van 985 meters per min. terwijl de laatste 903 meters per min. behaalde. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 21 Mei hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 8 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 3 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Twee booten omgeslagen. Uit IJmuiden wordt van 19 dezer des avonds gemeld: Zooeeven kwam hier binnen het Engelsche stoomschip Lord Erne kapt. Dunn. Ongeveer op de hoogte van Zand- voort kwam een vlet bemand met de sloeperlieden gebr. Gorter, G. Broek en K. Snijder langs zijde. Even daar na kwam een tweede vlet, bemand met de sloeperlieden A. Baak, P. Baak, P. Visser en H. van der Wiele, eveneens op zijde, doch geraakteniet vast door het slippen van de haak; zij kwam nu in aanraking met de eerste vlet, ten gevolge waarvan beide vletten onderstboven gingen en alle acht personen te water geraakten. Kapitein Dunn stopte onmiddellijk liet de machine met volle kracht ach teruit werken en een sloep uitzetten en mocht met behulp van een derde vlet, welke even daarna aankwam en bemand wa3 door T. Brinkhof, S. Meeuwenoord, P. v. d. Wiele en C. Kaan, het genoegen smaken alle acht aan boord te krijgen. Al de geredden roemen de vaardig- digheid en het flink beleid van kapt. Dunn, alsook de hartelijke ontvangst aan hoord. Ook hunne makkers in de derde vlet hebben zich dapper gekweten. De eerste vlet werd, hoewel zwaar beschadigd, nog door de Lord Erne opgepikt en binnengebrachtde tweede is echter verloren. Het woei hard uit het N. O. met hooge zee, wat het redden zeer bemoeilijkte. Zaterdag middag is te IJmuiden het diepste schip binnen gekomen, dat zoolang het Kanaal open is, hier ooit arriveerdehet was het engel sche stoomschip Lord Ernedat met een diepgang van 78 d. M. met val lend water binnenstoomde, terwij Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 16) HOOFDSTUK XIII. De krijgslist van den Spion Be spion begreep dat hij verloren was en daarbij kwelde tem de gedachte, dat hij nu niet in staat zou zijn, zijne kostbare informatiën omtrent den marsch van de Geconfe- dereerden en den aanval op het kapitool aan de regeering der Unie te doen weten. Moest dit alles nu verloren gaan? „Ik moet en zal ontsnappen," dacht Leighton. „Ik strijd voor een rechtvaardige zaak, God zal mij niet verlaten." Hij keek zijne vijanden onversaagd in het gezicht. Zij be koorden tot Crestons regiment en het was duidelijk dat zij op hem hadden geloerd. „Nu ben je gesnapt, spion van de Unie I" riep een van de mannen sarrend uit. „Wat moet dat beteekenen?" vroeg Leighton kalm. „Het beteekent dat je Harry Wallace niet zóo voor den gek hebt kunnen houden als je dacht." De spion begreep nu de toedracht der zaak. Wallace had zich naar het kamp gehaast en daar verslag gedaan van wat er tusschen hem en den gewaanden bergbewoner was voor gevallen. Zijn toestand was wanhopig, van Creston kon hij geen genade verwachten en wanneer er iets zou worden ge daan, moest dat onmiddellijk geschieden. „Wallace heeft dus een en ander over mij verteld?" „Ja en de kolonel is zeer begeerig je te zien." ,,'t Spijt mij, maar ik kan den kolonel dat genoegen niet gunnen. Belangrijke zaken roepen mij naar Washington. Breng hem dus mijne groeten over Leighton stond nu op den oever van de kreekrechts en links an hem stonden twee soldaten en tegenover hem ston den twee anderen. Onder het spreken door had hij zonder de aandacht te trekken, de haan van zijn geweer gespannen en leg de nu het wapen aanop den man, die het eerst had gesproken. „Wanneer een van u hand of voet beweegt, vóórdat ik er verlof toe geef, zal er een minder zijn om mij naar het kamp te brengen," zei hij kalm en vastberaden. De man op wien hij aanlegde, riep dadelijk uit„Gehoor zaamt jongens, want hij is een uitstekend schutter!" Nauwelijks had hij dit gezegd, of Leighton vervolgde op denzelfden toon „Gaat allen zes pas achterwaarts, tegelijk en geen aarze ling.. Een, twee, drie, vier, vijf, zes." De mannen gehoorzaamden het bevel en toch kwam het denkbeeld niet in hen op, dat hij hen nog zou kunnen ont komen. Zij meenden dat hij hen toch niet in die positie kon houden en dat zij weldra in de gelegenheid zouden zijn, op hem aan te vallen. Leighton zijnerzijds begreep dat alleen een handige, snel uitgevoerde manoeuvre hem kon doen ontsnappen. De Geconfedereerden waren nu een meter of vier, vijf van den Uniespion verwijderd. De man, op wien deze zijn ge weer hield gericht, was korporaal over het vijftal en hem gehoorzaamden zij derhalve. Toen de zes mannen na Leigh- tons order te hebben uitgevoerd, bleven stilstaan, riep hij „Laat vallen de geweren. Onmiddellijk 1" Met éen slag vielen de geweren op den grond alsof de eigenaars daarvan een nieuwe militaire manoeuvre maakten en Leighton vervolgde op denzelfden korten kommandó- toon „Rechtsomkeert Als marionetten gehoorzaamden de zes nu ontwapende soldaten, steeds in bedwang gehouden door Leightons wapen. „Voorwaarts.... marsch 1" De mannen, hoewel het belachelijke van hun toestand in ziende moesten wel gehoorzamen, wilden zij hun korporaal niet voor hun oogen zien doodschieten. Het fraaie schot dat de spion had gedaan op den vorigen avond, had hem door het geheele kamp bekend gemaakt als een schutter van groote verdienste, zoodat zij er geen oogenblik aan twijfel den of hun korporaal was, zoodra zij de bevelen van den spion weigerden te gehoorzamen, een verloren man.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1