Kantoor-Drukwerken. Voor onze Vensters. log il NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C PEERSBOOli, He Jaargang: Woensdag 23 Mei 1894. No. 3338. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Provinciale Staten BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14=. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goec billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever In de étalage voor de J'vensters van [het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd f Het rozenplukken te Florence. Parsons en zijn zoon, die in New foundland op een ij sschol wegdreven, teruggevonden. Het vangen van te 'Newfoundland aanspoelende robben, i— Het Werkloozenleger in Amerika I. op weg naar Washington II. Ver overing van een trein III. Aankomst te Washington. Tafereelen uit den tocht van het Werkloozenleger. Photographieën op nikko papier van leden der Haarlemsche Amateur Fo tografenclub. Uit Eigen Haard. Haarlem22 Mei '94 gTe Amsterdam is geslaagd voor het acte-examen lager onderwijs mej. A. J. H. W. Scheeffer alhier. g§In de hedenmorgen gehouden bui tengewone vergadering der Staten van Noord-Holland werden de geloofs brieven goedgekeurd van mr. C. M. J. Moltzer te Amsterdam, gekozen in de plaats van den heer H. C. A. Henny. Hg Daar de heer Moltzer aanwezig was kon hij onmiddellijk worden beëedigd en geïnstalleerd. Daarna ging men over tot de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer der Staten Generaal in de plaats van den heer Pijnappel, die benoemd is tot lid van de 2de Kamer. Er waren 64 leden aanwezig. Bij eerste stem ming werden op den oud-minister mr. G. van Tienhoven 31, op mr. M. C* van Hall 21 stemmen uitgebracht. Voorts werden op den heer W. de Meijier 3, en H. Waller 2 stem men uitgebracht, alsmede 1 stem op de heeren N. J. den Tex, Jhr. van Foreest, S. P. van Eeghen, N. P. Pier- son (oud-minister), M. J. van Len- nep, G. baron van Dedem (oud-mi nister) en W. S. J. van Waterschoot van der Gracht. Geen meerderheid verkregen zijnde werd een nieuwe vrije stemming gehouden en verwierf Mr. G. van Tienhoven 38, Mr. Van Hall 21 en de heer H. Waller 2 stemmen. Op den heer Van Foreest was 1 stem uitgebracht en twee waren in blanco. Alzoo is Mr. G. van Tienhoven ge kozen. De vergadering werd hierop gesloten. Kermi8adres. Bij den Raad dezer gemeente is nog ingekomen een adres van de afd. Haar lem van het Ned. Werkl. verbond „Pa trimonium" met verzoek niet op het ten vorigen jare door den Raad ge nomen besluit in zake de inkorting der kermis terug te komen, of de beide Zondagen uit den kermistijd te lichten. Faillissementen. Bij vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, dd. 22 Mei 1894 zijn in staat van faillissement verklaard lo. Johannes Winters, vleeschhou- werte Aalsmeer, met ingang van 16 Mei 1894. Rechter-Commissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator Mr. F. Willekes MacDonald. 2o. Maarten Bus Dirkszoon, koop man in vee te Jisp, met ingang van 21 Mei 1894. Rechter-Commissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator Mr. A. Kist. 3o. de weduwe Margaretha Ouds hoorn, geboren Kemink, koopvrouw en bierhuishoudster te Haarlem, met ingang van 4 Mei 1894. Rechter-Commissaris Mr. M. G. P. del Court van Krimpen. Curator Mr. F. Willekes Mac-Donald. In de nieuwe, fraaie étalagekast van het magazijn der heeren Augustinus en Witteveen, rijwielhandelaren in de Zijlstraat alhier, prijkt een safety- tandem, een type van rijwiel, tot dusverre hier nog niet zeer bekend, wat dan ook genoegzaam blijkt uit het vele bekijks, dat deze machine trekt. Zij is afkomstig uit de „In vin cible"-^ wielen fabriek, waarvoor, zoo als bekend is, de heeren Augustinus en Witteveen hoofdagenten voor Ne derland zijn. Het magazijn zelf is belangrijk uitgebreid, doordat de eerste verdie ping nu ook in haar geheel voor de rijwielzaak in gebruik is genomen. Boven voor bevindt zich een „show room", verder bevat de eerste ver dieping een kamer voor onderdeelen, een idem voor 2e bandsrijwielen, een idem voor de reparatiën van pneu matic banden, en een voor de ruwe onderdeelen. Beneden is nog achter het kantoor een vertrek afgezonderd voor de afgewerkte onderdeelen. De uitvoering van het koor cap- pella alhier, onder leiding van den heer Bruijnsteen, die aanvankelijk bepaald was op 1 Juni, is wegens ongesteldheid van enkel3 medewer kende dames tot nader uitgesteld. Aanvankelijk achtten wij, zooals onze lezers weten, het bericht dat de Duitsche keizer in Juni weer een be zoek aan ons land zou brengen on gegrond. Toen het „Dbl." dezer dagen met een stellige tegenspraak in den be kenden quasi-diplomatieken vorm kwam, begonnen wij echter te ver moeden, dat er toch wel iets waars zou zijn in het gerucht. En inderdaad vernemen wij nu, dat keizer Wilhelm toch werkelijk in de volgende maand over zee in ons land denkt te komen en vermoedelijk te Nieuwediep zal binnenvallen. De muziekkorpsen der Marine al thans zijn reeds begonnen om er stuk ken voor in te studeeren, o. a. het Wilhelmus, natuurlijk in de oude zetting. Haagsche Gt.j Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeit de volgende gecommit teerden aangewezen, te wier overstaan de eind-examens der gymnasia met zesjarigen cursus te Amsterdam en Haarlem zullen worden afgenomen op de daarbij voor elk gymnasium aangewezen dagen. a. bij de eind-examens der gymnasia te Amsterdam (te houden op 18,19, 20, 21, 22, 23, 25,26 en 27 Juni), en Haar lem (te houden op 28, 29 en 30 Juni), dr. J. S. Speijer, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Groningendr. P. L. Muller, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden, en dr. C. H. C. Grinwis, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht. Paus Pius IX werd door het Ned.- Belg. Zouaven-comité, afdeeling Rot terdam, besloten het initiatief te ne men tot een algemeene beweging on der oerkatholieken in Nederland en bij de Regeering aan te dringen op het herstel van het gezantschap bij het Vaticaan. Men achtte het oogenblik voor de beweging zeer gunstig, wijl de libe ralen thans alles aan de katholieken verschuldigd zijn. Gezant bij het Vaticaan. In de Zondag te Rotterdam gehou den feest vergadering ter herdenking van het eeuwfeest der geboorte van Een amateurs-atelier. Parijs, Londen en Berlijn konden reeds bogen op eene inrichting, zoo als Maandag middag ook te Amster dam geopend is in de bovenste verdie ning van het nieuwe gebouw naast de Luthersche kerk op het Spui. Wij bedoelen een atelier waar amateurs- photografen opnemingen kunnen doen en die kunnen uitwerken. Een zoo danig atelier is door de Amateur- Photografen- Vereeniging met behulp van de Vereeniging Helios thans tot stand gebracht. De openingsvergadering werd in een der nieuwe lokalen gehouden on der presidium van den heer H. v. d. Masch Spakler. Het doel van deze inrichting, de eerste van dezen aard in Nederland, is, om den leden der Amateur-Pho- tografen-Vereeniging, reeds meer dan 1Ö0 in aantal en van de vereeniging Heliosin staat te stellen, verschil lende opnamen en verrichtingen te doen in daartoe bij uitstek geschikte lokalen. De waarlijk uitstekende in richting dezer lokalen zal ongetwij feld het aantal der beide vereenigin- gen zoo doen stijgen dat de aanzien lijke kosten daardoor mettertijd wel zullen worden vergoed. Vergiftiging. Zondagavond kwam de zoon van de wed. Van der Linden wonendein een drogisrwinkel in de Palmdwars- straat te Amsterdam, met ontsteltenis inloopen bij den buurman, den grut ter Bakker, mededeelende dat zijne moeder plotseling zeer ongesteld was geworden. De vrouw van Bakker snelde naar de woning en vond de wed. Van der Linden en den bij haar inwonenden zwager hevig brakende. De zoon werd terstond uitgezonden naar dr. Quanjer, maar wie er kwam de dokter zoomin als de zoon. Het bleek dan ook dat de dokter niet ge waarschuwd was, en toen deze later de zieken bezocht, constateerde hij vergiftiging, waarschijnlijk bij het theedrinken. De politie werd gewaarschuwd en de patiënten werden naar het binnen gasthuis vervoerd. Zij bevinden zicli nu buiten gevaar. De politie vond aanleiding het huis te verzegelen. De verdachte 21-jarige Van der Linden, is Maandag middag te öl/4 uur door den rechercheur Panhorst aangehouden in de Commelinstraat. Hij werd onmiddellijk naar het hoofd bureau van politie gebracht. De weduwe Van der Linden en haar broeder verkeeren in een zeer bevredigenden toestand. Zij worden verpleegd in het Binnen-Gasthuis in de afdeeling van prof. Pel. Maan dag middag te drie uur had de laat ste braking plaats. Toen hebben beide patiënten eenigen tijd rustig slapende doorgebracht, 's Avonds gebruikten zij wat melk en de voorgeschreven me dicijnen. De rechter-commissaris heeft nog geen order gegeven het braaksel che misch te onderzoeken. De verdachte stoffen berusten nog verzegeld aan het bureau van politie der vierde sectie op de Noordermarkt. Baldadigheid Terwijl de ingezetenen der stille stad Amersfoort in diepe rust lagen, werden er Zaterdagnacht ergerlijke baldadigheden gepleegd. Eenige voor hettkatholiek meisjespensionaat staan de stoeppalen werden uitgerukt en met verbindingskettingen en al in de Singelgracht geworpen. Een zwaar ijzeren 'hek, op een muur naast de doleerende kerk staande, werd stuk geslagen of getrapt en in twee deelen op het daarachter liggend erf gesme ten. Over het ijzeren rasterwerk, dat het huis van den notaris A.C. van Blari- cum omgeeft, is men geklommen heeft het daar staande aanplakbord afge rukt en dit in den Singel terecht doen komen. Het hek langs de stoep der woning van den heer H. C. A. de Jong, hoek Weverssingel en Kamp straat, werd vernield, en twee kope ren uithangbekken van den barbier F. van der Leek zijn [afgerukt en niet terug te vinden. Twee karren van de broodfabriek des heeren Meursing zijn te water gegooid en ééne vernield, en eene groote collectie bloemen in pot ten zijn uit den tuin van den predi kant Immink gehaald en langs den openbaren weg gezet. Hoewel de da ders nog niet ontdekt zijn, heeft de politie hare aandacht gevestigd op eenige jongelui, die Zaterdagavond ten huize van een ingezetene feest vierden en in den loop van dien avond velen reeds ergerden door de aanstootelijke wijze, waarop zij op Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 17) HOOFDSTUK XIV. Louise's liefde. Zij snelde de groote kamer door, wierp de deur tegenover die waarvoor haar vader leunde, open en zeide: „Deze trap leidt naar eten kelder. Verberg u daar totdat ik u kom waarschuwen." Hamilton gehoorzaamde en daalde, voorzichtig maar on bevreesd, de duistere trap af totdat hij een steenen vloer onder de voeten gevoelde. Intusschen sloot Louise de deur en draaide die af, waarbij zij den sleutel bij zich stak. Haar vader trad naar haar toe en vatte haar arm, die hij toornig schudde. „Wat heb je daar gedaan?" riep hij verstoord uit. „Mijn woord gehouden, vader!" „Ge hebt dien verrader, dien Unionist verborgen." „Hij is mijn aanstaande echtgenoot." „Dus staat ook mijn dochter tegen mij op?" „Neen, ik blijf u en de zaak die u lief is, getrouw, maar ik kan de liefde die een deel van mijn leven geworden is, niet uitblusschenik kan mijn geliefde niet voor mijn oogen laten vermoorden." „Dus blijf je trouw aan dezen soldaat der Unie, die vecht tegen ons en tegen wat ons dierbaar is?" Louise bedekte haar gelaat met de handen. „Ik heb u eenmaal mijn woord gegeven," zei ze met een door tranen verstikte stem, „dat ik Mark Hamilton niet kan trouwen zoolang hij de zaak der Unie blijft dienen." „Beloof je mij dat plechtig, Louise „Ja, dat beloof ik. Nooit zou ik een man willen huwen, die misschien in het gevecht mijn vader tegenover zich zou zien." „Ik vertrouw op die belofte, Louise en zal om uwentwil ditmaal Hamilton niet aan zijne vijanden uitleveren, maar hij moet hier niet weer een schuilplaats zoeken en mijne dochter als een aanhangster der goede zaak, mag zich niet schuldig maken aan het verbergen van een vijand daarvan Intusschen hoorde men geen stemmen meer in de gang. „Zij zijn zeker overtuigd geworden dat de vluchteling hier niet verborgen is," zei de heer Edgeworth. Sam heeft hen zeker afgescheept, dacht Louise. De planter vond niemand in de gang, maar de buitendeur stond op een kier. Toen hij deze wilde sluiten en daarbij een blik naar buiten wierp, zag hij eenige gedaanten onder de verandah bijeen. „Wie is daar?" vroeg hij. Een kloeke gestalte kwam naar voren en zeide met een keelstem„We zijn teruggekomen, mijnheer." Het was Joe Drake, een van de weggeloopen, oproerig© slaven die sprak, de groep achter hem bestond uit zijn even zeer gevluchte makkers. „Joe schelm, ben jij het?" riep de planter uit. „Ja, het is Joe, maar hij komt met de vredosvlag. Wil ia luisteren „Wat raakt mij jou vredesvlag, jij verrader?" riep Edge worth vertoornd uit. „Stop even, massa. Als ge ons niet hebben wilt, gaan w© weer heen. Wij liepen weg om dien opzichter, George Creston, maar we Hebben gehoord dat hij weg is en niet meer op de plantage komt. Daarom zijn we teruggekeerd. Jake, de vreemde neger en Joe Drake hebben de hutten in brand ge stoken, de anderen hebben er niets aan gedaan. Ik wil wel straf er voor hebben, want dat verdien ik, maar ik kan niet verdragen dat de anderen er ook voor gestraft zullen worden." Edgeworth begreep aanvankelijk niet, dat de slaven slechts voorwaardelijk hunne onderwerping aanboden, maar zekere waardigheid in den toon en in de woorden van den neger maakten meer indruk op hem, dan hij ooit van een negei> toespraak had ondervonden. „En wanneer ik jelui allen wil straffen vroeg hij. „Dan loopen we weer weg, massa," was het antwoord. De planter aarzelde, toen hij een lichte aanraking van zijn arm gevoelde en, omziende, Louise zag die hem gevolgd wa

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1