I üen Burgeroorlog in Amerika. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang Vrijdag 25 Mei 1894. No. 3340. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J.C STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank naar BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever Haarlem, 24 Mei '94 Bij bet doctoraal examen in de Nederl. taal en letteren is te Utrecht geslaagd de heer W. C. L. Bronsveld alhier. Electrisch. Licht Coöperatief. p De heer J. J. F. Beijnes, lid van den Gemeenteraad, heeft een plan op gevat dat verdient onder de aandacht van het publiek te worden gebracht. V Hij wil namelijk trachten in het centrum van de stad, waar de meeste groote lichtverbruikers wonen, eene yereeniging tot stand te brengen die aan hare leden op coöperatieven grond slag electrisch licht verschaft. De bepaling hoever dit centrum zich uitstrekt is natuurlijk nog niet defi nitief. Voorshands wil de heer Beijnes daaronder begrijpen de Groote Markt, Anegang, Lange en Korte Veerstraat, Groote Houtstraat tot aan het Ver- wuift, (wellicht tot de Houtpoort) de Zijlstraat tot de Ged. Oudegracht, de Barteljorisstraat en de Kruisstraat tot aan de Parklaan en de Smede- straat. Het is volstrekt niet de bedoeling van den heer Beijnes, er voor zich- zelven eene winstgevende zaak van te maken hij wil enkel en alleen in het belang van winkels, woonhuizen, café's en sociëteiten in de genoemde straten, de zaak op touw zetten en trachten van den raad de vereischte vergunning te verkrijgen, waarin de Raad door het tegenwoordig vigee- rende contract met de gasfabriek, niet wordt belemmerd. Bereids heeft de heer Beijnes in eene voltallige vergadering van Bur gemeester en Wethouders zijn verzoek om vergunning ingediend en toege licht en wij zijn zeer nieuwsgierig te weten, hoe het Dagelijksch Bestuur hierover oordeelen zal en vooralwat de meening zal zijn van den Raad. De bedoeling is derhalve eene on derlinge vereeniging te stichten tot het verkrijgen van electrisch licht, waarvan de deelnemers den koeten den prijs zullen hebben te betalen. Wordt er winst behaald, dan ont vangen de deelnemors die na afloop van elk jaar pondpondsgewijze terug. Wij zullen zeker nog eens terug komen op deze zaak van actueel be lang. Jntusschen kunnen diegenèn die hunne voorloopige medewerking aan het totstand komen daarvan willen verleenen, zich aanmelden bij den heer J. J. F. Beijnes, Stationsplein, Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer over den uit slag van eenen ouderlingen wedstrijd der Turnvereeniging „Olympia", dee- len wij mede, dat dit bericht, ons door een der werkende leden mede gedeeld, niet juist is; immers van een beslissenden uitslag kan nog geen sprake zijn daar de wedstrijd boven bedoeld nog moet plaats hebben. Zitting van Donderdag 24 Mei. De Rechtbank veroordeelde heden de beide glazenwasschers Bartholo- mens Heppener en Pieter [Piket, den eerste tot 5 en den tweede tot 3 maan den gevangenisstraf. Hierop stond terecht Wilhelmina van den Berg, huisvrouw van G. van Veen te Hillegom, beschuldigd van in den loop der maand April een bankbiljet van'f 100 te hebben weg gen om en, dat toebehoorde aan me vrouw A. G. W. van WaverenNieuw- kamp. Dit jonge vrouwtje, dat er waarlijk niet als een boosdoenster uitziet, is niet aan haar proefstuk. Reeds in October 1893 werd zij door de Recht bank alhier veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens diefstal. Mevrouw van Waveren was dit niet onbekend. Toch nam zij beklaagde als werkvrouw in dienst, uit medelij den daar zij nergens aan het werk kon komen en in de hoop dat zij door alles goed af te sluiten, eene herhaling van misdrijf voorkomen zou. Beklaagde bekent het feit te hebben gepleegd, maar beweert, in strijd met de verklaring van mevrouw Van Wa veren, dat de linnenkast, uit een lade waarvan zij het bankbiljet wegnam, ongesloten was. Van die f100 heeft beklaagde een huishoudelijke rekening van f26 betaald en voor een bedrag van f41 bij een goudsmid hier ter stede gouden sieraden gekocht. De snbs. off. van just, mr- Joh. P. van Outeren, uitvoerig requisitoir ne mende, betoogt dat deze vrouw van een zeer leugenachtige natnnr is. Zij tracht de Rechtbank te doen geloo- ven aan kleptomanie en nog zeer kort geleden trachtte zij spreker datzelfde te doen aannemen door de bewering, dat zij de steelzucht van hare moeder had geërfd. Evenwel liet zij daarop dadelijk volgen „ik kan mijn handen niet thuis houden als het zaken geldt van rijke menschen." Hiermee is in flagranten strijd de omstandigheid, dat de eerste diefstal waarvoor beklaagde is veroordeeld, een armen arbeider gold. Spreker eischt de veroordeeling van beklaagde tot 10 maanden gevange nisstraf. Een onverbeterlijke dief is Abra ham Baaij, de 12jarige jongen die eeoige dagen geleden door de recht bank wegens een reeks van diefstal len, tot 1 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, maak niet dadelijk kon worden in hechtenis gehouden, om dat de wet op het door hem begane misdrijf geen 4 jaar gevangenisstraf stelt. Dat Baaij destijds weer ongehinderd kon heengaan, is voorzeker jammer, want hij heeft van zijne vrijheid ge bruik gemaakt om opnieuw te stelen, ditmaal een zilveren horloge van een juffrouw te Amsterdam, dat hij be werende dat het van zijn vader was, aaiv een koopman alhier voor een gulden verkocht. De eisch is 3 maanden. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 24 Mei hebben zich de volgende personen aangemeld 23 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 8 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 3 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stneadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, Ivoor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 1 voor mangelwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juni benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zand- voort, C. J. de Breuk, thans in ge lijke betrekking te Krommenie. Ds. C. Barneveld te Zandvoort heeft het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Aalten aangenomen. In den IJpolder zijn ten nadeele van een tweetal landbouwers verwoes tingen aangericht onder de te veld staande karwei, vermoedelijk omdat zij vreemde (Belgische) arbeiders in het werk hebben. Wegens 'de stijgende uitgaven van het lager onderwijs en het Burgerlijk Armbestuur te Haarlemmermeer, is de hoofdelijke omslag met 20% ver hoogd. Pok ziekte. In het gezin van den binnenloods C. H. te ljmuiden, die op ongeveer 10 min. buiten de kom van de plaats woont is besmettelijke ziekte varioloides ge constateerd, na het bijwonen van een begrafenis van een lid der familie die aan pokken gestorven was en het meebrengen van een kind uit dat besmette gezin. Het gemeente bestuur zal gelegenheid geven tot gratis inenting. Uitlevering van misdadigers. De wet [betreffende de tusschen Rusland en Nederland gesloten over eenkomst voor het uitleveren van misdadigers is Woensdag officieel af gekondigd. Examens voor hoofdact©. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat het schriftelijk gedeelte van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1894, zal plaats hebben op 26 Juni e.k.dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 16 Juli daar aanvolgende, en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens be last, zullen zitting houden te Breda. Arnhem, 'sGravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Zwolle, en zijn be noemd tot lid en voorzitter der commissie te Amsterdammr. J. Gerdenier, schoolopziener in het district Am sterdam tot lid en onder-voorzitter P. H. van der Ley, directeur der rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlemtot leden W. J. Wen- del, te Haarlem, oud-directeur eener rijkskweekschoolH. Bijleveld, direc teur eener bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam; R. Broere onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwij zers te HaarlemG. Meijer, onder wijzer aan de gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onder wijzeressen te AmsterdamD. Lamé- ris, hoofd eener openbare school te Utrecht H. Verhagen, W. Meer- waldt, G. Werdes, G. S. van Krieken J. Jzn., hoofden van openbare scho len te AmsterdamH. J. Emous, P. Ie Grand, hoofden van bijzondere scholen te AmsterdamM. L. van Gemert, hoofd eener bijzondere school te Haarlem K. Bes, onderwijzer aan eene openbare school en leeraar aan de eerste hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Amsterdam tot leden-plaatsvervangersC. Hartwig- sen, hoofd eener bijzondere school te Utrecht; J. Stamperius, J. G. Nijk, hoofden van openbare scholen te Am sterdam G. Schutte, hoofd eener bij zondere school te AmsterdamE. van Everdingen, hoofd eener open bare school te Delft; A. Langhout, hoofd eener bijzondere school te Weesp; M. H. van Gestel, onderwij zer aan openbare scholen en leeraar aan de oefenschool der rijksnormaal school voor teekenonderwijzers te Amsterdam. De duinwatsr-quaostie te Amsterdam. De amsterdamsche gemeenteraad heeft Woensdag met 22 tegen 7 stem men besloten tot handhaving der door B. en W. aan de Duinwatermaat schappij opgelegde boete van ƒ2500 per dag, met ingang van 1 Juli 1893, wegens het niet gereed zijn der haar bij schrijven van 23 Juni 1892 ter uitvoering opgelegde werken. In dit geval waren de kansen der Duinwatermaatschappij zeer gering, daar de zaak der Maatschappij in zich zelve wrak stond. Immers dit ééne was aan geen twijfel onderhevig en werd ook door de Maatij. zelve niet ont kend: de aanvoer van water en de druk- hoogte beantwoordden reeds jaren lang niet aan de voorwaarden der concessie, en op den fatalen termijn (1 Juli 1893) voor de oplevering der naar opgelegde nieuwe werken in de duinen gesteld, Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 19) HOOFDSTUK XVI. Nogmaals onder den vijand. „Het was een schimmel en de ruiter een jong man, bijna baardeloos. Ik verwed er wat onder dat hij uw weggeloopen Yankee was. Hadt mij dit eerder gevraagd, danhadtgenog kans gehad hem te achterhalen 1" Deze mededeeling werd met kreten van verbazing ont- „Was de kerel te paard?" „Ja, dat zei ik immers. Hij roeide hier niet voorbij in een bootje." „Waar kan hij dat paard vandaan hebben gehaald?" „Nu vraagt ge te veel. Waarschijnlijk heeft hij het gesto len. Dat zou een Yankeestreek zijn, hé?" „Een echte Yankeestreek," en de spreker vloekte. „Maar wij verspillen kostbaren tijd met nutteloos gepraat. Denkelijk heeft Hamilton een paard uit Edgeworths stallen gestole misschien heeft zijn dochter daar de hand wel in gehad; ze waren vroeger verloofd." Een van de twee, die den spion hadden aangegrepen, steeg weer te paard. „Kom mee, we zullen den Unieman vervolgen, tot aan de deuren van het kapitoolriep hij. „En wat zullen we met dezen man doen?" vroeg degene, die nog bij den spion stond. „Laat hem gaan." „En als hij ons bedrogen heeft?" „Dat geloof ik niet. Hij kent naar het schijnt, zijn werk evengoed als wij het onze." „Denkelijk ken ik het beter. Als ik een paard had beze ten, zou ik terwijl jelui hier den tijd verpraat, den Yankee hebben achtervolgd," zei Leighton kortaf. „Als we nog een paard hadden zouden we je meenemen." „Neen, dat zoudt ge niet. Ik moet een anderen visch van gen. Kolonel Creston heeft mij een geheime zending opge dragen, waarvan ik in geen geval mag afwijken." De Geconfedereerde was evenwel achterdochtig en niet voornemens zich gemakkelijk te laten beetnemen. Na een oogenblik te hebben nagedacht, vroeg hij „Waar ga je heen, Johnson?" „Dat is mijn zaak en die van den kolonel." „Maar ook de mijne en als je niet antwoorden wilt, zal ik mijn mannen schietoefeningen op je laten houden met je hoofd als schijf." „Vooruit dan maar, ik wil liever door een Geconfedereer de dan door een Yankee worden doodgeschoten." De bedreiging van den soldaat was niet gemeend, hij had niet in het minst het plan om Leighton dood te schieten en deze begreep dat zeer wel. De spion begreep dan ook, dat hij niet beter kon doen dan door trouw en gehechtheid aan Creston en zijne bevelen voor te wenden. De Geconfedereerden raadpleegden nu met elkander en spoedig daarop reden vier hunner in vlugge draf weg, de vier anderen stegen af en die het bevel scheen te voeren zeide „Gij blijft bij ons totdat degenen die den Yankee achterna zijn gegaan, terugkeeren of wanneer gij haast hebt om uw zending te volbrengen zullen wij u een eind weegs vergezellen Daar kunt gij niets tegen hebben, Johnson". Natuurlijk had onze held er wel op tegen, maar hij wachtte zich wel dat te doen blijken. Hij verlangde er zeer naar, zijn reis naar Washington voort te zetten en bovendien was hij doodaf en bezweek bijna van honger. Had men hem la ten gaan, dan zou hij in de een of andere negerhut voedsel en rust hebben kunnen zoeken, maar nu kon hij zelfs aan de geconfedereerden niet zeggen dat hij honger had. Zij zouden er zich allicht over verwonderd hebben, dat hij geen voedsel uit het kamp meegenomen had. „Ik heb haast om het einddoel van mijn reis te bereiken, zoodat ik niet op de terugkomst van uwe makkers kan wachten. Het staat aan u, om met mij mede te gaan, maar ik zeg

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1