GEMENGD NIEUWS. \7 A R I A- hadden, was alles wat het opleverde; winst en kon zoodoende bijna alles wat hun tuintje, want veel meer was het niet, opleverde, naar Padang' gedragen worden, waar de hoogte der prijzen stellig niet het gevolg was van den overvloed. Doch geheel iets anders is het,als, men zich als landbouwer vestigt, wan neer men werken moet in de eerste plaats voor onderhoud van zich zei ven en zijn gezin, om vervolgens te zien door arbeidzaamheid nog wat over te winnen. Hoe mild de natuur ook zij, en dat wordt niet door ons ontkend, daarvoor wordt voort durend werk vereischt, en dat werk zal een inspanning gedurende eenige uren daags vorderen, waartegen een Europeesch gestel op den duur niet bestand zal zijn. Ook financieel zou zulk een koloni satie op mislukking moeten uitloo- pen. En „last not least" de onder vinding, o.a. in de Transvaal, heeft geleerd, dat eigenlijke kolonisatie niet valt in den smaak van hetNederland- scbe volksschrijver zou 't dan ook onverantwoordelijk vinden een proef te nemen in streken, die daarvoor allerminst geschikt zijn. Jhr. mr P. J Bosch van Drakestein. Uit Den Bosch wordt gemeld, dat de commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jh.r mr. P. J. Bosch van Drakestein, Donderdag-nacht op 69-jarigen ouderdom is overleuen. De overledene te Amsterdam 15 Februari 1825 geboren, was aanvanke lijk practiseerend advokaat en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, werd hij later tot rechter in de rechtbank te Amersfoort benoemd, terwijl hij 25 September 1856 tot het ambt van Commissaris des Konings in Noord- Brabant werd geroepen. Tijdens zijn langdurige loopbaan heelt Bosch van Drakestein buiten gewoon veel goeds en nuttigs tot stand gebracht, vooral door verbete ring der wegen, aanleg van vaarten en bevordering van de landbouwbe langen. Aan onderscheidingen heeft het hem niet ontbroken. Zoo was hij com mandeur der orde van den Ned. Leeuw van de grootkruis van de orde van den Eikekroon, ridder 2e klas van den Gouden Leeuw van Nassau, ka merheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. Willem III enz Om zijn rechtschapen karakter en grooten liefdadigheidszin, o.a. geble ken bij de watersnoodsrampen, was de overledene in Noord-Brabant al gemeen zeer hoog geacht en zijn af sterven wordt diep betreurd. Verkiezing te Eist. Uit het rapport der commissie tot onderzoek der geloofsbrieven blijkt dat bij natelling door haar bevonden is, dat zijn uitgebracht 2777 brieijes, daaronder medegeteld drie stukken een quitantie, een brief en een ge drukte aanbeveling, welke eigenlijk niet kunnen gezegd worden stem briefjes te zijn. Wanneer deze stuk ken opgeteld waren bij de van on waarde verklaarde stembriefjes, moes ten in het pak verzegelde geldige briefjes zich bevinden 2721, welk ge tal uitkwam. Van de 2721 droegen 1361 den naam van Van Basten Batenburg en 1860 dien van De Meester, doch onder de briefjes, die den naam Van Basten Batenburg inhielden, was er een, dat het zegel miste van het onder kiesdistrict en alleen dat had van het hoofd kiesdistrict. Dit briefje is, meent de commissie, ten onrechte toegekend aan den heer Van Basten Batenburg en had moe ten worden verklaard van onwaarde. Onder de brieijes op den heer De Meester is er een luidendeDen heer E. D. de Meester" en vlak daaron der: „S. van Gelderen." Daar het be wijs niet geleverd is, dat de naam- teeking door den kiezer eigenhandig is gezet en dat die gezet is met het doel om het briefje te onderteekenen, acht de commissie dit recht toege kend aan den heer De Meester. Ook het briefje met een gedicht acht de commissie, wegens de wijze waarop de naam is geschreven, te recht toe gekend aan den heer De Meester. Hetzelfde acht zij het geval met een briefje, waarop de gedrukte naam van De Meester was opgeplakt en ook met een stembriefje blijkens op schrift bestemd voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten, doch bevattende de zegels van het hoofd- kiesdistrict en van het onderkiesdis trict Eist. De commissie beroept zich voor haar gevoelen op de woorden der wet on op Kon. beslissingen vroeger te dier zake genomen. Indien dus het ten onrechte geldig verklaarde briefje op Van Basten Batenburg niet wordt meegerekend zouden er 2720 geldige stemmen zijn uitgebracht, waarvan 1360 op elk der beide candidaten. Telt men dat briefje wèi mede, dan zouden er 2721 zijn uitgebracht, waar van 1361 op Van Basten Batenburg en 1360 op De Meester. Blijkens het proces-verbaal en blijkens de door de commissie onderzochte stemlijsten hebben 2776 kiezers aan de stemming deelgenomen, terwijl in de bussen zijn gevonden 2777. Dit verschil bestaat in éen stem briefje, indien men de drie in den aanvang j enoemde in de bus gevon den stukken als stembriefje beschouwt en zou in het tegenovergestelde geval twee stembriefjes bedragen. Het had dus in elk geval van invloed kunnen zijn op de verkregen meerderheid, die behalve volgens art. 66 der kies wet niet geldt. Of de heeren Van Basten Batenburg 1631 en De Mees ter 1630 stemmen hebben verkregen, of wel beiden 1630, in elk geval had reeds het verschil van éen stembriefje van invloed op den uitslag der ver kiezing kunnen zijn. Vandaar de con clusie tot niet-toelating noch van den heer Van Basten Batenburg, noch van den heer De Meester. Een wedstrijd tussehen zee booten. Wij raden allen die naar de Ver- eenigde Staten willen reizen om per Holiandsche stoomboot te gaan, schrijft het Rbld.. Ze z n wat langer op reis, maar hebben daarentegen het voorrecht niet op booten te gaan die het personenvervoer als een tak van sport beschouwen. Waarlijk sport wordt langzamer hand iets gevaarlijks in plaats van iets dat versterkt. De White star-boot the Majestic en the Paris van de Amerikaansche lijn hebben drie dagen lang om het snelst gestoomd tussehen Amerika en Eu ropa. Het waren twee dorpen die dus toren tegen toren elkander voorbij poogden te komen, want de twee schepen hadden 2400 personen aan boord. Ten laatste schoot de Ameri kaansche boot een weinig naar voren en ging dwars the Majestic voorbij, zoodat dit schip zijn vaart vermin deren moest om een aanvaring te beletten. Dit lezen wij in de dagbla den van Londen en Liverpool. Indien dit bericht, dat allen me- dedeelen, waarheid bevat, noemen wij dezen wedren tussehen twee passa giersbooten op den Oceaan een groot schandaal. Zoo de Britsche en Amerikaansche regeeringen niet onmiddellijk aan dit sportspelletje een einde maken, rust op haar de verantwoording voor de ramp, die niet uit kan blijven. In afwachting van zulk een ver bod raden wij reizigers aan liever onder Holiandsche vlag over de zeeën te gaan. Medeplichtig Wortel boer, vroeger logementhou der in de Pieter Jacobstraat ie Am sterdam, werd Donderdag volgens De Echo, als verdacht van medeplichtig heid in zake de valsche bankbiljetten, aan het Centraal-station gearresteerd, toen hij van Antwerpen daar arri veerde. Overreden Een 18-jarige jongen, in dienst bij de openbare reiniging, werd Donder dagavond in Den Haag overreden door eene machine, bestemd tot het reinigen van privaten. Hij wilde, na dat hij een paardedek had opgeraapt, dat van den wagen was gevallen, weder op het voertuig springen, maar struikelde, waardoor hij onder de machine geraakte en over het hoofd werd gereden. De ongelukkige was bijna onmiddellijk dood. Zijn lijk werd naar het Ziekenhuis vervoerd. Een poatkar te water De postkar, dienst doende tussehen Delft en 's Gravenhage door het Westland, geraakte door het schrikken van het paard nabij de Lier, van den steilen dijk te water. Conducteur en postiljon werden spoedig gered, alsook het paard en de kar. De inhoud van den wagen heeft echter niet weinig door het water geleden. Rechtszaken. De bankbiljettenzaak. In de zaak der valsche bankbiljet ten waarvan de behandeling a. s. Maandag voor de arr.-rechtbank te Amsterdam een aanvang neemt, '/ijn door de verdediging 29 getuigen a décharge gedagvaard. In het geheel zullen derhalve, daar er 97 getuigen a charge zijn gedagvaard, honderd zes-en-twintig personen getuigenis der waarheid hebben af te leggen. Het openbaar ministerie bij den Hoogen Raad concludeerde Vrijdag tot verwerping van het cassatieberoep van A. van Kleef te Boekoop tegen het arrest van het Hof te Amster dam, waarbij werd beslist, dat het roomsch-katholiek parochiaal armbe stuur te Hillegom gerechtigd is tot het heffen van tolgeld voor de vaart door een zijarm van de Hillegommer- beek. Uitspraak 29 Juni. De diamantendiefstal. Betreffende den diamantendiefstal, waarvan de Antwerpsche koopman Tolkowsky het slachtoffer werd, deelt de Koophandel van Antiverpen nog de volgende bijzonderheden mede: M. Tolkowsky, wonende te Ant werpen, Jordaensstraat, had Zondag met zijn broeder een reisje naar Londen gedaan. Hij had daar voor ongeveer 135,000 fr. diamanten ge kocht, welke hij in zijne brieven- tasch geborgen had. De brieventasch stak in een binnenzak in de voering van zijn gilet. Maandagavond namen de broeders van elkander afscheid. M. Salomon begaf zich naar Parijs en zijn broe der naar Oostende om naar Antwer pen weer te 1 eeren. Deze heeft Dins dagmorgen te Antwerpen eene depe- che ontvangen van Salomon, melden de dat in den trein van Calais naar Parijs zijne diamanten gestolen wa ren. In een brief door M. Max Tom aan zijn klerk M. Pysarevitch uit Parijs gezonden, komen nieuwe bij zonderheden over dezen diefstal voor. M. Tom ontving Woensdag in het hótel waar hij te Parijs afgestapt was eene uitnoodiging van den chef van de Noordstatie om dadelijk bij hem te komen. Toen deze diamanthande laar in die statie verscheen, trof hij in een zaal zijn vriend M. Tolkows ky aan, meer dood dan levend en onbekwaam een woord uit te bren gen, zoodanig was hij nog onderden indruk van het gebeurde. Toen hij later volop tot bezinning gekomen was, kon M. Tolkowsky uitlegging geven over het ongelooflijk avontuur, waarvan hij het slachtof fer was gewordenreeds op de boot van Dover naar Calais, bij het uit stappen van den trein van Londen Chatham had hij opgemerkt, dat hij gevolgd werd door drie gentlemen, die hem geen oogenblik uit het oog verloren. Hij had het ongeluk geen belang genoeg te hechten aan deze omstandigheid. Bij het verlaten van de stoomboot, aan het buffet van Calais Maritime bestelde hij een kop bouillondaar het vleeschnat zeer heet was, liet hij het op de tafel verkoelen, terwijl hij zich naar buiten begaf. Toen hij ee nige oogenblikken daarna terugkeer de, ledigde hij den kop, waarna hij ging plaats nemen in den trein, die hem naar Parijs moest voeren- Van dan af weet hij niet meer te zeggen, wat er gebeurd is; maar toen men hem te Parijs wakker maakte, werd hij gewaar, dat hij bestolen was. M. Tolkowsky heeft de stellige overtui ging, dat de drie kerels te Calais slaap drank in zijn bouillon gegoten heb ben, terwijl hij zich een oogenblik ver wijderd had. Koningin Victoria Donderdag vierde koningin Victo ria haar 75sten verjaardag. Slechts twee Engelsche vorsten hebben die leeftijd bereiktGeorge II die 77 ja ren oud werd en George III die in zijn 82ste jaar stierf. Op 20 Juni zal koningin Victoria 57 jaren lang ge regeerd hebben. Slechts éen harer voorgangers overtrof haarkoning George III die in naam bijna 60 ja ren lang op den troon zat. De operatie van Glad stone's oog Het lichten van den staar aan Gladstone's oog was zeer spoedig ge schied. Er was geen verdoovend mid del aangewend, de lijder verdroeg de pijn met veel wilskracht. Hij ligt nu in een donkere kamer en wordt door zijn vrouw en een liefdezuster ver pleegd. Bijna de geheele familie was aanwezig, toen de operatie onderno men werd. De bewijzen van belang stelling in den toestand van den zieke zijn zeer talrijk. Het boycotten der Luitsche bierbrouwers. De strijd der socialisten in Duitsch- land tegen de bierbrouwers breidt zich uit. In de brouwerij te Mühlheim aan den Rijn is het werk gestaakt, omdat eischen tot loonsverhooging en verkorting van den arbeidsduur van de hand gewezen zijn. Een vergade ring te Keulen gehouden besloot, mits de brouwerij niet toegeeft, de arbeiders uit te noodigen haar hier niet meer te dienen. In de socialistische bladen wordt nu veel geschreven over de hebzucht der aandeelhouders. Deze is evenwel niet zoo buitengewoon. Van de 41 Duitsche brouwerijen, die het Ber- lijnsche koersblad noemt, keerden 11 het voorlaatste en 8 het laatste jaar in het geheel geen dividend uit. Bij 8 bleef het dividend onder 5 pCt., bij 7 ging het in 1892 en bij 9 in 1893,10 pCt. te boven. Ontploffing te Berlijn. In de afdeeling voor militaire lucht scheepvaart op het Tempelhofer veld te Berlijn, heeft Vrijdagochtend te kwart voor vieren een hevige ont ploffing plaats gehad. De gashouders en een groot aantal gevulde gasbui zen zijn met hevige knallen uiteen gesprongen. Het gebouw, waar de ge reedschappen bewaard werden, is ge heel verwoest en de belendende be- w onde barakken zijn beschadigd. De stukken der gasbuizen werden in een wijden omtrek weggeslingerd en de vensterglazen der naburige kazer nen vernield. Geen menschen zijn gekwetst. De oorzaak der ontploffing is nog niet opgehelderd.] Een pooltocht. Nadat Nansen en Peary reeds voor eenigen tijd hun nieuwe pooltochten hebben ondernomen, zal nu een derde tocht op 1 Juli worden begonnen door den Engelschman Fred. Jackson, daartoe in staat gesteld door zijn landgenoot Harmsworth, die de kos ten voor het schip „Windward", een walvischvaarder van 365 registerton- nen, en de uitrusting er van op zich heeft genomen. Jackson wil trach ten over Frans Jozefsland naar de Noordpool door te dringen en wel met hondensleden. Het schip vertrekt op 1 Juli uit Londen, neemt te Cha- barowa 60 honden aan boord en brengt de expeditie zoo mogelijk te Frans Jozefsland aan wal en keert dan, na op het Beerenland een hut voor den terugtocht te hebben ge bouwd, terug. De expeditie tracht dan met een stoom sloep verder door te dringen en laat op verschillende plekken voorraad achter. Bij den Austriasond word overwinterd en in het volgend jaar verder gereisd. De tocht zal drie jaar duren. Over 2 jaren komt de „Windward" terug om nieuwe proviand te brengen en be richten te halen. Te Bergen zijn voor de expeditie drie zeer lichte booten in aanbouwzij hebben eene lengte van 1216 voet en zullen niet zwaar der wegen dan 80125 Eng. ponden. Bandieten in Texas. Uit Texas wordt weer een brutale bandietenstreek gemeld. Vier roovers drongen Woensdag een bank te Long View binnen, dreigden de beambten met hun revolvers en maakten zich met 2500 do.lars uit de voeten. De politie en een aantal burgers achtervolgden hen al vurende, het geen de roovers niet onbeantwoord lieten. Een burger werd gedood en drie gewondvan de roovers werd er ook een doodgeschoten, maar de drie anderen wisten hun buit in veiligheid te brengen. Rei» van den egyplischea Khed.ve. De Polit. Corr. deelt mede dat de Khedive na zijn bezoek aan Enge land vermoedelijk over Nederland, Zwitserland en Konstantinopel naar Egypte zal terugkeeren. Botsingen in Pennsylvania. Bij de groote werkstakingen in de Amerikaansche kolendistricten zijn, zooals te verwachten was, bloedige onlusten niet uitgebleven. Nabij Pe- nyapoiis in Pennsylvanië begaven zich Donderdagmorgen 1800 werk stakers, meerendeels Hongaren en Slaven, naar de „Washington Coke Works" om de aan het werk geble ven arbeiders over te halen, zich bij de werkstaking aan te sluitenzij maakten zich aan feitelijkheden schuldig, en toen losten de 80 poli tieagenten verscheiden 6alvo's uit hun Winchestergeweren, ten gevolge waarvan er 8 gedood en 16 gewond werden. De werkstakers antwoordden met eenige schoten en namen daarop de vlucht. De politie had 3 gewonden. Te Evansville in Indiana kwam het om een soortgelijke rede tot een vechtpartij tussehen 250 met gewe ren gewapende werkstakers en een aantal ru.-tige mijnwerkers. De laat- sten h dden daarbij twee dooden en vijf gewonden. Langs een omweg. Beckmann, een vermaard komiek, die in 1866 overleden is, had eens in een zijner rollen, welke hij te Berlijn speelde, zeker welbekend dag bladuitgever, Frankel genaamd, zoo meesterlijk nagebootst, dat het pu bliek luid om Frankel riep, toen het stuk uit was. De journalist stelde een rechtsvervolging tegen hem in en Beckmann werd veroordeeld om naar het huis van de beleedigde partij te gaan en hem daar in tegenwoordig heid van getuigen verschoon ing te vragen. Op het bepaalde oogenblik zat Frankel in den kring van zijn gezin, met een aantal familieleden en vrien den om zich heen, die voor deze ge legenheid genoodigd waren, de komst van den boeteling af te wachten. Het duurde lang eer hij kwam en nadat men een half uur in spanning had gezeten, werd eindelijk de deur ge opend en stak Beckmann zijn hoofd de kamer binnen. „Woont mijnheer Meyer hier vroeg hij. „Wel neen," antwoordde Frankel. „Die woont hier naast." „O, dan vraag ik u verschoon ing," zeide de acteur en ging dadelijk weer heen. Hij had zich van de hem op gelegde boete gekweten, tot groote ergernis van Frankel en niet minder tot groot vermaak van de verzamelde getuigen. „Ik hoop mijnheer, dat u een arm man zult willen helpen, die Dinsdag twee maanden geleden door een brand zijn huis en alles wat er in was en bovendien ook zijne familie verloren heeft." De koopman, tot wien deze bede was gericht, is hoewel philantropisch, zeer voorzichtig, zoodat hij vroeg „Hebt gij ook papieren of bewijzen, waarmee gij kunt aantoonen dat gij alle3 door dien brand hebt verloren?" „Ik had zulk een papier mijnheer, gerechtelijk ge teekend, maar het is gelijk met mijn huis, mijne familie en wat ik verder bezat, verbrand." A. „Houdt gij dertien voor een on geluksgetal B. „Hm, ja, want begrijp eens, alle menschen, die in de dertiende eeuw zijn geboren, zijn nu dood." Vriendschap. Bijna al uwe vrienden zullen den laatsten gulden met u deelen, mits het maar uw gulden is. Een lezer zooals er meer zijn. Ik wou een aardig boek hebben, waaruit ik meteen nog wat leeren kan zooiets historisch, zei iemand, die in de leesbibliotheek een werk kwam halen. Neem dan „De laatste dagen van Pompeji", zei de leesbibliotheek houder. Waaraan is hij gestorven vroeg de belezen man. De eigenaar van een klein land- goedt, rijd met zijne dochter en hare aanstaande door het buiten om dit aan laatstgenoemde te laten zien. De koetsier zet er nog al flink gang achter. Johan fluistert hem de eige naar toe rijd wat langzamer, dan toont het wat meer 1 Pradikknrisn der Ned. Heiw. Kerker op ZONDAG 27 Mei. TE HAARLEM Groote Kerk. Vroegpr. 7 are, Veen, Voorm. 10 are, Moalyn pred te Nijmegen. Nam. 2 ure, Swaan. Doopsbediening. Avond» 6 ure, van Lennep. Nieuw» Kerft. Voorm. 10 ure, Hoog. Jant-Kerk Voorm. 10 ure, Moeton. Bakenetter Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Svraan. Eglite Wallonne Dix heures, Ponget, pasteur Amsterdam. Cirittelyk Gereformeerde Qemeentt Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'sar. 5 ure, Mulder. Kleia Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. 5^ ure, Prin9, Theol. Student te Kampen. Luthertehe Kerk. Voorm. 10 ure, Helper Sesbruggec. Kerk der Veretnigde Dooptgextnde. Voorm. 10 ure, de Vries. Remomtranttche Kerk. Voorm, 10 ure, Tidemau. Ktrk d.r Broedergemen'en. Voorm. 10 ure. Weiss. Noorderkerk Ridderstraat.) Voorm. 10 ure, 'sar. 6 ure Langhout. Nederd. Herv. Kerk. Senaebroek. Voormiddag 10 ure, geen dienst. Avond» 6 ure, Gerth van Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Boon. Doopabediening. Nam, 1 ure, Zondagschool. Evttngl. Luthertche Kerk. Voorm. 10 uie, K. A. Gonlag. Doovtgestnde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. aioeaeadaal, Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam. 2 ure. geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Houtrijk eu Fotonen. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr, Santpoort. Voorm. 10 ure, Poolman, pred. te Haarlem. Ipaaradam. Voorm. 10 ure, Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Loggers. Zaadvoort. Voorm. 10 ure. geen dienst. Nam. 2% ure, H. H. Barger, pred. te Bloemendaai.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7