Wedstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws. den publieken weg aan hunne feest vreugde uiting gaven. Een niet alledaagsche reclame. De Vliegereen advertentieblad te Sneek, had in 't laatste nummer een annonce van den heer E. S. aldaar, waarin deze 't kiesrecht aan allen ver leent, zelfs tot buiten de perken der grondwet, zonder dat grond wets-her- ziening noodig is. Zelfs vrouwen, min derjarigen, onderstand genietenden worden niet uitgesloten. 'tZij men woont in een paleis of io een kamer, zonder bij vertrek 't zij men kapitein is van 't grootste koop vaardijschip, of een schip bewoont van minder dan 20 ton inhoud't zij men belasting of geen belasting be taalt, ieder heeft het kiesrecht, nl. uit des heeren S.' kleedingmagazijn voor alle standen. De gelegenheid tot kiezen bestaat ven 's morgens 7 tot 's avonds 10 uur. Men kan de candidaten aan huis bestellen of aan 't magazijn be zichtigen. Bij 't kiezen van eiken can- didaat wordt voor contante betaling een premie van 5 pCt. uitgeloofd. Ongeregeldheden te Losser. In een socialistische vergadering welke Zondagmorgen te Losser p'aats had, heeft een botsing plaats gehad tusschen den burgemeester met zijne veldwachters en de socialisten; zelfs van revolver en sabel werd daarbij gebruik gemaakt. De veldwachter Straatsburg kreeg een kogel in den schouder, terwijl de socialist Teute link, van Enschedé, een sabelhouw ontving. De wachtmeester der kon. marechaussees te Enschedé is des middags per telegram naar Losser ontboden en onmiddellijk meteenige manschappen te paard derwaarts ver trokken. De justitie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Maandagmorgen zijn 20 personen gearresteerd en in verhoor genomen. De vermoedelijke daders zijn bekend. De burgemeester van Losser kreeg een schot door zijn jas en een land bouwer werd in den voet getroffen. Bordeaux—Parijs. De internationale wielerwedstrijd van Bordeaux naar Parijs is geëin digd met de overwinning van den Zwitser Lesna, die den afstand van 588 K. M. in 25 u. 11 min. 7 sec. heeft afgelegd. De Engelschman Lu cas nam de tweede plaats in (25 u. 32 min 30 sec.) en Samson eveneens een Engelschman) de derde. De HoogeRaad vernietigde Maan dag het arrest van het Hof te Am sterdam, bevestigende een vonnis van de rechtbank te Haarlem, waarbij een zoutzieder te Edam tot pl. m. ƒ4000 boete of 3 maanden hechtenis ver oordeeld is wegens het bij de ver mindering van den accijns te groot aangeven van de in zijne inrichting aanwezige hoeveelheid zout, en ont sloeg den requirant van alle rechts- vervol ing, op grond dat tijdens de aangifte (29 April 1893) de wet tot vermindering van den zoutaccijns, in dezen toegepast, nog niet in werking was getreden. De gespannen toestand in Servië is gevolgd door een staatsgreep. De koning heeft eene proclamatie tot het Servische volk gericht, waarin hij met nadruk wijst op de gebreken der constitutie en de hartstochten der rtijen. Hij gelast de schorsing der grondwet van December 1888 en verklaart de constitutie van J uni 1869 opnieuw van kracht. Het ministerie Nikolajevitch heeft zijn ontslag aangeboden. De koning verzekerde, dat het kabinet zijn volle vertrouwen bezat en heeft alle mi nisters in hunne betrekkingen ge handhaafd. Op voorstel van het ministerie is een tweede ukase afgekondigd. Hierin worden alle wetten op de drukpers, de gemeente- en de kieswet, als in strijd met de constitutie, afgeschaft. Nicolas Christach, oud-president van den Raad van State, is tot presi dent van den nieuwen Raad van State benoemd. Velkovitch is tot vice-president benoemd. Rabovitch, president van het hof van appèl is tot president van het nieuwe hof van cassatie benoemd. Stephanovitch is benoemd tot p.esident van de Reken kamer. In politieke kringen te Berlijn wordt deze staatsgreep zeer koel op genomen. Men is daar van meeniug, dat de oostenrijksche regeering de handelwijze van den jongen koning goedkeurt en deze toeschrijft aan in menging van russische zijde. Ook ver meent men dat Mil <n en zijn zoon zullen zegevieren, daar zij het leger op hunne hand hebben. In de italiaansche Kamer is het ooijogsbudget Maandag met 229 te gen 198 stemmen aangenomen. De financieele voorstellen van minister Sonnino zullen nu worden behandeld, De beh mdeling in de hongaarsche Kamer over het ontwerp tot invoe ring van het burgerlijk huwelijk is Maandag hiermee geëindigd, dat be sloten is het in overeenstemming met den wensen van de regeering op nieuw aan het Huis der Magnaten terug te zenden. Uit St. Petersburg zij n onderschei dene berichten ontvangen, volgens welke de onlangs plaats gehad hebben de talrijke arestatiën van nihilisten het bestaan eener over St. Petersburg, Moskou en andere stedenverbreide ge heime verteniging geopenbaard heb ben,die sociaal-revolntionnare doelein den en politieke hervormingen beoog de. De deelnemers bestaan voor het grootste gedeelte uit studenten en klei ne ambtenaren. Volgens sommige be richten zijn bij de gearresteerdenslechts revolutionaire geschriften en druk werken, proclamatiën aan den Czar etc. gevonden. Blj de dochter eener generaais-weduwe is eene corres pondentie in cijferschrift ontdekt, met den sleutel tot de cijfers. In het ïl zijn 26 jonge lieden in de Pe ter-P aul- vesting opgesloten. Volgens eene andere lezing zou de samen zwering van meer bedenkelijken aard zijn, daar er ook ontplofbare stoffen enz. gevonden en 72 studenten gear resteerd zouden zijn, alsmede drie hoofden der nihilisten, nl. de schrij ver Pa 1 Struwe, de hoofdingenieur van den Witebsker spoorweg Kose- low en de uit Siberië teruggel Nathanson. Toevallig zou ook bij eenen brand op WassiliewskiOstrow het bekende nihilistenhoofd prins Krapotkin in handen der politie ge vallen zijn, die met zijne g<" sedert korten tijd onder een valschen pas te St. Petersburg vertoefde. In politieke kringen wordt ook aan deze gebeurtenissen geen buitengewoon ge wicht gehecht, maar opgemerkt, dat sedert jaren steeds ernstige berichten omtrent nihilisten met veel ophef openbaar gemaakt werden, zoo vaak de Russische regeering financieele operatiën van eenige beteekenis den zin had, of wanneer de Czaar bij zonder sterk blij k gaf van eene vreed zame politieke gezindheid. De anarchisten. De commissaris van politie Orval uit Luik bevindt zich op het oogen- blik met verscheidene rechercheurs in ons land, om den veelbesproken Russischen baron Van Ungern Stern berg, die medeplichtig is aan de an archistische aanslagen te Luik, op te sporen. Het is nu uitgemaakt dat de baron vijf da en in het Renaissance-hotel te Maastricht heeft gewoond, waar hij zich had laten inschrijven onder den naam Rechterzijn medeplichtige Muller, die hem vergezelde, had den naam Goebel aangenomen. De spij kers waarmede zij hunne botnmeD hadden geladen zijn te Maastricht gekocht; de winkelier herkende den Russischen baron terstond in het portret dat de politie hem toonde. ^De baron heeft nog kortelings van zich doen hooren. Uit Amsterdam heeft hij een brief met een ingezonden stuk aan het Luiksche Dagblad V Ex pres-s gezonden. De brief draagt den poststempel„Amsterdam 17 Mei 94, 89 v." Men zou daaruit afleiden, dat Sternberg 11. Donderdag daar is geweest; het is echter ook mogelijk, dat de brief door een medeplichtige daar op de post is bezorgd, teneinde de politie op een dwaalspoor te brem-en Voortdurend wordendoor de Belgi sche justitie nog personen gearresteerd die deel uitmaakten van de anarchisti sche groep. Zjo werd Zondag in een hotel te Luik een Pool in hechtenis genomen, die op vertrouwelijken voet omging met den „baron" en verdacht wordt, de hand te hebben gehad in de jongste aanslagen. Ook heeft men aan een station tusschen Brussel en Luik een jonge vrouw aangehouden, de minnares van een anarchist; de agent, die haar arresteerde, had haar van Brussel af achtervolgd. Er rust voorts zware verdenking op een te Luik wonenden Hollander, wiens inhechtenisneming ieder oogen- blik te wachten is. Een anarchist, die reeds gevangen- straf achter den rug heeft, Célestin Mat genaamd, heeft zich naar de mai- rie te Marseille begeven, waar hij on derstand heeft aangevraagd. Hij ont ving ten antwoord dat hij nader zou hooren water beslist was. Weggaande had hij zich voorgenomen den eersten Bourgeois dien hij tegemoet kwam zijn dolk in het hoofd te stooten. En zoo heeft hij werkelijk gedaan. Het slachtoffer, Louis Blanc geheeten, die een talrijk huisgezin heeft, is zwaar gewond. In Mat's zak is een schrijfboekje gevonden, waarin de regels voorko men, die op het graf van Vaillant 1s daags na diens onthoofding gevon den waren, eindigende met de woor den: „O, Martelaar, gij zult gewro ken worden", Ook heeft men een brief van hem aan den maire te Marseille gevonden, waarin hij schreef„Men wil mij door den honger afmatten, maar ik ben besloten mij te verde digen door de wet der natuur, want ik ben in den toestand van wettige zelfverdediging." „La Roquette" werd door deze man schappen afgezet, zoodat het onmo gelijk was voor de nieuwsgierigen, die daarbuiten stonden, om iets te zien. Alleen de dagbladschrijvers, en een zeker aantal autoriteiten werden daarbinnen toegelaten. Het denkbeeld om de terechtstellingen tdoen plaats hebben binnen in de gevangenis is dus een zuivere illusie, want buiten den kring der soldaten kan niemand toch iets zien, noch van den veroor deelde noch van de guillotine, die niet op een verhevenheid maar plat op den bodem staat. H er en daar op de daken van de omringende huizen zag men eenige schimmen, en in de wijnhuizen zag men wel is waar nog vele klanten, die op de executie wacUtten, maar de aandrang van het publiek scheen toch niet bijzonder groot. Die wijnhuizen profiteeren het meest van deze plechtigheden. Op zulk een dag krijgen zij ge iddeld vijf maal meer getd in de lade dan gewoonlijk. Ten tien minuten over vieren gaat de groote poort der gevangenis wijd open, en onmiddellijk ziet men het halfduister Emile Henry lang zaam naar voren strompelen zoo goed en zoo kwaad als de koorden hem zulks veroorloven, waarmede hij stijf is gebonden. Hij is geschoren, wat zijn gelaat nog bleeker m iakt dan voorheen; hij kijkt dadelijk rechts en links met een levendigen, spre kenden blik alsof hij goed wil opne men, of er geen vrienden in de buurt ze kunnen hooren, dan de persoon die den moord had gepleegd. Dit geheimzinnige verhaal schijnt de Fransche Kamer van het nut der openbare executies overtuigd te hebben. zijn. Halfweg houdt hij even stand en roept hardop „Moed, gezellen I leve de anarchie!" en nabij de guillotine roept hij nogmaals met een heldere, zuivere stem„leve de anarchie l" Dadelijk daarop wordt hij aange grepen, op de bascule gelegd, Deibier trekt aan het koord en het hoofd rolt in den bak, waarna het Lchaam in de mand geschoven wordt. De mand wordt geladen op een wagen, welke door de gendarmen in vollen draf naar het kerkhof wordt gereden. De terechtstelling van Emile Henry. Zooals reeds is gemeld, is op de „Place de la Roquette" te Parijs den nacht van Zondag op Maandag het hoofd van Emile Henry onder den bijl der guillotine gevallen. Ten half drie was de plaats reeds afgezet door een sterke, gewapende macht van vijfhonderd politie-agen- ten, vier compagnieën gardes repu- blicaines te voet, twee escadrons te paard, en voorts een peloton gendar men te paard. Een groote vierkante ruimte voor Het nut! van openbare executies De doodstraf zal, zooals wij reeds meldden, in Frankrijk evenals tot nu toe in het publiek worden voltrok ken de wet, die openbare terecht stellingen zou afschaffen, is verwor pen met 267 tegen 232 stemmen. Naar aanleiding van de discussie over deze wet, is ook de doodstraf zelve nog eens weer ter sprake gebracht. Vooral eenige socialisten zijn heftig tegen haar te velde getrokken. De afgevaardigde Vaillant heeft in eene rede, waardoor men op minder aan gename wijze aan een zijner naamge- nooten werd herinnerd, op wien de doodstraf onlangs is toegepast, het recht va a straffen van de gemeen- schap ontkend. Wie de doodstraf nog voor stond was, volgens hem, een „theoloogDe Kamer bleek 353 theologen tegen 150 philosofen te tellen. De wet, die aan de orde was, werd verworpen na eene rede v.m een af gevaardigde, die de publieke terecht stelling verdedigde als middel om den waren schuldige te ontdekken. Hij deed een verhaal, dat in de an nalen der phantastische rechtspleging een eerste plaats zou mogen innemen: een dienstbode, die wegens moord ter dood veroordeeld was, hoorde op we. naar het schavot een man een paar woorden fluisteren. Terstond riep zij „arresteert dien man, hij is demoor denaar." Men deed wat zij verzocht opende een nieuw onderzoek en het bleek, dat de man den moord had gepleegd. De bewuste woorden waren door de vrouw op den avond van den moord gesproken en niemand had Eea sluwe oplichter. De Parijsche juweliers zijn zooals altijd voor de streken der groote me nigte oplichters op hun hoedesoms echter gebeurt het, dat hunne oplet tendheid bij de slimheid der dieven te kort schiet. Zoo kwamen onlangs te Parijs een heer en dame in de rue Chateaudun bij een juwelier den winkel binnen. Beide personen zagen er fatsoeulijk uit, en gaven niet de minste reden tot argwaan. Zij kozen diamanten uit ter waarde van 12,000 trancs, waarop de heer zeide, dat hij zijn portefeuille thuis gelaten had, maar dat hij de diamanten den volgenden dag wei komen halen. Daarop borg de juwelier de gekochte diamanten in een koffer, totdat de kooperzekwam halen. Deze bleef echter uit. Einde lijk toen er eenige dagen verloopen waren, opende de ongerust geworden juwelier den kofter en vond bij nader onderzoek, dat alle diamanten, die er zich in bevonden, valsch waren. Hoe de zaak zich toegedragen heeft, weet hij niet. Hij kan slechts gissen, dat de dief, die de diamanten voor het raam uitgestald zag, naar binnen ging en door groote handigheid valsche diamanten, die hij bij zich droeg met j echte verruilde. Het bedarea der golven. De heer d'Allessandro heeft aan de Fransche reddingsmaatschappij een toestel aangeboden, bestemd om gol ven te bedaren, en uit een net van licht, maar vast materieel vervaar digd. Dit net biedt den wind geen punt van aanval en vervult den dezellde taak als eene op de opper vlakte van het water rustende olie massa. De uitvinder werd tot de ver vaardiging vau zijn net gebracht, door het door vele zeelieden opgemerkte feit, dat de drijvende planten „Filuin" die zeer veel in de Noordzee voorko men, de eigenschap bezitten, de golf beweging te matigen. Proeven met het toestel, dat zoo veel mogelijk naar bovengenoemde plantensoort nagemaakt is, zijn in de nabijheid van Queberongenomen, waarbij een net gebruikt werd van 800 M3 oppervlakte en eene maas wijdte van 5 M3 met een touw om zoomd. De resultaten waren zoo gun stig, dat de Fransche minister van marine aanleiding heeft gevonden, eene commissie te benoemen om deze zaak te onderzoeken. Turf-Hanoi. Nu de turfveenderijen in ons land hebben te kampen met het toene- mend gebruik van andere brandstof fen, verdient wel de aandacht dat thans in Frankrijk kleedingstukken van turf worden vervaardigd. In de veenstreken van N.-Frank- rijk wordt de turf reeds van oudsher tot het verbinden van wonden gebe zigd en schijnt dan ook antiseptische eigenschappen te bezitten. De Fransche geneesheer Redon heeft er watten van laten vervaardigen,, welke thans in vele gasthuizen o. a. in de militaire hospitalen wordt ge bruikt. Een ander Fransche geneeskundige dr. Rasurel heeft nu het middel ge vonden om van de turf vezels een stof te vervaardigen die beter dan gewoon, flanel tegen koude beveiligt, omdat zij niet allen vocht opzuigt, maar ook langzaam doet verdampen. Onderkleeden van dit weefsel zou den dus groote voordeelen opleveren. en het geheele gesprek had gehoord. „Wij zijn alleen, vader, en wat hij vraagt is niet onbillijk. Het is beter hen te behouden als vrienden, dan hen als vij anden weg te zenden." Louise fluisterde dit haren vader zoo zacht in 't oor, dat de slaven haar niet konden verstaan en haar voorzichtige raadgeving deed Edgeworth besluiten het voorstel van Joe Drake aan te nemen. „Joe, ga naar je hut ik zal je vergiffenis schenken, in de hoop dat mijn goedheid je meer schaamte zal doen ge voelen dan de zweep." De neger riep dankbaar uit: „Massa, ik zal u voortaan goed dienen. Als het werk klaar is zullen we de hutten weer opbouwen." Tevreden over dezen afloop keerden Louise en haarvader in de woning terug en eerstgenoemde ontsloot den kelder, waaruit Hamilton in gespannen verwachting te voorschijn trad. „Zijn ze weg?" vroeg hij. „Het was een valsch alarm," antwoordde Louise en hel derde het gebeur Ie in korte woorden op. Daarop keerde zij haar gelaat af opdat hij niet zien zou hoe hare lippen beef den en voegde er bij „Je kunt nu verder vluchten, Mark." Haar vader kwam tusschenbeide. „Wanneer gij werkelijk mijn dochter lief hebt, behoeft gij haar niet op te geven. Laat uw dwaasheid en stijfhoofdig heid varen en ik geef mijn toestemming „Dus zou ik handelen tegen mijn plicht en geweten en een verrader worden?" „Dat zijt gij reeds ten opzichte van het hart van het meisje, dat u liefheeft," zeide Edgeworth onmeedoogend. Mark keek het meisje met onverholen droefheid aan. „Spaar mij deze verwijten, ze zouden mij zwak maken." „Ga heen, Mark," zei Louise terwijl haar bekoorlijk gelaat verbleekte en hare stem beefde, „liever zie ik u in de rijen van de Unie vechten dan u hier uwe overtuiging om mijnent wille te zien opgeven. Vaarwel 1" De jonge Unionist vatte de hand van het edele meisje en drukte die aan zijne lippen daarop keerde hij zich om en verliet het huis. Louise viel op een stoel neer en het gelaat in de handen verbergende, schreide zij bitter. Buiten weerklonk een luide kreet. HOOFDSTUK XV. Wat er met Leighton gebeurde. Terwijl Leighton aldus wachtte in de slecht verlichte ka mer, hoorde hij in het aangrenzende vertrek stemmen, die hem voor het oogenblik vermoeienis en honger deden ver geten. Met zijn oor aan de deur hoorde hij de volgende samenspraak „Gij kunt ons niet bedriegen, oude. De kerel is hier nog geen vijf minuten geleden binnengekomen." Leighton herkende duidelijk de stem van den korporaal der Geconfedereerden, dien hij met zijne mannen, straks ia bedwang had weten te houden. „Ik heb hier niemand gezien," antwoordde de stem van een ouden man. „Zijt gij dan blind of hebt ge misschien geslapen „Vraag aan Bess als ge denkt dat ik leugens zeg. Zij zal de waarheid spreken," verklaarde de oude man. Er volgde een oogenblik stilte en daarop zeide een andere stem, die van Oscar West„Als de Yankeespion hier is zullen wij het huis doorzoeken." „Dat verkies ik niet," antwoordde de oude man boos. „Verkies je dat niet?" riep de korporaal. „Niemand vraag» je goedkeuring, oude. Maar we zullen eerst eens hooren wat Bess te zeggen heeft zij kijkt alsof ze er meer van weet." Leighton had een gewaarwording of hij in een val zat. Uit het geschuifel in de andere kamer begreep hij, dat be halve den korporaal en Oscar West, een groot aantal perso nen in de kamer waren. Zich door zulk een macht te willen heenslaan ware dwaasheid geweest. De eenige deur in het vertrekje waar hij zich bevond, was juist die welke naar de andere kamer toegang gaf. Zijn eenige kans tot ontkomen was dus het venster, een klein raam waarvan het onderste gedeelte kon worden opgeschoven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2