Gemengd Nieuw s. Burgerlijke Staud. In plaats van den architect binnen de grenzen zijner begrooting de volle vrijheid over en de algeheele verant woordelijkheid te laten voor het ar tistieke gedeelte van zijn werk, is de bouwheer meestal zoo vrij om die vrijheid aan zich te behouden, en, in welke richting het ook moge tegen vallen, steeds de verantwoordelijkheid daarvan op den architect over te dra gen; hij, de bouwheer, zegt u wat hem bevalt en wat hem niet bevalt, wat gij niet en wat gij wel moogt doen, wat er weggelateu en wat er veran derd moet worden, en hij telt u niet zelden de centen voor, die gij daar aan moogt besteden en hij somt u niet zelden de eischen op waaraan gij daarvoor hebt te voldoen, u ter nau- wernood aanhoorend, ais gij wilt aan- toonen, dat uw ontwerp die verande ring en die bezuiniging niet kan on dergaan zonder op te houden een kunststuk te zijn, of, wat nog vaker voorkomt, zonder daardoor bepaald Biecht te worden. Ongeloovig hoort hij u aan, „kom, dat meent u niet" of wel, „u zijt zoo volkomen uw vak meester, dat u, in elk geval, er toch iets goeds van weet te maken; ik twijfel er dus geen oogenblik aan, oi trots deze veranderingen, zal het wer kelijk, dank zij uwe bekwaamheid, een uitstekend stuk werk worden, zeker 1" Vaak ook meent de bouwheer, dat het meesterschap van den architect juist daarin bestaat, dat hij trots alle beknibbeling, trots onvoldoende ma terialen zelfs, toch nog iets bruik baars, dat niet bepaald slecht is te noemen, weet te leveren, en inder daad, de architect die dat kan, is nog gelukkig, want wee u, zoo gij met slechte of met te weinig mate rialen niet weet te tooveren, wee u, zoo gij geen voldoende ervaring bezit tend, dan nog constructief mocht gaan zondigen, want elke slechte con structie wreekt zich dan tweevoud, en bij de minste scheur of zetting, of doorzetting, of wat het ook zijn moge zijt gij de aartseendvogel, en uw bouwheer, de beknibbelings-geschie- denis, uw eerste lijdens-periode ver getend, ge vindt hem met het wet boek in de hand turen over de clau sule „verantwoordelijkheid," doof voor uw betoog, dat voor het toegestaan bedrag bezwaarlijk iets goeds was te maKen. „Mijnheer zoo is zijn ant woord, ik ben geen architect, u „wel, u is daarom ten volle verant woordelijk, het was uw plicht geweest „om te waarschuwen, in elk geval, „om gebreken als deze te voorkomen, „mijn advocaat zal wel verder met u „spreken". Daar staat nu de arme tobber, als ware hij alleen op de wereld, met de spookbeelden, schande en schade voor oogen, met niemand naast zich die medelijden met hem heeft, ook zijn collega's nietsommige dezer, zij zien niet zonder Schadenfreude iemand in 't lijdensschuitje, die het tot dusverre nog ontkomen was, anderen hunner, zij noemen hem een kunst- of een vak-bederver. Onze BouwheerenHoezeer zij ver stand genoeg hebben om te begrijpen, dat zelfs een slecht schilderstuk toch een auteur moet hebben, zoo hebben zij meestal geen verstand genoeg om te begrijpen, dat een gebouw, waar iets in zal zitten, om karakter en stijl te verkrijgen ook zijn auteur moet hebben, en dat die auteur, die artist, even goed als de schilder in zijn werk gerespecteerd moet worden, dat hij bewegingsruimte noodig heeft, dat wil zeggen, moet kunnen beschik ken over lijnen èn vormen èn kleur en daartoe over gepaste materialen in de vereischte hoeveelheid en over arbeidskrachten van voldoende be kwaamheid. En dat laatste juist willen onze kunst-rechters niet begrijpen; ik noemde ze kunst-rechters inplaats van kunstverbruikers, van wege het mee-tal doodelijk vonnis, dat over tal onzer ontwerpen door hen wordt uit gesproken, juist dat laatste, kunnen of willen zij niet begrijpen en hoe menig architect verliet niet wanhopig bijna de kamer van Burgemeester en Wethouders of de vergadering van de Commissie van Bijstand, waarin zijn ontwerp van alle karakter, van elk cachet werd beroofd en dit ter bespa ring van eenige weinige tientallen guldens. Wat moet hij doen? dat armzalig, dat een cadaver geworden ontwerp nu uitvoeren, of voor de eer dier uit voering bedanken? maar ziet, dat laatste, dat kan hij niet, hij heett geen ander bestaansmiddel dan zijn tractement, en eene nieuwe positie te veroveren, wij weten allen hoe lastig oat is, en dus met een bloedend hart voert hij uit, wat nooit uitgevoerd had moeten worden, terwijl hem nog bovendien de vrijheid ontbreekt, om dat treurig bouwstuk officieel ten name zijner lastgevers te doen boeken. En die lijdensgeschiedenis, zy valt uiet enkel en alleen voor in eenige kleine afgelegen gemeenten, zy heeft1 by na overal plaatsarchitect te zyn, het is inderdaad voor (velen een lij- dens-schap, velen dan ook, zijn ge ëindigd of totaal onverschillig, of to taal sul. Voor hem toch, die op en top ar chitect is, die in en voor zijn kunsl- vak leeft en daarin opgaat als 't ware, is er geen moeielijker taak, dan dit eeuwig schipperen met de beurs, dan dat eeuwig getob met zijn cliënt, die voor de kunst niets gevoelt en van de kunst niets begrijpt, die aan de kunst alles, 't bestaan zelfs ontzegt. Een vrij algemeene kunstgreep van „onze Bouwheeren" is het, om meer te vragen dan zij eigenlijk zei ven overtuigd zijn te kunnen krijgen, door bijna alle Bouw-Commis-iën wordt dit als een gulden regel gevolgd, en als de architect haar mocht ant woorden, dat voor de beschikbaar ge stelde som dat alles onmogelijk ge leverd en gemaakt kan worden, dan gebeurt het niet zelden, dat die onvoor zichtige met zijn „non possumus" ter dood veroordeeld wordt en door een minder conscentieus collega van lagere rang wordt vervangen, die dat kunstje wel verstaat. En toch zitten er in die Commissiën niet zelden mannen van zaken, die in hun zaken dergelijk overvragen, of 't ellendig geknibbel persoonlijk nooit zouden dulden, nooit zouden willen ondergaan, ma ;r op het gebied der Bouwkunst schijnt elke cent die van een ontwerp kan worden afgedongen, een schat te wor den voor den Bouwheer, en een Com missie die kan zeggen: „Kijk, dat gebouw was door den architect ont worpen en begroot op zooveel, doch „wij hebben hem aan zijn verstand „gebracht, dat het gemaakt kon en „moest worden voor zooveel mille „minder, en nu staat het daar en nu „voldoet het ons best," eene Commis sie, die dat kan zeggen is innig over tuigd een erdienstelijk werk te heb ben verricht en zeker van het bravo geroep van het publiek, dat niet be grijpt, dat er zoodoende weder een kunststuk vermoord is, en het in miliiarden oploopend kapitaal, dat erin doode bouwwerken al reeds is vastgelegd, weder met zooveel dui zend mille is vermeerd. Waag het niet als architect, om met klem hiertegen op te komen, uw cliënt hij begrijpt u toch niet, en meent niet zelden, dat het den architect, die protesteert tegen de vermoording van zijn ontwerp, slechts te doen is, om naam te maken, en hem cliënt, met zijn beurs, daartoe nu benut. Niet zelden ook, ziet hij u aan, als waart gij een mooi-maker, een soort van dames-kleermaker, inplaats van een serieus architect, die wars van het domme en dolle mooi-ma- ken, slechts zooveel vroeg als noodig was, om zijn gebouw karakter en cachet en blijvende waarde te kunnen geven. De Congolezen op de tentoon stelling te Antwerpen. Zaterdagnamiddag zegt de Koop handel hebben de Congolezen, te Antwerpen, aangekomen met de stoomboot jEdward Bohlen en sedert eenige dagen gehuisvest in de gebou wen der militaire bakkerij, het eerste bezoek gebracht aan het Congoleesch dorp, op de wereldtentoonstelling. Men heeft aldaar verscheidene hutten opgericht, en een grooten vijver ge graven, voorzien van een waterval De Congolezen trokken in stoet de hovingen door der tentoonstelling, onder het bestuur van M. Demeuse en den bevelhebber Legat. Aan het hoofd bevond zich een detachement Congoleesche soldaten, voorafgegaan door twee jonge hoorn blazers. De soldaten, gewapend met Albinigeweren, hebben een wakker voorkomen. Hunne kleeding is don kerblauw, afgezet met roode galons; zij dragen een wijde korte broek, bruin 2 halve kousen en hebben bot tines met nestels aan de voeten. Voor hoofddeksel dragen zij een vuur- roode fez. De verschillende stammen van den Congo vrij staat zijn vertegenwoordigd. De Bassokos zijn vergezeld van hunne vrouwen, dragende lange roode of blauwe mantels. De mannen zijn ge wapend met eene lange lans. De Ban- galas zijn gewapend met breede sa bels en met breede messen voorzien van ijzeren heften. De Songhos heb ben een soort helm versierd met paar- len op het hoofd. Zoodra men den Congolezen hunne hutten aangeduid had, namen zij er bezit van De Ban galas sprongen ter stond in de kleine booten en begonnen zinge.ide op den vijver te varen. Drie jonge negers sprongen alras in het water en zwommen als waterratten tot groot vermaak van het publiek. Er werden later beurtelings door mannen en vrouwen vrededansen uit gevoerd, begeleid met zang enhand- geklap. De Congoleesche soldaten voerden oefeningen wit met het geweer, aan gevoerd door een Congoleeschen ser geant. Die oefeningen werden door het publiek toegejuicht. De soldaten staan onder bevel van den commandant Legat. De anarchist Von Sternberg. De politie te Luik heeft nu het spoor gevonden van den russischen baron Von Sternberg, den hoofdaan legger der jongste dynainiet-aanslagen te Luik. Den 17en Mei bevond de anarchist zich te Amsterdam. Dat blijkt uit een schrijven, door hem gezonden aan net Comité executif der Belgische anarchisten te Luik. Deze brief, in slecht Fransch gesteld, is blijkens het postmerk den 17den Mei, der halve Donderdag jl. tusschen 8 en 9 uur des morgens ten kantore te Amsterdam bezorgd. Het schrijven wordt openbaar gemaakt door het blad DÈxpress, ten einde te doen zien, dat Sternberg ten onrechte wordt beschuldigd, dat hij voorheen werk zaam is geweest als spion der Russi sche regeering. Tevens is gebleken, dat Sternberg zich Woensdag jl. toen de Duitsche anarchist Muller in hechtenis werd genomen, |nog te Luik bevond, ter wijl (ook bewijzen zijn gevonden van zijne verstandhouding met denFran- schen anarchist Guérin, die te Am sterdam is gevat. De commissaris van politie Orval is terstond met eenige agenten naar Nederland vertrokken, ten einde den man op te sporen. Te Maastricht vonden zij hem niet. Wel bleek het dat Von Sternberg daar vijf dagen in het „Hotel de la Renaissance" heeft gelogeerd. Hij logeerde daar onder den naam Richter, terwijl Muller, die toen nog bij hem was, als zijn naam Goebel had opgegeven. Voorts wordt door de Indépendance Beige nog melding gemaakt van aller lei geruchten, welke te Luik in om loop zijn. De politie heeft nog eene vrouw in hechtenis genomen, die met Sternberg in betrekking stond en in haar bezit werd een brief gevonden, welke aanleiding gaf tot het uitvaar digen van een bevelschrift tot inhech tenisneming tegen een Maastrichte naar, alsmede tegen een anderen Hollander, die te Luik woont. Het spreekt echter van zelf, dat deze geruchten nog nadere bevestiging verdienen. Te Maastricht heeft de politie reeds den winkel opgespoord, waai de spijkers gekocht zijn, welke in een der bummen werden gevonden. Waar de andere bommen, die volgens het; zeggen van Muller door Von Stern berg gemaakt zijn, maar welke nog niet zijn gebruikt, zich bevinden, is nog niet bekend. Le mijn te Anderlues. Uit de mijn bij Anderlues, waar op 12 Maart 1892 de noodlottige gas ontploffing plaats had, worden nog steeds lijken opgehaald. Op 370 M. diepte heeft men een 27-jarig arbei der gevonden, wiens lijk bijna on herkenbaar was, voorts een 18-jarig jongeling en een man van 30 jaren. De beide laatsten herkende men nog slechts aan hun horloges en hun lampen. Op 370 M. kunnen nu geen lijken meer worden gevonden, maar er moe ten er nog 18 zijn op de verdieping van 420 M. en 88 op 500 M. Men denkt binnen 6 maanden ae mijn weer in exploitatie te brengen. Werkstaking in Londen. Het aantal werkstakende huurkoet siers in Londen is gestegen tot 8 a 9000. Enkele patroons hebben toege geven, maar alle patroons behoorende tot de „Associated Proprietors" blij ven weigeren. Zaterdagochtend bleven 7000 rij tuigen op de werven, terwijl voor 4000 door de koetsiervereeniging ver gunning was gegeven te rijden. Bimetaal. Het zilver wordt zoo weinig waard, zoo goedkoop heeft een Franschman tot zichzelf gezegd, dat wij het wel voor wat anders kunnen gebruiken dan voor munten en luxe voorwer pen. Hij heeft bedacht het met ko per te vermengen en er een metaal van te maken, bi-metaal genaamd, dat het tin zou kunnen vervangen. Bij het vertinnen heeft men steeds bijzonder op te letten, dat geen lood in het metaal blijft: uit een hygië nisch oogpunt biedt het nieuwe me taal dus een groot voordeel aan het is wel duurder bij aanschaffing maar houdt zich beter, zonder onderhoud te eischen de met dit metaal behan delde voorwerpen zijn veel mooier en men kan ze dus in de kamer ge bruiken terwijl men ze vroeger naar de keuken verbande. De wedrennen te Longchamps. Bij de wedrennen te Longchamps kwam het dezer dagen tot ernstige ongeregeldheden. „Toujours"het paard van den heer Edmond Blanc, dat naar aller verwachting den prijs zou behalen, sprong plotseling uit de baan. De bezoekers, van wie velen groote sommen op het paard hadden gewed, gaven de schuld aan den joc key en vielen hem na den rit met stokken aan. De jockey sprong van het paard en zocht een goed heenkomen in den „paddock", terwijl de gendarmen de opgewonden inenigte trachtten tegen te houden. Dit gelukte eerst na een hevig gevecht, nadat zoowel de jockey als zijn paard menigen slag had moe ten verduren. Evenwel werd de orde weldra in zooverre hersteld, dat de overige rennen, die op het program stonden, nog konden doorgaan. Het boycotte a van bier brouwerijen. De Berlijnsche bier-oorlog duurt voort. De brouwerijen, die niet geboy cot zijn, [verbonden zich aan geen en enkelen herbergier bier te leveren, die zich, in plaats van bij de geboycotte brouwerijen, van ander bier zou wil len voorzien. Ingeval de groote brouwerijen in de provincie thans bier aan Berlijn zou den willen leveren, dreigden de ver bonden Berlijnsche brouwerijen hen met eene concurrentie op groote en zeer goedkoope schaal in de provin cie enz. Mochten de arbeiders voor hedenavond toegeven en de tegen kanting hunnerzijds opgeheven wor den, [dan zijn de eigenaars der brou werijen bereid, de ontslagen werklie den weder toe te laten. Daarentegen besloten de socialisti sche vergaderingen der boycotters, dat de eigenaars der brouwerijen niet al leen alle eischen der werkstakers, welke het loon betreffen moesten in willigen, maar zich ook nadrukkelijk moesten verbinden voortaan den eer sten Mei als algemeenen arbeidersdag officieel te erkennen en hunne arbei ders dan vrijaf te geven. Naar men weet ontstond de geheele bieroorlog juist naar aanleiding van dien eisch, daar de bestuurders der brouwerijen die arbeiders acht dagen lang uit hun werk ontsloegen, die zonder verlof den eersten Mei medegevierd hadden. De groote, principieele beteekenis van dezen boycotkrijg trekt algemeen de aandacht, daar alle fabrikanten ge voelen, dat hierdoor de vraag eener dergelijke tactiek ook bij andere werk stakingen voor het vervolg voorloo- pig beslist zal worden. Koning Otto van Beieren, Koning Otto van Beieren, die, ge lijk bekend is, aan eene ongeneeslij ke hersenziekte lijdt, zal, indien de Vossische Zeitung goed is ingelicht, weldra voor goed van den troon ver vallen verklaard worden. Tot dusver voerde 's konings oom, prins Ru- precht, als regent het bewipd. Nu echrer heeft volgens het Berlijnsche bind de Eerste Kamer te München besloten prins Luitpold tot koning uit te roepen, daar het zeker is, dat koning Otto toch nooit van zijne ver stands verbijstering zal herstellen. De Costa Rica-Packet, De Locomotief van 11,12 en 13 April bevat een 3-tal artikelen, getiteld „Carpenter fantasiën", geschreven door mr. P. Brooshooft. Zij bevatten een volledig relaas van het gebeurde met de Costa Rica-Packet en stellen in het licht hoe weinig vertrouwen men mag stellen in Carpenter en hoe de Australische en laier de Engelsche autoriteiten door hem om den tuin werden geleid. Uit de mededeelingen van den heer Brooshooft volgt o. a. „dat het straf bare leithet opvisschen en leegen van de prauw met arak, geheel ver keerd werd weergegeven, want Car penter moest, evenals de controleur Stormer, onmiddellijk hebben gezien dat de arak aan de hem bekende fir ma Frieser, te Ambon, toebehoorde. Volstrekt onwaar is het, dat C. te Ternate ƒ100,000 schadeloosstelling aanbood, en de ongerijmdheid hier van springt in 'toog, wanneer men weet dat de man te Ternate volsla gen geldgebrek had. Op aandrang van den resident en den secretaris hebben de ingezetenen zijn vendutie van zaken uit den scheepsinventaris opgejaagd tot ƒ2600, schoon het rommeltje geen tiende deel daarvan waard was, alleen om hem in zijn benarde omstandig heden een beetje te helpen. Of een Hollander in een Engelsche kolonie ook zoo zou worden behandeld, mag ernstig worden betwijfeld. Carpenter heeft te Ternate vier dagen gevangen gezeten, een zeer dragelijke gevangen schap zijn zoontje logeerde zoolang bij den resident. Te Makasser duurde zijn gevangenschap 12 dagen, dus in 't geheel 18 dagen, (de Engelschen be weren 28 dagen.j" Mr. Brooshooft heeft de vertrekken te Makasser ge zien en verklaart dat op dit verblijf niets is aan te merken, zoodat van „zuchten in den kerker" geen sprake is geweest. Geheel onwaar is de be wering dat C. eerst na zijne in vrij heids^ telling vernam wat hem ten laste werd gelegddit immers wordt reeds gelogenstraft door het feit, dat de re sident van Ternate van hem de toe dracht der zaak vernam en o. a. naar het scheepsjournaal vroeg, dat echter altijd onvindbaar is gebleven en hem drie getuigen décharge naar Ma kasser meegaf. De schrijver zegt „dat Carpenter van den beginne aan de zaak als een melkkoetje heeft beschouwd. Als een bekwaam visscher heeft hij zijn netten knaphandig uitgezet. Maar zal het Nederlandsch Gouvernement er in- geloopen Dat ware dan wel de grootste visch, dien kapitein Carpen ter ooit heeft gevangen." Ter dood veroordeeld. Het hoog militair gerechtshof te Ma drid heeft het arrest van den krijgs raad te Barcelona bevestigd, waarbij Vijf der anarchisten, betrokken bij de aanslagen tegen maarschalk Martinez Campos en in den Liceoschonwburg, ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis zou vermoedelijkZondag- ochtend worden voltrokken in de cita del van Barcelona. Mexicanea en Indianen. De Yaqui-Indianen in het Noord westen van Mexico hebben een over winning behaald op de Mexicanen. Een troep Indianen wisten een af- deeling van 500 soldaten in een berg- engte te lokken en vielen toen op hun weerlooze vijanden aan met reusachtige rotsblokken, die zij naar beneden wierpen. De vluchtende soldaten wer den met geweersalvo's achtervolgd. 200 dooden of gewonden bleven op de plaats van het gevecht en men vreest, dat de buitengewoon wreede Indianen de gewonden op afschuwe lijke wijze hebben afgemaakt. TELEGRAMMEN. De anarchist van het hotel Terminus. PARIJS, 20 Mei. ReuterHenry is hedenochtend te 4 u. 10 ter dood gebracht. Geen incident viel voor. VARIA. De oorzaak weggenomen. Tijdens een hevige regenbui zit Fritsje op vaders knie. Vader. Wat is 't, m'n jongen Er moesten eigenlijk geen lucht en geen boomen zijn. Waarom niet Dat kon 't niet regenen en niet waaien. Staomyaartbsrichtsr.. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M., vertrok 19 Mei van Amsterdam naar Newyork. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., arriveerde 19 Mei van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Prins Hendrikver trok 19 Mei van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Salakvan Rotter dam naar Java, passeerde 19 Mei Sa- gres. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, is 18 Mei te Aden aangekomen en zette daarna de reis voort. Bevallen: 18 Mei. M. E. Nie mannBijster z. 19. G. KokNijk z. B. Kopjes Niemanv. Werven z. 20. E. v. d. LaarschotDernison z. - M. E, Micav. Heulen z. - M. P. Tho- lenBusé z. Overleden: 19 Mei. C. v. Ko ningshoven 56 j. Doelstr. - C. P. Jan sen 6 m. z. Ridderstr. 20. M. Souwer v. Oostveen 79 j. Gr. Houstr. - B. T. Voskuijl 1 m. z. Rozenstr. - L. G. Schaap 1 m. z. Minderbr.steeg. 21 A. KalesCastricum 41 j, Spaarnw. straat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 17 Mei. A. Jonge- rius, wedr. van A. A. v. d. Toorn, en C. C. Kopmels, Enspijk. - H. M. Avis en N. Beets, Haarlemmermeer. - A. van Willes Jz. en J. F. van Heus- den, Amst. Bevallen: 17 Mei. M. C. A. KraijenbrinkVogel z., Semarang. - A. L. Ribbius PeletierWijbelingh d., Utrecht. - E. J. E- Hulsman Hartsen d., Lemele. 18. E. A. T. Bak kerDuijnstee z., (reeds overl.) den Haag. Overleden: 16 Mei. J. G. Grul- lemansGarsen 78 j., Amst. 17. J. Nagelhout Jz. 39 j., Heiloo. - Wed.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3