Letteren en Kunst. Rechtszaken Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws Afloop der veiling Burgerlijke Stand. Aangabodan iieirakklngen in Nederland II A II 1» .1 N. •tijd zijn veldtocht tegen Neerbosch ■en zijn directeur voortzet, biedt nu in het „Nieuwsblad van den Boek handel" bet recht van uitgave aan -van een kritiek op het verslag der Neerboseh-commissie, dat 10 vel (160 ■pagina's) druks zal beslaan. Het Handelsblad weet met zeker heid te meiden, dat de nieuwe Ne- derl. Opera onder directie van den heer C. van der Linden totstand ge komen is en met Sept. den schouw burg op het Leidscheplein zal bespe- len. De financieele commissie, die de nieuwe onderneming ter zijde staat, bestaande uit invloedrijke kunstbe schermers in de hoofdstad, evenals de artistieke commissie, bestaande uit de voornaamste kunstenaars van ons land, zullen dezer dagen haar manifest openbaar maken. Het waarborgkapitaal is volteekend •en de artisten worden voor driejaren geëngageerd. .De heer Van der Lin den is met het vormen van koren en orkest reeds gereed, terwijl als solis ten voorloopig genoemd worden de heeren D. Pauwels, J03. Orelio, J. M. Thijssen van Parijs (vroeger reeds aan de Ned. Opera verbonden), H. Engelen, alsmede de dames mej. Louise Mulder (thans te Bayreuth), mej. M. Luning van Rotterdam, mej. Joh. Kempees, mevr. EngelenSe wing, mevr. OrelioVan Zandt, me vr. ThijssenBremerkamp. Het plan is de eene week twee maal, de andere driemaal voorstel lingen te geven, zoodanig dat Ned. Tooneel en Ned. Opera om den an deren .Zondag zullen optreden. Men schrijft uit Maastricht van Zaterdag Gisteren was Vliegen gedagvaard om voor den rechtercommissaris in straf zaken bij de rechtbank alhier e wor den gehoord lo. op aanklacht, dat hij opzettelijk aan E. Sternberg de gelegenheid heeft verschaft, inlichtin gen heelt gegeven en behulpzaam is geweest tot het dreigen met den dood van den burgemeester te Luik, den heer Leo Gérard. Deze aanklacht steunt hierop, dat men in de hand, waarmede het adres van den dreigbrief was geschreven, die van Vliegen meent te her kennen. 2o. Op den in zijne wo ning gevonden brief van Sternberg. Vliegen verklaarde niet te weten, hoe die brief in zijn huis is gekomen, en ontkende voorts de schrijver te zijn van bovengemeld adres. In zake de ongeregeldheden te Los ser zijn 5 ingezetenen uit genoemde plaats te Enschede geconfronteerd met B. L., W. R., H. V., G. S., H. V., en J. H. T., die allen als deelnemers daaraan werden herkend. Door den wachtmeester der mare chaussee zijn twee .revolverkogels in beslag genomen, waarvan de een in den zak en de ander in den hak van een schoen van ingezetenen uit Los ser waren blijven zitten. Het onderzoek der justitie duurt nog steeds voort. Zaterdag diende o. m. voor dear- rondissements-rechtbank te 's-Bosch de zaak contra J. van Nuland, 23 jaar, arbeider, geboren te Nuland en wonende te Berlikum, thans gedeti neerd, beschuldigd van het voorne men te hebben opgevat, het plan be raamd en het besluit genomen te heb ben om zijne dochter H. van Nuland om het leven te brengen en den 22 April 1894 opzettelijk en tot uitvoe ring van dit plan zijne dochter door verstikking van het leven heeft be roofd. Beklaagde blijft bij zijne béfeente- nis in eerste instantie afgelegd, dat bij de dader is van den moord, die te voren reeds door hem en zijne vrouw was besproken. De president verwijt beklaagde een vreeselijk feit gepleegd te hebben door een hulploos kind zoo om het leven te brengen. Bekl. heeft berouw over rijne daad en zegt als hij het nog doen moest liever zich zelf voor den kop te willen schieten. Het getuigenverhoor strekte alleen tot bevestiging dat het kind was een zeer gezond, goed ontwikkeld kind en mitsdien niet aan eene ziekte kon rijn gestorven. Uit dit verhoor bleek verder dat oneenigheid met de schoonouders van bekl. door dit kind was ontstaan. Om hieraan een einde te maken heeft beklaagde op Zondag 22 Maart, toen zijne vrouw en zijn schoonvader ter kerke waren, zijn duim gezet op het keeltje van het kind en dien drie jninuten daarop gedrukt gehouden, totdat de kleine was overleden. Het O. M. eischt 12 jaren gevan genisstraf. He verdediger concludeert d*t bekl. zal worden veroordeeld wegens dood- ®lag en dat de minste straf zal wor den toegepastle omdat hij een vlek keloos leven achter zich heeft, 2e om dat hij is een berouwvol zondaar, 3e. omdat zijn geestvermogens gebrekkig ontwikkeld waren. Uitspraak Zaterdag a.s. Naar hef schijnt kan de heer Car- not maar niet slagen in het vormen van een nieuw ministerie. Noch de heer Bourgeois noch de heer Brisson waren er toe te vinden als formeerder van een kabinet op te treden, wel wilde eerstgenoemde daarvan deel uitmaken. Over het algemeen is men van meening, dat de heer Carnot overal schipbreuk lijden zal en dientenge volge aan de Kamer zal moeten doen weten, dat hij zich bij de aanstaande verkiezing van een president niet we der verkiesbaar stelt. Men zal dan eenvoudig een cabinet d'affaires moe ten benoemen om de zaken aan de gang te houden tot een nieuwe pre sident is gekozen. In Noord Amerika is gebleken, dat de staatscommissie die de tegen de senatoren Hunton en Kyle uitge brachte besehuldiging van omge kocht te zijn bij de behandeling van het tariefontwerp, beide volkomen onschuldig heeft bevonden Wel heeft men getracht hen om te koopen doch te vergeefs. De werkstakende mijnwerkers te Lasalle in Illinois vielen de agenten aan, die de mijn bewaken, en ver wondden er drie. Te Cripplecreek in Colorado deden de werkstakers eenen kruitwagen ontploffen tegen een ge bouw, waardoor elf personen zouden zijn gedood. Op vele andere plaatsen kwamen gevechten tusschen de werk stakers en de politie voor. De volksraad in de Transvaal zal de zuid-afrikaansche staten uitnoodi- gen, de toltarieven te herzien. De Kaapkolonie heeft hare medewerking bereids toegezegd. Het oplaten van een lucht ballon. Op het tentoonstellingsterrein te Antwerpen is de vorige week een luchtballon opgelaten, waarover De Koophandel van Antwerpen het vol gende schrijft „De heer Thiela bevond zich in de mand met nog een reisgezel. De bal lon was echter, naar het scheen, te zwaar geladen, want hij steeg zeer langzaam, en werd door den Noord- Oostelijken wind in Zuid-Westelijke richting gedreven. Wel haastte zich de kapitein van den ballon twee of drie zakken bal last ledig te schudden; dit belette echter niet, dat de luchtbal, juist boven de mand waarin de reizigers zaten vastraakte aan een der kabels van de electrische verlichting. De ballon wilde vooruit, natuur lijk, zoodat hij zoodanig voorover helde, dat hij bijna geheel op zijne zijde zweefde en de twee reizigers verplicht waren zich aan de kooraen te klampen, wilden zij niet vallen. Eensklaps, door het geweldig trek ken van den luchtbal, sprong de kabel over, wat ten gevolge had, dat de mand geweldig heen en weer vloog als de slinger van een hang-horloge. Intusschen, terwijl het eenigen tijd duurde, steeg de ballon weldra in de hoogte en verdween, thans weer rustig geworden, in de verte. Er was op dit oogenblik juist veel volk in het dorp der Congolanders, die het schouwspel van het stijgen eens luchtbals met de grootste aan dacht en eenige verwondering bij woonden, zonder nochtans hunne verwondering te laten blijken. Zij konden er maar „geenen kop aan krijgen," hoe zulk gevaarte in de hoogte kon stijgen, zonder dat het met koorden of anderszins werd opgehaalde Hunne verwondering was minder groot, dan men denken zal, want een der officiers, die aan den Congo zijn geweest, en thans hier over de negers bevel voeren, zeide, dat die Afrikanen, sedert zij te Antwerpen zijn, verklaren, dat hun niets meer verwondert, want „dat de blanken alles kunnen wat zij willen en voor alles bekwaam en machtig zijn." Botsingen met werkstakers. Te Laselle in Illinois hebben de werkstakende mijnwerkers de politie, welke de mijnen bewaakte, aange vallen en drie agenten met revolver schoten gekwetst. Te Cripplecreek in Colorado hebben de mijnwerkers een kruiwagen vol buskruit tegen een gebouw laten springen van de menschen die er in waren, zouden elf gedood zijn. Op verscheiden andere plaatsen is nog tusschen werkstakers en politie agenten gevochten. Het bericht van het huwelijk van de transehe operazangeres Sybil San derson met een zoon van den ameri- kaansehen millionair Van der Bilt, wordt tegengesproken. Het blijkt dan ook dat die zoon zich verheugt in den bloeienden leef tijd vantwaalf jaar. Opdien leef tijd pleegt zelfs een millionairszoon nog niet te trouwen. Het geld der anarchisten. Het wordt langzamerhand bekend uit welke bronnen de anarchisten, die voor het meerendeel niet werken, et benoodigde geld putten voor hun levensonderhoud. In de eerste plaats is gebleken, dat de Belgische anar chisten financieel gesteund werden door den Russischen baron Von Stern berg, dien men nog steeds tevergeefs zoekt. Voorts wa-; Henry Gauche, die nu dezer dagen werd gearresteerd op aanwijzing van den Luikschen anar chist Müller, een groote steun voor de anarchisten. Dit jongmensch, tot een aanzienlijke familie behoorende, en „bachelier-ès- lettres," heeft behalve een jaargeld van 12,000 fr., een vermogen van 300.000 fr., dat hij van zijn vader erfde. Geen wonder dat de „compag nons" hem te vriend hielden. Het schijnt dat deze vurige aan hanger der anarchistische leer niet geheel toerekenbaar is. Reeds in zijn jeugd gaf hij bewijzen van abnormale hersenen later is hij geruimen tijd zonder succes door Charcot behandeld, en op diens advies werd hij ook vrij gesteld van den militairen dienst. Ten huize van een der anarchisten ontdekte de politie belangrijke papie ren, o.a. een testament waarin Henry Gauche zijn geheele vermogen, dat bij het „Crédit. Lyonnais" gedepo neerd is, aan de anarchisten ver maakt. Bij de papieren vond men tevens het bewijs, dat er een samen spanning bestond tusschen deFransche anarchisten en de „compagnons" in het buitenland. Al deze documenten werden ontdekt ten huize van Guérin, den anarchist die na den aanslag te Luik de wijk nam naar Amsterdam en daar gearresteerd werd. In hun verhoor voor den rechter van instructie hebben Gauche en Beaulieu de verantwoordelijkheid voor de aanslagen te Luik op zich geno men; zij hebben bovendien verklaard dat Muller hun werktuig was ge weest en dat zij hem hadden betaald. Te zamen met den Russischen baron hadden zij het plan voor de aanslagen gemaakt. Ook te Londen heeft men den ba ron niet kunnen vinden; de commis saris van politie, die hem daar ge zocht heeft, is onverrichterzake naar Luik teruggekeerd. Men heeft reden om te gelooven, dat de baron een paar dagen geleden het vasteland heeft verlaten en koers gezet naar een der Amerikaansche havens. Er zijn maatregelen genomen om hem dade lijk bij zijne aankomst te doen ar resteeren het zou een buitengewoon goede vangst zijn, als het mocht ge lukken hem in handen te krijgen. Vorstelijk huwelijk. Heden is te Brussel het huwelijk voltrokken tusschen prins Karei van Hohenzollern en prinses Josephine van Vlaanderen (zie portretten voor ons venster). Prins Karei is de jongste zoon van vorst Leopold van Hohenzollern en ulanen-officier in Pruisischen dienst. De oudste zoon, de erfprins, woont te Sigmaringen c-n de tweede, prins Ferdinand, is, naar men weet, door zijn oom koning Karei van Rumenië, die kinderloos is, als troonopvolger aangenomen. Prinses Josephine is de tweede docater van den graaf van Vlaande- ïen, den broeder van koning Leo pold. De oudste dochter van den graaf van Vlaanderen, prinses Hen- riëtte, is nog niet gehuwd en zijn eenige zoon, prins Albert, wordt als de vermoedelijke Belgische troonop volger beschouwd. Prinses Josephine is 22 en haar bruidegom 26 jaar oud. Overeenkomstig den wensch van koning Leopold is het h iwelijk zon der bijzondere feestelijkheden vol trokken. De ontploffing op het Tem- peihofer veld Omtrent de oorzaak der ontploffing op het terrein der afdeeling voor luchtscheepvaart te Berlijn vermoedt men, dat in een der buizen, die wa terstofgas onder hoogen druk be vatte, een scheur ontstaan is. Het uitgestroomde gas zou zich met de lucht tot knalgas hebben vermengd en dit gevaarlijk mengsel zou aange stoken zijn door een vonkje voortge bracht door een steentje, dat tegen een stuk ijzer gewaaid is. De ont ploffing heeft groote schade aange richt. Een loods van 12 M. lang, 6 M. breed en 2 M. hoog, die i000 ijzeren buizen bevatte, waarin water stofgas onder een druk van 200 at- raosfeeren bewaard werd, is van de aarde weggevaagd. De buizen door kliefden in zuidelijke richting de lucht en richtten groote schade aan in de kazernes en in een aantal loodsen, waar gaten in de daken en muren werden geslagen. Het dakje van een 40 M. hoogen schoorsteen werd door een bries afgeslagen. Vele buizen sprongen, stukken ijzer werden tot op 1500 M. afstand gevonden. In den omtrek is geen ruit meer heel, zelfs in het zuidelijk gedeelte van Berlijn zijn de meesie vensters gebroken. De kort opeenvolgende slagen der verschillende ontploffingen waren zelfs te Weissensee aan de Noordzijde van Berlijn hoorbaar en voelbaar. De schade wordt op 100.000 Mrk. ge schat. Nog eens het Do we pantser. De haer Dowe was kleermaker en is nog kleermaker. Hij is in 1859 te Mannheim geboren en heeft zich an derhalf jaar lang bezig gehouden met het zoeken naar een kogelvrij pant ser, dat de aandacht der Duitsche militaire autoriteiten heeft getrokken. Hij is een klein stil mannetje, die, schoon hij plotseling van oehoeftig rijk en bekendis geworden, beschei den, ongekunsteld en teruggetrok ken is. Het verhaal van zijne uitvin ding heeft hij onopgesmukt verteld aan een verslaggever van de West minster Gazettewij laten het hier, ietwat verkort, volgen. „Ik las een anderhalf jaar geleden, verhaalde Dowe, „het verhaal van een uitvinding van een nieuw ge weer. Zulk een leelijke kleine kogel zou in het lichaam van een mensch dringen en zonder dat iemand hem redden kon, was hij dan verloren. Ie der gif, dacht ik, heeft een tegengif. Als ik het tegengif voor een kogel kon vinden zou ik bevrijd zijn voor armoede en gebrek, peinsde ik. Rijk dom voor mij, voor mijne moeder - looze kinderen, roem, fortuin en een naamAls kleermaker verdiende ik reeds lang niet veel meer. Meer en meer dacht ik na over een stof, die aan de kracht van het schot weer stand zou bieden. Ik mengde verschil lende metalen en ging met mijne vin dingen naar plaatsen, waar schiet wedstrijden gehouden werden. Ik vroeg den schutters op het stukje laken te willen schieten, dat ik ophing. Zij dachten misschien, dat ik gek was, maar ik hield aan. Zoo nam ik een duizendtal proe ven, totdat ik voldaan was. Maar niemand wilde mij gelooven. Ik legde mijn pantser ter zijde en dacht na over de duurte der patronen. Waarom maakte men de hulzen niet van hout Dan zouden ze lichter en goedkooper zijn. Ik zocht en slaagde er in, hulzen te maken van Amerikaansch walno- tenhout, dat hard en licht is en niet trekt. Intusschen maakte ik kleeren voor een enkelen klant. Plotseling bestelde een Duitsch officier, die naar Kameron ging, een pantser bij mij. Goddank, dacht ik, nu is mijn tijd gekomen. En zoo was het. Bij de be proeving van het pantser, trok het de aandacht van mijn goeden vriend kapitein Martin, die mij vroeg met hem een contract te sluiten om mijn pantsor te Berlijn, te Hamburg, te Londen, te Parijs en te New-York te laten zien. „Ik heb gehoord," zeide de verslag gever, „dat in uw pantser een stalen plaat is". „Ach, mein Herr, dat is een dwaze bewering. Een kogel, die zulk een pantser trof, zou eenvoudig terug kaatsen, en de terugstoot zou hem kracht genoeg geven een mensch op een onbeschermd gedeelte van zijn lichaam te kwetsen. Hoezeer ik ook geld noodig heb, ik zou voor geen geld naast een man willen staan, die zulk een pantser droeg. Neen, mijn stof is niet alleen kogelvrij, maar ze kaatst in het geheel niet terug. Wie zulk een pantser draagt voelt van het tref fen niets en hoort alleen eeu doffen slag". Dowe deelde verder nog mede, dat behalve bij de infanterie en de ca valerie zijn pantser ook nog dienst zou kunnen doen bij de zeemacht. Hij wil den romp der schepen be- kleeden met een dikkere laag van dezelfde stof en beweert, dat zij dan ondoordringbaar zullen zijn voor ko gels, terwijl deze bepantsering be langrijk lichter is dan die met stalen platen. Een verschrikkelijke misdaad. Te Borkust in Hongarije is een verschrikkelijke misdaad gepleegd. Een jongen van 12 jaar heeft zijn va der in den slaap verrast en met bijl slagen vermoord. Met behulp van zijn elfjarig zusje heeft hij daarop het lijk naar het nabijgelegen bosch gesleept en daar verborgen. De gestrengheid van den vader moet de kinderen op het denkbeeld gebracht hebben, zich van hem te be vrijden. TELEGRAMMEN. Ongeluk te Berlijn. BERLIJN, 28 Mei (Reuter) Bij eene verbouwing in de Kochstrasse alhier is de vloer van de derde verdieping ingestort. De vloer viel door het ge heele gebouw tot den kelder. Tot dusver, weet men, dat een metselaar gedood en eeu zwaar gewond werd. Vele werklieden worden vermist. gehouden in de Gouden Leeuwop Za terdag 26 Mei 1894. 1. Een pakhuis en erve, Houtmarkt hoek Dijkstraat. 2. Een pakhuis en erve met open grond, naast het voorgaande. 3. Een pakhuis en erve, naast het voorgaande. De perceelen 13 gecombineerd, f5920, P. Hooge\een. 4. Een huis en erve met tuin met afzonderlij k opgaande bovenwoning, Kennemerplein 30 zwart en rood, f5750, F. H. Rochussen q.q. 5. Een perceel bouwterrein, Scaou- tjeslaan, 1570, F. C. Piët. 6. Id. id. id. f510, J. J. N. Staal. 7. Id. id. id. f580, D. v. Staveren. 8. Id. id. id. f490, J. J. N. Staal. 9. Id. id. id. f490, J. J. N. Staal. 10. Id. id. id. f500, D. v. Staveren. 11. Id. id. id. f490, J. J. N. Staal. 12. Id. id. id. f500, J. v. Niel. 13. Id. id. id. f500, J. v. Niel. 14. Id. id. id. f580, G. de Vries. 15. Een huis en erve, Olieslagers laan 17. 16. Id. id. naast het voorgaande 19, f2275, P. Vasen. 17. Een huis en erve, Spaarnwou- derstraat 73, f2610, J. Schiering. 18. Een winkelhuis met bovenwo ning en erve, Meesterlottelaan 53,en 54 f3255 opgeh. 19. Eeu perceel bouwterrein, Am- sterdamsche Vaart. 20. Id. d. achter het voorgaande. 21. Id. id. id. id. De perceelen 1921 gecombineerd f2390, C. Cobelens. jwomv'aartierichten. Het stoomschip Samarang, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 26 Mei van Perim. Het stoomschip Sumatraarriveerde 26 Mei van Batavia te Amst. Het stoomschip Lawoevertrok 26 Mei van Rotterdam naar Ned.-Indië. Bevallen: 27 Mei. A. Buiter v. d. Linden d. - C. DolleMeijer z. M. J. v. ZaanenLisschuit z, 28. E. RondeHoogvelt d. Overleden: 27 Mei. G. L. W. v. Leeuwen 61 j. Klerksteeg. - A. B. Moerkerk 1 md. d. Zomervaart. 1. Jonge dame v. adm. werkzmh. in winkeiz. te Amst. viug en net schrijv. en rek. en goede ref. externe aanvank. f 400. 2. Basch. dame op de hoogte v. ziekenverpl. om dochter des huizes bij verpleg. harer zieke moeder en i. d. huish. behnlpz te z u;tv, inl. 3 Buffetjufl. P. G. 1 Juni op de hoogte van hotelzaken, 4. Caad-Notaria of iem. m. d. prakt. bek. ten platt. lande, arr. Botterdam, Opg. verl. sal. 5. Englisüraan wanted during two or three months in the Hague at the Inland Navigation Congreis cilice principally for transactions from the french or german. 6. Re'zigcr sigarenfabr, geroutin. opg. v. cond. en waar werkz. gew. 7. Jongm. bek, m. kantoorw. en mod. talen f850 a f400. Eigenh. br. m. opg. v. ouierd. 8. Agent v. prima engroshuis in hreigar. tog. pro?, bek. m. client r. N. en Z. HollJ en reeds meer hu z vertegenw, 9. Vertegenw. v. duitsche cementfabr. voorw. prima refer, en net gansche land gereg. beieiz. 10. Vertegenw. v. uitgebr. lakenfabr., kamg nouveautés goed bek. m. d. ned. conf. magaz. en groothandelaars beste ref. MARK TNiEUWS. Haarlem21 Mei 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe 1 5.60 a 0.Rogge f 4,20, a 0, Haver f0,a f0,Gerst f0,a 0,Groene erwten f0,a 0,Ca- pucijners f0,a 0,Paardenboonen f 0,a 0,Duivenboonen f 0a 0,Bruin mosterdzaad f0,aO, Koolzaad f 0,Karweizaad fO, Kanariezaad f 0.a 0 Bruine boe nen f a 0. Aardappelen- en Botermarkt, aangev. Terkockt laagste boogs.w. Boter 265 Kg. 221 Kg. f 1,f 1,20 Biggen 127 st. 96 st. f 8,f 12, Schramm. 79 st. 79 st. f 12,f16. Aardapp. 67 HL 59 Hl. f 1.—f9;50 ADVERTENTIËN. Op een Fabriek van Suiker werk wordt iemand gevraagd voor de Franco brieven onder lett H„ aan de Drukkerij van K. MURK, Hee renstraat 11, Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3