BINNENLAND. Wedstrijden. Rechtszaken lien. Het was geheel gesloten. Get. Groenen berg verklaart voorts, niet gewend te zijn met koffertjes te Teizen en daarom, toen zij Krausse niet vond, het koffertje te Utrecht te hebben gelaten. Get. weet niet, ot het koffertje zwaar was. Daarom heelt zij het dos niet neergezet. Get. verklaart, den naam van „Char les" tot haar spijt te hebben genoemd, ten gerieve van S. Toebaerts hoewel ze wist dat het Krausse gold. Zij be greep echter niet, dat het om valsche bankbiljetten te doen was. Get. verklaart nu plotseling niet meer de geschiedenis van „Charles" te kennen. De Yoorz. merkt op dat de tuige dus vroeger toch blijkt te hebben gelogen. Spreekt get. nu waarheid Get, „Natuurlijk u vraagt mij toch naar de waarheid 1" Krausse, ondervraagd door denVoor- zitter, verklaard inderdaad met Frey en S. Toebaerts een korten tijd maar 20 minuten b.v. in de achter kamer te zijn geweest. Gedurende dien tijd zijn de bewuste bankbiljetten aan S. Toebaerts overhandigd. Bekl. weet wel, dat de deur van het bureau open was. Hij heelt medegeholpen met het bergen der biljetten in het bureau. Bekl. verhaalt dat de tijd wellicht 10 minuten is geweest. Deze bekl. zegt ook dat de biljetten in het bureau zijn geborgen. Op zeer strengen toon merkt de Voorz. op aan getuige Groenenberg, dat deze verklaring verpletterend is voor haar. Get. kan een en ander niet ver klaren en blijft met de grootste vrij moedigheid bij hare verklaring. Zij tracht blijkbaar zoo brutaal mogelijk te zijn. Het O. M. merkt op dat de beide beklaagden hun verklaringen in arrest hebben afgelegd, toen zij niets van elkaar wisten. Het O. M. herinnert aan de strafbepaling op meineed. Get. blijft bij haar verklaring. Get. verklaart, op eene vraag van mr. Benjamins, dat Krausse en Yan Liemt geheel vrij aan huis kwamen, zonder geheim. Bekl. Toebaerts zegt dat de verkla ring der vorige getuige juist is. Na dit zeer spannende verhoor volgt de getuigenis van Maria de Bruin, dienstbode bij bij S. Toebaerts. Deze getuigenis s niet zeer belangrijk. Maria Ruskauff, inwonende bij S. Toebaerts, verklaarde dat de deur bij het bewuste onderhoud niet geslo ten was. Sophie van Veen, huisvrouw van D. van Gelderen, verklaart dat zij wel eens manufacturen leverde aan S. Toebaerts. Anders wist zij niet te verklaren, behalve dat zij er Krausse wel eens had gezien. Get. J. E. Stolberg, handelaar en agent te N.-Amstel, legt een verkla ring af, die van ongeschikt belang is. Als laatste getuige wordt gehoord J. Roozenbeek, kellner in „Café Suis se" wiens getuigenis eveneens j van weing belang is. De zitting werd daarna geschorst tot Woensdagmorgen 10 uur. Zitting van Woensdagmorgen 10 uur. De rechtszaal en de publieke tribune zijn weer evenals Maandag en Dins dag goed bezet. Als eerste getuige ver schijnt Barbara Henriette Esch weiier, goevernante in het huis van Lafleur, in de Spuistraat. Hare verklaring luidt, dat van 28 op 29 Januari be klaagde van Liemt in deze inrichting is geweest, daar een bankbiljet van ƒ100 heeft gegeven ter betaling van eene vertering van 25, welk biljet na te zijn gebracht aan de „Kasver- eeniging" bleek valsch te zijn. Bekl. van Liemt merkt op dat het niet onwaarschijnlijk is, dat het bil jet echt was, hij wist dit niet. Bij de instructie was echter door hem ver klaard, dat het valsch was. In ver band met deze verklaring wordt de hoofdinspecteur van politie Batelt nogmaals gehoord, daar zijn rapport niet met deze verklaring overeenstemt. Getuige E. H. Buhrdorf, eigenaar van „Lowenbrau" in de Warmoes straat, verklaart, dat toen hij een dag na de arrestatie van Krausse dit aan Frey mededeelde, deze zeide: „Het kan niet zijn." Later had hij nog „Ik ga morgen naar Haarlem of"Rotterdamals zij maar niet den ken dat ik er van door ben." Johann.August Rikkert, nachtpor tier aan Lowenbrau deelt mede, dat op een Zondagnacht 28 Januari of vroeger Krausse bij hem is gekomen met het verzoek om Frey te mogen spreken, die boven „Lowenbrau" woont. Frey vertrok daarna in gezel schap van Krausse en keerde later alleen terug. Hierna worden gehoord Johannes Graf, sub.-agent van de Nederland- sche Bank te Leiden, en Cornelis Jo hannes Mattaar, kellner in het hotel van den heer Levendag te Leiden, die weinig belangrijke verklaringen afleggen in verband met de valsche bankbiljetten door Rempt te Leiden uitgegeven. Op verzoek van het Op. Min. wordt nu gehoord als getuige Victor Louis Bierman, oberkellner in het Poolsche Koffiehuis, niet voorkomende op de lijst der -getuigen. Hij verklaart van den heer Louis Jordan te hebben ont vangen, toen deze in het Poolsch Koffiehuis logeerde, een bankbiljet van f100 dat deze ter betaling had gekregen van Sinnige. De portier van het koffiehuis, Moo- nen, deelt nog mede, dat nadat de heer Jordan naar Berlijn was vertrokken. Sinnige verscheidenmalen bij hem was geweest om te vragen of de heer Jordan reeds uit Berlijn was teruggekeerd, daar hij hem dringend moest spreken hij had hem ook willen telegrafeeren, dit had plaats waarschijnlijk na 27 Ja nuari. Sinnige zelf verklaart den heer Jordan noodzakelijk te hebben willen spreken om hem een echt bankbiljet voor het valsch in de plaats te geven. Augustina Dieudonné Pirson wordt gehoord in zake een bezoek van 27 op 28. Januari door Krausse en Sin nige aan haar etablissement op het Rokin gebracht Zij kende Sinnige onder den naam „baron Bidet", hij betaalde eene vertering van f 22 door hem gemaakt met een bankbiljet van ƒ100, dat zelfde biljet gat zij een paar dagen later toen de valschheid er van was ontdekt, aan den hoofdin specteur van politie Batelt. Sinnige verklaart dat biljet van Krausse te hebben ontvangen, welke laatste op ;zijn beurt mededeelt niet te hebben gezien dat Sinnige betaalde. Christine Hutten uit hetzelfde eta blissement voegt aan deze mededee- lingen nog toe, dat Sinnige, ook bij haar bekend als „baron Bidet", be taalde met een bankbiljet, dat hij te voorschijn haalde uit eene portefeuil le, waarin zich meer bankbiljetten bevonden. De portefeuille, door Sin nige steeds gebruikt, en door diens verdediger ter tafel gebracht, wordt door getuige als de bewuste herkend. Sinnige ontkent dien nacht eene. portefeuille bij zi:h te hebben gehad. Eenige minder belangrijke verhoe ren worden nu afgenomen aan een drietal kellners en eene koffiehuis houdster, die verklaringen afleggen over het bezoeken van Van Liemt en Arntz in eenige café's, waar zij zich met elkaar onderhielden. Haring Kracht en diens noote Geesje Bannes, die met echtpaar van Rempt eenzelfde huis hebben bewoond, hangen een voor dat echtpaar niet zeer vleiend tafe reel op van hun huiselijk leven. Nog al dikwijls hadden zij krakeelen, en van den nacht maakten zij dikwijls den dag, door dan piano te spelen, zeer ongeregeld thuis te komen enz. Bij den heer L. A. Beausarmanu- facturier te Amsterdam heeft beklaag de Keese 81 Januari eenige goederen jekocht en ter betaling een biljet van ƒ100 aangeboden. Getuige Beausar deelt mede het biljet niet te hebben gewisseld, om dat het hem verdacht voorkwam. Toen hij Keese opmerkte, dat het biljet niet deugde, scheen deze mededeeling hem niet te verrassen, en hield hij zich kalm. Beklaagde Keese deelt mede, dat hij niet had begrepen dat de opwer king door dezen getuige geuit, nml. dat dit biljet niet deugde, tot hem gericht was. De Zitting duurt voort. Allen besloot ditmaal geen candidaat te stellen en de leden vrij te laten in de keuze. Te laat om het in dit nummer nog op te nemen, ontvingen wij een ver slag van de Maandag gehouden jaar vergadering der Haarlemsche kook school. In het volgend nummer zullen wij dit een plaatsje inruimen. Reis der Koninginnen. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes zullen den 31en dezer te 10,17 locaal-tijd van Baarn naar Ragatz vertrekken, waar de Vor stinnen 1 Juni te 7 uur 's morgens zullen aankomen. Den 2en Juni vertrekken Hare Majesteiten van daar naar Vulpera, waar HH. MM. verblijf zullen hou den in het hotel en pension „Wald- haus Vulpera-Tarasp". Het gevolg van HH. MM. zal be staan uit jonkvrouw Van de Poll, barones Rengers en miss Saxton Winter; den luit.-generaal graaf'Du Monceau, chef van het Militaire Huis, den kamerheer baron Taets van Ame- rongen, den adjudant baron Van Tuyll van Serooskerken, den ordonnance- officier jhr. Van Suchtelen van de Haare en den referendaris van het Kabinet der Koningin jhr. Vegelin van Claerbergen. Hare Koninklijke Hoogheid de Groothertogin van Saksen vertrekt ongeveer op hetzelfde uur als HH. MM. van Baarn naar 's-Gravenhage. waar H. K. H. een paar dagen zal verblijf houden, om daarna naar Wei- mar terug te keeren. Verkiezing Tweede Kamer. Door den uitslag der nieuwe ver kiezingen, tot dusver gehouden, is de ssmenstelling der Kamer (97 leden) ,aldus geworden51 tegenstanders en 46 voorstanders van de kiesrechtplan nen der vorige regeering. Er moeten nu nog drie verkiezingen plaats heb ben te Alkmaar en te Utrechtwaar tegenstanders gekozen waren (de te genwoordige ministers Van der Kaay en Röell), en te Eist waar voor- en tegenstanders gelijk stonden. Van de 97 reeds gekozen leden behooren 55 tot de liberale partij, 24 tot de katholieke, 15 tot de antire volutionaire en 3 tot de radicale. Onder de liberalen zijn 35, onder de antirev. 7, onder de katholieken 1 voorstander der vorige regeering; met de 3 radicalen dus 46. Goedkoope zeebaden. Jarenlang is er in Den Haag op aangedrongen, dat te Scheveningen eene gelegenheid zou worden geopend waar men voor geringen prijs en on der het noodige toezicht zou kunnen baden. Die gelegenheid zal er nu komen. De exploitatie zal vermoedelijk eds 1 Juli a.s. beginnen. Een vier tal wagens zullen aan den voet van het duin bij den vuurtoren gestatio neerd worden elke wagen zal in een tiental compartimenten verdeeld wor den, waarin men zich kan uit- en aankleeden. De baden zullen eiken morgen reeds te 5 uur ol zoodra de dag aan breekt geopend zijn, wat voor velen, die alleen heel vroeg in den morgen een bad kunnen nemen wegens hun beroep of betrekking, zeer geriefe lijk is. Tot 9 uur zal de prijs van het bad zijn 5 cent, na dien tijd lOcent: kinderen zullen den geheelen dag slechts 5 cent betalen. Het gebruik van badbroek en handdoek is onder dezen prijs begrepen. Voorloopig zullen alleen mannen en jongens kunnen badenlevert de zaak dit jaar een gunstig resultaat op, dan zal een volgend jaar voor vrouwen en meisjes in de nabijheid eene gelijke gelegenheid worden ge opend. 't Arrest van 't Hof overweegt da* door de getuigenissen van de politie beambten de ten laste gelegde feiten zijn bewezen, dat de politie was in de rechtmatige uitoefening harer func tie, terwijl zij optrad tot herstel van de orde op de openbare straat (art. 11 der alg. politie-verordening) en dat eene sommatie niet mogelijk en met het oog op art. 180 Wetboek van Strafrecht ook niet noodig was. Bei- den werden dus schuldig verklaard aan weerspannigheid en veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf. De firma Gebr. Stork te Hengeloo heeft besloten als proef gedurende een jaar den werktijd te verminde ren met een halfuur daags, op voor waarde dat de productie nietvermin- dere en dat de productiekosten niet stijgen. 1 De schafttijden blijven onveran derd. Pokkenepidemie. Men meldt uit Barendrecht Aangaande de pokkenepidemie (No vember 1893 tot 25 Mei 1894) kan het volgende worden medegedeeld Aantal gevallen 82, huisgezinnen 41, [gevallen onder schoolgaande kin deren 3, genezen 68 pet., overleden 32 pet. Onder de 82 gevallen waren 44 die langer dan 5 jaren geleden gevaccineerd waren; 4 die korter dan 5 jaren geleden gevacc. waren, waar van 1 kortelings geleden, de overige ongeveer 4 jaar geleden. Genezen van eerst kort geleden ge vacc. 100 pet., overleden °(0gene zen van langer dan 5 jaar geleden gevacc. 79 overleden 21 gene zen van ongevacc. 48 °/n, overleden 52 Het aantal kostelooze zittingen ter revaccinatie en vaccinatie bedroeg 26, het aantal ingeënte personen 134. De Utrechtsche Kiezersvereeniging heeft Dinsdag avond candidaat ge steld jhr. mr. A. P. C. Karnebeek met 64 stemmende heer H. A. van Beu- ningen had er 33, en jhr. mr. Huy- decoper van Nigtevecht 5. De R. K. kiesvereeniging Recht voor Een schaakwedstrijd De schaakwedstrijd tusschen Stei- nitz en Lasker om het kampioenschap der wereld is geëindigd met de over winning van den laatste, die nu 10 partijen gewonnen heeft tegen Stei- nitz 5 en 4 remise. Steinitz heeft hier door den titel van kampioen der we reld verloren, welke hij verkregen had na den bekenden wedstrijd met Zuc- kertort. De politie te Amsterdam op den Tweeden Kerstdag. Het Hof te Amsterdam vernietigde Dinsdag het vonnis der rechtbank te Amsterdam, waarbij De Schaaf en Geel werden vrijgesproken. doen verdwijnen." Hamilton kwam naar voren. „Zeg aan miss Edgeworth," sprak hij, „dat Mark Hamil ton haar zeer belangrijke tijding brengt en dat hare veilig heid bedreigd wordt van een kant, vanwaar zij het niet ver moedt. Wilt gij haar dat mededeelen?" De vrouw aarzelde, daarop keerde zij zich plotseling om als wilde zij heengaan, maar Leighton greep haar bij den arm en draaide haar, niet ruw maar toch vastberaden weer naar zich toe. „Wacht nog een oogenblik, asjeblieft," zei hij. „Waarop „Je hebt de vraag van mijn vriend nog niet beantwoord- Wil je zijn boodschap aan miss Edgeworth overbrengen „Neen. Zij is veilig genoeg en uw hulp is voor haar over bodig. Ze is hier gekomen om door mij te worden beschermd en ik zal mijn plicht doen." „Gij zijt een vastberaden vrouw, Annette, maar in dit ge val hebt gij toch uw meester gevonden. Wij moeten miss Edgeworth spreken en als gij haar niet toestaat bij ons te komen, dan zullen wij naar haar toegaan!" Het gelaat van de vrouw teekende augst en onrust. De hand die de lamp vasthield, begon zichtbaar te beven. „Ik begrijp niet waarom de heeren er zoo op aandringen en waarom zij zooveel belang stellen in de jonge dame. Ik Vertrouw uwe bedoelingen niet" „Wij zijn niet dringender dan noodig schijnt te wezen," antwoordde de Uniespion, „en ik verzeker u dat wij nog drin gender kunnen worden als de omstandigheden dat noodza kelijk maken. Wanneer gij nu niet onmiddellijk binnengaat en de jonge dame de boodschap van mijn vriend overbrengt, zullen wij binnendringen. Besluit spoedig, wij laten ons nu niet langer ophouden „Ik zal haar zeggen wat de jonge heer daar heelt meege. deeld," antwoorde Annette en keerde in de woning terug. De neger deed een tweede poging om de deur te sluiten, maar Leighton had er steeds zijn voet tusschen gehouden, zooda; de poging geheel mislukte en de deur open bleef. Na eenige minuten keerde de vrouw terug en zeide„Als de jonge heer wil binnenkomen, zal miss Edgeworth hem te woord staan." „En moet ik buiten blijven?" vroeg de spion. „Ja. „Ik denk van niet. De dame kent mij ook wel en mijn vriend en ik scheiden niet. Kom Mark, wij moeten wat haast maken Annette fronste de wenkbrauwen, maar Leighton duwde haar zachtjes op zijde en ging door Hamilton gevolgd, het huisje binnen. In de kamer zagen zij niemand dan Annette en den neger die hen gevolgd waren. De laatste, eengroote, breedgeschouderde kerel met een brutaal gezicht, ging bij een venster staan met een van zijn handen op zijn rug en Leighton begreep, dat hij een revolver daarin verborgen had. „Leg dat wapen liever op de tatel, 8ambo. We kunnen niet gaan schieten in het bjjzijn van vrouwen," zeide de spion met kalme autoriteik Zaak de Jong. Het Hof te Amsterdam behandelde Dinsdag de zaak De Jong in hooger beroep. Op de Heerengracht stonden vele menschen te wachten totdat de gevangenwagen zou komen met den veel besproken misdadiger. De behandeling leverde weinig nieuws op. De kastelein Kramer, zijne vrouw en zijn dochter legden onder eede de bekende getuigenissen af, de huwelijksplannen, het testament van den vader van Jong, diens landgoe deren teDuivendrecht, deNieuwer-Am- stelsche notaris, de antiquaar, het landmeterschap en het achtereenvol gens leenen van 25, 35 f 40. De Jong zat in het midden voor de tafel, als heer gekleed, met zijn hoed naast zich. Blijkbaar was hij niet zoo luimig gestemd als gewoon lijk. Hij luisterde steeds scherper :oe, soms met de hand aan het oor, en nu en dan glinsterden zijne oogen van verontwaardiging. Eenige malen onderhield hij zich met zijn verde diger, en een oogenblik stond hij half op, om naar buiten te zien, waar nog steeds velen wachtten op zij a vertrek. Na elke getuigenis verklaart De Jong de beweringen voor laster, voor praatjes geboren uit „schreeuwende wraakzucht." Er heeft geen testament van zijn vader bestaan,, hij heeft geen geld afgezet aan Kramer, alleen leende hij van hem tien rijkedaalders, niet zooals de Kramers verklaarden, een bankje van 25 en dat geld gaf hij spoedig terug. Meer leende hij niet. Hij zegt verder dat de getuigen thans heel andere verklaringen afleg gen dan voor den rechtercommissaris, Kramer heeft hem aangespoord tot leenen en tot trouwen. Hij zei: Ga je gang maar, ik zal het wel betalen, zoo krijg je vroeger verzopen dubbel tjes terug. De advocaat-generaal, mr. Jolles, meende in zijn requisitoir, dat hei onomstootelijk bewezen is, dat men hier te doen heeft met een oplichter. Spr. gelooft dus dat de langstelling voor deze zaak niet zoo groot heeft te zijn. De Jong wordt beschuldigd den kastelein Kramer in drie keeren j 100 te hebben ontvreemd. De Jong beweert slechts ƒ25 te hebben in 10 rijksdaalders, die hij echter terug schonk. Spr. schetst de geslepen manier waarop De Jong zich nestelde in dit burgerlijk huis houden, waarvan hij de dochter het hof maakte, engageerde en wilde trouwen. Spr. wijst op het testament van den vader, waardoor de zoon bij de familie vertrouwen wist te wekken. De Jong beweert geen afschrift van het testament te hebben gehad. Daar tegenover staan de getuigenissen van vijf onder eeden gehouden personen. Kortom, heeft de Jong spr. meent 't dus te hebben, aangetoond, gehan deld met een samenweefsel van ver dichte en listige kunstgrepen, die vallen onder art. 326W. v. Strafrecht. De drie kunstgrepen heeft de recht bank beschouwd, als één voortgezette zaak. Hiermede kon spr. zich veree nigen, maar vier jaren straf met af trek van preventief, acht spr. niette De zwarte draalde slechts een kort oogenblik, de schitte ring in de oogen van zijn tegenstander bewees hem, dat er met dezen geen gekscheren was. Zoo legde hij de revolver op tafel en plaatste zich zoo, dat hij het wapen kon be reiken. Annette ging een aangrenzende kamer binnen en keerde dadelijk met Louise terug. Het meisje was zeer veranderd sedert Mark haar voor het laatst had gezien. Haar gelaat was mager en bleek geworden, hare oogen, vroeger zoo helderen vroolijk, stonden dof, en het was duidelijk te zien, dat zij kort geleden had geschreid. Vooruittredende stak zij Mark hare beide handen toe. Zij scheen zeer aangedaan en moest zich blijkbaar inspannen om kalm en duidelijk te spreken. „Het verwondert mij ik dacht niet, ie hier te zien Mark." „Spijt het je dat ik hier ben?" „Neen en ja. Natuurlijk doet het mij genoegen je weer te zien, maar ook doet het mij pijn." {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2