to teselil geïaar. lil éi Birproorli in Amertoa. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. .ie Jaargang: Vrijdag 1 Juni 1894. No. 3346. A HONNEMENTSPIIIJS: AD VERTEN TI EN: Ons Nieuw Ministerie STADSNIEUWS. FEUILLETON- HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gel)eele Rijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 T Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Rij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31hts Faubourg Montmartre. wordt afgebeeld in No. 23 van het Geïllustreerd Zondagsblad. Daarin wordt tevens het 2e hoofd stuk opgenomen van den nieuwen Roman Tal van geïllustreerde Anecdoten, nieuwe Puzzle, Oplossingen van Prijs raadsel, Nieuwe Prijsvragen enz. enz. vinden daarin plaatsing. Buitendien is de inhoud als volgt: Een stukje van Bosco. In de geschiedenisles (met illustratie). Grootheidswaanzin (met illustratie). De gelegenheid maakt den dief (met 6 illustraties). Een benauwd half uurtje (Verhaal van sergeant Bluf). Wat mij in Hydepark ver teld werd (naar het engelsch van mr. F. Clark). Onze Uien (met illus tratie). Eene aanbeveling. De bezem als huwelijksbemiddelaar. De kwestie wie gesneden wordt (met illustratie). Een eigenaardig ge bruik. De voornaamste steden. Schaakrubriek. Mededeeling. DE UITGEVER. Haarlem31 Mei '94 De politieverordening. Door de commissie uit den Raad tot het ontwerpen en herzien van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, is advies uitgebracht over de amendementen, voorgesteld op de artikelen 120, 173, 182 en 190 in de raadsvergadering van 15 Maart 1893. Het artikel 120 luidt thans „Met boete van ten hoogte 25. [wordt gestraft ieder, die zonder ver gunning van Burgemeester en Wet houders, eenige verzameling van mest, secreet- of ander vast of vloeibaar vuil, aanlegt of houdt. „Deze bepaling is niet van toepas sing op beerputten, behoorende tot of meer daarmede in verbinding staande privaten, noch op mestbak- ïen, bestemd tot het tijdelijk bijeen verzamelen van mest, afkomstig van paarden, vee, (varkens uitgezonderd) en pluimvee, gehouden door den eige naar of gebruiker van den mestbak." De heer M. O. de Kanter heeft een amendement voorgesteld als toevoeg sel aan artikel 120, hetwelk luidt „Met boete van ten hoogste/25. wordt gestraft ieder, die mest verza melt op eene andere wijze dan in waterdichte bakken of putten voorzien van luiken of deksels, die behalve bij het vullen en ledigen steeds sloten zijn." De heer Klein heeft hierop een sub amendement voorgesteld van den na volgenden inhoud „Met boete van ten hoogste 25. wordt gestraft ieder, die binnen de kom der gemeente, mest verzamelt enz." De commissie vindt deze amende menten te bezwarend, met het oog op het groot aantal houders van vee, paarden enz. in deze gemeente (440, binnen de kom 232), van wie slechts weinigen in het bezit zijn van mest- bakken. Zij ontraadt dus de aanne ming van het amendement-de Kanter. Beter kan zij zich vereenigen met het op artikel 120 door den heer Waller voorgestelde amendement. Deze geeft in overweging de 4 laat ste regels van artikel 120, aanvan gende met de woorden„noch op mestbakken" te doen vervallen. De commissie stelt tevens voor, bij aanneming van het amendement Wal ler, aan artikel 120 de volgende slot bepalingen toe te voegen „Zoo de aanvrager ten genoege van Burgemeester en Wethouders aan toont, dat de mest met uitzondering van zon- en feestdagen dagelijks zal worden weggehaald, wordt de vergun ning onvoorwaardelijk verleend. Wordt vergunning gevraagd tot het bijeenverzamelen in bakken of putten, dan wordt als voorwaarde gesteld, dat deze van waterdichte specie moeten zijn vervaardigd." Tegen de amendementen op de art. 173, 182 en 190 (bouwverordeningen) resp. voorgesteld door de heeren Wal ler en de Kanter worden door de com missie geen overwegende bezwaren aangevoerd mits er eenige kleine ver anderingen en redactiewijzigingen in worden aangebracht. Door den gemeenteraad te Amster dam zijn benoemd tot onderwijzers aan openbare lagere scholenJ. van der Bijl, I. A. Burk en K. G. Kuiper allen alhier. Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed lo. Het bouwen van eene brug wachterswoning bij de vlotbrug te Westgraftdijk, behoorende tot de wer ken van het Noorclhollandsch Ka naal. Raming f 4500. Van de 7 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van J. Messchaert te West Graftdijk het laagst voor f4225. 2e. Het maken van een stalen pont ten behoeve van de werken van het Noordhollandsch Kanaal. Raming f2700. Hiervoor kwamen 13 biljetten in waarvan dat van W. F. Stoel .Jr. te Alkmaar het laagst voor f2047. 3o. Het verbeteren van een gedeelte rijksweg aan de oostzijde van het Noordhollandsch Kanaal, onder de gemeente Alkmaar, mede behoorende tot de werken van het Noordhol landsch Kanaal. Raming f1200. Van de 3 biljetten was dat van J. Oldenburg te Bergen het laagst voor f985. 4o. Het verbeteren van een gedeelte van den rijksweg AlkmaarNieuwe- diep, onder de gemeente Alkmaar, behoorende tot de groote rijkswegen in de provincie Noord-Holland. Ra ming f2000. Van de 3 biljetten was dat van J. Oldenburg te Bergen het laagst voor f1495. 5o. Het verbeteren van rijkszee- werken op het eiland Urk, provincie Nooid-Holland. Raming 2500. Hiervoor kwamen 4 biljetten in en was dat van W. van Eerde te Urk het laagst voor f2750. Haarlemsche tram. Hedenmiddag te 3£ uur vergaderde de Haarl. Tramweg-Maatschappij on der voorzitterschap van den heer Mr. W. Jager [Gerlings, president-com missaris. De voorz. bracht verslag uit over het afgeloopen jaar en ving dat aan met een woord van herinnering aan wijlen den heer W. H. Muntendam, een der oprichters van de Maatschap pij en A. C. Kruseman, den overleden eere-voorzitter. Het boekjaar sluit met gunstige eindcijfers. Werden in 9293 604,026 passagiers vervoerd, in het afgeloo pen jaar klom dat tot 641,340, be droeg dus 37314 meerde vermeer dering in ontvangsten was daardoor 2237,65. Het nut van het sectie-systeem blijkt hierdoor duidelijk. Een belang rijke factor in dit gunstig resultaat was, dat de winter weinig pekel- strooien noodig maakte. Ook waren de reparatiekosten minder dan ten vorigen jare. Aan de lijn werd alleen het hoogst noodige gedaan in de voorweten schap, dat binnen éen hoogstens twee jaar een geheel nieuwe lijn zal moe ten worden gelegd. De paarden kostten, per paard en per dag 89 cent tegen ƒ1.05 in het vorige jaar. Van verschillende inge zetenen kwamen geldelijke of stoffe lijke bijdragen voor het personeel in dezen winter in. Den milden gevers wordt daarvoor dank gebracht. Goeigekeurd wordt de volgende winstverdeeling Rollend materieel 5pCtafsehrijv. Meubelen en inboedel 10 Gebouwenrekening 8 Paardenrekening 10 Tramlijn bijna 6 Te reserveeren voor het personeel en den directeur ƒ600.en aan de aandeelhouders uit te keeren 4 pCt. Commissarissen stelden eenparig voor, om in de plaats van wijlen den heer A. C. Kruseman tot Commissa ris te benoemen den heer J. A. Hon- ders te Amsterdam. Deze toch komt als commissaris van de Noord Zuid- holl. Stoomtram meermalen 's weeks te Haarlem en is door zijne ervaring op het gebied van tramweg-exploita tie de rechte man op de rechte plaats. Bovendien sluit cle N. Z. Holl. Stoomtr. aan de lijnen der Haarl. Tram aan en bij de vernieuwing van de tramlijn doet zich de vraag gelden, of het wenschelijk zijn zou dezelfde spoor wijdte aan te nemen als eerst genoemde. Gemeenschappelijk over leg tusschen deze twee maatschap pijen zal dan ook steeds nuttig zijn. "Na nog te hebben gewezen op de vermeerdering van vervoer, die uit het bouwen in het Frederikspark van het Kurhaus der Wilhelminabron zal kunnen voortvloeien, sloot de voorz. zijn verslag met een woord van war men dank aan den Directeur, den heer J. H. v. West en aan het per soneel. Haarl. Verloting van paarden rijtuigen enz. De inschrijving van de 25,000 lo ten voor bovenstaande verloting op 27 Juli a.s. is bij de Haarl. Bank- vereeniging alhier ruim 17 maalvol- teekend. Haarlemsche Kookschool. Maandag werd in het gebouw der Haarlemsche KookschoolNieuwe Gracht 68, de vierde algemeene ver gadering gehouden. De presidente, mevr. de Clercqvan Weel, opende de vergadering en deed eenige mededeelingen omtrent den loop der zaken in het afgeloopen jaar. Het bestuur was, na het onverwachte ontslag der vorige directrice, zoo ge lukkig geweest wederom nieuwe krachten te vinden, die de lessen aan de school met ijver en toewijding voortzetten. Het bestuur heeft bij den aanvang van den nieuwen cursus de inrichting eenigszins gewijzigd en het uitzenden van eten verminderd, maar al zijne krachten gewijd aan 't onderwijs. Het uitzenden van eten, dat alleen gedaan werd om geldelijk voordeel, is geble ken, naast het onderwijs te veel krachten te eischen, om voordeel te geven. Over de leerares en de directrice der huishouding is het bestuur zeer tevreden, beiden hebben de belangen der school met ijver en nauwgezet heid behartigd. Minder tevreden is het bestuur over het getal leerlingen, er waren zoowel dames- als dienstbodenleerlingen min der dan verleden jaar. Ook heeft het bestuur nog weinig medewerking van instellingen in Haarlem, die de school konden steu nen, en hebben ook eenige leden hunne jaarlijkscüe bijdrage opgezegd of verminderd. De kas sluit dan ook wederom met een tekort; dat dit niet grooter is, is voornamelijk te danken aan de wel willendheid van eenige dames en heeren, om ten voordeele der school eene voorstelling te geven, die finan cieel boven verwachting heeft voldaan; het bestuur is hun dan ook daar zeer erkentelijk voor. Zonder die bate der voorstelling, had het bestuur den cur sus voor minvermogenden niet kun nen doen geven, waarvan de goede vruchten reeds voldoende zijn geble ken, om daarmede voort te gaan in het belang van de Haarlemsche inge zetenen in het algemeen en voor de minbevoorrechten in 't bijzonder. Met vertrouwen gaat het bestuur dit jaar echter weder verder, want meer en meer begint het nut van kook- en huishoudscholen door te dringen en het aannemen van de som van 3000 subsidie voor cursussen in het koken, met meerderheid van ruim 100 stemmen, genomen in de alge meene vergadering van 't Nnt tot 't Algemeen doet zien, dat vele leden deze zaak nuttig achten. Het bestuur onderging geene ver andering, alleen nam mej. des Amorie van der Hoeven haar ontslag; tot ons leedwezen ging zij onze stad verlaten. Volgens rooster moesten twee dames aftreden, maar werden herkozen. Met dankzegging aan de ijverige penningmeesteresse, mevr. André de la Porte, en aan mevr. Rethaan Macaré Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 24) HOOFDSTUK XXI. Meer strijd. „Ik kom om uwentwil, Louise, met een dringende waar- Bchuwiiig. Was het niet daarom geweest, ik zou zijn wegge bleven, daar ik gevoel dat op dit oogenblik onze ontmoeting iets pijnlijks hebben moet. Maar ik heb ontdekt dat gij in groot gevaar zijt en van een kant, waar gij het niet ver moedt." „In gevaar? Van wien? Komen er troepen van de Unie hierheen „Neen. Ware dat maar zooArm kind, men heeft n be drogen I" „Wie heeft dat gedaan?" „Kolonel Creston." „Onmogelijk, Mark. Hij heeft juist alles gedaan om mijne veiligheid te verzekeren." „Je vergist je. Creston is een schurk, een lage, verrader lijke schurk. Als hij een Unionist was, zou ik hetzelfde van hem zeggen. Niet als soldaat, maar als man heeft hij je be drogen en je leugens verteld om je in zijn macht te brengen." Louise luisterde half verbaasd, half ongeloovig. Zoo kort als mogelijk was, vertelde Hamilton haar wat wij reeds weten. Hij herhaalde het gesprek van Creston met zijne sol daten en het meisje luisterde toe, zonder hem in de rede te vallen. Evenwel verbleekte zij meer en meer en de angst was op haar gelaat te lezen. „Dat is de waarheid, Louise," besloot hij. „Wij konden niet dulden, dat men je zoodanig bedroog en om den tuin leidde. Daarom wilden wij je waarschuwen tegen dien schurk. Vertrouw je aan ons toe, Louise, en nog dezen nacht zullen wij je onder sterk geleide naar Washington brengen en daar toevertrouwen aan de zuster van Leighton, die je zeker gaarne zal ontvangen." Louise strekte een harer handen uit en legde die op den sterken arm van haar verloofde. Zij beefde heftig en had voor een oogenblik hare zelfbeheersching verloren. „Voer mij weg vanhier Mark, voer mij waarheen gij wilt riep zij met bizondere onstuimigheid. Plotseling trad zij even wel achteruit en sprak op een toon, waaruit een pijnlijk lijden sprak „Neen, neen, Mark, ik verbeet alles; ik kan niet met u gaan, zelfs niet om een veilige haven op te zoeken. Uwe vrienden zijn de mijne niet. Mijn vader is een leider van den opstand, en ik heb beloofd hem daarin bij te staan. Ik be hoor ook tot den opstand, en ik moet bescherming zoeken bij mijne bondgenooten." Op dit oogenblik besefte Mark, hoe wijd de kloof was, die hen scheidde. HOOFDSTUK XXH. De vijandelijke posten. Lukas Leighton had geen woord gesproken gedurende het gesprek van Mark en Louise. Met gewaarwordingen van de levendigste deelneming en belangstelling hoorde hij alle woorden, die tusschen hen gesproken werden. Nu hij Louise zich van Mark zag verwijderen en op een stoel neervallen, begreep hij, dat verdere overredeningen nutteloos waren. Het zou wreed en verkeerd zijn om de over tuigingen van het meisje tot zwijgen te doen brengen voor het gewicht van het gevaar, dat haar persoonlijk bedreigde. De spion begreep den toestand zeer goed en was te fier om er voordeel van te trekken, zelfs hoewel hij er van over tuigd was, dat Louise te bewegen zou zijn om bij de Unio nisten bescherming te zoeken. „Kom Mark, wij moeten terugkeeren. Het zal spoedig dag zijn," zeide Leighton en legde zijne hand op den arm van zijn vriend. „Wat! Zullen wij haar in haar ongerustheid en onzeker heid alleen laten vroeg Hamilton. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1