I li Burgeroorlog ii Aierita. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. :ie Jaargang: Donderdag 24 Mei 1894. No. 3339. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. Letteren en Knnst. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courautiors. Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co.y JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem23 Mei '94 Voor het akte-examen lager onder wijs zijn Dinsdag te Amsterdam ge slaagd de dames, A. M. J. Rijk en J. H. C. Stoutjescüjk alhier. Naar wij vernemen zal de Letter lievende Vereeniging „J. J. Cremer" bij de voorstelling van „Roze Kate" op Vrijdagavond a.s. in den schouw burg Mej. Julia Cuijpers eene ovatie brengen. „Olympia". J|In den onderlingen wedstrijd deze week gehouden door de Turn vereeni ging „Olympia" alhier zijn in de twee afdeelingen voor oefeningen aan de werktuigen de prijzen behaald resp. door de heeren G. M. Dehlinger en W. Warnier. Zwemwedstrijden. In de zwemschool van den heer A. A. Sprenger aan de Houtvaart zullen den 24sten Juni e. k., voor mannelijke personen en den len Juli voor dames en?meisjes zwemwedstrijden worden gehouden. J^De firma A. Ratelband Co., die haar sigarenmagazijn Kruisweg 17 ens den verkoop van het huis moest verplaatsen, heeft dit nu over gebracht naar de Botermarkt No. 29, waarvan het benedenhuis tot een zeer netten winkel is ingericht. li.De velen, die gewoon waren zich het vorig depót van sigaren te voorzien, zullen met het oog op de goede qualiteit, daarvan zeker niet nalaten de firma naar haar nieuw depot te volgen. De firma Ratelband Co. heeft be halve dit elders in het land nog vier depóts. Bij koninklijk besluit van 21 de zer is: 1<\ aan dr. R. J. Fruin, met ingang van 18 Sept. a. s., eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Leidenmet dankbetuiging voor de door hem ge durende vele jaren bewezen diensten 2o. tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden benoemd, om onderwijs te geven in de vader- landsche geschiedenis, dr. P. J. Blok, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen 3o. aan dr. P. J. Blok voornoemd eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Gronin gen, met ingang van den dag, waarop hij zijne lessen als hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Leiden zal aanvangen. St.-Ct.j Int. geneeskundig Congres. De Staatscourant van 23 dezer be vat het rapport, uitgebracht aan den minister van binn. zaken door df-n vertegenwoordiger der Nederlandsche regeering, prof. B. J. Stokvis, bij het XÏde internationaal geneeskundig Congres te Rome. Daaraan is het volgende ontleend „Indien ik even herinner, dat vol gens het verslag van den algemee- nen secretaris in de openingszitting niet minder dan 2700 mededeelingen voor de zittingen der sectiën waren aangekondigd, dan zal het UweExc. niet verwonderen, dat er niet in de verte aan te denken valt, een verslag van de werkzaamheden der sectiën te ontwerpen. Alle sectiën vergader den te gelijker tijd en zelt ben ik slechts in staat geweest van tijd tot tijd de zittingen der sectie voor ge neesmiddelleer en inwendige genees kunde te volgen. Van de werkzaam heden der overige heb ik slechts door gedrukte stukken, die trouwens meest al ook niet veel meer dan de titels der mededeelingen brachten, kunnen kennis nemen. „Zoo wensch ik mij dan hier te bepalen tot twee mededeelingen, en wel tot die, dat van Nederlandsche geleerden dr. C. E. Daniels in de XVIIIde sectie (onderwerp het Haar- lemsch staalwater). dr. A. de Jong in de Hide sectie (onderwerpbe handeling der melancholie), en de ondergeteekende in de IVde sectie (onderwerp de physiologische wer king van salicylzuur van verschillen den oorsprong) en in de Vde sectie (onderwerpde klinische beteekenis van haematoporfyrinurie) voordrach ten hielden. Mijn tweede mededeeling heeft be trekking tot de discussiën in de X Vde sectie (gezondheidsleer) over de mid delen tot afweer van de cholera asiatica. Deze waren levendig en leidden tot eene met bijna algemeene stemmen aangenomen motie, waarbij de sectie voor gezondheidsleer van het Xlde internationaal geneeskundig Congres op alle punten hare volko men instemming betuigde met de door de cholera-conferentie te Dresden voor- „Ik mag dit rapport niet eindigen zonder dankbaar melding te hebben gemaakt van de voorkomende en welwillende wijze, waarop Hr. Ms. gezant te Rome, jhr. Westenberg, den Nederlandschen congresleden te Rome in alle opzichten ter zijde stond, en zonder mijn persoonlijken dank te hebben uitgesproken voor de mij aan geboden gelegenheid, om als verte genwoordiger der Reg. aan een congres te nemen, dat, schoon de groote toevloed van leden en genoodigden i ïenfge gevoelige onaangenaamheid deed ontstaan, toch van zooveel vrien delijke tegemoetkoming der Italiaan- sche autoriteiten en ambtgenooten en van znlk een duidelijk streven, om de aan de orde gestelde onder werpen grondig te behandelen ge tuigde, dat het zeker onder de goed geslaagde internationale congressen eene eervolle plaats inneemt. Mishandeling. Uit Dinxperlo wordt gemeld: Toen Maandagavond een Duitsch grensbeambte een persoon wegens smokkelarij wilde arresteeren, werd deze door vier Hollanders aangeval len. Men nam den beambte zijn ge weer af en sloeg hem met een voor werp zoodanig, dat hij ten slotte be wusteloos was. Toch was het den be ambte mogelijk een der daders een snede in zijn gezicht toe te brengen, zoodat de opsporing der daders niet moeielijk zal vallen. De beambte ont ving een slag tegen zijn rechter slaap en is op verschillende plaatsen ge wond. Indien niet spoedige hulp ware opgedaagd, zou het den beambte het leven gekost hebben. Aan het slot van het verslag leest men De moord te Hillegersberg De 28-jarige Martines Kuipers onder verdenking den 17den Mei nabij de Van Stolkstraat te Hillegersberg den moord te hebben gepleegd op Everdina Grobe, weduwe van Gerar- dus Bregart, gevankelijk uit Oude water naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht, moet er naar het R. N. verneemt, in- geslaagd zijn, zijn „alibi" te bewijzen. Hij gat voor den morgen, op wel ken de moord heeft plaats gehad, zijnde Donderdagmorgen van de vo rige week, den burgemeester der ge meente Gouda verlof te hebben ge vraagd om dien dag aldaar muziek te mogen maken, en de juistheid dier bewering moet reeds ter plaatse zijn gebleken. Een moordaanslag. Te Dieren heeft Zondagnacht een moord plaats gehad. Terwijl een 25-ja- rig man op weg naar huis was, werd hij aangevallen door een persoon, die hem zoodanig verwondde, dat hij aan de gevolgen overleed. De dader is aangehouden. Hij moet een week of drie geleden ook reeds een hevigen twist met den verslagene hebben gehad. Door een molenwiek getroflen. Een meisje te Maasland van elf jaar, dat om een boodschap te doen een watermolen moest passeeren, werd door een der wieken gegrepen, met het treurig gevolg dat men eenige oogenblikken later het zwaar ver minkte lijk van het kind naar het huis der ouders bracht. De onlusten te Losser, Uit Enschede wordt van 21 Mei gemeld Sinds heden ochtend zijn een aan tal socialisten alhier, waaronder enkele aanvoerders, als zekere Pieterson, Lansink enz., in scherp verhoor bij den burgemeester en marechaussee, wegens het deelnemen aan de onge regeldheden, die Zondag in de ge meente Losser bij eenen propaganda- tocht hebben plaats gehad. Het be vestigt zich dat eenige socialisten, na de sommatie van den burgemeester om uiteen te gaan, verscheiden schoten gericht hebben op den burgemeester en de politieagenten. Eén schot ging door de jas van den burgemeester; bij een der agenten stuitte de kogel op den koppel van zijn sabel af, doch een ander agent kreeg een schot in het schouderblad. De socialisten werden door de be volking, die antisocialistisch gezind is, op de vlucht gejaagd, waarbij ee- nigen met de boeren ter dege hebben kennis gemaakt. Zekere V. moet reeds bekend heb ben, revolverschoten gelost te heb ben deze jonge man, wever van be roep, is in den kost bij bovengenoem- den Pieterson. Heden zouden zij en een drietal anderen wegens verzet aan de justitie te Almeloo overgeleverd worden. Nachtvorsten. Men schrijft uit Oostellingwerf,dd. 21 Mei. De vorst van hedennacht was nog erger dan die van gisteren. Heden ochtend waren de velden wit berijmd als in den winter. Alle aardappelen en tuinboonen zijn nu afgevroren en stram, verwelkt en zwart. Men vreest dat ook de jonge roggenaren hebben geleden, doch dit is direct niet te ontdekken. Uit deWijk schrijft men: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het hier zoo gevroren, dat vele boekweit velden geheel vernield zijn. Ook de aardappels en andere bouw- en tuin- vruchtvelden hebben van de vorst veel geleden, zoodat dit op den oogst, die zich aanvankelijk zoo uitstekend liet aanzien, van grooten invloed zal zijn, Er zijn streken waar het jonge groen geheel zwart geworden is. Uit Frederiksoord schrijft men: In den nacht van 19 op 20 dezer heeft de nachtvorst hier groote scha de aan veld- en tuin vruchten veroor zaakt. Alles stond zoo voordeelig, tenge volge van het gunstige voorjaar. Thans leveren de aardappelakkers, die nu nog zoo mooi stonden, een treurig gezicht op met de verflenste, zwarte bladeren. Late rogge, die nog in bloei stond, zoo mede nog bloeiende vruchtboomen en pas opgekomen boomen kunnen ook geleden hebben. Moge de ijzige noordewind spoedig plaats maken voor een zoelen wind en malschen regen, gevolgd dooreen koesterende zon. Ook uit andere plaatsen komt het bericht, dat de nachtvorst vrij wat schade aan de gewassen heeft be rokkend. Het A Cappella-koor te Londen Het A Cappella-koor heelt besloten, na het groote succes dat in de kleine „St. Martin Town Hall" werd be haald, Dinsdag naar de „Queens Hall" thans de voornaamste concertzaal van Londen, die door een gelukkig toeval vrij geworden is, te verhuizen. Gedurende de volgende week zullen vier matinee's van enkel gewijde mu ziek gegeven worden en op twee avonduitvoeringen zal het gemengde programma dat door alle dag- en weekbladen zoo bij uitstek gunstig beoordeeld is, nogmaals worden her haald. Zondag ontving de heer De Lange namens de Nederlandsche Ver eeniging een prachtigen krans en na afloop van het concert werd op de Hollandsche Club eene receptie ge houden, waar de dames F. C. Stoop en C. F. Stoop en mevr. Adama van Scheltema de honneurs waarnamen. Er werd menig roemer ter eere van onze kunstenaars en voornamelijk van den talentvollen leider den heer Daniel de Lange geledigd en zoowel de heeren F. C. Stoop als ds. Adema van Scheltema hielden een hartelijke toespraak, die door den heer De Lange welbesprekend werd beantwoord. Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 18) HOOFDSTUK XV. Wat er met Leighton gebeurde. Vlug schoof hij den grendel van de deur, sprong naar het venster en schoof dat open. Beneden zich hoorde hij een dol stampen op den grond. Met een rassen sprong was hij op den began en grond en zag daar tot zijn niet geringe vreugde een viertal paarden staan, die aan een boompje wa ren gebonden en niet werden bewaakt. Dadelijk zag het geoefende oog van den spion welk het beste was en nadat hij vlug in den zadel sprong maakte bij de teugels van al de dieren van den boom los en schoot toen, om vervolging te beletten, een pistool in de lucht af. De drie paarden, zich los gevoelende, sprongen naar ver schillende kanten weg, verschrikt door den knal, terwijl Leighton zijn rijdier op den weg bracht en het de sporen in de zijde zettende, juist wegreed op het oogenblik dat de ver volgers aan het venster verschenen. Een paar kogels die hem achterna werden gezonden, raakten hem noch zijn paard en in een oogwenk waren beide buiten het bereik van de vuur wapenen der Geconfedereerden. Twee uur achtereen rende hij in dezelfde richting voort, totdat hij bij een kruispunt komende, bespeurde dat hij nog slechts 25 mijlen van Washington verwijderd was. De nacht was reeds ver gevorderd en hij liep weinig gevaar, naar hij dacht, olq Geconfedereerden te ontmoeten. Weldra bereikte hij een tegenover een plantage gelegen plek; aan den eenen kant was de weg begroeid met enkele boomen, waartusschen negerhutten waren gebouwd; aan de andere zijde was een schaduwrijke oprit en verhief zich een statig huis. Terwijl Leighton een oogenblik daarnaar keek, schrikte een schorre kreet in zijn nabijheid hem op. Hij hield zijn paard in. Duidelijk vernam hij hoefslagen op den harden weg, maar kon door de kromming in den weg de ruiters nog niet zien. Blijkbaar was het niet veilig op dit oogenblik verder te gaan. Atstijgende verborg Leighton zijn paard tusschen de boomen, bond het de neusgaten dicht opdat het niet zou hinniken en sloop toen voorzichtig voorwaarts. Yóor zich vlak bij de kromming van den weg zag hij acht mannen, die afgestegen waren en hunne paarden bij de teu gels hielden. Zij droegen geen uniform, maar waren met ge weren gewapend en hoewel zij zachtjes praatten was de spion zoo dicht in de nabijheid, dat hij woord voor woord kon verstaan. „Laat ons liever verder gaan of wanneer jelui dat niet wilt, het huis doorzoeken," zei een. „Ik zeg je dat hij daar niet is, ze zouden hem er niet op nemen," merkte een ander op. „Als de planter weet dat een Yankee in zijn huis verscholen is zal hij ons dat zeggen weest daar maar zeker van. Wij kunnen niet van iemand als Edgeworth eischen, dat hij ons het huis laat doorzoeken. Hij heeft veel te veel macht!" Edgeworth 1 Lukas Leighton zeide den naam bijna hoorbaar na. De waarheid schoot hem plotseling door het hoofd. De plantage die door deze gewapenden werd bespied, moest die van den ex-senator zijn. Maar wie was de Yankee, dien zij zochten? De spion luisterde nog scherper toe om den naam te ver nemen van den man die in gevaar was. Wanneer er een vriend, een ander Unionist hulp behoefde, zou Lukas Leigh ton hem niet in den steek laten. „Ik geloof ook dat het niet goed is Edgeworth boos te maken," stemde de eerste spreker toe. „We kunnen niet vermoeden dat Edgeworth een wegge- loopen Unionist zou verbergen," zei een derde. „Ik heb gehoord, dat wij gedeeltelijk met zijn geld be taald worden." „Hij kan wel een geheel regiment onderhouden en zal dat doen ook als hij daarmee de Yankees de nederlaag kan toe* brengen." „Dat is zoo. Ha, daar komt iemand het huis uit. Hij komt hierheen. Op mijn woordhet is Hamilton

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1