NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Maandag 4 Jnni 1894; No. 3348. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. J, (1, PEEREBOOM. STADSNIEUWS. 9e valsche Bankbiljetten. BINNENLAND, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-3=, Haariem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Ceuts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co., JOHN F. JONESt Succ., Pari/t 31bts Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Aan ons Bureau werden Tvrintig Gedichten ingeleverd ter mededinging in den Poëzie-Wedstrijd. In het volgend Nr. zullen de ver- schillende motto's worden vermeld en tevens den datum opgegeven, I waarop de jury beslissen zal. De Directeur-Uitgever Haarlem2 Juni '94 Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid zal a. s. Zondag tentoongesteld zijn twee verzilverde in rood koper gedreven platen. £..De eene een schild Lodewijk VII, de" andere twee bloemguirlandes. Zij werden door den onlangs in jeugdigen leeftijd overleden drijver W. H. Bergs- ma te Gorredijk vervaardigd en geven duidelijk het bewijs van zijne artis- tieken aanleg en zijne groote hand vaardigheid in dit moeilijk kunst handwerk. Deze tentoonstelling is verder aan gevuld met eene rijke verzameling af beeldingen op het zilversmidsvak betrekking hebbende. Des Zondags is de toegang vrij. Aan de Nederlandsche Gasgloeilicht Maatschappij (agenten voor Haarlem de heeren P. Clausing Zonen) is de verlichting daarmee van de sta tions der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij opgedragen. De heer A. M. Langeveld, sigaren alhier, heeft een nieuw sigaren in den handel gebracht* namelijk het merk „W. Robert". In het deksel vinden wij het por-, tret van dezen haarlemschen musicus door symbolen der muziek daarnevens eene afbeelding van vaandel der Koninkl. Liedertafel en Vriendschap" en de woor den Brussel, Verviers, Groningen, in welke steden de heer Robert het mannenkoor ter overwinning voerde. Onder het portret staan de woor Maatschappij t. b. d. Toonkunst, Robert, Zang en Vriendschap. etiket is met smaak en talent ontworpen en geteekend door den heer H. F. van Beijnen, alhier. Volgens geplaatste annonce zijn de sigaren uitsluitend verkrijgbaar bij heer A. W. J. Reeser, Groote Heden Zaterdagmorgen heeft een lSjarige slagersknecht terwijl hij den Spooroverweg aan den Jansweg pas seerde van een paard der Tram- Maatschappij, dat door een knecht aan de hand naar den stal werd ge leid, een slag tegen het rechterbeen dat daardoor is gekneusd. Hij is per brancard naar de ouder lijke woning overgebracht. Vrijdagavond werd voor de Arr. te Amsterdam, 4e Kamer ?an Strafzaken, de behandeling voort gezet met het vervolg van het ver loor der beklaagden. De publieke tribune en de rechtszaal was stamp- Het eerst werd verhoord Sinnige. £)e president vraagt hem of hij er kent de hem ten laste gelegde feiten te hebben gepleegd. Ik erken de valsche biljetten te hebben uitgegeven doch niet met de wetenschap, dat ze valsch waren. Dit heb ik eerst na de uitgifte ge merkt. Vroeger hebt ge toch geheel an ders verklaard." De rechter-commissaris heeft mij gevraagd, of ik iets van het maken afwist en ik heb toenfgezegd welke biljetten ik heb uitgegevenmaar op de andere vragen heb ik maar ,ja" geantwoord. Pres.„Op den 7den Februari hebt ge verklaard, dat gij o. a. op het atelier van Krausse zijt geweest op 7 Januari, en dat K u toen geheel heeft ingewijd." Bekl. -Hij heeft mij gezegd :„als 't niet anders gaat, dan moet ik maar geld maken". Hij heeft mij ook l vraagd of ik mee won doen. Er waren nog vrienden en kennissen zei hij die ook zouden meedoen. Latei- heb ik op zijn kantoor Frey getrof fen; ik heb hem om geld ter leen gevraagd, maar hij had 't niet; Krausse heeft mij toen 3 bankbiljet ten van ƒ100 overhandigd, van welke ik één biljet van ƒ100 plus één van 60 en één van 40 aan Jordan heb betaald. Krausse sprak weer later over een drukkerij, die hij te Antwerpen wilde oprichtenhij stelde mij voor, mee naar Rotterdam te gaan; ik wilde niet meegaan, maar in den loop van den dag kreeg ik een telegram en werd geroepen; toen ik aan mijne woning kwam, stond Kraussdal vóór de deur en zei: „het telegram is van mij wij gaan niet naar Rotterdam maar naar den Bosch", waarop ik heb geantwoord niets meer van de zaak te willen afweten. Hij heeft mij toen nog eenige biljetten overhandigd maar die heb ik hem onmiddellijk teruggegeven. Maar daar ik geen geld aoeg bij mij had, heeft hij mij toch een bankje van ƒ100 geleend ik wist echter niet, dat het valsch was. Pres.Dus gij trekt uwe beken tenis, voor den rechter-commissaris afgelegd, thans terug op grond, dat ge toen zenuwachtig waart?" Jaik ben daarna nog een maand onder dokters handen geweest. Pres.„Ge hebt toch met Krausse afgesproken een „proef tot uitgifte" te zullen doen." „Dat was na de uitgifte van de straks genoemde. Hij heeft mij wel nog biljetten gegeven, maar die heb ik weer terug gegeven. Mr. Regout (subst.-off. van justi tie) „U moest geld van Krausse hebben, nietwaar? En u kon dat moeilijk krijgen?" „Neen, hij heeft mij altijd gere geld betaald." „Vroeger hebt gij toch geheel anders verklaard voor den rechter commissaris." „Toen was ik zenuwachtig ten gevolge van een bezoek van mijn vrouw." (Voorlezing wordt thans gedaan van de vroegere door Sinnige afge legde bekentenissen, door hem toen schreiende voor den rechter-commis saris afgelegd, nadat hij had gezegd niet langer te willen ontkennen.) Arntz hierna ondervraagd, ontkent een aantal biljetten te hebben in voorraad gehad met het doel ze uit te geven of te doen uitgeven. Hij geeft een verhaal over een „fiets" (rijwiel), en in verband daarmee een ontmoeting met Van Liemt, die hem op een gegeven oogenblik zou heb ben medegedeeld, dat er voor een half millioen valsche bankbiljetten was gemaakt. „Ik zei„Non, non, jamais de ma vie „Nu, ik ging in een urinoir en be keek er een, maar zag geen onder scheid tnsschen een echt en dit begrijpt u, mijnheer de president? Gelach). Pres.„Jawel, ga door." Wij hebben toen nog eenige potten bier gedronken. Van Liemt drong aan, maar ik had de noodige „hardiesse" niet. „Weet je dan een ander vroeg Van Liemt. „Nou, dat zal wel gaan," antwoordde ik. Later tref ik Van Liemt aan met een ander ik meen Krausse Pres.„Hadt u toen den stout moedige, die ze zou uitgeven, al ge noemd Ja, ik had Rempt genoemd. Ik ben toen naar Rempt gegaan, die vroeg: „Is 't anders niet? Ik zou eenstele- grafeeren naar Haarlem" (waar Van Liemt woonde). Ik heb dat gedaan, en ben toen, daar ik geen antwoord kreeg, zelf naar Haarlem gegaan, waar ik toch moest zijn, en heb Van Liemt later gesproken. Van Liemt bood mij toen 15 pCt. provisie aan van de (met de biljetten te maken) winst en ik dachtJongens, een half miHioen aan een boom zoo volgeladen (Luid gelach). Ik ben dan naar Rempt gegaan en heb hem met Van Liemt in kennis gesteld. Rempt zou de helft van de winst krijgen en ik 15 pCt. Van Liemt zou 's avonds bij Van der Moolen komen Pres. „Om u te ontmoeten Ja, omu te ontmoeten. (Luid gelach). Pardon, om mij te ontmoeten. Pres. „U hebt toen biljetten van Van Liemt ontvangen en zijt toen naar Rempt gegaan, wetende, <'atze valsch waren, nietwaar?" Wetende Neenmaar„&bon entendeur demi mot sufiit". En daar door sta ik thans hier, (meneer de president, 't Oogmerk om ze ntt te geven heb ik niet gehad. Officier„Met welke bedoeling hebt u ze aan Rempt overhandigd Bekl.Gedachten heb ik daar niet bij gehad (Ook dezen beklaagde worden thans de vroeger door hem afgelegde ver klaringen voorgelezen.) Pres.Waarom hebt u vroeger vaak handel gedreven onderden naam Lamboy Omdat ik had gezien, dat ik stond gesignaleerd onder de „koop lieden op wie de aandacht wordt ge vestigd". Lamboy is de naam van mijn moeder. Rempt antwoordt op de hem door den president gedane vraag, of hij erkent de hem ten laste gelegde fei ten te hebben gepleegd, bevestigend. Pres. „Hoe zijt ge tot die feiten gekomen Bekl. doet een verhaal, waaruit blijkt, dat het meisje dat hij dacht, dat een aardigen bruidschat zou mee brengen en met wien hij is gehuwd, weinig of niets bleek te bezitten. Hij was bankroet geraakt, er was beslag op zijn boedel gelegd on zoo was hij er toe gekomen het voorstel aan te nemen om valsch bankpapier uit te geven. Hij vindt dit van achteraf zeer dom van zichzelf en zegt er spijt van te hebben. ontkent het hem ten laste Pres. „Waarom hebt ge bij Beausar, waar ge ƒ100 hadt te betalen, niet met biljetten van ƒ25 en ƒ10 of 60, die ge óók bij u hadt, maar juist met een van 100 betaald?" Het terug-ontvangen geld zou ik den volgenden dag weer goed kunnen gebruiken „Van wien hadt gij 't biljet van 100 ontvangen Dat weet ik niet. Pres. „Thumm zegt toch, dat hij 't u had overhandigd?" Dan is Thumm niet goed. Pres. „Thumm niet goed Thumm is uitstekend!" (Gelach). Niet-waar Thumm? Gij hebt 't Keeseoverhan digd Thumm„Ja, ik meen van wel." Pres.„Wat kwaamt gij dien mid dag bij de weduwe Leugens doens?" Bekl. Omhaar ten hu welijk te vragen. Pres.: „Maar dan behoeft ge toch niet dadelijk uw kapitaal te laten zien?" (Gelach). Officier„Ge zijt toch getrouwd Ja. (Bekl. geeft op de verde re hem gedane vragen onvoldoende of ontwijkende antwoorden). „Pres.„Zoudt ge nu niet beken nen, dat ge n hebt schuldig- gemaakt aan het u ten laste gelegde? Uwe verklaringen zijn ten eenenmale on aannemelijk". Bekl. blijft bii zijne ontkentenis. Evenzoo Löscnke, (die, gelijk men weet, slechts éénmaal een valsch bil jet heeft uitgegeven aan de wed. Leu gens). Deze bekl. zegt, het biljet, dat hij van Keese had gekregen, te heb ben uitgegeven, omdat jhij (Keese) zei, dat het zoo „prahlerisch" staat een biljet van 100 in betaling te geven. Pres: „Waarom deed hij 't zelf dan niet Dat weet ik niet. Hij gaf't mij. Keese heb ik altijd als een „anstan- digen Mann" gekend. Pres.„Keese was u geld schuldig en dat heeft u na de wisseling be taald, niet waar?" „Ja." Mr. Meinesz. „Waarom betaaldet ge de vertering bij de weduwe Leu gens met het bankbiljet, dat Keese u had overhandigd En waarom be taalde hij zelf niet?" Bekl. „Das ist eben die Frage". Mr. Meinesz.„O zoo, dat voelt ge dus." Krausse, nogmaals door den offi cier van Justitie ondervraagd, o. a. op het punt, of hij niet een aantal biljetten aan Frank (op het Dam rak) heeft overhandigd wat hij bevestigend beantwoordt ontkent de bedoeling te hebben gehad om deze biljetten uit te geven. Hierna wordt de zitting geschorst tot hedenmorgen, wanneer het Op. Ministerie het woord zal nemen. Vervolg.) Hedenmorgen nam de subst.-offi- cier van justitie mr. Regout requisi toir. Breedvoerig ging hij na, welk aandeel in deze uitgebreide rechts zaak iedere beklaagde had. De vervalsching der bankbiljetten in het algemeen besprekende wees Z.Ed.A. er op, hoe deze vervalsching en uitgifte van valsche bankbiljetten op groote schaal een paniek heeft veroorzaakt, welke tot gevolg had een veelvuldig weigeren van in cir culatie zijnde bankbiljetten van de zelfde waarde als de fictieve waarde der valsche. Hij bracht hulde aan den ijver van den hoofdinspecteur van politie Batelt, en de beide re chercheurs Panhorst en Verbeek, door wier nasporingen de schuldi gen spoedig zijn gevat, waardoor be let werd dat tusschen de 2 A 3 ton aan valsche bankbiljetten werden uitgegeven. De gevolgen waren niet te over zien geweest, indien deze alle in circulatie hadden kunnen worden gebracht. De beklaagden in het bizonder be sprekende, zeide de heer Regout dat de hoofdschuldige Krausse een hoogst ongunstigen indruk, wat zijn karak ter betreft, op hem had gemaakt. Steeds heeft hij het doen voorko men door de andere beklaagden te zijn opgezet. Voor hem is in deze zaak geen enkele verontschuldiging. (Voor Krausse is dan ook de zwaarst mogelijke straf geëischt. Het W. v. S. geeft als maximum aan 7 jaar gevan genisstraf, welke kan worden ver meerderd met Va van deze straf.) De beklaagden Suzanna Toebaerts, Thumm, van Liemt en Frey hebben zich ook vrijwillig beschikbaar gesteld om tot de uitgifte van valsche bank biljetten uit te geven. De vijf overige getuigen, die alleen de biljetten heb ben uitgegeven zijn personen, [door hunne vrienden (medebeklaagden) naar waarde teschat, wat reeds da delijk een veroordeeling is van hun karakter. Hierna werd de eisch uitgesproken welke door de beklaagden staande en vrij kalm werd aangehoord. Deze is als volgt. 1. E. O. Krausse 9 jaar 4 maanden. 2. Mej. S. H. L. Toebaerts 7 jaar. 3. R. R. Thumm 7 4. F. van Liemt 6 5. J. Frey 5 jaar en 6 maanden 6. B. Sinnige 5 jaar 7. F. M. W. J. Arntz 5 8. L. Rempt 5 jaar 6 maanden 9. E. A. C. Keese 5 jaar. 10. H. O. Löschke 4 Na voorlezing hiervan kwamen de verdedigers der verschillende beklaag den aan het woord. Te Aalsmeer is besloten tot het aangaan van eene geldleening groot ƒ2500. Gemeenteraad te Zandvoort. In de Vrijdagavond gehouden raads vergadering te Zandvoort werd, na le zing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en mededeeling van de ingekomen stukken, aan den heer K. de Boer op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als onderwijzer aldaar. Nadat besloten was machtiging te vragen tot betaling van eenige vor deringen uit den post voor onvoor ziene uitgaven, werden twee artike len der algemeene politieverordening gewijzigd ter voorkoming van den last, dien de badgasten op het strand onder vinden van sommige ponney- en ezel drijvers door het ter verhuring op dringen van hunne rijdieren. Daarna werd besloten tot aankoop van 45000 straatsteenen. De subsidie, die eertijds aan den heei Sanders was verleend voor het exploiteeren van den tramway van het station naar Oud-Zandvoort werd daar de tramweg is overgenomen door de Buffetmaatschappij „E. Plu- ribus Unum" overgedragen aan genoemde maatschappij. Het besluit, waarbij het gemeente koffiehuis nabij halte „Dorp Zand voort" was verhuurd aan G. L. J. Büsch te Amsterdam werd ingetrok ken, aangezien genoemde persoon zich teruggetrokken had even voor het teekenen van net contract. Nadat eenige reclames tegen den aanslag in de hondenbelasting waren behandeld, werd een voorstel van B. en W. nopens een crediet voor de kosten van het opmaken van de kaarten en de ligging der wegen aan gehouden tot eene volgende vergade ring. Daarna werden eenige reclames te gen den aanslag in den hoofdelijken omslag behandeld, waarna de verga dering gesloten werd. Donderdag overleed te Zandvoort de heer Jb. Hollenberg, oud-wethouder dezer gemeente en ruim 36 jaren bad meester aan de badinrichting van het Groote Badhuis. Zeevisscherij. In deze week brachten de Zand- voortsche bomschuiten 26 maal ver- sche visch ter afslag, terwijl 1 kotter de gevangen visch alhier verkocht. De besommingen bedroegen respectie velijk Jo tot ƒ60 en ƒ98. Dejprijzen der visch warenbakschol J 4 tot 7 scharren ƒ7,20 tot ƒ8; pieterman 3 tot 3,50 per mandtong 0,20 tot ƒ1; tarbot 1,50 tot 4.50griet 0,30 tot ƒ2,10; knorhanen j 0,20 tot 0,70 per stuk. Uit de Staatscourant. Bij kon. besluit van 30 Mei zijn met ingang van 1 Augustus a. s. 1°. de vice-admiraal N. Mac.-Leod en de schout-bij-nacht G. Doorman eervol ontheven, eerstgenoemde van de betrekking van directeur en com mandant der marine te Amsterdam, en laatstgenoemde van de betrekking

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1